Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Proje Günlüğü

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

Yıllardır düşünüp durduğum ve ara sıra harekete geçip sonra bir şeyler yapmaya başlamadan bıraktığım bir projem vardı. Bu aralar tekrar aklıma düşünce bir başlangıç yapayım ve patide log tutayım dedim. Düşünmekle bir yere varılmıyor günün sonunda.

Şimdi durum şu:

1. Yayınlarım, cv'm falan olacak. Bunlarla beraber verdiğim derslere ait notlar (2 dersi R üzerinden anlatıyorum, bir tanesinde R ve temel istatistikleri öğretiyorum, diğerinde de panel veri analizi üzerine örnekler yapıyoruz) bulunacak.

2. İşleri biraz daha renkli hale getirmek için api kullanmayı falan öğrenip worldbank, tcmb vs. gibi sitelerden bazı feedler sunacağım. Örneğin, siteye giren birisi güncel bazı endeksleri takip edebilecek falan.

3. Becerebilirsem bunların dinamik olarak görselleştirilmesini de sağlamak istiyorum.

4. İnsanların bana ulaşabileceği bir arayüz hazırlayacağım, kurumsal e-posta adresime mail atabilsinler.

5. Sosyal medya hesaplarım yok ama kendime twitter, instagram vs. açıp buralardaki paylaşımlarımın sitede görünmesini sağlamak istiyorum.

Bunları yapmamın iki nedeni var, birincisi internette herhangi bir presence'im yok sosyal medyam falan da olmadığından. İkincisi işime yarayacak kadar python biliyorum ama data science kısmında overqualified'ken yazılım kısmında underqualified olduğum için bu açığımı toparlayacak bir projeye ihtiyaç duyuyorum. Çünkü işime yarayacak kadar python bilmek akademi hariç bir şey ifade etmiyor. Her task için tutorial açıp, bazen bazı şeyleri baştan hatırlayıp (çünkü bir çalışma yaparken işin kodlama, analiz vs. kısmı atıyorum 10 15 gün sürüyorsa kalan kısım 2-3 ay sürüyor ve bu sürede çok ilgisiz şeylerle uğraştığımdan pratik yapamıyorum.

Bu arada muhtemelen daha iyi tool'lar olsa da tüm bu saydıklarımı python ve django ile yapmayı hedefliyorum. Çok basic düzeyde html ve css bilgim var freecodecamp'ten derslerini takip ediyorum. Python ve web design odaklı olarak verebileceğiniz tavsiyelere sonuna kadar açığım.

İşe kafa göz dalıyorum, proje dahilinde nelere ihtiyaç duyacağımı, hangi problemi neyle çözeceğimi dahi bilmiyorum. Sorunlarla karşılaştıkça çözerek ilerlemek istiyorum. Burada da dediğim gibi log tutarak yaptıklarımı ve yapamadıklarımı paylaşacağım düzenli olarak. Hedeflerimin ne kadar zor veya kolay olduğunu bilmiyorum, belki 3-4 saatlik bir iştir deneyimli birisi için ama muhtemelen benim en az bir kaç ayımı alır siteyi yürür hale getirmek, daha domain almışlığım, server kurmuşluğum yok hayatımda. Hayırlısı artık.

Sosyal ağlarda paylaş

IDE olarak pycharm kullanıyorum proje için. Jetbrains'in educational acc.ıyla bedava premium'u. Bir de tutorial buldum, aksi takdirde içinden çıkamayacaktım sanırım sdf. Django'yu hiç bilmiyordum, benzer bir şey de doğal olarak kullanmamıştım ama çok mantıklı geldi. İlk başta .html dosyalarında django için code highlighting falan yoktu, onun da ayarı varmış. Notepad'e yazar gibi yazmaktan kurtuldum keşfedince.

freecodecamp'taki html tutoları aslında bayağı bir şey öğretmiş onu farkettim bu arada. Takip ettiğim tutorial'da adamın ne yaptığını çok rahat anlıyorum. Bazı şeyleri de kendim deneye yanıla çözebiliyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Perşembe ve cuma ders günlerim normalde başka bir şeyle uğraşmayı sevmiyorum ama akşam 2 saat authenticated user'ların neleri göreceğini, diğerlerinin neleri göreceğini falan ayarladım sdf. Normalde aklımda böyle bir şey yoktu ama izlediğim tutorial'de user data toplama olayının da olduğunu görünce yapıştırdım.

Ders notları vs. için kim gelmiş gitmiş onu görürüm.

Yıllardır mac kullansam da terminali çok sınırlı kullanıyordum işim olmadığından, mecbur kalınca onu da öğrenmeye başladım.

Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadarıyla kişisel bir web sitesi yapmaya çalışıyorsun yani kar amacı gutmeyen bir şey? Eğer her şeyi sıfırdan öğreneyim yazılım geliştireyim diyorsan doğru yoldasın gibi geliyor çünkü bu işler genellikle kervan yolda düzülür mantığıyla hareket ediyor. Ama yok ben bu işi yaparım daha sonra yazılımla pek işim olmaz gibi bir durum içerisindeysen bir kişisel wordpress şablonu satın alıp daha sonra php ile onu dediklerine benzer şekilde kişiselleştirebilirsin. Ama sanırım senin takip ettiğin yol İlkyol. İkinci yolu tercih Edip yine de piton öğrenebilirsin, mesela hiç arayüz işine bulaşmadan dışarıdaki kaynaklardan çekeceğini bilgileri piton api ile yazabilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

@reyou Öğrenebildiğim her şeyi öğreneyim istiyorum. Aslında pek çok şeyi yıllar içerisinde yarım yamalak öğrendiğimi farkettim. Ara sıra netteki eğitimlere falan bakıyordum; python ve özellikle R'ı iş için kullanıyorum düzenli olarak ama kendi sınırlarımın dışına pek çıkmıyorum. İş için yeni bir şey öğreniyorum, sonra kullanmayınca unutuyorum.

Günün sonunda site işime yarayacak, uzun zamandır düşündüğüm bir şeydi ama projenin bitmesinden ziyade süreç ilgimi çekiyor. O yüzden ilk bahsettiğin yöntemi takip ediyorum. Sadece ders çalışıp, video izleyerek ya da kurs tamamlayarak bir şeyler öğrenilmiyor. Yoksa üniversite kendi domaini ve template'iyle kişisel site yapmamıza olanak tanıyor.

Yapmayı hayal ettiğiniz bir şeyler varsa, hayal etmeyi bırakıp yapmaya başlayın. @Oce4n abi armutta yorum var, şöyle ki evime gelen temizlikçi kadına yorum yazdım armut üzerinden kadın bana sms'le geri dönüp kezban tribi attı sdkfj. Armut'u ilk ve son kullanışımdı.

@Elan_Morin Bugüne kadar bin küsür sayfa ders notu hazırlamışım, bir sürü görsel, makale vs. var yine derslerde paylaştığım. Yayınlarımdaki analizlerin kodları falan öylece yatıyor. Bayağı faydalı olacak online olursa günün birinde.

Sosyal ağlarda paylaş

Başka başlık açmıyım dedim, her loop'un print ettiği data'yı yan yana dizmenin güzel bir yolu var mı? Freecodecamp'teki bir alıştırmayı çözmeye çalışıyorum da, dersleri izlemeden kendi bildiğim kadarıyla bir yere geldim ama çıktıların alt alta değil yanyana olmasını istiyor alıştırma.

def arithmetic_arranger(x, answer=False):
    if len(x) < 6:
        for i in range(len(x)):
            y = x[i].split()
            z = "------"
            print(y[0].rjust(6, " "))
            print(y[1].ljust(0, " "), y[2].rjust(4, " "))
            print(z)
            while answer is True:
                if y[1] == '+':
                    sum_y = int(y[0]) + int(y[2])
                    print(str(sum_y).rjust(6, " "))
                elif y[1] == '-':
                    min_y = int(y[0]) - int(y[2])
                    print(str(min_y).rjust(6," "))
                else:
                    print("error: 1")
                break
    else:
        print("error: 2")

x = ['32 + 51', '1 - 7', '12 + 43','14 + 17', '310 * 202']
arithmetic_arranger(x, True)

Yukarıdaki kodda aslında re kütüphanesini kullanıp tek bir print'le işi çözebilirim sanırım her satırın sonuna line break (\n) koyarak. print(x, sep=" ") ile yan yana dizerim sonra da ama en makul çözüm bu değilmiş gibi geldi.

Bu hafta şehirler arası git gel yaptım, bilgisayar başında vakit geçiremedim pek, fırsat buldukça alıştırma yapmaya başladım öyle olunca, siteyle ancak evde sakin kafayla uğraşabiliyorum. Leetcode'a falan da üye oldum ama easy alıştırmalar için bile bir şeyler google'lamam gerekiyor. O yüzden mevzular kafamda iyice oturunca geri döneceğim leetcode'a.

Sosyal ağlarda paylaş

Onu yapmaya calisiyordum da tek loopta ayri printler olunca yeni iterasyonu komple yana almak yerine, iterasyonun sadece ilk printini onceki iterasyonun son satirinin yanina kaydiriyor. Ya da ben bir seyi toparlayamadim sdf

edit: Bu arada yukarida sep = “ “ yazmisim el aliskanligindan da end olacak o.

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

SQL ne güzel bir şeymiş haha. Yıllardır veri düzenlemek için 2-3 ayrı program kullanıyordum. Şimdi SQL'i anlamaya başladıkça kullandığım her şeyin temelinde SQL mantığını görmeye başladım. Bu websitesi projesine kafa göz dalmak iyi oldu. Çok dallandıra budaklandıra, günde 1-2 saatimi ayırarak gidiyorum. Site adına pek bir şeyle uğraşmıyorum, daha çok konseptler üzerinden yürüyorum. İzlediğim tutorial'da adam SQL şöyle böyle diyip geçerken, ben SQL derslerini açıp yardırıyorum mesela.

Yukarıda bahsettiğim soruya farklı yaklaşmak gerekiyormuş bu arada, çok saçma bir çözümü var, .join() metodunu anlatmak içinmiş her şey. Ben egzersize başladığımda derslerde daha basic loop'ları falan anlatıyorlardı.

Sosyal ağlarda paylaş

On 22.04.2022 at 12:34, deadwoll dedi ki:

Başka başlık açmıyım dedim, her loop'un print ettiği data'yı yan yana dizmenin güzel bir yolu var mı? Freecodecamp'teki bir alıştırmayı çözmeye çalışıyorum da, dersleri izlemeden kendi bildiğim kadarıyla bir yere geldim ama çıktıların alt alta değil yanyana olmasını istiyor alıştırma.

def arithmetic_arranger(x, answer=False):
    if len(x) < 6:
        for i in range(len(x)):
            y = x[i].split()
            z = "------"
            print(y[0].rjust(6, " "))
            print(y[1].ljust(0, " "), y[2].rjust(4, " "))
            print(z)
            while answer is True:
                if y[1] == '+':
                    sum_y = int(y[0]) + int(y[2])
                    print(str(sum_y).rjust(6, " "))
                elif y[1] == '-':
                    min_y = int(y[0]) - int(y[2])
                    print(str(min_y).rjust(6," "))
                else:
                    print("error: 1")
                break
    else:
        print("error: 2")

x = ['32 + 51', '1 - 7', '12 + 43','14 + 17', '310 * 202']
arithmetic_arranger(x, True)

Yukarıdaki kodda aslında re kütüphanesini kullanıp tek bir print'le işi çözebilirim sanırım her satırın sonuna line break (\n) koyarak. print(x, sep=" ") ile yan yana dizerim sonra da ama en makul çözüm bu değilmiş gibi geldi.

Bu hafta şehirler arası git gel yaptım, bilgisayar başında vakit geçiremedim pek, fırsat buldukça alıştırma yapmaya başladım öyle olunca, siteyle ancak evde sakin kafayla uğraşabiliyorum. Leetcode'a falan da üye oldum ama easy alıştırmalar için bile bir şeyler google'lamam gerekiyor. O yüzden mevzular kafamda iyice oturunca geri döneceğim leetcode'a.

Genelde print edecegin seyleri bir degiskende toplayip en sonda print etmek daha kolay olur. Sayfa sayfa veri yazdirmayacagini dusunuyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Kod içinde string manipülasyonu sonrasında yapacağınız aritmetik işlemlerde sonuç olarak aldığınız bir veriyi bir dizi veya liste içerisine koyabilirsiniz append() veyahut insert() gibi fonksiyonları kullanarak. Python çok esnek bir dil olduğu için dilediğiniz paradigmaları kolay ve kısa bir süre içinde yaratabilirsiniz.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...