Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tam otomatikten çift kavramaya geçilir mi?

Max Damage

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,
Konu DSG vs diye gidince buraya yazayım.
Q3 aldım yeni, S-tronic'te malum dsg'nin aynısı.
Aracı 7 ileri kuru tip beklerken, bu 6 ileri çıktı. İnternette pek kaynak bulamadım, bu kuru mu yağlı mı, yani 2.0'lara koyduklarından mı?
2.0'dakiler 6 ileri yağlı ve ömürleri baya uzun. 360bin km de hala titremeyen Passat CC 2.0'a bindim arabaya hayran kaldım :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
4 yıla yakın süredir Golf 1.2 TSI DSG var annemde, çoğunlukla biz kullanıyoruz. Hiç bir sorununu görmedim ama öte yandan bir hızlanma ihtiyacı olunca 7. vitesten 3'lere düşmek işkence gibi oluyor.

Benzer şekilde 9 ileri vb şanzımanlar yakıt ekonomisi düşünülerek yapılsa da sürüş dinamiklerini son derece olumsuz etkilediğini düşünüyorum.

Bu bağlamda daha yavaş olmasına rağmen Countryman'in 6 ileri ve eski nesil tork konvertorlu şanzımanı benim kullanım tarzımı daha iyi karşılıyor çünkü direksiyon üzerindeki kulakçıklar ile küçültme hareketini bir kaç kez yaptığımda ihtiyacım olan en düşük vitese atabiliyor arabayı ve DSG'de 7-3 düşüşünden daha hızlı olduğu garanti.

Daha eski otomatik şanzımanlarda ise şöyle bir problem var, örneğin Z3'ün 5 ileri otomatik şanzımanı 3'e düşmek istediğimde önce 4'e sonra 3'e alıyor bu da çok yavaş kalıyor haliyle.

Kickdown yaparak yukarıda yazdıklarımın tamamını bertaraf edebilirsiniz tabi o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...