Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Acemi tek yaşayan erkek soruları

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Bright said:

Hayır, geçmez.

Bir de o kapatıyorsa komşusu niye kapatıyor anlamadım. Komşusu evde oturuyorsa yakıyordur.

Termostatlı veya zaman ayarlı sistemlerde zaten ısıyı sabit tutmaya çalışacağı için 1-5 derece farklarını kolayca az yakarak kapatacak. Ancak senin durumunda evi eski haline getirmek için sürekli olarak yanıp aradaki 10 15 dereceleri kapatmaya çalışacak.

Gerçi bu yukarda söyhlediğim evin yalıtım,komşu vb faktörlşeri
ne göre değişkenlik göstreceği için yanlış da olabilir.

OP a soralım. Ev ne durumda OP?
Bitişik komşu alt üst yakıyor mu? Yalıtım nasıl? Evin cephesi ne yöne bakıyor? Kaçıncı katta?
Sosyal ağlarda paylaş

15 C ne abi çılgın mısın hiç yakmasan evin içinin düşeceği sıcaklık 5 C falan.

Çok saçma abi söylediğin şey. Kombi çalışırken gaz yakıyor, çalışmazken gaz yakmıyor, bu kadar basit.

Kombinin öyle 10 tane farklı sıcakta çalışması söz konusu değil, kazan suyunun ıstıldığı birkaç tane sıcaklık vardır, 50 ve 90 mesela. Kombinin üzerinde okuduğun sıcaklık da kazan suyunun tesisata döndükten sonra kombiye geri gelişindeki sıcaklıktır.

Dediğim gibi komşu istediği kadar uyanıklık yapmaya kalksın, evde oturuyorsa mecburen yakacak ve bir şekilde bütün daireler dengeye ulaşacak. Ayarlanması gereken kendi dairenin içindeki sıcaklık tamamen. Sen evinin içini 20-22C'de tutup mevsim itibariyle kalın giyinmeyi tercih ederken üstteki adam şort-tişört 25C'yi hedefliyorsa onun faturası her türlü fazla gelir zaten.

O oda termostatı işine de hiç girmeyin, hem arayüzleri rezalet oluyor hem de sabit oluyorlar. Bir tane termometre alın elinize, oda oda gezdirip radyatör vanalarından ve kombinin üstünden size ideal olan sıcaklığı ayarlayın. Komfor sıcaklığı 20-22C aralığında.
Sosyal ağlarda paylaş

Yani diyorsun ki evin içi hiç bir şart altında 10 12 dereceleri görmez.
Tesisat vs döşenirken ve kombi alınırken yapılan kalori hesaplamaları felan hep yalan.
Kazandan çıkan su direk peteklere dağılır o sıcaklıkta kalır ve evin konumu, yalıtımı, kaçıncı katta olduğu, alt üst yan komşu faktörleri felan hiç bunlar fasa fiso öyle mi?

termostat konusunda da petek termostatı bana göre en uygunu. Dijital vb oda termostatları petek sıcaklık farkından dolayı yalan.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır öyle bir şey demiyorum. Onların hepsi iklimlendirmenin, ısı transferinin ve eşanjör dizaynının konuları. Evine kombi tesisatı döşerken o hesabı yapan mühendisin derdi kendisine en az işçilik/malzeme masrafı ve sana en fazla kombi tamiri masrafı çıkacak senaryoyu hedeflemesi. Petek metrajını gerekenin altında tutuyorlar mesela sıklıkla ve petek yerleşiminden doğacak ısı kaybına dikkat etmiyorlar vs.

Senin anlamadığın şey şu, kombinin 3 modu var, kapalı, açık düşük, açık yüksek. Ne kadar çalışırsa o kadar gaz yakıyor. Bütün gün çalışırsa da çok yakar, bu kadar basit. Yoksa burada senin bahsettiğin konulara girersek 3-5 farklı mühendislik dersinin 0'dan herkese açıklanması gerekli.
Sosyal ağlarda paylaş

Petek termostatı bir şey ifade etmiyor. Senin kullanıcı olarak odanın içindeki sıcaklığı ayarlaman gerekli, peteğin sıcaklığını değil. Peteğin konumu itibariyle odayla arasındaki ısı transferi az ise(pencere altı, eşya arkası, basitçe engelsiz bir şekilde iç duvar hariç her yer) petek termostatıyla odanın içindeki sıcaklığı ayarlarken sıkıntı yaşarsın.

Gaz dedektörü, oda termostatı, petek termostatı falan hep doğalgazcıların müşterilere iteklemeye çalıştığı kıytırık ekipmanlar yani. Bunlar para tuzağının ötesine geçmez. Gene aynı şekilde bu arkadaşlar kombiler daha sıklıkla bakıma girsin diye herkese sürekli kombilerini açık tutmasını öneriyorlar da fizibilitesi yok bunun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

O oda termostatı işine de hiç girmeyin, hem arayüzleri rezalet oluyor hem de sabit oluyorlar. Bir tane termometre alın elinize, oda oda gezdirip radyatör vanalarından ve kombinin üstünden size ideal olan sıcaklığı ayarlayın. Komfor sıcaklığı 20-22C aralığında.

bu dediğin için para tuzağı dedin termostatik vana lazım bu arada :D

bi de komfor sıcaklığı genel geçer 20-22'dir ama mesela ben 18 derecede şort tshirt oturuyorum kişiden kişiye değişiyor çok.
mesela bilgisayar başında oturuyorsanız evde bolca,bilgisayar ister istemez ısıtıyor yakın çevresini, o bile farkediyor :D
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

Ben de sürekli kapatıyorum evde değilsem veya gece yatarken. Alt kat sağlam yakıyor, yanda küçük çocuk var üstte yaşlı var ikisi de cayır cayır. Çok soğuk olmadıkça yakmıyoruz bile hiç. O sorunun cevabı evin durumuna göre değişiyor yani.

Filtreleri sürekli değil belirli aralıklarla temizlesen yeter. Hepa filtre varsa zaten kuruması çook uzun sürüyor. Filtreleri geri takmadan önce tamamen kuruduklarından emin ol.

Çamaşır / bulaşık makinesi sorusunun cevabı da makinelerin sesine ve evin ses yalıtımı durumuna göre değişir. Bir de çamaşır makinesi eski değilse bitiş zamanı ayarı vardır. Bi kurcala. Biz sabahtan atıp eve geldiğimizde yeni bitmiş olacak şekilde ayarlıyoruz.

en iyisi evde degilken kapatmak, surekli pilotta calistir diyenler muhendisligi bilmiyor

evet cayir cayir yanacak eski haline getirmek icin ama 10 saat pilotta yanacagina (disari cikiyorsan 14 saat) 1 saat cayir cayir yansin

arabadan da inince kontagi kapatiyorsun di mi?
Sosyal ağlarda paylaş

muhendislik ogretmiyorlar ki muhendis diplomasi alanlara

keske ogretseler :(

ya da olur da cay yaparsin diye 60 derece sicaklikta su depolamiyorsun gerektiginde musluk suyunu 100’e cikartiyorsun ocakta

Dedigim gibi muhendislik evi bilmeden boyle bisey onermek yanlis, bana cogunlukla kapatmak iyi olur gibi geliyor. konfor biraz dusecek tabii girince ev soguk olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Termostatik vanaya falan gerek yok abi, düz vana işini görür, her petekte mevcut. Bir tane de oda sıcaklığını ölçmek için termometre lazım.

düz vana nasıl işini görüyor? napıyorsun düz vana ile? tek yapabileceğin şey "Bu oda kombiyi 50'de yaktığımızda 25 derece oluyor" demek. bu kadar. düz vanayı ya açarsın ya kapatırsın
Sosyal ağlarda paylaş

vanayı kısınca tüm devir daim sistemini kısıyorsun vanayı kıstım bu oda az yansın diye bişey yok
Q=m.c.Δt

belli bir sürede 40 dereceyi 45 derecede tutmak için gereken enerji, aynı sürede 15 dereceden 45 dereceye çıkarmak için gereken enerjiden daha az.
lise fizik abi bunlar wot yazmadan önce bi araştırsanız, karşı fikir üretilecek bişey değil bu basit fizik ve sonucu gayet net
Sosyal ağlarda paylaş

İki mesajda kombiler yalan
3 mod var
termostatlar yalan
elinize termometre alın
kalori hesaplaması yalan
kombi teknolojisi komple yalan
değişkenler 10 derece etkilemez
hepsi aynı yanıyor gibi anlamlar çıktı

Ben de her türlü iddia ediyorum o zaman; aynı şartlardaki tüm gün soğuk kalan ev ile kombi standbyda tutulan ev aynı enerjiyi harcamaz. Her türlü daha fazlasını harcar.
benden pes =)

edit: uzun vadede 3 5 gün yoksanız ya da 24 saatten uzun yoksanız evet işe yarar. Yakmaya gerek yok. Evdeykenki aynı derecede de kalacak demiyoruz dışları çıktığınızda. Atıyorum 23e ayarlıysa, 20ye 18e çekeceksin. Neyse abi ben yoruldum vallahi.
Sosyal ağlarda paylaş

Rotweiler said:

Termostatlı veya zaman ayarlı sistemlerde zaten ısıyı sabit tutmaya çalışacağı için 1-5 derece farklarını kolayca az yakarak kapatacak. Ancak senin durumunda evi eski haline getirmek için sürekli olarak yanıp aradaki 10 15 dereceleri kapatmaya çalışacak.

Bitişik komşu alt üst yakıyor mu? Yalıtım nasıl? Evin cephesi ne yöne bakıyor? Kaçıncı katta?

Bir sayfa önce o yüzden sormadım mı abi ben OP'a?

Bak ne yazmışım.
Sosyal ağlarda paylaş

Doğalgaz işiyle uğraşan mühendisler de hesabı detaylı yapmıyor abi, basitçe dairenin metraj hesabından yaklaşık bir değer çıkartıyor, şu kadar uzunlukta petek koyalım diyip geçiyorlar sana 5 dakikada. Yeni yapılan binalara proje çizen firmalar oluyor mesela ama orada çizen mühendisin çizdiği projeyi şantiyede çalışan mühendis zaten uygulayamıyor vs. genel olarak residential binalardan bahsediyorsak.

Hesabı detaylı yapmaya kalksan da çok büyük bir değişiklik yaşanmaz, sadece hesap vakit alır. Psikometrik diyagram üzerinde o bölgedeki havanın sıcaklığından ve nem miktarından başlayıp istediğin sıcaklık ve nem miktarına uzanan, dairenin hangi yöne ne kadar cephesi olduğuna göre ve dairedeki cephe ve pencere metrajından oluşacak ısı kayıplarını da hesaba katacağın bayık bir hesap olur.

Düz vana petek sıcaklıklarını normalize etmene yarıyor. Petek sıcakıklarını kombinin tesisattaki konumuna göre vanaları ayarlayıp normalize ettikten sonra da hangi odada ne kadar ısıya ihtiyaç duyuyorsan ona göre açıp kapatırsın.

Vanayı kısınca petekten geçen suyun debisini azaltıyorsun. Petekten geçen suyun debisi azalınca petek suyunun ısı kaybı da azalıyor ve kombi eşanjörüne o su geri döndüğünde daha sıcak dönüyor. İtibariyle kombi istenen eşanjör suyu sıcaklığına dah çabuk eriştiği için kombi daha az çalışıp daha az gaz yakıyor.

Fistan o senin verdiğin ısı transferinde ısı iletim(kondüksiyon) formülü, katı malzemeler arasındaki ısı transferini anlatıyor sadece. Sen evini ısı iletimiyle değil konveksiyon yoluyla ıstıyorsun, yani nedir petekle hava akımı arasındaki ısı transferiyle. Söylediğin şey de ayrıca teorik olarak yanlış, kombiyi açık bıraktığında gün içerisinde evdeki ısı kaybının tamamını gaz harcayarak kapatman gerekiyor ancak akşam eve gelip kombiyi açtığında peteklerin de uygun şekilde ayarlıysa sadece evi tekrardan uygun sıcaklığa dengeye oturtana kadar gaz harcaman gerekiyor. Basitçe boşa yakıyorsun kombiyi bütün gün, israf.
Sosyal ağlarda paylaş

Genel cevap verdim ben ya. Doğru yazmışın orda
Rotweiler said:

Rotweiler said:

Bir sayfa önce o yüzden sormadım mı abi ben OP'a?

Bak ne yazmışım.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

deniyi düşürünce daha cabuk sogur cünkü soguk ile teması daha fazla olacagından daha fazla ısı kaybeder
açıp bırakıp gidersen dereceyi sabit tutmak için harcadıgı enerji, eve gelip açıp o dereceyi yakalaman için daha fazla gaz yakman gerekir

Hayır, yanlış bu tamamen.

Sen sistemin sıcaklığını arttırdığında sistemin ısı kaybetme hızını da arttırıyorsun çünkü ΔT artıyor => Bütün gün kombi artmış olan ısı kaybetme hızını dengelemeye çalışıyor.

Ama kombiyi yakmayıp sistemin dengeye ulaşana kadar soğumasına izin verirsen bir noktadan sonra zaten ısı kaybı olmayacak kadar azalıyor. Aynı sistemi daha sonra tekrardan komfor sıcaklığına çıkarırken daha fazla enerji harcasan da gün içinde daha az ısı kaybettiği için harcadığın enerji daha az oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...