Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hangi doktora gitmeli?

lord_gorthaur

Öne çıkan mesajlar

Son 1-2 senedir ilerleyen dikkat ve konuşma bozukluğum işlerimi çok etkiler oldu.
Yazı yazarken yada klavye kullanırken düşündüğüm şeyler hep yanlış çıkıyor.
beynimde düşünüp elimde yanlış bitiyor.
2 dakika önce konuşulan detayları unutmaya başladım, memo book doldu taştı :)

konuşma bozuklu yeri geldiğinde daha berbat, telefonda müşteri ile konuşuyorum yanlış bir şey yapmamak için çok yavaş konuşur oldum. Gerektiğinde bir kulağımı ve gözlerimi kapıyorum tüm dikkatimi vermek için.

son 6 ayda işler çok stresli olmaya başladı. psikolojik mi yoksa beyinsel mi anlayamadım. Bir nöroloğa gözüksem mi yoksa devam bir deli doktorunda mı?
Sosyal ağlarda paylaş

İki hafta öncesine kadar çapa nöropsikoloji labında konuşma bozukluğu üzerine çalışıyordum ama artık antalyaya taşındım.
Ertelemeden biran önce nörolojiye git. çapa nöroloji istanbuldaki en iyisi olabilir.
Hangi şehirdesin bilmiyorum ama antalyadaysan dil ve dikkat testlerini uygularım, parada almam.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

konusma bozukluğu bu kdar ciddi mi oha

Aynen tahmin ettiğinden daha ciddi. Konuşurken kelime hatırlayamamak, kelimeleri yanlış telaffuz etmek. çiçek yerine çeçik demek gibi. Bunlar yabana atılmaması gereken belirtiler. Çok çok ciddi problemlerin belirtileri olabilir. Primer progresif afazi gibi.

Ama iki kelime yanlış söylediniz diye tribe girmeyin. Dikkatinizi çekecek kadar sık oluyorsa bunlar, ertelemeden nöroloğa gitmek lazım.

Umarım lord_gorthaurun birşeyi yoktur.

Ayrıca eğer randevu alamazsan, iletişime geçelim, yardımcı olmaya çalışırım.
Sosyal ağlarda paylaş

lord_gorthaur said:

Son 1-2 senedir ilerleyen dikkat ve konuşma bozukluğum işlerimi çok etkiler oldu.
Yazı yazarken yada klavye kullanırken düşündüğüm şeyler hep yanlış çıkıyor.
beynimde düşünüp elimde yanlış bitiyor.
2 dakika önce konuşulan detayları unutmaya başladım, memo book doldu taştı :)

konuşma bozuklu yeri geldiğinde daha berbat, telefonda müşteri ile konuşuyorum yanlış bir şey yapmamak için çok yavaş konuşur oldum. Gerektiğinde bir kulağımı ve gözlerimi kapıyorum tüm dikkatimi vermek için.

son 6 ayda işler çok stresli olmaya başladı. psikolojik mi yoksa beyinsel mi anlayamadım. Bir nöroloğa gözüksem mi yoksa devam bir deli doktorunda mı?

bi bok bilgim yok ama belli medikal şeyler ışığında yapılan diziler izlemiş biri olarak, dediklerinin sebebi psikolojikten daha çok fiziksele benziyor.

yani psikolojik olarak çöküksün, yorgunsun diye yazı yazarken klavye kullanırken mahmut diye düşünüp mehmet yazmak falan mesela. veya konuşurken yanlış kelimelerin çıkması vs.

bence nörolojiden al önce randevuyu. psikolojik ise en fazla 3-5 gün daha geçirirsin böle, sonra psikoloğa gidersin. ama nörolojik bir şeyse ne kadar çabuk müdahale, o kadar iyi.

edit: benden önce bilgili biri yazmış yaw. doktor muydu masa bilmiyorum da, onu dinle sen :D
Sosyal ağlarda paylaş

ləəəl

ben de milletin adini falan karistirir oldum. normalde ad-soyad kombolarini bir arada tutarim. bu sene facia. konustugum adamin adini konusurken unutuyorum.. erhan, erhan, erhan... erhan bi sure sonra oluyor orhan. oyle... neden? nedensiz.

2-3ay daha sure gecsin, stresten mi yoksa beyni tasak kivamina getirdik mi ona gore bir doktora gitmeye karar veririm.

brainfog'un agzina sicayim ama. elim kolum gucsuz ama bu numbness seklinde degil neyse ki. hani numbness olsa, bir de gozlerde falan blurry vision vs olsa oki.. ms installed, welcome to micros~1 derdim.
Sosyal ağlarda paylaş

direkt sebep diyecek yetkinliğim yok ama vitaminleri de kontrol etti hazır gitmişken, B12 ve D çok düşük olabiliyor genelde, destek alman bu şikayetleri biraz da olsa çözebilir. ama dediğim gibi, net budur diyemem.

nöroloji ye de gidiyorsan, es kaza iğneli refleks testi tarzı birşey var. şiddetle önermiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Unutkanlık şikayeti ile doktora gidenlerin geneli evhamlılıktan gidiyorlar. Ama 90 yaşında dahi olsanız unutkanlık normal birşey değil. Vitamin eskikliği, stres, depresyon da unutkanlık yapabiliyor. Ama çok ciddi, tedavisi olmayan, insanı süründürecek rahatsızlıklarında habercisi olabilir unutkanlık.
Eğer dikkatinizi çekecek kadar unutkanlık yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir nöroloji doktoruna gitmeniz lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...