Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beagle sahipleniyoruz (Tavsiyeler, uyarılar)

Voys

Öne çıkan mesajlar

Selam herkese,
Cumartesi günü Beagle sahipleniyoruz.
Daha önceden köpek deneyimimiz olmadığı için, deneyim sahiplerinin fikirlerinden faydalanmak istedim.

-Tuvalet eğitimini nasıl vereceğiz

-Kaç aylık olana kadar dışarı çıkartmamak lazım?

-Hazır mama yerine kasaptan alacağım artık kemikleri, etleri vs haşlayıp vermeyi düşünüyorum. Bununla ilgili pek çok farklı yorum var internette. siz ne düşünüyorsunuz? Beslenmeyle ilgili tüm bildiklerinize ihtiyacım olacak.

-Beagle'ların artıları ve eksileri nelerdir* eğitilmeye uygunlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

açık ara en sevdiğim ve bir gün köpek sahibi olursam, çok büyük ihtimalle alacağım cins...

ama aşırı zordur beagle. ilk köpeğiniz olacaksa ve yeterli dedication'ınız yoksa, hata bile olabilir:

muhteşem akıllı olsa da eğitilmeye en az uygun olan cinslerden biri, süper inatçı, yalnız kalmaya, ilgisizliğe katlanamaz, yaramazdır, her şeyi kemirir, av köpeği olduğu için enerjiktir, her gün o enerjisini atması gerekir. vs vs

yiyeceği ve sağlığıyla ilgili her şeyi de güvendiğiniz bir veteriner bulup ona danışmanız lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

Benim köpeğim yok, bazen ama gaza gelip bakınıyorum falan, Beagle gerçekten acaip enerjik bir hayvan. Evde olacaksa sadece, bahçe yoksa falan bir daha düşünün derim. Sürekli dolaştırmak falan zor olabilir. Ama süper bir tipi var tabi, eğlenceli falan, ama zor hayvan.. Rotweiller konusunda da bildiğim tek bir sahibi olurmuş, onu dinlermiş, o yokken kimse söz geçiremezmiş... Belki bir gün almak nasip olur öğrenirim...
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

açık ara en sevdiğim ve bir gün köpek sahibi olursam, çok büyük ihtimalle alacağım cins...

ama aşırı zordur beagle. ilk köpeğiniz olacaksa ve yeterli dedication'ınız yoksa, hata bile olabilir:

muhteşem akıllı olsa da eğitilmeye en az uygun olan cinslerden biri, süper inatçı, yalnız kalmaya, ilgisizliğe katlanamaz, yaramazdır, her şeyi kemirir, av köpeği olduğu için enerjiktir, her gün o enerjisini atması gerekir. vs vs

yiyeceği ve sağlığıyla ilgili her şeyi de güvendiğiniz bir veteriner bulup ona danışmanız lazım...

bildiğimiz bigıl dan mı bahsediyorsun yaw. ben ne kadar bigıl gördüysem böyle şişman uyuşuk yorgun gözlerle bakan hayvanlardı. hatta bi arkadaşımın evinde 2 tane bigıl var gayet uysal ve laf dinleyen hayvanlar.

sokakta gördüğüm bigıllar mesela benim köpekle oynamıyorlar enerjik değiller. bizimki çılgın atıyor. mahallede 3-4 tane farklı bigıl var.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

sabonis said:

bildiğimiz bigıl dan mı bahsediyorsun yaw. ben ne kadar bigıl gördüysem böyle şişman uyuşuk yorgun gözlerle bakan hayvanlardı. hatta bi arkadaşımın evinde 2 tane bigıl var gayet uysal ve laf dinleyen hayvanlar.

sokakta gördüğüm bigıllar mesela benim köpekle oynamıyorlar enerjik değiller. bizimki çılgın atıyor. mahallede 3-4 tane farklı bigıl var.

1) Şişmansa, ağzına sıçmışlar köpeğin demektir. Yazık. Düzgün beslememişler, her havladığında mama falan vermişler.
2) Enerjikliği için yaşı da önemli tabii. 9 yaşındaysa enerjik olmaz muhtemelen ama 2-3 yaşına kadar ortalığın ebesini beller. Tabii bu normal şartlarda yani.. gidip 10000 Beagle içinde, uyuşuk 1 taneye rastlamış olma ihtimalin var.

Ben zamanında çok araştırdım beagle'ları, ayrıca 2 tanıdıkta beagle var. Evde kemirilmedik kablo/koltuk, dişlenmemiş-tırnaklanmamış parke kalmadı. çılgın havlamalar falan.

Benim dediklerim önemli değil zaten. Hayvanın DNA'sı belli, av köpeği olarak görev almış asırlardır, hatta hayvan zaten bunun için üretilmiş yani. Çok tartışılacak bir yanı yok yani :D
Sosyal ağlarda paylaş

Voys said:

Aldık bile. 7 haftalık. Dendiği ve izlediğimiz kadar enerjik değil henüz ama biraz büyüyünce enerjisi artar sanırım. Dünden beri sürekli uyuyor :d ama inanılmaz tatlı bir şey. foto koyarım birazdan

ilk günlerinde uykulu olması normal. Yalnız bu tembellik hali biraz daha devam ederse dooğru veterinere. Petshoptan mı aldınız?

Bir de aman diyeyim kuru mama al. kıy parana kuru mama yesin. Elbette sizin yediğiniz yemeklerden de verin ama tadımlığı geçmesin. Çok istiyosan git ödül işkembeleri, kulakları, ciğerleri kuyruklarından al onlardan ver. (Çok ucuzlar zaten) 8 haftadır her hafta sarıyer-avcılar yapıyorum bizim itoğlu it ile. Aman diyeyim. Sana da yazık köpeğe de yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Aceace said:

Sen beagle ile jack russell'ı karıştırıyo olmayasın? Beaglelar sessiz sakin hayvanlar.

Senin arkadaşlarındakiler Jack Russell. Canavar onlar. Beagle değil. Sağ çaprazda 4 tane Jack Russell ve anası yaşıyor. 7/24 aralıksız "hav hav havhavhahvahvahvhavhahv"

olm lan asıl siz neye göre Beagle'ı değerlendiriyorsunuz? Beagle ve sessiz sakin? Yok artık :D direk google'da ilk çıkan linklerden 2 tanesi:

http://dogtime.com/dog-breeds/beagle
http://www.petwave.com/Dogs/Breeds/Beagle/Personality.aspx

neredeyse benim yazdıklarım 1e1 yani lan :D
Sosyal ağlarda paylaş

Eve alıştıkça hareketlenmeye başladı, hopluyor zıplıyor baya şu an. Petshop'tan almadık hayır. Köye gittik bir tane orada direk annesi ve kardeşleri vardı, bize geleni seçtik.

Kuru mama aldım, konserve de aldım. Bi de market var bi tane oradan kemik alıp onları haşlayacağım, Kemiklerini ayrı suyunu da ekmek doğrayıp o şekilde vermeyi düşünüyorum.

Teşekkürler tavsiyeler için

Aceace said:

ilk günlerinde uykulu olması normal. Yalnız bu tembellik hali biraz daha devam ederse dooğru veterinere. Petshoptan mı aldınız?

Bir de aman diyeyim kuru mama al. kıy parana kuru mama yesin. Elbette sizin yediğiniz yemeklerden de verin ama tadımlığı geçmesin. Çok istiyosan git ödül işkembeleri, kulakları, ciğerleri kuyruklarından al onlardan ver. (Çok ucuzlar zaten) 8 haftadır her hafta sarıyer-avcılar yapıyorum bizim itoğlu it ile. Aman diyeyim. Sana da yazık köpeğe de yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız pişmiş kemik genelde sakıncalı olabiliyor köpekler için. Çiğ kemik verin diyorlardı hep bize. Zaten normal kemik hele ki tavuk kemiği götürürse çok kötü sonuçları olabiliyor. En hafifi ishal olmak üzere. O yüzden biraz daha araştır derim ne olur ne olmaz. :)

Ayrıca türe, yaşına, kilosuna uygun kuru mama gayet iyidir. Kendin için aşırı organik kasmıyorsan, vegan vs. takılmıyorsan ya da köpeğe de aynı mantıkla yaklaşabilirsin. Çoğu zaman kuru mamalar daha sağlıklı deniyor. Ha buna mama satacak veterinerlerin komplosu olarak da bakılabilir ama o düşüncenin sonu yok :D O yüzden uygun ve nispeten daha az katkı maddesi olan kuru mamaları güvenilir, referanslı bir veterinere danışarak almanız daha iyi. Diş sağlığı açısından kesinlikle kuru mama ve çiğ kemik önemli zaten. Ya da dişlerini her gün fırçalamanız lazım ki onu yapmanız çok zor. Sevmiyorlar genelde, e ağzı sivri diş dolu olacak, çeneleri güçlü, gerek yok :p

Bunun dışında başka soruların olursa da seve seve cevaplarım, Cavalier King Charles var bende. Çiş eğitimi vs. zaten cevaplamışlardır diye yazmadım. Özelden de yazabilirsin ne zaman istersen

son edit: Dışarı çıkarma konusunda konuşan olmamış. Ben 2,5 aylıkken falan başladım çıkarmaya. Aşıları bitmeden çıkarmayın diyorlar o da hastalık kapmasın diye. Ama apartman bahçesinde falan başka köpek, kedi vs. yaklaşamayacak şekilde dolaştırıp hem eğlendirebilir hem de çiş alıştırması yapabilirsin. O kadar küçükken henüz tuvalet düzeni vücut saati olarak falan oturmuyor ama evde gazete serip sonra gazeteyle dışarı çıkararak falan yapmıştık biz, öyle de önermişlerdi. Şansına o kadar küçükken dışarda yaparsa hemen bi ödül bisküvisi falan sevindir hayvanı
Sosyal ağlarda paylaş

hayırlı olsun :)
çok tatlı hayvan, ama süs köpeği değil, işi olan bir köpek. o yüzden mutlu ve uslu olması için yapman gereken şeyler var. hemen aklıma gelenleri yaziym:
- Kuru mama dengeli beslenmenin ilk şartı. kemikleri vs arada bir vermek daha doğru. kuru mama sevmiyorsa kemik suyuyla ıslatıp verebilirsin. tuz koyma haşlarken ;)
- beagle iz sürme köpeği. bütün görevi olan köpeklerde olduğu gibi, şehir/insan hayatına aşırı maruz bırakılır da "görev"inden çok uzak kalırsa davrnış problemi geliştirir. eşya kemirme ve (beagle'ın en önemli özelliklerinden olan) havlama/uluma problemi ortaya çıkabilir. bu olmasın diye doğadaki hayatına yakın aktiviteleri yapması gerekir. bol bol açık havaya parka ormana götürücen, bırakıcan burnu yerde gezip her şeyi koklayacak, bulacak etc. evde de bu özelliğini kullanacağı oyunlar oynatabilirsin. bir şeyi koklatıp sonra saklamak gibi...
- tüm enerjisi yüksek köpeklerde olduğu gibi gezdirmek en önemli şey. mümkünse günde iki, ama en az bir uzun yürüyüş ile hiçbir problem yaşamazsın. hem enerjisini atar, hem de mutlu olur çocukcaaz. bunu çiş yaptırma diye düşünme, önemli bir bonding ve varoluş aktivitesi. ve hayır bahçeye salmakla olmaz, sahibi ile "göç etmesi" lazım.
- yürütürken burnunu çok yere indirmesine ve önden gitmesine izin verme, obsessed hale geip söz dinlemeyebilir. yürürken dikkati sende olmalı, seni takip etmeli. sonra parka filan saldığında iz sürsün, oynasın mümkünse.
- basit komutlar için mutlaka eğit, bildiğim kadarıyla akıllı hayvanlar, aklını meşgul etmek önemli (jack russell gibi). eğitirken mama kullan, hem burnuna, hem de midesine hitabedersen dikkatini sana vermesini sağlayabilirsin. yoksa tam tabiriyle "burnunun dikine" gider.

şimdilik bu kadar. ha bir de, herhangi bir cins ile ilgili merak ettikleriniz için dogs 101 serisini tavsiye ederim. beagle için olanı aha burda: https://youtu.be/BAf7lcYEXag
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...