Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne acayip bişeymiş lan

sabonis

Öne çıkan mesajlar

bi allahın kulu gelip bana astigmatla miyopun farkını açıklayabilir mi ya bu arada?

1.5 miyopla başladım gözlük takmaya, 3 civarı falan şimdi. o arada astigmat da ufak ufak ilerledi, 0.75 falan olması lazım şu an.

"bulanık görüyon" diyorlar da bilader miyopum ben, gözlüğü çıkarınca bulanıyor işte komple?

NE LAN BU ASTİGMAT DELİRTMEYİN BENİ
Sosyal ağlarda paylaş

astigmatta, kornea'nin yapisi bozuluo, puruzler cukurlar vs olusuyor. Boyle olunca da isigi muntazam sekilde kirip retinaya getiremiyorsun, ayni noktada iki goruntu olusabiliyor vs.

miyop ise gozun yapisindaki uzama, ovallesmelerle ile isigi tam retinaya denk getiremiyorsun, retiranin biraz daha onunde odaklaniyor, boyle olunca da gorusun bozuluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Cokomantis said:

e peki kişiden kişiye değişmez mi kornea'nın neresinin ne kadar bozulduğu? nasıl 0.25-0.50-0.75-1 falan diye gidebiliyor? 5 tane 0.50 astigmatlı çevirsek yoldan, 0.50 astigmat için yapılmış mercek hepsine uymuyor mu?

gozun bir kez bozuldu mu bir daha tam gorus yok ne lensle ne gozlukle zaten.

0.50 1.00 neye gore hespalanmis matematigini bilmiyorum, ama belli bir aralikta olan adami 0.50 diyorlardir, makineler bir sekilde atiyorum 0.42 olcse bile.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Gözlerde astigmat 1 civarlarında falandı en son 4 sene önce mi ne ölçtürmüştüm, şimdi 1.75 olmuş "Olm kullansana lan, en azından bilgisayar başında takarsın" dedi doktorum.

Tamam dedim dinleyeyim adamı, yaptırdım gözlüğü. 3 saat önce aldım taktım. Virtual Reality gibi lan, sanki uçuyormuşum gibi uzayda. Düz yol yokuş gibi geliyor, markete girdim raflar bi acayip gözüküyor.

ama görüşüm 720p'den 1080p oldu yani onu söyleyebilirim. 3d filmler gibi her şey fazla net ve detaylı.

beyin auto-correct yapıyormuş 30 senedir dünyayı böle görmüyorduk niye böle görmeye başladık, bu işte bi yanlışlık var diye. 6-7 kişiyle konuştum hepsi 2-3 güne alışırsın dedi ama baya ilginç bir deneyimmiş, paylaşayım dedim.

Gözlerimde hiç bir sorun yok ama yıllar önce ilk kez güneş gözlüğü taktığımda yaşadığım ananskim nereye adım atacam lan ben hissini unutamıyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

36 saat oldu, ilk andaki kadar afallama yok. yani biraz daha kestirebiliyorum mesafeleri. ama hala yokuş görüyorum düz yerleri/yüzeyleri.

bu arada alışayım diye neredeyse hiç çıkarmadım gözümden. şu anda çıkardığımda ilk 30 saniye falan hiçbişi göremiyorum baya şaşı gibi oluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

arıca güneş gözlüğü dışında gözlük takmadığım için daha önce, sokakta bir kızın poposu güzelse güneş gözlüğüyle laps diye çekince olmadan bakmaya alışık bünye şimdi zorlanıyor.

ne de olsa güneş gözlüğü var diye birine fütursuzca bakıcam, sonra erkek arkadaşı falan beni paketleyecek asdfasdfa
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

36 saat oldu, ilk andaki kadar afallama yok. yani biraz daha kestirebiliyorum mesafeleri. ama hala yokuş görüyorum düz yerleri/yüzeyleri.

bu arada alışayım diye neredeyse hiç çıkarmadım gözümden. şu anda çıkardığımda ilk 30 saniye falan hiçbişi göremiyorum baya şaşı gibi oluyorum.

direk geri götür odağı yanlış
alışırdın şimdiye kadar
Sosyal ağlarda paylaş

Revangelis said:

sabonis said:

direk geri götür odağı yanlış
alışırdın şimdiye kadar

göz doktoruyla konuştum 10 güne kadar normal, birkaç gün daha sabret hala aynıysa önce gözlükçüye git odağa baksınlar, sonra bana gel numaraya bakalım dedi.

bi de gitgide iyiye gidiyor yokuş görme olayı. sokakta pek başıma gelmiyor. evde işerken klozet biraz yamuk gözüküyor mesela. sanırım aşağı bakarken oluyor en çok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...