Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Victoria 3

Sam

Öne çıkan mesajlar

ya bu binalardan kovulanların radikalize olmasını değiştirmeleri lazım. fiyatlar oynadıkça fabrikalardan kovulanlar yeni radikallerin ezici çoğunluğu ve bunu engellemenin imkanı yok uluslarası ticaret nedeniyle. düşünün yani japon araba satıyor diye fabrika kapanınca hükümeti devirmeye isyan başlatıyorsunuz. bayağı saçma.

dünyanın açık ara en lüksünü yaşıyor halk ama heryerde turmoil. maaş beğenmedikleri için işsiz geziyorlar. paradox 2022 isveç’ini 19. yya taşımış.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Sam dedi ki:

paradox 2022 isveç’ini 19. yya taşımış

bu multiculturalism de böyle olmaması lazım. Herkesi kabul edince her yerden inanılmaz göçmen akını oluyor. 1800lerde kim kimi kabul edecek öyle. Daha oyunun sonlarına doğru olsa yine neyse ama çok erken açılabiliyor. Bu late gamedeki kasmanın ana sebebi de bu, pop fragmantetionı çok artıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

benim citizenship law "almanlıktan aldığım tadı hiçbirşeyden almadım", gerek yok kimsenin gelmesine zaten çin hariç herkesi solladım. nal topluyor ai nüfus yönetiminde her zamanki gibi. fabrika dikmekten de sıkıldım artık 51'lik dikiyorum sırayla. eskiden dağınık 5 5 koyduklarımı da yıkıyorum.

fransa, italya gibi bazısı son teknoloji kara ordusu ama hala dünyada ironclad yapan yok 1900 itibariyle, şaka gibi. rusya filan hala line infantry. adamların oturup bir observer oynadıklarını bile sanmıyorum. 2010'da hadi neyse de gene aynı sorunlar. oil üreten yok, 1 lvl rig dikip bırakıyorlar öyle. kauçuk üreten yok. afyon bile doğru düzgün alamıyorum, gidip kendisi ele geçirmezse insan yapay zekayla ticaret edilebilecek gibi değil.

ülkeler tekrar tekrar devrim yiyor, her devrim yediklerinde pariah katlanıyor, ingiltere 300 infamy. bir ara herkes birbirine infamy savaşları açtı bir 20 yıl filan.

1 milyar gdp'yi geçtikten sonra 1.0 1.1 diye saymaya başlıyor lmao. klasik paradox ui, kardeşim koy şunun yanına iki hane daha. ekranda piksel mi bitti, 2001'de miyiz?

ha bir de 0 askerli, isyancılar da sıfır askerli olduğu için sonsuza dek savaşta takılıp kalan minorlar tam facepalm.

Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

UI de acikca belirtilmiyor yahut ben kacirdim, her good uretildigi provincede %20 ucuza fiyatlaniyor.

o yuzden mobilya ureten fabrikayi, logging camp olan province e yapmak mantikli

buna baktım da göremedim. Market fiyatı neyse o fiyattan alıyor fabrikalar da.

Sosyal ağlarda paylaş

ben de baktım ben de görmedim onu, kömür santrali yanında kömür çıksa da aynı fiyattan alıyor görünüyordu.

bu arada askerler bütün malzemeler eksikse %50 debuff yiyor ama sadece afyon eksikse %5 yiyormuş, adamlar ui'da öyle bir yere saklamışlar ki. gidiyorsun barracks'dan bilmemne tabinin en altında. cidden çok kullanışsız ui ve ekranın sadece üçte birini kullanıyor ısrarla. ledger bile bundan çok işe işe yarıyordu ekranın dörtte birini kullansa bile.

Alıntı

I also have this problem. It's a bug.

The general (4 battalions) was away on another front during a war. During this time the new battalions were formed and there was no general at that moment in that HQ area, so they went into reserve. When peace happened he came back to the normal HQ (which now has 6 battalions in reserve).  

There's no way to assign those battalions to him. You need to recruit another general.

şu bana oldu da çok iğrenç bir bug. cidden paradox’un en kalitesiz release’i olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

V3-PostLaunch-ForLoc.jpg

"radicalized because of getting fired from building"i acilen fixlemeleri lazım, dönüşü olmayan bir spine giriyor bir noktadan sonra olay. adamlar cidden oturup bir kere baştan sona oynamamış olmalı.

1.0.4'te de kritik sorunlara fixler yok, bakalım kaç yıl sürecek bu sefer düzeltmeleri.

yalnız dün osmanlı'yla başladım da cidden ai'ın tanzimatı hayatta yapma şansı yok lol. oturdum roadmap tasarladım kafamda ve ultra min-max oynamam gerekiyor. ancak ucu ucuna olacak sanki. osmanlı vicky'de hep zor ama bu sefer ekstra zor olmuş. durduk yerde herkes radikalize oluyor zaten ve 2022 swedistan multiculturalism hariç çaresi yok.

ahah adamın birine anlattım bu kovulma radikalizasyonu meselesini, fixleyen mod çıkardı sağolsun. sizin de bu sıkıntınız varsa bir denersiniz

https://forum.paradoxplaza.com/forum/threads/is-raising-sol-a-trap.1554630/page-2#post-28595736

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2884120444

Sosyal ağlarda paylaş

On 04.11.2022 at 08:23, Sam dedi ki:

adamlar cidden oturup bir kere baştan sona oynamamış olmalı.

asdasdas bu oyunun ortalarından sonra zaten lag yüzünden oynanmıyor. Ben asıl onu merak ediyorum, çözeceğiz test ediyoruz diyorlar ama bakalım. Asimilasyonu artıran mod kurdum şimdi bir deneyeceğim faydası olur umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

ayrımcılığa uğrayan popların asimile olmaması tam bir beyinsizlik. gerçekte bunun tam tersi olur halbuki. ayrımcılık görmemek için asimile olur nüfus ya da ayrımcılık yapanlar zorla asimile eder.dahası oyun mekaniği olarak da ayrımcılığa uğramayan kitlenin asimile olmasının bir anlamı yok. tam bir beyin tutulması anında tasarlamışlar.

Sosyal ağlarda paylaş

senin dediğin de mantıklı bizim ülkede özellikle çünkü zamanla herkes birbirine çok karışmış tipler benziyor o yüzden kafatasçı değilsen öyle çok göze batacak bir durum olmuyor bir üst kimlikte buluşuyor herkes kolayca.

Ama çok bariz farkların olduğu yerlerde, Amerika'daki beyaz vs siyahi durumunda, fark çok bariz olduğundan ırkçılığa uğrayan adam istese de beyaz olamayacağından asimile de olamıyor.

Öte yandan oyunda din conversionı tam tersi mantıkla çalışıyor, dini kabul edilmiyorsa dönüyor. Din için böylesi daha mantıklı.

Sosyal ağlarda paylaş

işte sadece murica'yı modelleyen seçenekler, bunu çok kişi kendi forumlarında da söyledi. osmanlı vs gibi bambaşka işleyen toplumlara yönelik seçenekler yok. sonra aptal gibi debuff icon koyuyorsun bu seçenekler olmayınca. debt slavery filan kasmışlar ama dünyada 1-2 yerde olan. haliyle burayı modelleyen bir seçenek niye yok diye sorduruyor.

yani din için olan şeyin kimlik için olmaması tam bir ck2arbitrary.gif

osmanlı'da 1 yıl kala tanzimatı bitirdim ucu ucuna min-max dibine vurup. 100 kere oynasa ai 1 kere yapamaz.

Sosyal ağlarda paylaş

vic3te daha zor osmanli

sick man of europe debuffini kaldirman lazim 20 yilda, bir suru unoptimal sey yapman gerekiyor, hani debuffu kaldirsan ulke cok iyi bi pozisyonda olmuyor, bide rusya sana erekte halde bakiyor, zor.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben mısır’a 3 yıl kala saldırdım, rusya yanına geçti. neyse ki rusya onların tarafına ışınlanamadı çok şükür. mısır ai da beyinsiz çıktı, libya cephesini hiç savunmadı. adana ve kars’ta savunma yaptım, libya’dan filistin’e kadar yürüdüm. ama outtech etmesem gg idi yine de. cepheler çok komik ama, danube cephesiyle kafkas cephesi aynı lmao, kafkaslarda gösteriyor karargahı. ya diyorum danube’ye adam yollayamıyorum bomboş, sonra baktım ruslar da yollayamıyor. savaş bir orda oluyor bir kars’ta lmao.

yalnız düşük infrada tek tek alınıyor provlar galiba, garnizonu bile olmayan bomboş mısır’ı ele geçirmem iki yıl sürdü yuh. ya selim bunların üstünden birkaç haftada geçti, nasıl kafalar bunlar.

ilk defada yaptım ben ama önceden oyunu öğrenmiş olmak lazım. bir de yasaları geçirme meselesi tam rng. şanssızlık bile engelleyebilir yani.

osmanlı ekonomisi süper gimp ama böyle accık accık inşaat yapabiliyorum, ekonomi şahlanamıyor. metodları da hemen değiştiremiyorum malzeme vs yetsin diye. ülkenin yarısı zaten potansiyel terör örgütü national supremacy yüzünden.

koskoca 2. mahmud’u kahireli pazarcı gibi giydirmişler ama en çok ona kızdım.

Sosyal ağlarda paylaş

releasede bu kadar polish beklemek mantikli mi sence bi paradox oyunundan bu kadar beklerken neler neler hayal edip kafanda kurmussun rant ustune rant dosuyorsun alakali alakasiz ve cogu gorece subjektif 

ne bilim senle tartismak bu forumda dunyanin en dandik seylerinden biri , hic uzatmicam bunu, ama baydi abi valla cok rant modundasin bence ara ver oyuna, 1 yila yine denersin bu dlc gelir polish gelir

Sosyal ağlarda paylaş

ya prusya kralına, komutanına elbise kasmışlar, osmanlı padişahına ZERRE uğraşmamışlar ve bunu söyleyince resmen üstüne alınıyorsun. evet iki tane elbise texture yapmaları olması gereken şey, bu 'beklenmesi' gereken birşey bile değil. afrika'daki 25 kabileden biri değil zaten oyunda topu topu beş tane filan farklı giysisi olan majör var. avrupa'da 2-3 stil, çin, japonya, bir de osmanlı işte. beklemeden yapılması gereken şey. adamlar resmen diablo'da renk paleti değişik mob gibi arap koymuşlar, okusan zaten herkesin bunu yazdığını da görebilirdin.

bir satırdan kendine dert tasa edindin, sal bence biraz. ben senin benim ne yazdığımı dert ettiğin kadar dert etmedim bunu. oturup dövünmüyorum yani ama kızılacak şey.

Sosyal ağlarda paylaş

takıldığım birşey yok, bir satır "kızdım" dedim diye fevaran edince açıkladım neden. esas takılınacak şey mesela kafkas cephesiyle danube cephesi aynı, onları konuşmak lazım esas. ama savunulacak birşey yok herhalde orada ki geldin buna takıldın.

neyse oynuyoruz işte oyunu ama saçmasapan şeyler var işte adımbaşı. adam 150 batt yığıyor adana'ya, mısır apaçık 2 yıl. bunları yazdım ama elbise mevzu oldu nedense.

benden çok paradoxçu ancak komutan filan olabilir bu forumda, bu kadar eleştiri bloklamaya gerek yok yani adamların herşeyini ıcığını cıcığına kadar oynadım. bundan daha iyi kalite ve tasarım yapabildiklerini biliyorum. ileride belki toparlayabilirler üstünde çalışırlarsa aksak kısımları. dediğim gibi düzgün yaptığı şeyler de çok, yazdım bazılarını zaten. daha oturup yazarım yetmediyse.

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Asteroth dedi ki:

Yaz yaz Sam, seriye hic bulasmamis olsam da okumak keyifli.  

Bu nedir mesela abi ahahahaha

ya bak yemen'de isyan çıktı, 50 yıldır isyan savaşı sürüyor. savaşın adı da "getcountrynamehötöröf" gibi birşey. kodlamışlar ama gene typo filan olmuş kesin. taraflar ikisi 0 battalion. bakıyorsun asker barracks'leri kurumuş. kimse de play aşamasında dahil olmamış. şimdi de dışarıdan dahil olamıyorsun.

bahreyn öyleydi mesela, iki kere savaş açmam gerekti alabilmek için. bahreyn'e daldım, alınca rebeller yeni bahreyn oldu. sonra tekrar daldım onlara. bunu yaparken de 3 ay play bekliyorsun her savaşı açarken, işgal ettikten sonra da 6 aya yakın pes etmelerini bekliyorsun askerleri olmadığı halde çünkü hardcoded 100 war desire'dan geriye doğru sayıyor. adamlar ölmüş ama yenildiklerini kabullenemiyorlar. oyun zaten 100 yıl, 9 ay böyle çöp savaş bürokrasisiyle geçiyor her defasında.

yani ben bunu 20-30 saatte defalarca test edip gördüysem onların qa takımı görmemiş midir, söylememiş midir. yani paradox'un kötü launch'ları oldu ama bu en kötüsü olabilir. ya bak rusya 100 yılda geriye gidiyor nüfus olarak çünkü base nüfus artışı yok gibi, ai healthcare de kasamıyor. paso revolution ve migration. dört katına çıkması gereken nüfus geriye gidiyor. lead designer wiz dün post atmış "bir kişiyi görevlendirdik bakacak" diye. ya kardeşim kenarda bir pc'ye observer modunda açın, sonuca bakın yani en hızlıda sabahtan akşama biter bir oyun.

oyun early access gibi yani çıkardık ama daha tamam değil. belki de bundan sonra öyle yapmaları lazım ki insanlar direkt alıp sonra mixed %62 olmasın. benim en sevdiğim grand strategy game serisi yani nasıl üzülmeyeyim, kızmayayım. sallamasam zaten neden oturup bu kadar yazayım hiç umrumda olmaz. bir tane bu var bu işte en iyi yani alternatif de yok. şu fps kötü çıktı öbürüne geçeyim gibi birşey yok yani. paradox'ta bile buna denk seri yok. hoi ve eu bayağı harita boyamaca kalıyor zaten derinlik olarak. ck'de de bu girift mekanikler yok toplumu ve ekonomiyi modelleyen. tek bu yani böyle bir oyun aradığında.

Sosyal ağlarda paylaş

threadde sirf sam ranti olmasin diye yorum yapayim yine oyun hakkinda

bazi kulturlerin obsessionlari var

fransizlar wine, ingiliz ve turkler tea, eger ulasamazlarsa obsessionlarina, daha hizli radikallesiyorlar, komik bir detay. population sekmesinden bakabiliyorsun

oyunu yeni yeni anliyorum ben, sam senin bazi sikayetlerin oyunu anlamamaktan geciyor, kanun gecirmek rng fln diyorsun mesela, evet, rng var ama hayvan gibi etkiliyorsun, oyunun en temel yanlarindan birisi o.

0da stallanirsa gundemi degistirip ertesi yil yine deneyebilirsin, ama %5 li kanunlari bile gecirebiliyorum, hic olmadi 5 yil sonra gecircem diye ona gore pozisyon aliyorum, otoriteni harcamamak bu konuda yardimci oluyor mesela

Alıntı

sorun şu ki kapitalist parayı emiyor, sonra da lüks malzemelere saçıyor. o para emekçinin cebine girse halubki çoluğunu çocuğunu yedirecek içirecek, gomnis olmayacak. aristokrasi ve ruhban otomatik çöküyor zaten ülkeyi endüstrileştirince, bunlar hiçbir rol alamıyor çünkü fabrikada veya dükkanda. tarla hariç rol alamıyorlar, onlar da çok kısıtlı birşey üretmiyorsa iyi para yapmıyor zaten. güçleri düşük yani, pamuğu da kumaşa çevirince oyun o güneyli pamuk ağaları olayı bitmiş mesela. bini bir para kumaşın subs farm, hayvan çiftliği vs'den de geldiğinden.

komunist devrim yaparsan o kapitalistlerin acliktan kirabilirsin, 

publicly traded* yaparsan aristokrasi degil kapitalistler cokuyor mesela, ki bu iyi bisi hele proportinal taxation yaparsan para akiyor. 

worker owned da yapabiliyorsun ama dedigim gibi komunist devrim yapman lazim ,production methoddan workers cooperative secersen tam istediin gibi oluyor.

urban centerlardan ve universitelerden ruhbanlari burokrat ve akedemisyenlerle degistirebilirsin, o da ruhbanlarin nufuzunu kiriyor.

bide fabrikada yesil production methodlarini hemen aciyorum demissin ama subsistince farming ile senin actigin farmlar arasinda fark var, cok income ve quality of life upgrade i oluyor laborurlar fln

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun cikmadan onceki bir roportaji okumustum da, benim anladigim "Savastirmak istemiyoz biz kimseyi" mesaji olmustu. Genel olarak oyunun savas kismiyla ilgili elestirileri bir nebze anlayabiliyorum da, asil su cok fena;

On 02.11.2022 at 06:23, Sam dedi ki:

fransa, italya gibi bazısı son teknoloji kara ordusu ama hala dünyada ironclad yapan yok 1900 itibariyle, şaka gibi. rusya filan hala line infantry. adamların oturup bir observer oynadıklarını bile sanmıyorum. 2010'da hadi neyse de gene aynı sorunlar. oil üreten yok, 1 lvl rig dikip bırakıyorlar öyle. kauçuk üreten yok. afyon bile doğru düzgün alamıyorum, gidip kendisi ele geçirmezse insan yapay zekayla ticaret edilebilecek gibi değil.

Insanin hevesi kalmaz oynamaya.

Sosyal ağlarda paylaş

osmanlı flavor da event olarak var ama hakkını vereyim. %95'i olumsuz gerçi "dincileri mi keseceksin azınlıkları mı" tarzında ama olsun gene. event'e yazarların harcadıkları zamanı çizerler de estetiğe harcasaymış zaten sıkıntı olmazmış.

@DoGMeaTabi oyunu prusya'yla 1905'e, osmanlı'yla 1860'a kadar oynadım. o law geçirme prosesini 50 kere filan proclamışımdır ve rng bayağı. neden öyle diyorum:

accept

advance

debate

stall

bu dört ihtimalden biri, bunların oranlarını hükümette kimler var, clout'ları ne kadar vs etkiliyor. bunu hükümete kimi alarak, partilere authority harcayıp suppress/bolster yaparak filan etkilemek mümkün ama böyle dramatik oranlar değil yani. rng seni sevmezse 20 yıl gibi bir sürede geçirememek mümkün. prusya ile yaşadığımı yazmıştım geçen sayfada. dediğim mesele osmanlı'da 20 yıl "find the water chip" geriye sayımı olduğundan ötürü. böyle süre koymasalar kafamıza göre tanzimatı yapardık. 1856'da tanzimat başarıyla geçmeyince osmanlı unrecognized hale mi düştü gerçekte? meiji öncesi japonyası gibi kaale alınmaz mı oldu? tanzimat event evet oyuncu için bir challenge ama ben gerçekçi bulamadım, ai da 100 kere oynasa 1 kere beceremez zaten eminim. unrecognized'a düşüyor osmanlı zaten. o nedir derseniz afrikalı zulu ile aynı tier diplomatik olarak. ekonomi ve teknolojide de hardcoded fark olmadığından osmanlı işte fabrikalı zulu gibi birşey ai oynarken. bu bence yanlış gayet.

owner metodu dediğin gibi güçlerin kimde toplanacağı açısından önemli. gene bunlar investment fund'a aktaran kesimler mi filan güzel nüanslar var işte. oyunda olması gereken ilerlemeler bunlar, ben beğendim zaten genelde ekonomi ve sosyal sistemi. eleştirmediğim kısım farkediyorsanız beğenmişimdir zaten.

şimdi osmanlı'yla oynarken dediğim gibi inşaat kıt olduğundan direkt açamıyorum onları ve senin dediğin gibi bekletiyorum mecburen ama şöyle bir durum var. verim çok düşük ve fabrikaları çoğunun kar marjları çok kolay etkileniyor fiyat dalgalanmalarından. fired from building radikalizasyonunu anlatmıştım. o dalgalanmalar canına okuyor ülkenin fabrikalar zarar başlayınca. birkaç ayda çözüp o insanları işe geri aldırıyorsun ama o esnada olan olmuş oluyor.

bu laborer azaltan tech'ler kar marjını arttırıyor ciddi ölçüde. yani tercih etmesem bile yapmam gerekecek gibi ama deneyeceğim senin dediğin gibi laborer tumayı bu sefer. gerçi trade unions ile komünizme meraklı oluyor laborer takımı, onlar direkt kesin atınca, mavi yakalı ile çalışınca komünizmi uzak tutmak daha rahat gibi sanıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...