Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2015 Nobel Kimya Ödülü Aziz Sancar

Remus

Öne çıkan mesajlar

Konunun yapılan arastırmanın oneminden arastırmacılardan birinin ırkına cekilmis olması toplum olarak ne kadar salak oldugumuzun gostergesi. Ne adamın turk olması aman aman gurur duymamız gereken birsey, ne de adamın arastırmayı amerikada yapması adamın turklugunu azaltan birsey.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Çok boş konuşuyorsunuz. Alın bakın röportaj yapmış onu izleyin;

"Cumhuriyetin eğitim sistemine borçluyum"
http://www.youtube.com/watch?v=onvIB0KDYmA

e tamam ama bizim cocukalr ne dediyse adamda onu demiş.

70lerde orda arastırm imkanı falan yoktu demiş, o haliyle burda barınamıycakmıs demekki işte.

eğitiminde ivmeyle kötüleştiğini düşünürsek bi gariplik yok insanların yazdıklarında
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Ya bırakın tadını çıkaralım hep birlikte arkadaşlar.
bu topraklarda doğmuş ve yetişmiş bir bilim insanının Nobel Ödülü'nü ve belli ki son derece de yerinde bir çalışma ile almış olması çok keyif verici,çok güzel.
yalan yok,orhan pamuk'un aldığı ödül beni zerre etkilemedi. çünkü adam daha bana kendisini ispatlamamış bir yazar iken edebiyat nobeli almış olmasının arkasında sadece başka nedenler aramıştım. bunda da haksız olduğumu sanmıyorum.
ama kimya nobeli.
muazzam bir olay.
helal olsun yaratan anaya,babaya,emeği geçen herkese.

çok güzel yazmışım.
bir daha alıntılayım şuraya.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

µh said:

applev0dka said:

adamı murcia yetiştirmemiş mi abi ne katkısı ya sdafas

Universiteyi turkiyede okumus

üniversitede nobel kazanacak kadar eğitim verildiğini sanıyorsan sana kötü haberlerim var

malum zamanlara kadar birçok alanda yetişen saygın bilim insanları yetiştirmiş türkiye
Sosyal ağlarda paylaş

abi olay o değil ki.
şuan da akp'nin elinin kolunun uzanmadığı bilim adamları hala iyi çalışmalar yapıyor yapabiliyor bir şekilde.

demek istediğim bu adam sadece lisansa kadar tr'de eğitim görmüş, yüksek lisans doktora falan filan ne varsa amerikada yapmış. ve bir bilim adamını bilim adamı yapan aşamaların hepsini yurt dışında geçirmiş onu diyorum.

sanki her lisanstan cıkan bilim adamı oluyor da, lisansa kadar yetiştirdiğimiz adam ''bizim bilim adamımız'' oldu

burda nasıl bu insanları elde tutarız burda onlara imkan sağlarız diye bakmak gerek, 35 yıldır yurt dışında bilim yapan insanla yine gurur duyun siz duymayın demiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

amerika adamın projesine 25 m dolar akıtmış çünkü para bok. burada bilime araştırmaya 1 milyar dolar (atıyorum) aktarılacak dense ilk ben karşı çıkarım. çünkü gerçek araştırmalar yerine eminim peşkeş çekilir birilerine o paralar lol. en iyisi bu zaten. ama üni eğitimini türkiye'de yapmış adam, türkiye sayesinde kazandım diyor, adamın kendi ağzıyla dediğinin aksini iddiaya kasmaya gerek yok. sanki dünyada 50 tane ülkede çok büyük bilimsel çalışmalar var da biz eziğiz. toplasan 10 tane ülke sayarsın en fazla bilimsel çalışma imkanının sağlam olduğu ki, amerika da bunların arasında açık ara en önde çıkar sanıyorum. o yüzden tatava yapmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

abi olay o değil ki.
şuan da akp'nin elinin kolunun uzanmadığı bilim adamları hala iyi çalışmalar yapıyor yapabiliyor bir şekilde.

demek istediğim bu adam sadece lisansa kadar tr'de eğitim görmüş, yüksek lisans doktora falan filan ne varsa amerikada yapmış. ve bir bilim adamını bilim adamı yapan aşamaların hepsini yurt dışında geçirmiş onu diyorum.

sanki her lisanstan cıkan bilim adamı oluyor da, lisansa kadar yetiştirdiğimiz adam ''bizim bilim adamımız'' oldu

burda nasıl bu insanları elde tutarız burda onlara imkan sağlarız diye bakmak gerek, 35 yıldır yurt dışında bilim yapan insanla yine gurur duyun siz duymayın demiyorum

ilk olarak AKP ile alakalı bir mevzu değil türk eğitim sistemin durumu,

ikinci olarak temel eğitimi küçümsememek lazım zira, rahmetli Oktay Sinanoğlu nun ve yanılmıyorsam birkaç mühim zatın bu bağlamda beyanları olacak ki, aziz sancar da benzer noktalara değinmiş zaten aklı başında bir bilim insanın aksini söylediğini zannetmiyorum

bir şeyler daha yazacaktım ama unutum şimdi

haaa, tc de az nobel ödülü(?) adayının çıkması ise basit olarak, düzgün eğitim alan kişi sayısının ve düzgün eğitim veren okulların ülke nüfusa ve coğrafyasına oranı ile ve diğer ülkeler ile kıyası ile görülebilir.

yine buradan genç cumhuriyetin 50-60 lı yılları arasında ne büyük işler yaptığını, 50-60 lı yıllardan sonra ortaya çıkan "siyasileri" ve mevcut olan büyük şefin ise neleri yok etiğinin bir örneği oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede kimya genetik vb deneyi nereye yapıyosun ya şaka mısınız hehe. Amerikada adam bir kimyasala veya biyokimyasal bir maddeye ihtiyaç duyduğu zaman muhtemelen 1 gün içersinde yakınlardaki bir labdan/şirketten alıyor o maddeyi. türkiyede siparişi verince sınırda takılıyo, sınırdaki adamlar kutusunu açıp kurcalıyo, gümrüğe gidip almak isteyince rüşvet ver diye bir sürü sorun sıralıyorlar falan derken 2 ay sonra alıyosun maddeyi. sonra deney bi bok sonuç vermeyince acaba ben mihata yaptım kimyasalın mı ağzına sıçtılar gümrükte diye düşün dur.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/395035/ilber_Ortayli_dan_cok_sert_Aziz_Sancar_tepkisi.html

İlber Ortaylı'dan çok sert Aziz Sancar tepkisi

Ünlü Tarih Profesörü İlber Ortaylı, Nobel Kimya ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Ortaylı, Aziz Sancar'ın etnik kimliği üzerinden soru soranları eleştirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Tören bugünmüş 2 gün önce yanlış alarm vermişim. Tabi kimsenin tınında değil.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/445841/Odul_toreni_bugun__Bilseydim_20_yil_once_alirdim.html

Ödül töreni bugün: Bilseydim 20 yıl önce alırdım

Aziz Sancar bugün törenle Nobel ödülünü alacak ve 15 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek. Sancar dünkü resepsiyonda “Türkiye için bu kadar önemli olduğunu bilseydim 2 misli çalışır ve 20 yıl önce alırdım bu ödülü” dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...