Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Icim Sisti

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

yav çok iyi anlıyorum seni, hem yükün çok ağır, hem de üstüne kızdı, burkulmaydı, doktora hedesiydi bir sürü yük binmiş. kolay gelsin valla. bir yandan da insan ne kadar çok koşturursa, o kadar dünya ve ülke dertlerini daha az kafasına takıyor, her şeyi birden düşünüp üzülmeye vakit bulamıyor çünkü, swsh. kolay gelsin, için şişmekte haklı. işini seviyor olmasan güç dayanması bence. birçok insan, 9-5 mesai yapılmasa bile akademisyenliğin 7-24 çalişma, beyini boşaltacak vakit bulamama olduğunu anlamakta zorluk çekiyor cidden. yalnız belli ki bayağı bir çalışkan ve ağır yükünün üstesinden gelebilen bir insansın. kolaylık, başarı diliyorum. yazıda ne kadar geçiştirmiş olsan da kız olayı da bayağı koymuştur. her şeyin yoluna girmesini diliyorum. geçmiş olsun bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

674 sayılı KHK ile ÖYP kapsamında atanmış bütün Araştırma Görevlilerinin kadroları 33/a'dan 50/d'ye aktarıldı.

İşte o skandal madde:

MADDE 49- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
"EK MADDE 30- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır. 35 inci madde uyarınca başka bir üniversitede ve yurtdışında eğitimde bulunanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üniversitelerinin talebi üzerine onbeş gün içinde kendi üniversitelerine dönmek zorundadırlar. Bu süre içerisinde dönmeyenlerin atamaları iptal edilir."

Kaynak: Resmi Gazete
Sosyal ağlarda paylaş

Ozel universiteler ne halde bu acidan?(isthidam) Onlarca okan ahmet hasan universitesi birikti, kotu diyoruz cok olmasi ama bir noktada buralar yeni nesil akademisyen tayfasi icin ekmek kapisi neticede.(mi acaba)

Ex'im gedik unide arsgor olmus, duyunca bi sasirdim falan. Kizcagiz mimarlik ofislerinden illallah edip tezine yogunlasip bi dunya burs program otbok kovalamaya baslamisti (yurtdisi vs) simdi kartalda ise gidip geliomus falan.
Sosyal ağlarda paylaş

O dedigin ozellerde 1.5k falan maas verip, hic bir akademik calisma yaptirtmayip, sekreterya gorevlerine boguyorlar genelde. Idari personel istihdam etmekten daha kolay cunku ars. Gor. Istihdam etmek; tepende hayatini karartacak yetki ve networkle donatilmis ogretim uyeleri var. kafani kaldirdigin anda eziyorlar vs.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Doktora bitince siktir git diyebiliyor universite. Sonra da 30 yasinda 0 ozel sektor tecrubesi ile over qualified bir orta yasli olarak is ariyorsun iste.

bende doktora yapiyorum bunun nesi yanlis ki? olmasi gereken bu zaten bana gore. zaten doktorada adam gibi calisma yapmis makalelerini yayinlamis adama universite siktiri bassa bile dunyanin heryerinde is bulma imkani var adamin. millet gotu saglama alinca butun gun bilgisayar basinda oturuyor hicbisey yapmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

@Anelor, abi şimdi bak şöyle; 50/d bir nevi burs normalde. Adam yüksek lisans ve doktorasını yapsın, yaparken de R.A. olarak çalışsın ekmeğini çıkartsın diye var. 33/a kadroları ve ÖYP ise girdiğin bölümde öğretim üyesi olarak yetiştirilesin diye. Yani kadroların veriliş amaçları arasında fark var.

Kaldı ki ÖYP mantığında girdiğin kurum seni başka bir üniversiteye okumaya gönderiyor ve yüksek lisans + doktora süresince başka bir kurumda çalışıp sonra üniversitene dönüyorsun. Bir nevi anadoludaki üniversitelere öğretim üyesi yetiştirmek amaçlı yürürlüğe sokulmuş bir programdı. Şimdi ise dışarıdakiler esas kurumlarına çağırılıyorlar (yurtdışındakiler dahil); mesela doktorasını bitirmiş ve yardımcı doçentlik kadrosu bekleyen ÖYP'liler var onlar bu KHK ile işsiz kaldılar direk. Binlerce insan var.

Bir de Türkiye'de şöyle bir sıkıntı var; yayınların olabilir, bir çok projede çalışmış/çalışıyor olabilirsin vs. (benim mesela şu an doçentlik puanlarım falan doldu, daha yeterliliği geçmeden) ama kadro açılmıyor. Mesela biz 5 ÖYP'liyiz şu anda bölümde ve hepimiz aynı dönemde başladık yüksek lisans ve doktoraya; hepimiz yakın zamanlarda bitireceğiz. Ama bu 5 kişiye muhtemelen ancak 3-4 senede kadro gelecek. Başka üniversitelerde kadroya girmek falan mümkün tabii ama oralarda da aynı bizler gibi bekleyen pek çok insan var. Dolayısıyla 33/a'nın sunduğu doktora sonrası kadro garantisi çok önemli bir şey araştırma görevlileri için.

Millet sırf o garanti için büyük üniversitelerde 50/d'li olmak yerine, anadoluda 33/a kadrolarına başvuruyor. Tehdit edilmemek, doktora bittikten sonra 30'lu yaşlarda işsiz kalmamak, kafası rahat bir şekilde çalışabilmek istiyor insanlar. Ben de mesela 50/d için kalifiyeydim ama istemedim; kafam rahat bir şekilde çalışmak istedim. Doktoram bittiğinde iş arayacağıma, oturur kendimi işime veririm diye hayal ettim. Bunda herhangi bir yanlışlık olduğunu da düşünmüyorum.

Uzun lafın kısası Türkiye şartlarında çalışıyoruz; ne kadar kalifiye olsak da, kadroları ne kadar haketsek de gökten zembille X, Y, Z tarikatlerinin adamları yardımcı doçent vs. olarak indiriliyor ve o yüzden biz adam gibi çalışan ve torpili, tarikati, millet vekili tanıdığı, rektör dayısı, fabrikatör babası olmayanlar uzun yıllar kadro beklemek zorunda kalabiliyoruz. Bu noktada da iş garantisi ve doktora sonrası çalışma imkanlar çok önemli bir hal alıyor.

Umarım anlatabilmişimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Skileceginizi bile bile turkiyede ogretim gorevlisi olmaya calismaniz gozumu yasartti ya.

Annem profesor emeklisi aldigi emekli maasi 35 yasindaki sikko polis memuru kadar. Hayati imkansizliklarla odeneksizlik be kadrosuzlukla gecti. Sonra ozele gecti, siktirboktan okan universitesine. Bi sure sonra gidip bekir okani vurasim geldi. Ne kadar dalyarak bi universite lan okan? Vardir bilen duyan aranizdan.

Bu ulkede yasanmayacagi gibi, yapilacak meslekler de sinirli.
Sosyal ağlarda paylaş

E yok abi işte olmadı. Lund'dan master'a kabul aldım lisansın son senesinde; gidemedim saçma bir sebeple, ertesi sene 17000 euro mu ne yıllık fee istediler. İsveç'te de bir o kadar girecekti, babama ev/arsa sat diyemedim. Türkiye'de yüksek lisansa başladım, tez yazdığım yıl Almanya'ya gittim erasmusla, orada bir kaç ders aldım; hocalardan bir tanesi gel doktoraya başla dedi. Türkiye'deki tez danışmanım tezimi bitirtmedi, geri döndüm; askerlik girdi. O arada da Türkiye'de ÖYP diye bir şey varmış, yurtdışına yolluyormuş, ödenekleri sağlammış, doktora sonrası iş/kadro garantisi varmış diyip başvurdum, kabul aldım.

Ne yapayım yani. Hayat öğütüyor bazılarımızı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...