Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Life (2017)

behran

Öne çıkan mesajlar

Jawsla ne ilgisi var bilimkurgunun? Su filmi jawsla bir tutuyorsan zaten cok soyleyecek bisey yok ama bilimkurgunun kaba bi tanimi bak soyle;

"fiction based on imagined future scientific or technological advances and major social or environmental changes, frequently portraying space or time travel and life on other planets."

Film de senin dedigin gibi basit bi ocu filmi degil. Dunya disi bi organizmanin dunyalilar uzerinde olabilecek etkilerini anlatiyor. Elbette bunu yaparken daha heyecanli olsun diye organizmayi canavarlastiriyor ama buna cok benzer bir sey avrupalilarin amerikayi kesfi sirasinda da olmustu. Ayni seyin dunya disi bi organizma tarafindan da olabilecegi ihtimali mis gibi bilimkurgu iste.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupalıların amerikayı keşfiyle bu filmdeki olayı bir tutuyosan zaten çok söyleyecek bişiy yok aslında ama bi yandan da haklısın jaws daha mantıklı bir filmdi bu saçmalıkla karşılaştırmam yanlış oldu.

ha bir de sanırım filmin adı "life" olmasaydı belki bu kadar kötü anmazdım filmi. "life" "scifi" "uzay" "uzaylılar" yanyana gelince insan düşünceye salacak kendini sorgulatacak bir film geliyor sanıyor sonuç uçan jaws ay pardon uzaylı tekrar pardon uçmuyor yerçekimi yok sdfd
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
filmi ne yildizlar ne de efektler kurtariyor cunku ne varsa baska filmlerden calmislar. sonra da alien'dan esinlendik demis. herkes alien'dan esinleniyor. alien clone yapsan kimse sana niye yaptin demeyecek zaten. ama orada bitmiyor senin esinlenmen. the andromeda strain, gravity alip ortaya karisik yapmissiniz. kesin benim farketmedigim en azindan iki film daha vardir "esinlendigi".

eglencelik izlenir, begenilir, yok efendim sci-fi film mi geliyor diye oradan da yurunur. ancak elestirsel olarak itin g*tune sokmaktan asagisi adil olmaz.

adini bilmiyorum typecasted karizmatik asyali abi, senin de oynadigin ikinci arak sci-fi film - merak edene oburu danny boyle'un sunshine'i. indie filmlerde simitciyi oyna, serefinle yasa.
Sosyal ağlarda paylaş

arak olmadi. cekildigi andan itibaren event horizon aragiydi. danny boyle filmi oldugu icin, daha duzgun film oldugundan gormezden gelindi. boyle zahmet edip de demedi kult filmdir, hosuma gitmistir diye.

sen gul tabii de sinema tarihi ogretilirken griffith'in irkciligi, potemkin'in propagandasini bakin guzel yapmislar ama bir nebze de utanc kaynagi olmali dedikten sonra araklara deginilseydi sunshine'a birlikte gulerdik dssdfg. dunyayi kurtaran adamlar kanimiza islemis. :(
Sosyal ağlarda paylaş

Hem event horizon'i hem sunshine'i izledim, ikisini de begendim. Sunshine tabi ki daha iyi bence.

Sanirim bi filmin arak olmamasi icin daha once o turde hicbir film cekilmemis olmasi gerekiyor. Yani event horizon daha eski diye, ayni konuyu isleyen sunshine neden arak olsun abi? Bu suna benziyor; 'daha onceden ask hakkinda soyle bi sarki yapilmisti, bak bu da ask uzerine o zaman ikinci sarki arak'.

Teknik acidan bi tanimlamasi var mi sinemada bilmiyorum ama sarkilarin mesela birbirinden arak olup olmadigini anlamak cok zor degil. Bu iki film benzer konular islese de bence ikisi de ozgun yapimlar.
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl bir orjinallik bekliyorsunuz ben onu anlamadım. dünya dışı bir canlı var insanları öldürüyor işte. hani adam ne yapabilir? hastalık kapsalar, e yapıldı. psikolojiler bozulsa birbirlerini öldürseler, yapıldı. ya o zaman teknik bi sorun çıksın istasyonda, gemide, o da kaç defa yapıldı. e o zaman yapay zeka sorun çıkarsın. ohooo o ilk yapılanlardan.

ne yapsınlar abi, uzayda geçen ve olası tüm felaket, kriz ihtimallerine dair herşey çekildi diye bıraksınlar mı bu işleri.

hani ressamın portre çizmesine benziyor. olm arak bu resim daha once herkes insan çizdi veya o modeli çizdi demeye benziyor. senin kendi anlatımın, kendi detayların, kendi eklemelerin, kendi kurgun onu orjinal kılıyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

araklanmasinda bir yanlislik gormuyorum ben.

spiderman denilen filmi 20kez cektiler, hepsi birbirinden arakti?

guzel yaparsan araklamissin, araklamamissin bir onemi yok. Ki sinema zaten araklamadan olmaz, biraz ordan olcan biraz burdan alcan, her film tamamen ozgun olamaz.

life'in sikintisi, herseyi orta yapip hicbisiyi iyi yapamamis olmasi, oyunculuk siritmiyor, kameralar, sinematografi vasat alti degil, konu bir sekilde gidiyor, az biraz derinlik var, ama lan su tarafi cok iyiydi dedirtmiyor.

bu life icin degil, son 5-6 yilin cogu buyuk prodiksiyon hollywood filmi icin gecerli, oyle endustriyel oldu ki sektor, kar kaybi yasamamak icin belirli patternlarda, kaliplardan cikmak istemiyor produktorler. En azindan benim yorumum bu, giden tektuzelige.

Sonucta eh, gideri var film diyoruz biz de.
cok kirnimin hollywood'a sdfsfd
Sosyal ağlarda paylaş

şu boktan filmin topiği var ya. güzel başlayıp ikinci yarısında lame yaratık filmine dönüşüyor. hele sonlara doğru olaylar falan of of of, yer yer güldürüyo yer yer saç baş yolduruyor.

halbuki en başta şuna prequel yapdık deseydiniz darılmazdım

http://entertainment.inquirer.net/files/2017/03/venom.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

yazdiklarim farkli yerlere cekilmis. sadece konu benzerligi, ayni damardan film olmasi tabii ki arak denilmesi icin neden degil. esinlenmenin, odunc almanin yordami nedir, kabul gorulur olcusu nedir tartisilir. on uzerinden tarantino vererek puanlayalim. benim icin iki film de o esigi gecmis.

mesela sunshine orneginde tema, sahne, subplot, karakter vs. gibi tonla ogede benzerlikten otesi varsa bunun subjektif gorusu falan kalmiyor abi. danny boyle butun dunyadaki horror bufflara, sci-fi geeklere event horizon gibi kult bir film hic yapilmamis gibi aptal muamelesi cekti. on sene oldu bu, unutulmus olabilir. event horizon zaten yirmi senelik film.

yazilabilecek her senaryo yazildi cok zayif bir bahane. cok daha dusuk butceli flickler bile sasirtabiliyorlar. inanin ryan reynolds'in yanina jake gyllenhaal koyabilmek coooook daha zor is. e onu yapabilen bir zahmet tamamen ozgun bir projeyle gelsin. forum olarak district 9 izlerken dibimiz dusmedi mi?

tek derdiniz patlamis misirinizdaki tuz miktariysa zaten tartismayalim arkadaslar. cok sukur elestirsel yaklasim "senko icin gideri var" puanlama olcegine gecmedi sdfhg.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...