Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Konut yatırımı

paspatur

Öne çıkan mesajlar

• 5 ay sonra ...
  • Genel Yönetici
Faiz oranları düşmüşken konuyu yeniden ortaya çıkarmak istiyorum :)

Faiz oranları düşürülmeden önce konut projesine kredi çerek giren ancak teslimatı yapılmayan projelerde cayma hakkı 24 ayı geçmediyse kullanılabiliyor değil mi?

Şöyle ki 120 ay vadeli kredi kullanımında %1'in üzerinde kredi çekmekle şuandaki %0.45'e düşen faiz oranları arasında ciddi fark mevcut. Cayma hakkını kullanıp şimdiki faiz oranlarıyla aynı konut projesi yada başka bir projeye geçiş yapan var mıdır? :)
Sosyal ağlarda paylaş

orc_lord said:

Faiz oranları düşürülmeden önce konut projesine kredi çerek giren ancak teslimatı yapılmayan projelerde cayma hakkı 24 ayı geçmediyse kullanılabiliyor değil mi?

tapusunu almadığın her konut için cayma hakkı vardı zaten.. ama arsa paylı tapuyu aldıysan evi beklemek zorundasın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Karag8z said:

orc_lord said:

tapusunu almadığın her konut için cayma hakkı vardı zaten.. ama arsa paylı tapuyu aldıysan evi beklemek zorundasın.

Cayma hakkı sanırım ilk 14 gün içerisinde kullanılabiliyor. Dönme hakkı dedikleri ise 24 aya kadarmış. Sözleşme de dönme hakkı kullanıldığında %2'ye kadar ceza bide kredi kullanıldıysa banka tarafından ücretler alınacaktır maddesi var. Henüz teslimatı yapılmamış projelerden birinden bu şekilde dönme hakkını kullnıp daha uygun faizle aynı veya başka bir projeye giren biri var mıdır içimizde? :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Arma said:

Karag8z said:

fenn said:

Şu eski kredileri yapılandırsalar ya !

yapılandırmak senin elinde başvuru yaparak..

ama yapılandırma faiz oranları yüksek. işine gelmezki. piyasada konut kredisi 0,88 yapılandırma 1,09 civarı.

Evet, faiz oranları düşürülmeden önce kullanıpta şuanki 0.80'den almak isteyince pek fark ettirmiyor ancak 120 aylık 0.45'den anlaşmalı kullandıran konut projelerinde ciddi fark yaratıyor. Gerçi onlarında büyük bir kısmı faiz oranları düştü diye konut fiyatlarını yükselterek satma uyanıklığı peşinde..
Sosyal ağlarda paylaş

1.000.000 TL'lik evde 2.500 TL kiraya oturmak varken bankaya 20 yıl dönüp hayatını bitimre mantığını anladığım gün birçok şeyi çözmüş olacağım herhalde :)

Bu şartlarla ev mi alınır ya, yurtdışındaki sistemin gözünü seveyim, adam seni ev sahibi yapmak için kurmuş sistemi, bizde tabi ki birilerinin cebinin dolması gerekiyor, yoksa insanları ev sahibi yapmak kimin umrunda...
Sosyal ağlarda paylaş

Hollanda icin funda.nl sitesine girin satilik evlerden acin begendiginiz bir evi oradan hesaplayabiliyorsunuz aylik odemesini falan.

Hatta dur ben vereyim bir iki tane ornek:

http://www.funda.nl/koop/wateringen/huis-49038376-prins-bernhardstraat-1/

http://www.funda.nl/koop/delfgauw/huis-49993931-scheepmakersingel-69/

Fiyatin hemen yaninda su var: Maandlasten berekenen

Buraya tiklayin Bruto maandlast ve Netto maandlast goreceksiniz. Brutu normalde odenmesi gereken aylik tutar kredi boyunca (genelde 30 senelik aliniyor iste), net olan da devletin vergi indiriminden yararlandiginda odeyecegin tutari gosteriyor.

Ben suan 70 m2 2+1 eve 900 Euro kira veriyorum aylik faturalar dahil olmadan. Muadili su diyelim:

http://www.funda.nl/koop/voorburg/appartement-49020342-bruijnings-ingenhoeslaan-83/

Eger satin alirsam 30 yillik kredi ile aylik 500 euro odemis oluyorum. Haliyle ayda 400 euro avantajliyim ve kira oder gibi degil de kiranin yarisina falan ev almis oluyorum. Sirf bu yuzden ev alinir asdf. Bu sebeple zaten dutchlardan ev sahibi olmayan yok gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Taşrasında yaşarsın.

Hollanda'da Amsterdam'da oturamazsın öyle bir evde.

Sorun zaten İstanbul'daki emlak piyasası değil. Sorun diğer şehirlerin hiç gelişmemiş olması. Yurtdışında gidip büyükşehir değil rastgele bir ilde bile yaşasan belirli bir yaşam standardının üstündesin. Burda mesela Yozgat'a gitsen alafranga tuvalet bulamıyorsun sıçmaya.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi Den Haag veya voorburg tasra olan yerler degil. Amsterdama gitmen de 40 dk fln surer zaten yerine gore. En sacma yerde oturuyor ol 1,5 saati gecmez. Amsterdam merkezde calisiyorsan bile cok rahat bir sekilde yasarsin yani den haagda, rotterdamda vs.

Bu da amsterdam yaninda bak:

http://www.funda.nl/koop/zwanenburg/huis-49090450-ijweg-34/

Bu da bu evden amsterdam merkeze gidis:

http://9292.nl/reisadvies/zwanenburg_1161ga/station-amsterdam-centraal/vertrek/2017-02-21T1521#
Sosyal ağlarda paylaş

Tam olarak onu diyorum işte.

Gebze'den ev alırsan yine ucuza ev bulursun. Sorun, Gebze'den aldığın evin muhiti kötü, insanı kötü, evin kendisi kötü. Güzel evler yapılmıyor zaten böyle bölgelerde adam gibi.

Nüfus adam gibi dağılmış olsaydı eğer, İstanbul dışındaki evler çok mantıklı olacaktı.

Hatta Gebze'yi boşver, Çatalca'da villada oturup İstanbul'un merkezindeki işine 1 saatte gelebilirsin mesela. Çatalca'da senin attığın fiyata rahat ev alıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yillarca mecidiyekoyde oturdum dedigin surede guneslideki isyerine ulasamadim. Catalcadan 1 saatte gelen arkadasa tebriklerimi iletiyorum.

He birde gebze falan dediniz abi hahahaha. Evimden 3 dkda isyerime geliyorum, sehir merkezine de yaklasik 15 dkda falan gidiyorum bisikletle. Gebzeyle kiyasladiniz voorburgu helal olsun :D

Ayrica olayin mantigi zaten evin ne kadar alinabilir oldugu. TRdeki alim gucuyle hollandaninkini kiyaslayacaksin once
Sonra bir de ev aliminin ne kadar mumkun oldugunu bu maaslarla

Birinde odedigin kiranin yarisina ev aliyorsun. Otekinde abi 10 yil disimizi sikalim evimizi alalim sonra rahat ederiz diyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...