Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Olasılık ve istatistik

Seele

Öne çıkan mesajlar

Belki aranizda iyi matematikciler vardir. Bizi bu konuda aydinlatir.
Sayisal Loto turturma orani 14 Milyonda birdir.
Elimizde Türkiyede kac sehirde kac kisinin loto oynadigi konusunda bir veri yok.(Cok arastirma vaktim olmadi). Bugün bir haber gördüm.
Aha surda.
Haber Ankranin Yenimahalle ilcesine son 3 Yilda tam 17 Kez sayisal loto ciktigini söylüyor. Benim sorum bu ne derece inandirici? Böyle birseyin olma olasigi nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

matematiksel olarak gayet mümkün neden şaşırdınız ki?
3 yılda denmiş. 4 oyun var her hafta. yılda 624 oyun eder. ardarda da çıkmamış. yenimahalle küçük ve fakir bir belediye de değil, ağırlıklı ortalama kupon da yüksek olur.
çok uçuk gelmedi bana.

ha ama şu var, bu adamlar böyle bir şey yapar mı? bilekor.
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:

komplo teorisine gerek yok, o kadar büyük organizasyonu yapan adam aynı ilçeden ardarda çıkmasının dikkat çekeceğini tahmin edemeyecek mi?

burda teoriyi sormadim sorumda. varsayimlarlada konusmak anlamsiz.
bunu yapip yapmadiklarinida iderlemiyorum.
evet baya veri eksigi var. ama biri cikipda "arkadas asagi yukari 100 milyonda bir cikma sansi var ayni mahalleye 17 kez" desin ondan sonra komplo mu teorimi tartisiriz.
Sosyal ağlarda paylaş

100% hile yapiliyor eskiden buyuk ikramiye haric digerlerinde yapilyordu.Artik onlarda da kesinlikle hile yapiliyor.Gizli cekilmesinin ne anlami olacak yoksa.Sadece arasira yapmiyorlardi belki.Yada mesela ayni sayilari baska biri falan daha oynamistir.Eskiden arasira oynuyordumda al parani yak daha iyi yada euro million falan oyna.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

elesso said:

komplo teorisine gerek yok, o kadar büyük organizasyonu yapan adam aynı ilçeden ardarda çıkmasının dikkat çekeceğini tahmin edemeyecek mi?

burda teoriyi sormadim sorumda. varsayimlarlada konusmak anlamsiz.
bunu yapip yapmadiklarinida iderlemiyorum.
evet baya veri eksigi var. ama biri cikipda "arkadas asagi yukari 100 milyonda bir cikma sansi var ayni mahalleye 17 kez" desin ondan sonra komplo mu teorimi tartisiriz.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2023514/Joan-R-Ginther-won-lottery-4-times-Stanford-University-statistics-PhD.html

aynı kişi bile defalarca tutturabilirken 500k küsür nüfuslu bir yere 3 senede 3 kere vurması çok olmayacak bir şey değil. googledan bak 2 kere 3 kere 5 kere tutturan bir ton insan var.

bi dönemde antalya muratpaşa coşuyordu
http://www.hurriyet.com.tr/oyle-bir-ilce-ki-sans-oyunlarinda-hic-bos-gecmiyor-dun-de-gecmedi-20620383

tutturan yerde çevredekilerin daha fazla gaza gelip daha fazla oynaması etken midir acaba :D

tamam yolsuzluklar falan yapılıyor ama şu loto ikramiyesi kaçan milyar dolarların yanında küsürat. ortaya çıkması çok kolay birşeyi için o kadar büyük organizasyona girişmez kimse.

o kadar büyük organizasyonu yapan burdan 20-30 milyon alacağına bi ihaleyle direk 100-200 milyon götürür.
Sosyal ağlarda paylaş

matematiksel olarak mümkün ancak ihtimali çok düşük.
ben bundan ziyade bir süredir zaten dillendirilen bürokratların kara para aklama yöntemi olduğunu düşünüyorum bu olayın. 10 birim ikramiye çıktıysa al kardeş 12 birim ver kuponu kafasında. bürokratlar yoğun olarak ankara'ya kayıtlı olduğu için de ilgili ilçeye çok fazla rastlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ostim yenimahalleye bağlı ve ostim'de hemen hemen bütün işçiler maaşın yarısını at yarışıdır, sayısaldır yatırır. haliyle nüfus başına oynanan şans oyunu muhtemelen türkiye ortalamasının açık ara üstündedir.

bu basit gerçeği bildiğim için yenimahalle ve sayısal ilişkisine hiç şaşırmadım dsf
Sosyal ağlarda paylaş

Muhtemelen gayet mümkündür böyle bir şey olması. Bazen duyduğumuzda oha dedirten şeyleri rakamlara vurunca gayet makul oldukları ortaya çıkıyor.

Test etmesi nispeten kolay bir şey bu arada, anakütle parametrelerini tahmin edip olması gerekenle olan karşılaştırılır gg. Tabii anakütle parametrelerini tahmin etmek için kullanılacak modeli iyi belirlemek gerek; böyle bir olay olduğu için gidip Yeni Mahalle'de sayısal oynayan bir sürü insan vardır mesela; böyle saçma sapan şeylerin falan modellenmesi lazım hep.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...