Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Neden üretim şirketleri iki ayrı şirket kurar?

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

A şirketi üretip satsa; düşük maliyet yüksek kar marjı yüksek gelir vergisi

ancak kurduğu B şirketine sattığı zaman kar marjını daraltarak vergiden etkilenmiyor.
yine aynı şekilde KDV den yırtıyor falan filan.

bunun yanında pazarlamaya odaklı bir şirket oluyor
sektörde uzmanlaşıp farklı üreticilerin ürünlerini de pazarlayabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece Türkiye değil, globalde de bu böyle.

Bizim şirket de mesela çoklu şirket.

Honda R&D, Honda Motor (satış kanadı), Fabrikalar (her ülke ayrı şirket) diye ayrı ayrı şirketler halinde. Yönetimsel olarak satış kanadına bağlı tabi kar elde eden ve diğer şirketleri besleyen kısım olduğu için.

Ha sebebi ne diye sorarsan bir yerde "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" mantığı ile küçük gruplar kendi kar hedeflerini koyarak çalışırsa karlılığın arttığı görülmüş. Bu nedenle böyle bir ayrım var, aynı zamanda ar-ge ve fabrikaların özerk yapılarını korumak.

Vergi falan muhabbetini bilmiyorum ama Japon firması da bu yolla vergiden yırtmıyordur sanırım globalde? Sadece Türkiye'de fabrika ve satışı aynı şirket olarak yapıyor çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

bLackcha0s said:

A şirketi üretip satsa; düşük maliyet yüksek kar marjı yüksek gelir vergisi

ancak kurduğu B şirketine sattığı zaman kar marjını daraltarak vergiden etkilenmiyor.
yine aynı şekilde KDV den yırtıyor falan filan.

bunun yanında pazarlamaya odaklı bir şirket oluyor
sektörde uzmanlaşıp farklı üreticilerin ürünlerini de pazarlayabiliyor.
this, teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

uluslararası firmalar vergi muafiyetleri, teşvik vs faydalanmak için başvurabilir ya da ortaklık yapısı farklıdır. ben üretip ikimizin ortak olduğu firmaya satarım, sonra ikimiz müşteriye gidene kadarki karı paylaşırız. bu da genelde satacak iyi malı olan bir fabrika ile satış, işletme konularında uzman hali hazırda oturmuş müşteri portföyü olan firmalar arasında olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...