Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hangi doktora gitmeli?

lord_gorthaur

Öne çıkan mesajlar

çok sevip bir zamanlar (2-3 yıl önceki 2-3 aylık bir dönem diyelim) çok dinlediğim bir grubun adını unutuyorum mesela ben, aklıma geliyor bazen açıp çalmak istiyorum ıkınıyorum resmen bulamıyorum, benzer müzik yapan grupları aratıp önerilerde aranıyorum kimdi bunlar diye örneğin.

aynı şey isim soy-isim için de oluyor. yine 2-3-5 neyse artık yıl önce bi şekilde ilişkimin olduğu isimleri hatırlayamayıp ortak arkadaşlar kimle varsa facebook'tan öyle tarayarak hatırlıyorum ad soyadı.

sürekli olan bişey değil gerçi ama ben de endişelenmeli miyim? sfd
Sosyal ağlarda paylaş

darkwingduck said:

Bunu sanirim benim de yapmam lazim. Konusurken inanilmaz duraksamaya basladim. Hep vardi ama artik baya baya cekiniyotum insan onunde musteriyle falan konusurken. Kelimeler aklima gelmiyor iii neydi neydi diye kaliyorum

sesli şekilde kitap okumanı tavsiye ederim.muhtemelen sadece çekingenlik ve gerginlikten seninki.panikatak falan tetikliyor olabilir duraksadığında.

benimde bildiğim 3 dilden birini konuşurken kullanıcağım kelime aklıma konuştuğum dilden değilde diğer 2sinin birinden bi sözcük geliyor,haliyle çokça duraksıyıp konuştuğum dilde neydi neydi diye düşünmek zorunda kalıyorum çoğu zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

yav@ endişelencek birşey yok. herkes yaşıyor o durumu.

Şu durumlara dikkat etmek gerekir;
-anahtarı, cüzdan veya başka bir eşyanı koyduğun veya sakladığın yeri sürekli olarak unutuyorsan ve o eşyayı bulmak için araman gerekiyorsa ( Ayda birkaç kere anahtarı bulamamak buna girmiyor)

-doktor randevusu, arkadaş buluşmasını, yapılması gereken şeyleri sürekli olarak unutuyorsan. Ama bu tembellikten, sallamamaktan, iş yoğunluğundan gidilmeyen yapılmayan işleri kapsamıyor. 4 gün sonra doktora randevu almışsın ama unutuyorsun. Arkadaşını arayıp 3 gün sonra buluşmak için sözleşmişsin ama unutuyorsun.

-Her zaman bildiğin, gittiğin yolları karıştırıyorsan. (Dalgınlıktan dolayı yanlış yola girmek normal)

-Kelimeleri hatırlamakta zorlanıyorsan. Örneğin; arkadaşından çakmak isteyeceksin adı bir türlü aklına gelmiyor. Ya da evde zeytin var mı diye soracaksın adı bir türlü aklına gelmiyor. Zeytinin ne olduğunu biliyorsun ama adı aklına gelmiyor.

-Ya da biri sana "ketçap ister misin?" diye soruyor ama senin ketçap ne hiçbir fikrin yok, öyle düşünüyorsun "o neydi ya" diye. Ve birinin söylemesi gerekiyor hatırlaman için, "domatesten yapılır, makarnaya sıkarız" gibi. Hayatınızda bir kere duyduğunuz bir kelimenin anlamını unutmanız da normal. Örneğin "jetlag" ne demek 2 ay önce okumuşsunuz ama bugün hatırlamıyorsun, endişelenecek birşey yok.

- kelimelerin yanlış teleffuzunada dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin "çiçek" yerine "çeçik", dolap yerine "ladop" gibi hatalar. Profiterolu yanlış teleffuz ediyorsanız sorun yok.

-bir kelime yerine yakın anlamlısını söylüyorsanız. Örneğin pilav yerine pirinç. Ya da "simit" yerine "susam" deyiveriyorsanız.

- gene bir kelime yerine alt item veya üst itemini söylüyorsanız. Örneğin "çilek" demek istiyorsunuz ama ağzınızdan "meyve" diye çıkıveriyor. Ya da "kuş" demek istiyorsunuz ama "serçe" diye çıkıveriyor.

- bir kelime yerine zıt anlam veya eş anlamlısını söylüyorsanız. Örneğin "uzun" diyeceğinize ağzınızda "kısa" çıkıveriyor. Ya da "beyaz" yerine "ak" deyiveriyorsunuz.

Bu tür telaffuz hatalarını kişinin kendisinin fark etmesi biraz zor olabilir. Genelde diyalog kurduğunuz insanların dikkatini çeker ve onların uyarması ile fark edilir. Aynı şekilde hatalar konuşmayla birlikte yazıya da yansıyabilir. Ya da konuşmada bir problem olmaz ama yazıda görülebilir.

Bu yukarıda saydıklarım herkesin başına yılda birkaç defa gelebilir. Ama sizin dikkatinizi veya çevrenizdeki insanların dikkatini çekecek kadar sık oluyorsa nöroloji doktoruna gitmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

darkwingduck said:

Bunu sanirim benim de yapmam lazim. Konusurken inanilmaz duraksamaya basladim. Hep vardi ama artik baya baya cekiniyotum insan onunde musteriyle falan konusurken. Kelimeler aklima gelmiyor iii neydi neydi diye kaliyorum

sesli şekilde kitap okumanı tavsiye ederim.muhtemelen sadece çekingenlik ve gerginlikten seninki.panikatak falan tetikliyor olabilir duraksadığında.

benimde bildiğim 3 dilden birini konuşurken kullanıcağım kelime aklıma konuştuğum dilden değilde diğer 2sinin birinden bi sözcük geliyor,haliyle çokça duraksıyıp konuştuğum dilde neydi neydi diye düşünmek zorunda kalıyorum çoğu zaman.

Ya aslinda benim de birden fazla yabanci dil modu var ama bu son iki senedir gitgide endise verici bir hal almaya basladi kendimi rahatsiz ediyorum insanlar da belirtiyor. Umarim dedigin gibi basit bir durumdur. Soyledigini deneyecegim.

Bir de masa nin dedigi maddelerden bir iki tanesi daha check ediyor. Baska bir dilde hatirlamak harici direk zeytin in adini unutmak gibi seyler yasiyorum sik sik. Anlatmak icin uzun uzun cumleler tanimlamalar yapmak zorunda kaliyoum. Ya da es anlam kullaniyorum. Isim mekan yer hafizam hep kotuydu zaten. Koydugum esyalarin yerini bulamamak hep vardi. Simdi bi de bu cikti basima dil kullanimiyla ilgili. Ailede de genetik gecmis var zaten dementia turevlerinde. Allah sonumu hayreylesin.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

Psikiyatri en son kafasi biraz eski, sonucta sadece konsultasyon liyezyon bolumu degil.
Bu sikayetrke ilk basvuru noroloji de olur ama bana psikiyatrilik geldi.

psikiyatr veya psikolog en son kesinlikle.

niye? çok ağır ruh halindeyse bile, gitmeyince kaybedeceği bir şey yok. diğerlerini ertelerse ve ciddi bir durum varsa, geç kalmış olabilir...

ayrıca sırf ruh haliyle alakalı konuşurken aksamak falan olacağını sanmıyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmeden konustugun icin oyle sanman normal.
Psikiyatri sadece ruh hast diye sinirlandirdiginiz histerilerden(!) olusmuyor. Belki adhd var? Adhd tdv ni norolog mu duzenlicek?
siralanan semptomlara gore oneriyoz bi zahmet googledan tibbi bilgi sahiplerinden fazla bilelim. Senin mantiginla burnu akan kardiologa gitsin ekarte ede ede kbb'ye basvurur.

Zaten basvurdugu kisi de doktor, bu psikiyatrilik veya norologluk degil der.
Sosyal ağlarda paylaş

keske sandiginiz gibi olsa o kadar yeni tani koyuyoruz ki yetiskinlikte... adhd ile bana artislik yapacaksaniz tarihini de bilin... 1990- 2000lere kadar dsm'de olmasina ragmen adam akilli tani olarak bile gorulmuyordu, kac tane bu hastalik ciddidir hafife almayin diye k uluslararasi bildirge yayinlandi. 1990-2000den once cocuk olan simdinin yetiskinleri ne olacak? veya isler yogunlasana kadar semptomlari esik alti gidenleri?
googledan okuyup gelmeyin dedikce sabir testine tutuyorsunuz insani :)
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

Bilmeden konustugun icin oyle sanman normal.
Psikiyatri sadece ruh hast diye sinirlandirdiginiz histerilerden(!) olusmuyor. Belki adhd var? Adhd tdv ni norolog mu duzenlicek?
siralanan semptomlara gore oneriyoz bi zahmet googledan tibbi bilgi sahiplerinden fazla bilelim. Senin mantiginla burnu akan kardiologa gitsin ekarte ede ede kbb'ye basvurur.

Zaten basvurdugu kisi de doktor, bu psikiyatrilik veya norologluk degil der.

yahu arkadaş kafan mı güzel? gerçekte muhteşem şeyler içiyorsunuz galiba, benim haberim olmayan substance'lar çıkmış...

"nörolog psikolojini düzeltir" mi dedim ben? ne demişim? psikolojik bir durum varsa aşırı acelesi olmaz, ama fiziksel ciddi bir sıkıntı varsa 10 gün önce nörolojiye gitmek çok daha kritik olacaktır. bu kadar basit. anlamayacak bir şey yok bunda. psikoloğa 10 gün sonra gitse "vaaaah 10 gün daha ADHD ile geçirdim" diye üzülecek değil.

hala anlamadıysan yapacak bir şeyim yok. kaldı ki ADHD hakkında tonlarca makale okudum ben 4 sene önce, merak etme.
Sosyal ağlarda paylaş

ya boyle sacma mesajlarla geldiginize gore konu hakkinda bilginiz sinirli. keske makale okumak yetse :)
bilmediginiz icin yaptiginiz ajitasyonun farkinda degilsiniz, genelleyip yaziyorsunuz, ben op'nin soylediklerine gore oneride bulundum.
sanirsin inme geciren adama paikiyatriye git dedik :)
adam profesyonellere sormus iste niye trolluyonuz onu da anlamadim bossunuz galiba. neyse ben yukarda onerilerimi sebepleriyle yazdim. nöro da psikiyatri de uygun bu sikayetler icin. zaten biri olmazsa digerine yonlendirir.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bırak, doktorların eksiksiz hepsi için kendi branşlarında confirmation bias paçalardan damlıyor ki kendi branşları dışı bilgileri ve tavsiyeleri zaten beş para etmez. Sorsan hepsi House MD ama...

Kas ağrısına tomografi sonrası kanser teşhisi koyan radyolog gördükten sonra doktorların tavsiyelerini sürmüyorum hiçbir yerime. Hele pskiyatristse profesörü gelse yanından geçmem/geçirtmem kimseyi kolay kolay çok bariz bir durum yoksa veya geri kalan alakalı her branşa başvurmadan/başvurtmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

ben anliyorum da 10 meaajdir sen anlamamak icin diretiyorsun. op icin noro da psikiyatri basvurusu da olur. diger konuda svh ile unutkanligi bir tutuyorsan bu senin cahilligin. bazi hastaliklar icin psikiyatri basvurusu onceliklidir ve yine cahilliinden 10 gun once psikiyatriye basvurmaman farkeder.
hele endokrin falan iyica sacmalamis brightmisti de beslemiyim diyorum ama olcak gibi degil.
tipta bir algoritma vardir ve ilk basvurunuzda endokrin sebepler de arastirilir. ama siz duz mantik hee tiroit hormonu bakiliyorsa endokrin ilk saniyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...