Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş bulmadan işten çıkmak

circirbocugu

Öne çıkan mesajlar

arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır bir şirketin bünyesinde avukat olarak çalışıyorum ama ayrılmak istiyorum. Burası benim staj harici ilk işim.Tek çekincem iş bulmadan ayrılmak delilik mi olur? Durumu size kısa olarak artı ve eksileriyle özetleyeyim:

artılar

-şirketin yurtdışı faaliyeti çok, o yüzden ingilizce olarak hukuki pek çok metin hazırlıyorum. ayrıca çokça sayıda hukuki çeviri yaptım. kısacası yurtdışında yaptığım master bu açıdan işe yarıyor.
-iş yüküm normal
-çalışanlarla aramda sıkıntı yok
-maaş başlangıç için iyiydi (ama artırılmadı)
-hukuk departmanı yok, doğal olarak amirim yok, sadece bağlı olduğum patronum, yani ceo'da baskıcı biri değil, görev verdiğinde yeteri kadar zaman tanıyor.
- şirket çok hızlı büyüyor ve 2 3 sene içinde benim müdürü olacağım bir hukuk departmanı kurulacağı söyleniyor

eksiler
-şirkette hukuk departmanı yok, tek ben varım ve çok genç olduğum için pek ağırlıgım olmuyor
-yurtiçi davalarıyla ilgili olarak kendimi hiç geliştiremiyorum,adliyenin yolunu unuttum, bu konuda bana izin verilmiyor
-cumartesi yarım gün çalışıyorum (çoğunlukla boş geçiyor, bunu söylememe rağmen herkes geliyor, geleceksin denildi)
-kurumsallık resmen sıfır,zaman zaman görevim olmayan şeyleri yapıyorum, ihtiyacım olan belgeleri bulmakta çok zorlanıyorum
-iş yükü az olduğu için potansiyelimi gösteremediğimi düşünüyorum
-ofise tıkanıp kaldım, neredeyse tüm gün bir odada yalnız başımayım. ayrıca iş olsa da olmasa da akşam 6'ya kadar beklemek can sıkıcı olabiliyor. bu durum ayrıca motivasyon ve özgüveni kesinlikle etkiliyor.
-çalışanlarla aram iyi fakat tek avukat olduğum için yalnız çalışıyorum, gün içinde öğle yemekleri haricinde kimseyle sohbet edemiyorum. Dediğim gibi şirket gerçekten hızlı büyüyor ve gerçekten herkes çok çalışkan.

genel hatlarıyla durumu anlattım, benim avantajım şu ki; henüz genç sayılırım ve evli değilim. Ailemle yaşıyorum, herhangi bir ev kirası, su, elektrik, kredi kartı vs. borcum yok. Kısacası işsiz kalsam bakmakla yükümlü olduğum kimse yok, rahat rahat iş arayabilirim.

Şunu da söyleyim; ben açık sözlü biriyim; bu huyum iyi demiyorum, genellikle aklımdan geçenleri doğrudan ifade etmenin sıkıntısını çekiyorum. patronuma gördüğüm yanlışları hep söyledim, sorgulamam gereken şeyleri hep sorguladım, bu nedenle patronumla aram zaman zaman limoni oldu. Olanları,yani söylediklerimi, tanıdıklarıma anlattığımda hep sen nasıl işten çıkarılmıyorsun, hayret tepkisi alıyorum. Son 1 yılda işten çıkarılan epey kişi olmasına rağmen bana dokunulmadı. Sanırım bunun tek sebebi ingilizce seviyemin hukuki açıdan çok iyi olması ve olayları iyi yorumluyor olmam. Çünkü başlarda yabancı avukatlardan yardım alıyorduk ama onların bazı yanlışlarını görmem uzun sürmedi, şimdi mesela yurtdışına ihtar çektiğimde tüm metni doğrudan kendim hazırlıyorum.

Ama korkum şu ki; 2 3 aydır hem çeşitli sitelerden iş aradım hem de uluslararası iş yapan firmalara ve hukuk bürolarına başvurduğum halde herhangi bir mülakat daveti almadım. Aileme çevreme henüz bir şey demedim, onları devreye soksam belki iş bulabilirim.

Kısacası sizce ne yapmalıyım? Gerçekten bunaldığımı ve gelişimimi engellediğimi hissediyorum. Tabi işten çıkarsam aylarca işsiz gezme ihtimalim var. Ayrıca mülakata gittiğimde işsiz olarak gitmek sanırım alacağım maaşı etkileyecektir.

Sizce böyle devam edip, iş bulana kadar süreci devam mı ettirmeliyim? Yoksa işten ayrılıp bir süreliğine kendime gelip, yeniden iş mi aramalı mıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

1 yılda gelişiminin engellendiğini hissetmen normal değil.

Ben sana açık bişey söyliyim biraz götün kalkmış. Bence yurtdışı bağlantısı senin için ileriye dönük süreçte çok büyük avantaj.

Yani ingilizce olarak hukuki platformlarda rol alman seni geliştirmeyecek de, adliyeye gidip orada kalemdeki dangozlarla muhattap olup, saçma sapan davalarda saçma sapan kararları okuyup, ha bire savunma yazmakla mı gelişeceğini düşünüyosun, avukat olan sensin sen karar ver.
Sosyal ağlarda paylaş

şirket hızlı büyüyor ve senin müdürü olacağın departman kurulacaksa çıkma. çıkacaksan da iş bulmadan çıkma bence.

tabi hesabını sen daha iyi yaparsın ama şu anki işinin sana pek bir şey katmadığından yakınmışsın, işsiz olacağın dönemde bulacağın boş vakitlerde kendine daha iyi şeyler katabileceğini düşünüyorsan da çıkabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

bi isyerinde bir isle ilgilenen tek kisi olmak harbi sikinti ama rahat batmis gibi gorunuyor belki arkadasin yazdıklarindan fakat o tek kisi olma durumu gercekten hayatınızı kahredebiliyor 4 ins muh iken 2sinin askere birinin de doguma gittigi koca bi sene tek basima kosturdum herseye ve sonunda stresten zona olmustum oyle uzaktan sallamasi kolay yani
Sosyal ağlarda paylaş

yazdıkların kadarıyla nitelik sahibisin

işteki boş zamanlarını internette takılarak harcayıp, yararlı bir şey yapmıyorsan
ve kafanı dinlemek istiyorsan ayrıl

2. seçeneğin eğer firmada gelecek umudun yoksa
atar yap
iş olmadığı zaman ben evden çalışacağım de
nasıl olsa daha iyi bir iş bulunca ayrılmayı düşünüyorsun
Sosyal ağlarda paylaş

Eziyet çekmiyorsan iş bulmadan işten ayrılınmaz. Bunun ekonomik durumunla da alakası yok. Zira 2 ay iş bulamazsan, 2 ay yan gelip yatacaksın ve bu hem senin iş ahlakını etkiler hemde iş başvurularında uzun süre boşta olman soru işaretleri oluşturur işveren için.
Anlattığın kadarıyla da gayet memnunsun işinden.
Bence hiç tribe girme, daha iyi bir fırsat çıkana kadar burada devam et.
Sosyal ağlarda paylaş

Rasmon said:

1 yılda gelişiminin engellendiğini hissetmen normal değil.

Ben sana açık bişey söyliyim biraz götün kalkmış. Bence yurtdışı bağlantısı senin için ileriye dönük süreçte çok büyük avantaj.

Yani ingilizce olarak hukuki platformlarda rol alman seni geliştirmeyecek de, adliyeye gidip orada kalemdeki dangozlarla muhattap olup, saçma sapan davalarda saçma sapan kararları okuyup, ha bire savunma yazmakla mı gelişeceğini düşünüyosun, avukat olan sensin sen karar ver.

abi bende ondan soruyorum belki yanlış düşünüyorumdur diye. açık olmakta fayda var, yorum için sağol.

ayrıca zaten sırf yurtiçi iş yapayım demiyorum, ama onu da az da olsa geliştireyim, mesela en azından usul öğreneyim istiyorum ama dışarıdan çalışan avukatlar ne telefonumu açıyorlar ne mail attığımda cevap veriyorlar, ilk günden beri böyle. patron da onların hatasını gördü ama bir şey değişmiyor, sadece bana artık o konularda sorumlulk yüklemiyor.

Bir de gelecekte belki büro açarsam diye de yurtiçi işini biraz öğrenmek istiyorum. Çünkü hem yurtiçi hem de yurtdışı iş alan avukatlar var, gelecekte böyle bir büro açıp, kendi kendimin patronu olabilirim. O yüzden her alanda gelişmem gerekli diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

kayserili said:

Eziyet çekmiyorsan iş bulmadan işten ayrılınmaz. Bunun ekonomik durumunla da alakası yok. Zira 2 ay iş bulamazsan, 2 ay yan gelip yatacaksın ve bu hem senin iş ahlakını etkiler hemde iş başvurularında uzun süre boşta olman soru işaretleri oluşturur işveren için.

evet en çok bundan çekiniyorum, o yüzden zaten beklemedeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

şirket hızlı büyüyor ve senin müdürü olacağın departman kurulacaksa çıkma. çıkacaksan da iş bulmadan çıkma bence.

Şu. Departman kurulur mu kurulmaz mı gerçekten sen daha iyi bilirsin tabii, ne derece sözünün eri üst yönetimler vs.

Bence yeni ve girişken mezun sendromu yaşıyorsun şu an. Yeni iş hayatındasın ve kendini göstermek, bir an önce yükselmek önemli işler kovalamak istiyorsun, çok doğal hisler.
Ama çalıştığın şirket anlattığın kadarıyla başlangıç için ideal duruyor. Daha iyisini bulana kadar işten çıkmayı düşünme bence. 1 yıl çok erken.
Sosyal ağlarda paylaş

doğru anlıyorsam, işvereninin seni belirli bir sorumluluk alanında kısıtlamasını -şu an sadece rahatsız edici bulsan da, kalıcı birşeye dönüşeceğini öngördüğün için- kendine yeni bir arayış sebebi haline getirmişsin. 1 sene böyle düşünceler için biraz erken. işveren tarafından bakarsan, 1 yıllık tecrübe ile seni nereye koyacağını çok düşünmemiş olabilir. genelde orta ölçekli firmaların patron yaklaşımı buna benziyor, çalışanın kendi yerini edineceğini, bunu zamana bırakmayı daha risksiz buluyorlar heralde.

yeni iş bulmak yerine bence edinmen gereken şey, iş yerinden yeni iş yaratmak. yani biraz agresif ilerlersen, uygun gördüğün yerlerde ve konularda öne çıkıp sorumluluk altına sokarsan kendini, 1 olur 5 olur, sürekli görmezden gelemez. en azından sürekli aynı yerde tutabilecek birşey olarak görünmezsin.

büyüme aşamasında ve hızlı gelişen bir şirketin bu dönemlerinde olmak büyük avantaj, yeni işine geçtikten birkaç sene sonra istediğin tecrübeleri yaparken, bıraktığın şirketin ani yükselişine şahit olup bol pişmanlık yaşayabilme olasılığın var.

kendine sorduğunda, sana çizilen resmi sınırları yeterince zorluyorsan biraz daha zorla derim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

k1nJo said:

Şu. Departman kurulur mu kurulmaz mı gerçekten sen daha iyi bilirsin tabii, ne derece sözünün eri üst yönetimler vs.

Bence yeni ve girişken mezun sendromu yaşıyorsun şu an. Yeni iş hayatındasın ve kendini göstermek, bir an önce yükselmek önemli işler kovalamak istiyorsun, çok doğal hisler.
Ama çalıştığın şirket anlattığın kadarıyla başlangıç için ideal duruyor. Daha iyisini bulana kadar işten çıkmayı düşünme bence. 1 yıl çok erken.

evet kurulur mu kurulmaz mı bilinmez, bunda haklısın, belki de avutuluyorum çünkü bana verilen iki tane daha söz vardı ve bunlar tutulmadı.

bunun haricinde maaş için zam istemiştim ama patron kıdemli avukat olduğunda artacak dedi, o da gerçekten cüzzi bir miktar. ne zaman peki yükselme ihtimalim var dediğimde 2 sene 3 sene vs. olabilirmiş, net tarih yok. ben nedense burada büyüyeceğime inanmıyorum.

zaten konum bu değil, buradan çıkacağım da, iş bulmadan işten çıkmak beni zarara uğratır mı burası mesele. yorumlardan anladığım kadarıyla iş bulmadan çıkmamam şeklinde genel bir öneri olduğunu varsayabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

gideceğin her firmada var üç aşağı beş yukarı olumsuzluklar

eksiler

-şirkette hukuk departmanı yok, tek ben varım ve çok genç olduğum için pek ağırlıgım olmuyor

departman olsa bile yaştan bagımsız o olay agırlık olayı 50 yaşında olupta departman müdürü olanların bile bazı ağırlıkları olmuyor tamamen karakterle alakalı o olay kendini ne kadar satabiliyosan falan filan bende pek beceremiyorum hatta hiç ağırlığım yok altımdaki mühendis bazen iş yapmıyor falan kızamıyorum sdfsdf

-yurtiçi davalarıyla ilgili olarak kendimi hiç geliştiremiyorum,adliyenin yolunu unuttum, bu konuda bana izin verilmiyor

napcaksın yurtiçini gereksiz zaten hukuk yok bişi yok uluslararası calisiyorsun misler gibi

-cumartesi yarım gün çalışıyorum (çoğunlukla boş geçiyor, bunu söylememe rağmen herkes geliyor, geleceksin denildi)

cok calisma saati =/= çok verim , bu anlayış var ve yıkılmayacakta kesinlikle türkiye'de türklerde özellikle.Ülke müdürü var mesela adam bizim projede hergün 6:00'da sahada ve aksam ofisi 9-10 gibi terkediyor,evli 3 cocugu var.bu proje bitince ülke koordinatörü olacak mesai saatlerini değiştirebilen bi kaç insandan biri olacak ama adamlar yıllardır işleri bile olmasa ofiste durabiliyorlar,aileleriyle sevdikleriyle kaliteli vakit geçirmeyi bilmiyorlar.12 yaşında oglu var paintball a gittik geçen aklı cıktı cocugun böyle bir aktivite yaşamamıs hayatı boyunca.

-kurumsallık resmen sıfır,zaman zaman görevim olmayan şeyleri yapıyorum, ihtiyacım olan belgeleri bulmakta çok zorlanıyorum

kurumsallık türk yönetici varsa yalan oluyor.bi şekilde kurallar esnetiliyor falan filan onu geçeceksin türkiye'de alman firmasında bile çalıştım yok kurumsallık falan öyle fsd

-iş yükü az olduğu için potansiyelimi gösteremediğimi düşünüyorum

potansiyelini göstermeseydin en az senin kadar dışarda iş yarayan baya bi insan var çoktan yerine baskası alınırdı,kendini önemsiz işe yaramaz hissetme o konuda kaç yaşında olursan ol geliştirirsin kendini

-ofise tıkanıp kaldım, neredeyse tüm gün bir odada yalnız başımayım. ayrıca iş olsa da olmasa da akşam 6'ya kadar beklemek can sıkıcı olabiliyor. bu durum ayrıca motivasyon ve özgüveni kesinlikle etkiliyor.

orası öyle herkes aynı durumda iş olsada olmasada mesai bitene kadar duruyosun.Arada böyle bi saatliğine bi yerlere çıkamıyo musun ?en kötü haftada 2-3 gün öğle yemeğine git bi avmde falan ye arada uzaklaş ofisten iyi geliyor baya.gaming laptop getiriyorum eskiden hearthstone diablo falan oynardım boş vakitlerde bi süre sonra oyun oynamak bile baydı ve sıktı günlük hobi eğlence kaynagı olarak değil mesai gibi gelmeye basladı cunku :P

-çalışanlarla aram iyi fakat tek avukat olduğum için yalnız çalışıyorum, gün içinde öğle yemekleri haricinde kimseyle sohbet edemiyorum. Dediğim gibi şirket gerçekten hızlı büyüyor ve gerçekten herkes çok çalışkan.

bu baya güzel bişi tam tersi durum var kimsenin çalışmadığını herkesin tanıdıkla işi yürüttüğü bi dünya işletme var,dinamik çalışma ortamı iyidir bi dünya adama 2 kalem iş yaptırmak bazen 10 günü buluyor =)

genel olarak çalışma şartların türkiye averajının üstünde aldıgın para tatmin ediyorsa çokta ben ayrılıyorum falan filan diye uğraşma,iş bulmadanda ayrılma bide o süreç yıpratıcı olabiliyor ne kadar ailenle de kalıyor olsan evde boş boş oturmak 4-5 ay mülakata bile çağrılmamak özgüvenini zedeleyebilir

Sosyal ağlarda paylaş

kayserili said:

bak kayserili mis gibi yorum yapmış mantıları gibi, otur ye bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...