Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dikkat Dağınıklığı?

Grego

Öne çıkan mesajlar

tam olarak dikkat dağınıklığı diyemeyeceğim, biraz mallığa da giriyor olabilir ama sonuç olarak çözmem gereken bir durum var, benzer şeyler yaşayan patiler varsa nasıl başa çıkıyorlar paylaşırlarsa sevinirim.

bu bazı konuları birbiriyle kafada karıştırma mevzusu var ya, örneğin; şarkı olan sarı gelin i anlatacağım derken, kara gelin demek gibi. sarı gelin le kara tren i karıştırmak.. yani kelimelerin yer değiştirdiği basit olaylar işte. eve giderken öğrenci kimliği çıkarıp, okula giderken ev anahtarı çıkarmak gibi. alıklık diyelim. normal sosyal yaşantıda, gülüp geçilen şeyler.

bu sıkıntı çıkarmaya başladı,

detay

iş ;
- sık sık yazdığım maillerde, kelimeleri atlayarak yazıyorum,
- son harfleri unutuyorum,
- birine ulaşmam gerekiyorsa, bazen daldırıp önümde artık yazabileceğim ne açıksa, kendimi oraya ismini yazıyor buluyorum.
- şirketin gümrükleme, beyanname, fatura vs. belgelerini hazırladığım için, tekrar tekrar kontrol etmeme rağmen, değerleri sürekli yanlış giriyorum. ( birinde kdv tutarı doğruysa, öbüründe kol adeti yanlış, koli doğruysa vergi no yanlış )
- uzun süreki takip etmem gereken konularda odaklanmakta zorluk, ki tekstil uzun vadeli takipten ve planlamadan ibaret.

kişisel ;
- yaşadığım şeyleri birlikte yaşadığım kişiler karışabiliyor, ponçikli durumlarda baya elimde patlıyor bu mevzu
- bunu direkt örnekle anlatayım, bana getirilen çayı içtikten sonra mutfağa geri bırakacaktım, sekreterin önüne koyarken, bir an ben çay veriyormuşum sandım, özenle bıraktım. boş boş baktı kız bana. ( eylemde alıklaşma )

bu liste çok uzar, genel olarak hafızam ve dikkatim beni yarı yolda bırakıyor diyebiliriz. benim bununla mücadelem, iş konusunda, matematiksel işlemleri mümkün olduğunca kendim dışında tutuyorum. örn, excel hesaplıyor, otomatik dolduruyor gibi. kişisel konularda da açık açık önden söylüyorum.

son tahlillerde ;

bunun dışında belirtilesi tek şey, demir yüksekliği.

bununla ilgili olarak doktora gideceğim ve gitmekteyim, ama pratikte ilaç dışında, dikkati odaklamaya yarayacak pratikler, hafızayı keskinleştirecek önerileriniz var mı.

dede mi oldum ben ak
Sosyal ağlarda paylaş

ya salaklık birşeye engel olaydı, kaç tane daha fistan olacaktı ki. yeşile döneceğim dönmesine de, sudoku mu çözsem, çarpım tablosunu asal sayılarla mı yapsam napsam

ginaly, :(
bir de orada, süreki ile takip var. sürekli yazarken kafamda takip olduğu için kelimelerin heceleriyle böyle abuk birleşimleri de çıkabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Dikkat dağınıklığının unutkanlığa çok fazla neden olduğunu söylüyorlar. Senin anlattığın unutkanlıklar da dikkatle ilişkili gibi.
Önceden beri hep dikkati dağınık biri miydin?
Eğer bu durum bir süredir ortaya çıktıysa kapsamlı bir nöropsikolojik değerlendirme yaptırman gerekiyor. Çapa- nöroloji servisinde bu işi çok iyi yapıyorlar.
Değerlendirme sonucunda unutkanlığa neden olan şey de ortaya çıkar ona göre tedavi ederler.

Değerlendirme yapmadan bir tavsiye önermek mantıklı değil. Çünkü depresyon, stess, vitamin eksikliği vs birçok nedeni olabilir.

Hoca bir hasta anlatmıştı. Kadın yanlışlıkla bebeğini buzdolabına koymuş. Doktorlar demans diye düşünüp nöropsikolojik değerlendirmesini istemişler. Sonra ortaya çıkmış ki kadının hafızasında bir problem yok. Ama ağır depresyondaymış. Depresyon da aynı demans gibi unutkanlık yapabiliyormuş. Belki seninde depresyon veya stess gibi bir nedenden dolayı oluyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

cok fazla bılgısayar oyunu oynuyorsan da oluyor, bir yerde okumuştum bilimsel bir çalışma yani doğruluğu olan birşey,

bilgisayar oyunu oynarken ozellikle fps oyunlarında beyin olması gerektiginden çok daha hızlı calısıyormuş fakat okudugum makalede ise gercek hayattaki çalışma hızının o şekilde olmaması gerektiğini,çok daha yavaş, sakin ve yoğun odaklı ( dingin nebiliyim böyle damıtılmış gibi vs) olarak çalışması gerektiği yazıyordu. Senin aslında demek isteyip söyleyemediğin şeyler bununla alakalı olabilir, kafanın karışık olması ve odak eksikliği de bununla alakalı olabilir. Eğer bilgisayar oyunu oynuyorsan uzun bir süre tamamen ara ver ve aptalmışsın gibi en küçük proseslere bile odaklanmaya çalış bir süre sonra gerçekten düzelme gözle görülür şekilde olduğunu yazıyordu hatta bunun için poliklinikler dahi var.
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

cok fazla bılgısayar oyunu oynuyorsan da oluyor, bir yerde okumuştum bilimsel bir çalışma yani doğruluğu olan birşey,

bilgisayar oyunu oynarken ozellikle fps oyunlarında beyin olması gerektiginden çok daha hızlı calısıyormuş fakat okudugum makalede ise gercek hayattaki çalışma hızının o şekilde olmaması gerektiğini,çok daha yavaş, sakin ve yoğun odaklı ( dingin nebiliyim böyle damıtılmış gibi vs) olarak çalışması gerektiği yazıyordu. Senin aslında demek isteyip söyleyemediğin şeyler bununla alakalı olabilir, kafanın karışık olması ve odak eksikliği de bununla alakalı olabilir. Eğer bilgisayar oyunu oynuyorsan uzun bir süre tamamen ara ver ve aptalmışsın gibi en küçük proseslere bile odaklanmaya çalış bir süre sonra gerçekten düzelme gözle görülür şekilde olduğunu yazıyordu hatta bunun için poliklinikler dahi var.

bu da mantıklıymış, sağolasın. düzenli oynadığım tek oyun civ ama yukarıdaki etkiyi yapacak iş ortamı mevcut. tam bir shit storm içinde düzgün sistem oturtma mücadelesiyle geçiyor.

yani gün sonunda, 1 işi fiziki olarak bitirmiyorsun da, 1 işe çıkarılan problemlerden yeni 1 iş yaratmaya çalışıyorsun, gün bitince de elinde 0,25 ten alelacele koştur koştur 4 ayrı iş çıkmış oluyor. elle tutulur efor harcadığın şey sonuçsuz mücadele birikintisi oluyor. gün sonunda hiçbir iş yapmamış oluyorsun yani.

beyaz yaka problems.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...