Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş bulmadan işten çıkmak

circirbocugu

Öne çıkan mesajlar

Açıkçası tamamen yurtiçi iş yapan avukat tanıdıklarım senin tarzında konuşuyordu. Onlara kalırsa yurtdışına gitmem de gereksizdi. Hatta hiçbir yararı olmayacaktı. Ama işte uluslararası çalışan bir yerde İngilizce dilekçe yazabilmem, en önemlisi yorumlayabilmem çok işlerine geliyor. Türkiye'de dava tecrübem pek fazla yok ama yurtdışı davalarımızı 5 ayrı ülke için çok yakın olarak takip ediyorum, uluslararası çalışan bir hukuk firmasında ya da başka bir yerde buralardan öğrendiklerim işe yarayacaktır.

Sözleşme tecrübem yok değil, ama alanımıza uygun sözleşmeler hazırladım. Satın alma, satış, hizmet ve en fazla da daha büyük firmalarla çalıştığımız için onların sözleşmeleri üzerinden çok defa müzakarede bulundum. Bunlar elbet bana bir şeyler katmıştır.

Dava tecrübem olmayabilir, icra da yok doğrudur. Fakat bunlar da sıfır değil, askerlik öncesi bir büroda çalıştım. 3 ay boyunca davalık tüm işlemleri yürüttüm, dilekçelerin hepsini kendim hazırladım. Patronum da çok memnun kalmıştı. Ayrıca bunların yurtdışı için yaptığı işlemlere kıyasla çok daha basit ve kolay olduğunu düşünüyorum. Kısacası Türkiye ayağı benim için dert değil, öğrenmek istedikten sonra... Zaten buradan sonra gideceğim yerde en az burası kadar uluslararası anlamda aktif olacaktır.

Bir de junior-senior olayına değinmişsin. Daha 30 yaşıma bile 4 sene var. Unvandan ziyade yaş olarak hala gencim, bu saatten sonra sen şusun busun gibi ifadeler çok yersiz.

Neyse bir karara artık vardık, tartışmak gereksiz. Haziran'dan sonra sonuç kötü olursa bu başlığa gelip, ben ettim siz etmeyin der, size güzel bir kötü örnek teşkil ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

circirbocugu said:

Hazırlayıp, yazdığım ve sonrasında yurtdışı firmalara gönderdiğim 7-8 sayfalık dilekçeleri dışarıdan firmalara yaptırsa hem zaman hem de epey para kaybedecek. Ben ise normal bir rakama genellikle yurtdışı, zaman zaman yurtiçi şirketin pek çok sorununu çözmekle uğraşıyorum.

neyse allah kerim, hayırlısı. :)

istifa etmeden önce şunu dışarıdan yapmayı işverene teklif etsene
danışmanlık gibi
Sosyal ağlarda paylaş

ben de geçen ay iş bulmadan istifa ettim şimdi ihbar süresindeyim. flash mobil oyun işindeydim de öldü artık son demleri. yine flash olarak daha iyi paralara çağıran yer var ama gelecekte yine patlamış olacak diye kabul etmedim çünkü herkes ellerindeki hazır projelerini maintain etmek için çağırıyor. onlar bitince kim bilir ne olacak belirsiz =)

ben de işten çıkıp aklımda olan 1-2 tane .net ve android projesi kascam. öğrenme amaçlı. o alandan yürüyeceğim sonra. zaten arada freelance android işi vs yapıyordum denk gelince. hızlı adapte olurum heralde. 2-3 ay sonra da arayışa geçerim.

ailemin yanında kaldığım için rahat karar aldım tabi. kira derdim yok fatura derdim yok. keyfi şeylerden kısmış olacağım sadece =)
Sosyal ağlarda paylaş

circirbocugu said:

- şirket çok hızlı büyüyor ve 2 3 sene içinde benim müdürü olacağım bir hukuk departmanı kurulacağı söyleniyor

Şu ne kadar gerçekçi?
PAtronlar umut vadetmeyi severler, hem motivasyon olsun diye hme dekendilerini dev aynasında gödüklerinden.
Ama gerçekçiyse 3 sene beklenir hukuk dep müdürü olmak için.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de sirkete bakmak lazim.. yine baska bir de de o departman mudurlugunun ozluk haklari ve getirileri ne olacak i sorgulamak lazim..

yani tamam sirket buyudu...oo sahane sen de departman muduru oldun ..ee baska eleman alirsak simdi olmaz malum isler..diyip maasa 100 tl zam yapip da 10 misli ise salarlarsa..sakat..
Sosyal ağlarda paylaş

Daha once yazılanarı ilk iki sayfa haric okumadım tekrara dusmus olabilirim yada sen coktan işten ayrılmıs nepalde kendini manastıra kapatmıs fln olabilirsin.
Amirin ile cok ciddi sorunun olmadıktan sonra veya calısma arkadaslarının bir cogu ile kavgalı olmadıktan sonra iş bulmadan işten cıkmak gereksiz risk almak oluyor. Yazdıklarına göre zaten iş öyle mehh bu nasıl iş bu nasıl sirket denilecek durum da yok ortada.Başka avukat arkadasların ne yapıyorlar universiteden arkadasın olan onları karsılastırabilirsin.
Tum bunlardan bagımsız diyelim işten ayrıldın ve daha iyi maası olan kendini geliştirebilecegin bir iş buldun işe girmeden işi arastırabilirsin ama amirin yada calısma arkadasların ile aran aşırı kötü oldu diyelimki amirinle aranın kötü olma ihtimali cok kücümsenecek bir ihtimal degil. Tekrar iş aramaya koyulursun muhtemelen işte o durum sıkıntı olabilir is gorusmelerinde cunku kısa sürede iki iş değiştirmiş olacaksın ve bunu sorarlar mutlaka. Tum bunlardan gordugum en kötü bir sene daha durmak gibi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Şirketin önemli yurtdışı problemleri var ve hepsinde neredeyse tek başıma hareket etmek zorunda kalıyorum. Tabiki en son CEO'dan onay alıyorum ama tartışamamak, tıkandığım yerde kendi kendimle baş başa kalmak kötü bir şey. Kısacası iş yapabileceğim bir kontrol mekanizması, tartışıp, danışalabileceğim başka bir avukat daha yok. Öğle yemekleri haricinde tek başıma tüm gün bir odada zaman geçirmek zorunda kalıyorum.

Bazı konularda taleplerim oldu. Ağlamayan bebek olayı da yok. Ben daha hareketli, biraz daha aktif olabileceğim, bir ekip dahilinde, mümkünse Cumartesi çalışmayacağım bir yer bulacağım. Aynı zamanda bazı bahanelerden, içi boş vaatlerden de bıktım. Bunları kibarca hatırlattığımda, ne yapalım burada böyle tarzı cevaplar aldım.

Aslında çok şey istediğimi düşünmüyorum. Artık bir karar verdim. Dediğim gibi Haziran, en geç Temmuz gibi ayrılacağım. O arada bir iş bulursam çok güzel olur. Yok bulamazsam zaten Temmuz sonrası ameliyattı, tatildi falan derken 45 gün geçecek. O arada da başvurularımı yapmaya devam ederim.

Hepinize teşekkürler ama işte sonuçta işe nefret ederek gitmeye başlamak, sosyal hayatınızı da etkiliyor. Burası benim için daha ilk iş yeri. Hazır dediğim gibi gencim, evli değilim, kira elektrik vs. masrafım yok. Bence böyle bir riski almak için en uygun zaman olacaktır.

Ayrıca önümde 4 aylık bir süre var. Belki de bırakmadan bulurum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kovulmak, bir yerden kötü ayrılmak bence iyi değil.

Tazminat davası olacak bir durum yok. Yasal fesih ihbar sürelerine uyarsanız, kimseye hesap vermek zorunda olmazsınız. Örneğin, 6 ay-1,5 yıl arası çalıştıysanız işi bırakacağınız günden 4 hafta önce istifa dilekçenizi tebliğ etmeniz gerekiyor. Yok bunu yapmak istemiyorsanız da 4 haftalık ücretinizi şirkete ödeyerek o dakika işi bırakabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

circirbocugu said:

Hepinize teşekkürler ama işte sonuçta işe nefret ederek gitmeye başlamak, sosyal hayatınızı da etkiliyor. Burası benim için daha ilk iş yeri.

Belki bu yüzden çok nefret ediyosun, ama gerçekçi olmak gerekirse iş güç hep böyle, sevmediğin bi ton şeyle uğraşıyosun en sevdiğin iş olsa bile.
Sosyal ağlarda paylaş

circirbocugu said:

Kovulmak, bir yerden kötü ayrılmak bence iyi değil.

Tazminat davası olacak bir durum yok. Yasal fesih ihbar sürelerine uyarsanız, kimseye hesap vermek zorunda olmazsınız. Örneğin, 6 ay-1,5 yıl arası çalıştıysanız işi bırakacağınız günden 4 hafta önce istifa dilekçenizi tebliğ etmeniz gerekiyor. Yok bunu yapmak istemiyorsanız da 4 haftalık ücretinizi şirkete ödeyerek o dakika işi bırakabilirsiniz.

o kadar süre beklemek zorunda değilsiniz. benim başka yere girip çalışma ihtimalim olabilir sonuçta iş bulmam lazım aç gezecek değilim borcum var vs. dersin inatla hayır süreni dolduracaksın diye 8 hafta falan takmaya çalışırsa firma otur gez günde 1 saat erken çık işten (1 saatlik iş arama iznin var sonuç olarak) + şirkette ki hukuksal açıklıkları bul (iş güvenliği, mali durumlar, çalışan sağlığı, mesai saatleri vs.) sonra git tekrar konuş çıkmam lazım iş buldum ben yine hhayır derlerse açık açık de "bak kardeşim ben çıkıyorum, bana bu ihbar süresini doldurmadı diye dava mava açarsanız aha şunlar da sizin firmanızın açıklarından sadece bir kaçı, bi maliyeye şikayete bakar, devlet zaten nerden para kazanırım derdinde çakar cezayı geçer sende kaybedersin bende uğraştırma" geç çık :D
Sosyal ağlarda paylaş

GenjuroXXX said:

Tazminat ödemesini şirket ilişiği kestikten en geç ne kadar ileri bi tarihe atabiliyor yasal olarak ve eskisi gibi taksitlere bölebiliyor mu? bi tanıdık 1 hafta içersinde tamamını ödemeleri gerekiyor demişti:S

Yanlış hatırlamıyorsam bu ödemelerin normalde derhal yapılması gerekiyor. Ama uygulamada taraflar zaman konusunda anlaşıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...