Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amazon AWS EC2 Masraf Hesaplama

monoscope

Öne çıkan mesajlar

Merhaba,

8 Ay önce amazon hesabı açmışım onun üzerinden, aws Ec2 servisinin free tier olayını kullanmaktayım. Calculatorunu kullanarak bir hesap çıkarmaya çalıştım fakat bir türlü beceremedim sonucunda ne kadarlık bir fatura çıkacağını.

Tek instance'de 4 websitesi barındırmak istiyorum.(2 Blog, 2 Statik Site)

Zamanla trafiği artacağını varsayarak, hesaplama aracı olan bir site üzerinden günde 5000 ziyaretçinin ortalama 5 sayfa ziyaret edeceğini ve sayfa başına 500 kb olacağını düşünerek bir hesap yaptığımda ayda 370 GB bandwith çıkardı.

Bunu da amazon'un calculatorunda girdiğimde ayda 35$ gibi bir rakam çıkardı.

Bana biraz gerçekçi örneklerle ayda ortalama ne kadar masrafım olacağını açıklar mısınız ?

Teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ufak bi instance barindirip 35 dolar odemek yerine shared bi server'dan reseller hesabi almak daha mantikli zira ufak instance'lar/vps'ler anlik peak'lerde patliyo.

2-4gig memory sahibi oluyosun, CPU 1-2ghz oluyor, yandex gibi agresif bot'lar geldigi anda ikisi de tavan yapiyo, sunucu yanit verememeye basliyo.

Onun disinda pek bi yanlis yok hesabinda.
Sosyal ağlarda paylaş

Haha benim dememle pişman olmalarına gerek yokki yaşıyorlar zaten
10$ altındaki zaten leş ürün 10$ verip 30gb yetio ya bana diyen adam zaten memnun kalır wps den ama gidip anlık 10 ziyaretçi kaldırmasını beklemesinler... fazla demiyorum bak 10 diyorum :)
ha ben site barındırmadan bahsettim başka şeylerde yapılabilir tabiki.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 yıl sonra ...

necro

ec2 alternatifi ne kullanabiliriz, free tier açtım 3 ay geçti yapıştırmışlar hemen bill'i tek instance kullanmama rağmen. sonra biraz araştırdım galiba account açılımından itibaren sayıyorlarmış 12 ayı geçtiği için (glacier kullanıyordum) yapıştırmışlar faturayı.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Seru dedi ki:

necro

ec2 alternatifi ne kullanabiliriz, free tier açtım 3 ay geçti yapıştırmışlar hemen bill'i tek instance kullanmama rağmen. sonra biraz araştırdım galiba account açılımından itibaren sayıyorlarmış 12 ayı geçtiği için (glacier kullanıyordum) yapıştırmışlar faturayı.

aws ogreniyorum, ogrenciyim diye mail at adamlara refund edip ustune 100 usd filan hediye veriyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, sardalya dedi ki:

0'dan hesap acin ve internette sanal kart kullanin. suana kadar amazondan 100'un ustunde hesap acmisimdir her proje icin. ?

tek para verdigim 2 milyon kullaniciyi gecen bi servis oldu

ayda 100k hit alan site bile free tier'da canavar gibi calisiyor, 12 ayda bir re-deploy ediyorum.

*Server'larımız taşınmaktadır, verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz.*

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

amazon aws free tiger kullanıyordum ama sms gelmiş 30 dolar fatura diye. kayıtlı aktif kart olmadığı için çekim yapamamışlar.

bu fatura daha sonra götümde patlar mı? hesabı silip kacayım mı. ne yapmak gerekiyor.

bi de daha sonra ki kullanımlarda free tier ı asmaması için ne yapmalıyım?

Sosyal ağlarda paylaş

amazon'un türkiye'de legal entity'si var şirket olarak. adın soyadın adresin belli, borcu o şekilde tahsil etmeye çalışabilirler. türkiye'de herhangi birine borç takmaktan farkı yok yani bu olayın. ama koca aws 30 doların peşine düşer mi bilemedim

free tier'ı aşmaması için neyin free tier'ı aştığına bakıp ona göre önlem alman lazım 🙂

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Mail at support'a. Ben test etmek için açmıştım, free tier kullandığımı sanıyorum ama yanlışlıkla xxx api'yi aktif etmişim, fatura gelince farkettim. Yardımcı olur musun falan de muhtemelen iptal ederler.

Oce4n da aynı anda yazmış 😅

Nekro tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...