Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Coolest Monkey In The Jungle

Biyik

Öne çıkan mesajlar

normalde uygunsuz olmus ama bilincli degildir bence derdim ama ayni urunun diger modellerinde beyaz cocuklar varken sadece bunda siyahi cocuk olmasi biraz garip geldi. illa ki birinin gozune takilir normalde yani fotografin cekilmesinden internette magzaya konulmasina kadar gecen surecte.

bi de monkey en yaygin kullabilan irkci soylem olabilir siyahilere karsi, avrupada bile adamlar tribunden muz atmislardi sanirim etoya. o yuzden sen sorun ediyorsun diye sorun olmus pek realist bir yaklasim olmamis.
Sosyal ağlarda paylaş

ikisine de katıldım. aynı tshirt bi beyazın üstünde olsaydı kimse dönüp bakmazdı bile ama siyahın üstünde olunca "NE DEMEK İSTİYOSON" oluyor. e yani demek ki senin de aklında benzer bir düşünce var ki onu çağrıştırıyor. bu durumda aslında ırkçılığı yapan sen oluyorsun falan filan. karışık konular.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

ikisine de katıldım. aynı tshirt bi beyazın üstünde olsaydı kimse dönüp bakmazdı bile ama siyahın üstünde olunca "NE DEMEK İSTİYOSON" oluyor. e yani demek ki senin de aklında benzer bir düşünce var ki onu çağrıştırıyor. bu durumda aslında ırkçılığı yapan sen oluyorsun falan filan. karışık konular.

sokakta zenci bir adamın t-shirtünün üstünde görsem bu yazıyı gidip o adama '' kardeş kendine maymun diyerek ırkçılık yapıyorsun yalnız'' demem. çünkü belli ki adam bunu kendi beğenerek almış ve maymun kelimesini bir hakaret olarak benimsemiyor,görmüyor . ırkçılık konu olduğunda, ırkçılığa maruz kalan kesimin hassasiyeti benim için önemli olan nokta.

ama gidip bunu commercial olarak zenci bir çocuğa giydirdiğinde ben bunda art niyet arıyorum. eminimki bundan çokça rahatsız olan zenci bireyler de vardır.

( ki bu durumda, rahatsızlığını vurgulayan kişi zenci bir kadın. Sen anca öyle görürsen öyle olur diyende beyaz bir puşt.)

sen mesela, bir reklam için, türk bir çocuğa beyaz hamamböceği desenli veya yazılı bir t-shirt giydirilse bundan tiksinti duymazmıydın ? çok farkı yok kanımca.
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

sen mesela, bir reklam için, türk bir çocuğa beyaz hamamböceği desenli veya yazılı bir t-shirt giydirilse bundan tiksinti duymazmıydın ? çok farkı yok kanımca.

hamambocekli degil de kebabnation tarzi bisi giydirilse degisik olurdu ama onun turk oldugunu nereden anlayacaksin.

burada cok bariz bi hata var ve cok vahim yani sdfg

zenci de aralarinda wazzup nigga gibi konusurken , reklam malzemesi olarak eline eti negro koymazsin
Sosyal ağlarda paylaş

Çocuklara söylenenler:

"Maymunluk yapma"
"Eşşeklik yapma"
"Yaramazlık yapma"
"Arı gibi dolaşma"
vs vs...

Arkadaş zenci(pardon özür dilerim. Siyahi) olunca neden olay bu kadar büyütülmüş ki. Evrim aşamasını gösteren resimli bir tshirt de mi ırkçılık olarak sayılacak yani? Matematik problemli kıyafetleri asyalılar giyemicek mi? Develi-fesli-barbarlı şeyleri bizler giyemicek miyiz?
Sosyal ağlarda paylaş

Buarada bu biyik kürtlere ırkçılık yapılıyor diye zırlayan adam değil miydi? '' konu zenciler olunca bence sen öyle görmek istediğin için ırkçı bir söylem olarak görüyorsun '' argümanına katılması manidar. çünkü eminim konu kürtlerle alakalı olsa tam tersini savunucaktı bu adam.

çakma humanistler hemen belli ediyor kendilerini böyle durumlarda.
Sosyal ağlarda paylaş

eregorn said:

Çocuklara söylenenler:

"Maymunluk yapma"
"Eşşeklik yapma"
"Yaramazlık yapma"
"Arı gibi dolaşma"
vs vs...

Arkadaş zenci(pardon özür dilerim. Siyahi) olunca neden olay bu kadar büyütülmüş ki. Evrim aşamasını gösteren resimli bir tshirt de mi ırkçılık olarak sayılacak yani? Matematik problemli kıyafetleri asyalılar giyemicek mi? Develi-fesli-barbarlı şeyleri bizler giyemicek miyiz?

maymun kelimesi zenci insanlar için onları hor görmek, aşağılamak için kullanılıyor oldukça sıkça. futbolcuların kendilerine maymun sesi çıkartılmasından veya muz atılmasından nasıl sinir krizleri geçirdiklerini ve yıprandıklarını rahatça görebilirsin. Asyalıların daha zeki insanlar olmaları onları hor gören bir olgu mu ha benim beyinsiz kardeşim ?

develi-fesli şeyleri sen istediğin gibi giy ayrıca. sen kendin rahatsız olmuyorsan bu durumdan, bir sıkıntı yok. ırkçılık konusunda anahtar kelimeler; sağduyu ve empati.
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

eregorn said:

Çocuklara söylenenler:

"Maymunluk yapma"
"Eşşeklik yapma"
"Yaramazlık yapma"
"Arı gibi dolaşma"
vs vs...

maymun kelimesi zenci insanlar için onları hor görmek, aşağılamak için kullanılıyor oldukça sıkça. futbolcuların kendilerine maymun sesi çıkartılmasından veya muz atılmasından nasıl sinir krizleri geçirdiklerini ve yıprandıklarını rahatça görebilirsin. Asyalıların daha zeki insanlar olmaları onları hor gören bir olgu mu ha benim beyinsiz kardeşim ?

develi-fesli şeyleri sen istediğin gibi giy ayrıca. sen kendin rahatsız olmuyorsan bu durumdan, bir sıkıntı yok. ırkçılık konusunda anahtar kelimeler; sağduyu ve empati.

...

Bilgi amaçlı, ırkçılığa karşıyımdır. Renk, din, dil, ırk vs umrum olmaz. İnsan olsun önce, gerisi hallolur. Ayrıca, ben kendim için "ırkçı" şeyler giyebiliyorsam, bir başkası da giyebilir.

Ayrıca; ürünü tasarlayan kişinin özelliklerini bilmiyoruz. Belki "siyahi - afro amerikan - hood dan gelmiş biri", belki de KKK lideri. kim bilir
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

Xenocide said:

sokakta zenci bir adamın t-shirtünün üstünde görsem bu yazıyı gidip o adama '' kardeş kendine maymun diyerek ırkçılık yapıyorsun yalnız'' demem. çünkü belli ki adam bunu kendi beğenerek almış ve maymun kelimesini bir hakaret olarak benimsemiyor,görmüyor . ırkçılık konu olduğunda, ırkçılığa maruz kalan kesimin hassasiyeti benim için önemli olan nokta.

ama gidip bunu commercial olarak zenci bir çocuğa giydirdiğinde ben bunda art niyet arıyorum. eminimki bundan çokça rahatsız olan zenci bireyler de vardır.

( ki bu durumda, rahatsızlığını vurgulayan kişi zenci bir kadın. Sen anca öyle görürsen öyle olur diyende beyaz bir puşt.)

işte sen de haklısın mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

coolest slave in chains yazsa belki ırkçı olur da bu belli işte ormanla ilgili bir kreasyon yapılmış çocuklar için. bunu siyahi çocuğa giydirmek belki marketing / pr açısından kötü karar da, ırkçı bir niyet olduğunu hiç düşünmüyorum. demek ki bunu yapanlar o kadar eşleştirmemişler ki monkey-siyahi ilişkisini, koymuşlar siteye. bir yerde alarm zilleri çalsa kesin birileri koymayalım falan derdi. o kadar sosyal medya, internet, digital marketing dersleri alıyorlar, her gün bir sürü öneri veriliyor.

hadi diyecem farkındalar ve risk aldılar, yönetiriz dediler, onu da bilemeyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

fotoğraf ırkçı olmaz, insanlar ırkçı olur. olay tamamen kafada bitiyor. kalkıp çığırtkanlığını yapmaya gerek yok. neymiş monkey yazıyormuş. yazsa noolur yazmasa nolur. bilmemkaç sene önce zenciler (buna da yanlış diyor bi de bazıları, siyahi demek lazım falan diyolar) ırkçılığın kralını hasını yaşadılar tamam. ee şimdi bu yüzden muz reklamında zenci çocuk oynayamayacak mı? monkey yazan tshirtü zenci çocuk giyemeyecek mi? bu durumlarda zencileri kullanmazsan bu sefer de "eşitsizlik var" diye çıkışacaklar..

kaldı ki çocuklara "monkey" diye hitap edilir çokça amerikada mesela..

fotoğraf tek başına ırkçı olmaz. fotoğrafı ırkçı yapan insanların düşünce tarzı. kimisi bakar hiçbir yanlış görmez, kimisi bakar heh şanssızlık olmuş der, kimisi bakar "ooo iyi giydirmişler helal olsun" der. sonra çıkar manyak çığırtkan zenci kadının biri, bu son örnekteki kitleyi düşünerek "hüloooooooğğğğ" diye ortalığı birbirine kadar.

meh
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...