Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurt dışı para transferi

fenn

Öne çıkan mesajlar

fenn said:

Almanyadan 5-10 bin euro gibi parayı kesinti vs olmadan nasıl transfer ederiz ? Beleş olmuyorsa en az kesintiyle transfer etmenin yolu nedir? Bu konuda hiç tecrübem yok

skypeı yapanlardan:

https://transferwise.com/

ben bunu kullanıyorum, baya da ucuz. 10k eurodan 49 euro alıyo. ne kadar çok kişi keşfedirse o kadar sevinicem transferwiseı.
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

fenn said:

Almanyadan 5-10 bin euro gibi parayı kesinti vs olmadan nasıl transfer ederiz ? Beleş olmuyorsa en az kesintiyle transfer etmenin yolu nedir? Bu konuda hiç tecrübem yok

skypeı yapanlardan:

ben bunu kullanıyorum, baya da ucuz. 10k eurodan 49 euro alıyo. ne kadar çok kişi keşfedirse o kadar sevinicem transferwiseı.

bu site aracılığıyla tr bankasındaki paramı almanyadaki hesabıma gönderebiliyorum western union gibi değil mi? anlamadığım neden eurodan euroya gönderemiyoruz?
Sosyal ağlarda paylaş

dişarı giderken 5k usd miş.
said:
Soru: Yolcu beraberinde Türk Parası veya döviz getirilmesi/götürülmesi mümkün müdür?
Cevap: Yolcuların üzerlerinde, bagajlarında veya taşıtlarında, yurt dışından alınan bir krediyi veya kişisel sermaye niteliğindeki kıymetleri (kişisel borçlar, armağan, hediye, bağış, çeyiz, gelin ve güveyin karşı tarafa verdiği para, miras, veraset veya kalan mal ve göçmen işçilerin kendi ülkesindeki borçlarını tasfiyesine yönelik ödemeler ve göçmenlerin varlıkları gibi) gümrük giriş noktalarından, bankacılık sistemi dışında, yurda getirmeleri mümkün değildir.

Yurt dışından temin edilen krediler ve kişisel sermaye niteliğindeki kıymetler hariç olmak üzere, mal ve hizmet ihracat bedeli, transit ticarete ilişkin kazançlar, yabancı sermaye bedeli veya diğer kaynaklardan temin edilen “nakdin” gümrük giriş noktalarından yurda getirilmesi serbesttir.

Bu nakdin, beyan edilmesi zorunlu olmamakla birlikte, yolcuların istemeleri halinde, “Nakit Beyan Formu” ile gümrük idaresine beyan etmeleri mümkündür. Bu form, Türkiye’de dövizin bankalarda bozdurulması sırasında kullanılabileceği gibi, yurt dışına çıkışta limit üstü nakdin yurt dışından getirildiğini ispat için de kullanılabilir.

Yurt dışına çıkan kişilerin bankacılık sistemi dışında çıkarabilecekleri Türk Parasının üst limiti 5.000 ABD Doları karşılığı Türk Lirasıdır. Aynı limit yabancı para için de geçerlidir. Bununla birlikte, yabancı paranın yurt dışına çıkışı ile ilgili olarak iki istisna bulunmaktadır.
Yurt dışında yerleşik kişiler ile Türkiye'de yerleşik sayılmakla birlikte yurt dışında çalışan Türk uyruklu kişilerin, yurda girişlerinde beyan etmiş olmak koşuluyla 5.000 ABD Doları üzerindeki dövizi yurt dışına çıkarmaları mümkündür.
Türkiye'de yerleşik kişilerin 5.000 ABD Doları üzeri dövizi bankacılık sistemi dışında yurt dışına çıkarabilmeleri ise ancak "görünmeyen işlemler" çerçevesinde bankalardan döviz satın aldıklarını tevsik etmeleri halinde mümkündür.

mfa.gov.tr işte
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

fenn said:

skypeı yapanlardan:

bu agalar estonyada. merkezlerine gittim falan aksiyonlu baya. bende bunu kullanıyodum da türkiyedeki işlemi durdurdular. sen hangi ülkeler arası kullanıyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'den İş Bankası online swift ile 500 euro gönderdim. Gönderirken 10usd, alırken de 12 euro masraf oldu. 12 euroyu, gönderdiğim paradan almış alıcı banka ama onu da neye göre almış bilmiyorum, masraf listesinde öyle bir ücretlendirme yok. Bugün gidip sorucam. Neyse 500 euro için 70tl masraf olmuş oldu şu anda, ben daha düşük bekliyodum ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Türkiye'den İş Bankası online swift ile 500 euro gönderdim. Gönderirken 10usd, alırken de 12 euro masraf oldu. 12 euroyu, gönderdiğim paradan almış alıcı banka ama onu da neye göre almış bilmiyorum, masraf listesinde öyle bir ücretlendirme yok. Bugün gidip sorucam. Neyse 500 euro için 70tl masraf olmuş oldu şu anda, ben daha düşük bekliyodum ama.

alıcı bankanın değil aracının masrafıdır o 12 eur sanırsam. gönderirken seçilen opsiyona göre (göndericiden kes, alıcıdan kes, ortak hallet vs gibi) de karşıdan kesmiş olabilir masragu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...