Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mehmed: Bir Cihan Fatihi (2018) - Kanal D

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

• 4 hafta sonra ...
iyi olmuş. televizyona değil internete yapmaları lazımdı bu tarz diziyi. yaparsın 50-60 dk maks bir çok sansürden de feragat edebilirsin mesela.
2 saat bir bölümle olcak iş değil. misal ben 2. bölümü izlerken yoruldum ve bıraktım daha da izlemem dedim.
iyi mi kötü mü diye çok konuşmayacağım çünkü hepsini bilmiyorum ama isterse got tier olsun beni sarmadı böyle uzun dizi.
Sosyal ağlarda paylaş

ben başladığını bile bilmiyordum

5. murat falan yapsalar tutardı belki, fatihin kaçıncı adaptasyonu ki

bir gün yabancılardan öyle bişey bekliyorum ben, hani 3. selim 2. mahmut gibi ıslahatçı bir dönemin dizisini yapıcaklar

sonra hergün gazetede görücez osmanlı padişahını yabancı hayranı yaptılar osmanlıyı dalga konusu yapan dizi yine ratingde tavan yaptı diye, reis hollywooda heyet göndericek, heyetin içinde melih gökçek olucak görüşmeye kendi alametifarikası gereğince 15 temmuzdan enstantaneler sıkıştırıcak ve görüşmeler tıkanıcak

aslında bu üstteki paragrafın da dizisini yapabilirler

bir de şey istiyorum, osmanlı dönemi absürd komedisi, ingiliz Plebs'i izlediyseniz tam işte onun osmanlı versiyonu, main protagonist böyle ortadirek bir adam olucak işte yan karakter kendi keyfinde lezbiyen bir cariye olucak, padişah cast bile edilmeyecek protagonistin padişahı bir türlü görememesi running joke olucak falan

neyse gece gece ben buraya bırakıyorum gerisi cosmosdan artık
Sosyal ağlarda paylaş

La casa de papel sanırım ilk bölümü 50 küsur kere çekilmiş. Fatih ise 2 kere galiba. Ama bir de bu Fatih var.
[video]https://www.youtube.com/watch?v=eKxtSYZE1sE&t=165s?feature=oembed" width="459">

Dilyar ,healer + perks + INFLUENCE (gülüşü) ve Perception artı skill tree of unknown possible of yeni güçler hatun yani. Yazmış yazan. Başka fatih izlemem ben. Dilyar lı Fatih izlerim tek. Yazık olmuş yaratılan çok iyi chr a dewamı çekilmemiş. Gelişimine şahit olmak isterdim.
Sosyal ağlarda paylaş

uzun uzun yazacaktım ama hevesim kaçtı, bütün bölümleri tamamen izlemedim azar azar ve tekrarlara baktım zaten ana fikrini ve önemli sahneleri anlıyorsun

ama kısaca yazmak gerekirse, süre uzunluğu ve tarihsel tutarlılık yüzünden ciddi izleyiciyi kendine çekememiş, geri kalan, dizilerden tarih öğrenen kitle tarafından ise entrika ve patlangoçluk miktarı az olduğu için izlenmemiştir.

dizinin iyi yanları vardı, mesela bizans sarayı kemeli kirişler ile yapılmış, osmalı sarayı düz kirişler ile gibi, mekanlar ve oyuncular iyiydi, bazı diyaloglar güzeldi, bizans imparatoru ve çevresi güzel tasarlanmıştı vs ama çok zorlama sahneler ve kurgular vardı

mehmetin komando görevleri yapması, müslüman olmuş ajan pontus prensesi, çandarlının -bu ne derece doğru bilmiyorum- devleti ele geçirme planları gibi...

böyle şeyler yapınca ciddi izleyici kaçıyor, yöneldiğin diğer kesim ise zaten ertuğrul ve abdül seyrediyor, böyle şeylerle çekemiyorsun. bir örnek mesela pontus prensesinin gizli namaz kılma sahnesi var, youtube koymuşlar. senarist, yönetmen, yapımcı falan sahne çekilirken her halde insanların hoşuna gideceğini düşünüyordu ama youtube yorumları arasında şunlar var, mealen "başı açık namaz kılıyor", "aptest almadan namaz kılıyor" "demin erkeklerle gezip, şimdi namaz kılıyor" biriside azeriydi galiba savunmak için şöyle yazmış "bizans sarayında hamamı var abdest alsın, taşıma su getirtse 5 vakit o kadar su ile ne yapıyorsun diye şüphelenirler" :)

yani bu iş özünde ticari bir iş, yapımcının para kazanması lazım, öyle olunca izlenme oranları önemli oluyor ama yukarında anlatmaya çalıştığım gibi ölü doğmuş bir yapım oluyor.

güzel yanları vardı dizinin, padişahın hayatı yerine daha ufak adamların çevresinde dönseydi dizi belki daha başarılı olurdu

fatihin şansına sülümanın bile dizisi tutu bu adamınki kaç seferdir tutmadı :)

ayrıca özel teşekkürler ödülümü yaptığı kusmuk yorumlar için mascio mütezeline gönderiyorum

sayesinde, alper çağlar ve ekibinin 2019 civarı göktürkler zamanında geçen bir üçleme film yapacağını öğrendim

https://www.youtube.com/watch?v=IDf-KKp-2r8
Sosyal ağlarda paylaş

vallahi diziyi kirişler güzel yapılmıştı minvalinde öven bir insanın yorumlarıma kusmuk demesi oldukça ironik olmuş.

bırakın da 2018 yılında tarihi bir dizinin sanat yönetimi de düzgün yapılsın. üç dakika google'da görsel arasan zaten mekanları olması gerektiği şekilde tasarlayabilirsin.

türk dizisi izliyorsanız da bence aile içerisinde tutun. dışarı açmayın pek bu konuları. sonra da laf edilince kızıyorsunuz. vaktinize yazık. izlenecek tonla daha iyi iş var ortalıkta.
Sosyal ağlarda paylaş

hadi izlediğinizi anlamıyorsunuz okuduğunuzu anlayın. daha iki satır yazı neden yazılmış onu analiz edemeyen adamların guru gibi dolaşması sanırım çağımızın vebası

dizide güzel şeylerde yapmışlar diyorum, izlediğim kadarı ile gördüğüm -bütün bölümler toplam 1 saat bile olmamıştır- tarihi tutarlılık babında bazı noktalara dikkat ermişler, en azından birileri bazı şeylere dikkat emişler diye verilen bir örnek o kiriş işi. tabi örnek neden verildi biliyorsunuz diye farz ediyorum. mesela yine değinmek istiyorum bizans sarayı imparatoruna azami özen gösterilmiş mesela, yapmayabilirlerdi ama yapmışlar en azında belirli bir ciddiyet varmış adamlarda, veya başka bir şekilde çekmek istiyorlardı sonradan bu hale geldi, saray vs kısmına dokunmadılar bilmiyorum

bundan sonra zaten dizinin neden olmadığını neden başarısız olduğu yazdım zaten

ben bu diziyi 3 bölüm x 4 saat seyretmem gereksiz uzun ve gereksiz sahneler var, fatihin komandoculuk oynadığı sahneler var gereksiz ve saçma yani

ama bütün bunları dert etmeyen biriyseniz, tc ortalamasında, bazı alanlarda üstünde bir yapım bu. diriliş ve abdülhamit gibi bir dizi değil bu yüzden öyle "boktan" "izleyenlerin beyni yok" nidaları ile saldırılacak bir iş değil. saçma yani, başka bir motivasyon içinde olmak lazım bu yapmak için. ben ki mehmeti sevmem her konusu geldiğinde eleştiririm, ben bile o moda giremiyorum. ki çok über bir mehmet portresi veriyorlar.

yani onun dönemini ve yaptıklarını günümüz türkiyesinin vaziyeti için mihenk taşı olarak gören biri olarak en çok benim itiraz etmem gerekiyor diye düşünüyorum?

anlıyorum analiz kabiliyetiniz sınırlı, asker ve tarihi yapın görünce bazı şalterler açılıyor ama öyle bir şey değil bu

ha dizi daha çok izlensin diye bu minvalde işler yapmışlar ki zaten bu yüzden dizi tutmadı
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...