Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Icim Sisti

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

Bu arada özellikle Okan ve daha kötü üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi (öğretim üyesi değil) olmak çok vahim bir durum. LCW'deki tezgahtarlar daha mutlu olabilirler, bilmiyorum.

Boğaziçi Edebiyat mezunu arkadaşım var, lise ve üniversiteyi dereceyle bitirdi, Boğaziçi'ndeydi 50/d ile; sonra özel üniversiteye geçti yüksekten sonra kadrosunda sıkıntı olunca 2100 lira mı ne maaş alıyordu ve hiç bir hakkı yoktu anlattığı kadarıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Skileceginizi bile bile turkiyede ogretim gorevlisi olmaya calismaniz gozumu yasartti ya.

Annem profesor emeklisi aldigi emekli maasi 35 yasindaki sikko polis memuru kadar. Hayati imkansizliklarla odeneksizlik be kadrosuzlukla gecti. Sonra ozele gecti, siktirboktan okan universitesine. Bi sure sonra gidip bekir okani vurasim geldi. Ne kadar dalyarak bi universite lan okan? Vardir bilen duyan aranizdan.

Bu ulkede yasanmayacagi gibi, yapilacak meslekler de sinirli.

okan diye universite mi olur abi, oglunun adini koymus gibi amk.

Semih Cumhuriyeti
Okan Universitesi.
Sosyal ağlarda paylaş

niye abi simdi tc de sifir olarak bulabilirdin kendini..dusunsene su anda su khk ile gorevden atilanlar..adamlarin butun diplomalari gecersiz sayildi..sgk larinda khk ile atildi ibaresi var..kibarca ona is verirseniz devlet sizin kuyunuzu kazar demek..sen tut bilmem kac sene oku et dr ol yandal yap ustune yarddoc doc prof ol dr luk dahil butun diplomalarini ic etsinler..sifir olarak yasa..devlet butun malina mulkune el koysun yurtdisi cikis yasagin olsun sana pasaport verilmesin..
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Ben de sana laf anlatiyorum. Pardon.

bunda kizmani gerektirecek bisey yok abi, malesef gercek bu. ben senin nasil afedersin it gibi calistigini biliyorum buradan. ama sen de benim gibi biliyorsun ki soyledigim sey dogru degil gercek, akademisten sifatini alan insanlarin 90%'i calismak icin degil oylesine git gel icin akademik kadrodan faydalaniyorlar.

akademik isler hep boyle yapacak bisey yok
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

niye abi simdi tc de sifir olarak bulabilirdin kendini..dusunsene su anda su khk ile gorevden atilanlar..adamlarin butun diplomalari gecersiz sayildi..sgk larinda khk ile atildi ibaresi var..kibarca ona is verirseniz devlet sizin kuyunuzu kazar demek..sen tut bilmem kac sene oku et dr ol yandal yap ustune yarddoc doc prof ol dr luk dahil butun diplomalarini ic etsinler..sifir olarak yasa..devlet butun malina mulkune el koysun yurtdisi cikis yasagin olsun sana pasaport verilmesin..

caldiklari emeklere saysinlar. kararan hayatlara saysinlar. baskalarinin hayatlarini maaslarini yiyolardi zaten.

iki kotunun birbirini bogazlamasinda neden taraf tutmak zorundayiz anlamiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ha iste sorun orada ..yani su anda istisnai 10 15 kisi disinda -ki yakin gecmiste arastirmasi da vardi sanirim etki gucu ogretim uyesi gibi birseydi arastirmanin ozgunlugu atif degeri vs ile olculuyordu..neredeyse butun ogretim uyeleri goygoy icin oralarda..tiptakilerin zaten ogrenci yetistirmek gibi bir gayeleri yok performans pesindeler diger bolumlerin cogunda da nasilsa ciktiginizda issizsiniz mantigi hakim..kpss ile atanbilenlerde hadi sinava calisalim modda..bilimsel yontem insanliga fayda filan kimsenin umrunda degil..dili ver..kadroyu ayarla..parasini bastir 4 5 yayin yap intialden sobelenmeden..o kadar bitti kariyer iste..yurt icinde tavus kusu gibi dolaniyor hepsi..ben ben ben ego tavan....yurtdisina gidiyorsunuz kongreye agizlarini acip 3 kelime edemiyorlar..geneli turistlik gezi icin kongrelere takiliyor..zaten yok e yeter calismanin disinda yayin yapmak ayip kabul ediliyor..ne gerek var para israfi..
ha yaptiginda da kimse kimsenin calismasini bilmiyor zaten..hani o calisma ne ise yaradi dunya da ne gibi bir problemi halletti tartisilir..

ha bunu ot da yapmis bocek de..simdi neden otlar kaka oldu..bocekler serbest..cadi avi..
Sosyal ağlarda paylaş

Peregrin said:

dana22 said:

caldiklari emeklere saysinlar. kararan hayatlara saysinlar. baskalarinin hayatlarini maaslarini yiyolardi zaten.

iki kotunun birbirini bogazlamasinda neden taraf tutmak zorundayiz anlamiyorum.

Abi işte dışarıdan göründüğü kadar büyük bir kitle değil. Bir çok insan bir noktada pes ettirilene kadar çalışıyor idealleri doğrultusunda. Ben bir çok üniversitede bulundum, konferanslarda vs. pek çok insan tanıdım; genç nesil gerçekten çabalıyor.

Bir de bilimle ilgili şöyle bir yanılgısı var insanların; sanıyorlar ki her çalışma sansasyonel olur, her çalışma yeni ufuklar açar. Yok öyle bir şey. Her çalışma literatüre bir harf de olsa katkıda bulunuyor ve o literatür böyle böyle genişleyerek çığır açan, nobel kazandıran çalışmalar doğuruyor.

Türkiye'de sıkıntı akademisyenlerin yatması değil, akademisyenlerin iş yapamayacak duruma getirilmesi ve pes etmeleri. Hayvan gibi mobbing var, genç insanlar intihar ediyor çatır çatır. Bu kıyım makinesinden bir şekilde sağ çıkanların da yalnızca posaları kalıyor. Ancak arkası sağlam ve zengin insanlar bir şeyler yapabiliyor sistemde, çünkü onlara pek dokunulamıyor, herhangi bir hayat kaygısı duymadan huzurla çalışıyorlar. Bu durum AKP'den çok önce de böyleydi, hala böyle.

Not olarak eklemek gerekiyor bu arada: Yardımcı doçentlik için sınav demiştin ben ona kızdım; zaten yayınlara falan bakılıyor ve doktorasını bitirmiş ve belli bir alanda özelleşmiş adamı sınava tabii tutmak komik bir anlamda. Doçentlikte de önce yayınlar incelenip sonra ilgili jurinin katıldığı sözlü sınav yapılıyor ve son değişikliklerle doçent olmak bayağı zorlaştırıldı. Doktora yapan 100 kişiden bir tanesi araştırma görevlisi oluyorsa 10 araştırma görevlisinden de 1 tanesi yardımcı doçent oluyor zaten hali hazırda (50/d'lileri de katınca; katmazsak oran 1/3'e falan düşer). Düşündüğünüz kadar laylaylom değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

bizim fakülteden bir kızı barış için imza atanlar arasında diye açığa almışlardı zaten, bahane edip sözleşmesini yenilemediler.
Geçen hafta biri doktora biri yl tezini savunan iki arkadaş var bölümde de. Ne olacakları belli değil. Ben de bayramdan sonra tez savunmasına giricem, babalara geldik resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim fakültede açığa alınanların hepsi biliniyordu zaten, şaşırtan yalnızca 1 isim oldu. İyi bilinen 2 kişi vardı, onlar da ihraç edilmişler dün akşam. Birisi yeni evlendiydi daha.

Bu arada o barış bildirgesine imza atanları da kulbunu takıp sepetliyorlar şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

9 eylulden 1 kisi gitmis ona cok guldum..sadece 1 tanecik mi..var mi baska gorevden alinmayan univ bulan..

ben bir de hemen goturmeyebilirler diyorum yoksa cok acik olabilir belki..
aldikca tahliye etmeyi dusunuyor olabilirler.benim bildigim bazi bolumlerde sıkıntı bas gosterdi..sadece asistanlarin kaldigi bolumler bile var..yani su atilanlarin disinda arastirmasi suren ama elemanlarin calistirilmadigi yerler de mevcut..arti ogretim sezonu aciliyor..
Sosyal ağlarda paylaş

Yaz okulunun ortasında uzaklaştırılan hoca vardı bizde ya slşdf, millet bir de onu seçmiş hep kolay soruyor vs. diye. Sonra dersi bölümün en disiplinli hocasına verdiler, milletin 2 haftada saçları ağardı.

Btw, bu ihraç edilenler meslekten uzaklaştırılanların %20'si falan anca. Dr. araştırma görevlilerine ders verdirtebilirler bu sene. Sanmıyorum kadro açacaklarını falan. Ama ÖYP'li doktorları 50/d yüzünden atarlarsa yine yetişmez kadrolar lel.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Yaz okulunun ortasında uzaklaştırılan hoca vardı bizde ya slşdf, millet bir de onu seçmiş hep kolay soruyor vs. diye. Sonra dersi bölümün en disiplinli hocasına verdiler, milletin 2 haftada saçları ağardı.

Btw, bu ihraç edilenler meslekten uzaklaştırılanların %20'si falan anca. Dr. araştırma görevlilerine ders verdirtebilirler bu sene. Sanmıyorum kadro açacaklarını falan. Ama ÖYP'li doktorları 50/d yüzünden atarlarsa yine yetişmez kadrolar lel.

abi peki şeyi biliyo musun
benim nişanlım ( yarın nikahımız var lol ) ÖYP'li
şu an anadolu ünide 35'le bulunuyor. Asıl kadrosu ise urfada ancak orada henüz end. müh bölümü bile yok. Kendisi doktorada 2. yılına geçti. Bu durumda çağrılma gibi birşey olur mu dersin?
Sosyal ağlarda paylaş

Cagirabiliyorlar. Tamamen bolumun yetkisinde. Bolum baskanini ya da orada danismani kimse artik mutlaka arasin. Ya da hic bulandirmayip tetikte olsun.

Yalniz soyle bir sey var su an cagirirlarsa 50/d nin usulune gore kadrodan cikartilmasi gerekiyor. Ama 15 gun icerisinde gitmezse yine atiliyor.

Inanilmaz bir hukuki sacmalik var su an icin OYP'liler konusunda. Muhtemelen bu olayi istedikleri oyplileri universitelerine cagirip atmak icin yaptilar. Cunku gorevlendirme olaylari bayagi karistiriyor bu uzaklastirma vs. islerini. Uzaklastirilanlarin egitime devam etmesini de engellemek istiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bunu cikarmalari hesap kitap iste..bolumleri biliyorsun hoca adamlarini getirir yeni alinanlari hoca alir..fetocu lar kendi adamlarini doldurunca silme bir suru bolum sakata geldi ole 1 2 senede kapanmaz acik lise mezunu elemani alip egitme gibi degil o isler..hatta ben yeni yonetmelikle filan adam olmayan yerlerde gorevlendirme de bekliyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...