Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

STSL 5. Hafta | Fenerbahçe - Bursaspor @ 20.09.2015 20:00

Cthulhu

Öne çıkan mesajlar

bugünki ele çarpma pozisyonu penaltı değil. rewendorun dün aklamaya çalıştığı kural mural diye kılıf uydurmayı denediği olay bu pozisyon işte. eğer gs'nin dünki pozisyonu bugün fenerin başına gelen olsaydı kural koymayı doğal karşılardık çünkü doğru, kuralın penaltı değil dediği pozisyon tam da bu işte, denayerin topu eline alıp ceza sahası dışına yollaması değil.

markovic'in lambur lumbur indirilmesi net penaltı, ancak verilmedi. fener yendiği için skora teshir etmedi dün gs'nin maçı gibi bi durum ortaya çıkmadı allahtan. büyük resme bakıldığı vakit maçı katletti ve rezil bir maç yönetti hakem.

genel olarak takım özellikle ilk 30 dakika bence mükemmele yakın oynadı, haklı da bir galibiyet aldı. markovic'e de ayrı bir parantez acmak lazım, takıma hayat veren oyuncu olduğunu söyleyebiliriz bugün hakkaten. hasan ali'nin rvp golündeki asist ve sercanı kadıköy semtinin dışına göndermesi de çok ama çok kaliteliydi.

final olarak, denayer'in pozisyonunun penaltı olduğu nasıl tartışmasız ise, bugünki bursalı oyuncunun kolunu kapattığı noktada çarpan topun penaltı olmadığı o kadar tartışmasız, boşuna yormayın kendinizi. ama haftaya fener ilk 30 dakikadaki futbolu beşiktaşa oynarsa OY YEA klibi çektiririz bitane daha.

https://twitter.com/mehtersabri/status/645693752242143232

Sosyal ağlarda paylaş

- Öyle bi kural yok, benim uydurduğum kurala göre öyle değil o iş.
- Aa varmış ama o o demek değil, kapalı ele çarparsa falan diye o
- Aa açıklamaya göre öyle de değilmiş ama burada el açık diye sayılmaz o
- El açıkken de oluyomuş ama hareketli diye olmaz, bu pozisyon tartışılmaz.

(Ha bu arada karşı taraf net olarak penaltı veya değil demiyor, tartışmalı olduğunu söylüyor hareketin ha)

Pozisyon tartışılır da şu mantık zinciriyle hareket eden dogmatik bir insanla o pozisyon da, futbol da başka herhangi bir konu da tartışılmaz. Zihni tartışmaya, yeni bilgiye açık değil çünkü. Kesin olarak tartışmasız dediği pozisyona ait resmi kuralı bile o tartışma sırasında yeni öğreniyor, ve onu da anca 4-5 tekrardan sonra kabul ediyor ancak.

Neyse, burası FB maç konusu, burayı a ilgili tahrik edici mesajlar atarak baltalamayın.
Sosyal ağlarda paylaş

güzel kardesim sen anlamamakta diretiyorsun hala :) öyle bir kural yok diyen yok o kadar mesaji hakkaten bosuna yazmisiz sana. senin kural diye kılıf uydurmaya calistigin sey fenerbahcenin bugun calinmayan sozde penaltisidir,. fifanin koymus oldugu kuralda penalti degil dedigi bugun yasanan pozisyon ve muadilleridir ve gene soyluyorum %100 penalti degildir, denayerin pozisyonu o cerceveye girmiyor, bunu turkiye spor kamuoyu kabul etmis, dunyada yorumlatsan bir tane penalti degil diyen adam cikmaz. millet tartismayi birakmis ama sen burda da orda da uzatmaya devam etmissin. iddia ediyorum cl finalinde denayeri calmayan hakem bi daha cl finali yonetemez. var mi buna bi itirazin? olamaz. olursa da iste sayfalarca acikladigin gibi komik seyler anlatiyo olursun.

artik birak su bos konusmalari da onunde olan seyi, iki pozisyon arasindaki farki ve iki tarafta da elle müdahale varken denayer'in neden penalti olup, bugunki pozisyonun neden penalti olmadığını bi gorebil nolur. 2 sayfa burda da kural tartisip sabunis mabunis demissin. gec bunlari artik. yazilan seylerden iki cumleyi cekip hala lafi sacmasapan yerlere getirmeye gerek yok. sen kural mural bu pozisyonda konusulmaz gecin bunlari denmesinden, "su pozisyonda nasi kural konusursun artik, cus be." yerine "bence oyle bir kural yok" anlamını cikariyorsan zaten hayatta genel olarak isin cok zor.

ayrica o kadar muabbetten sonra senin o ustte yazdigin maddelerin soylendigini cikariyorsan hakikaten bravo. 10 yasinda cocuga okutsan o kadar yaziyi, su senin yazdigin maddeleri cikarmaz, ne soylenmek istedigini ve neden oyle oldugunu anlar. ama tipik futbol fakirisin iste. yapicak bisey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Topicte başta 3 kişinin "hayır kural öyle değil, penaltı olmaması için el kapalı olmak zorunda" diye mesajı var, şimdi "Öyle diyen olmadı" deme lütfen, mesajlar hala duruyor. Elinin altında google varken aramaktan aciz inatla kuralı isteyenler çıktı hatta. Şimdi "kural öyle, biz de biliyoruz ama bu kurala girmiyor hareket diyorduk biz" diye kıvırmak yakışmıyor. Onu ancak o tartışma sırasında kuralı öğrenince söylemeye başladınız ikinci aşamada. Senden önce biri daha aynısını yaptı, açık açık kuralı inkar eden ilk mesajını alıntıladım "bak ne demişsin" diye. İstersen senin de mesajın var "Fistan'ın söylediği (kapalı veya vücut koruyan eli belirten) kural o doğal duruş pozisyonu" diye.

Bugünki pozisyonda kol kapalı ve üzerine gelen şut var, direkt o kuralın ideal uygulaması zaten. Denayer'in pozisyonunda yana hamle, açılan bacak ve dönen üst vücut dolayısıyla yanıltıcı hareketlenme vardı, (ki bunda ben de yanılarak başta penaltı değil dedim) bu dönüşe bağlı el hareketine çarpıp devam olabilirdi, ama tekrar izledikçe eli "kasıtlı olarak" fazladan kaldırdığına hükmettim ben de. "Tartışmalı" olması da buradan çıkıyor zaten. Top ve el 10 cm (mesafeyi attım, doğal açıklığa göre işte dönüşte ne kadarsa) aşağıda yine vücuttan açık pozisyonda buluşsaydı penaltı olmayacaktı. Zira elin açık olması penaltı gerektirmiyor. Kasıt değerlendirmesi flu olacak kadar belirsiz olduğu için tartışmalı.

Daha fazla bu topicte uzatmayalım o tartışmayı. İlla devam ettirmek istiyorsan öteki konudan veya özel mesajdan devam edebilirsin. Ama aynı döngüye tekrar tekrar giresim yok hiç. Birazdan yatarım, muhtemelen "he, evet öyle" diyip geçecem baştan söyleyeyim.

Edit: Nasıl hırs yaptıysan 9 defa editlemişsin mesajı ben cevap yazana kadar, hepsin de de bir miktar daha abartmışsın mesajda. Merak etme hayatta zaten gayet güzel yerdeyim ama konu bu değil. Konuştuğu pozisyona ait kuralları bile bilmeden fikir sahibi olan birisi olarak karşındakileri futbol fakirliğiyle suçlaman komik olmuş. Bir yüzünü yıka gel istersen. Dünkü tartışmada en masum sendin iddia edenlerde, diğerleri kuralı inkar ederken (İstersen teker teker mesajlara link atayım) sen sadece bir iki kez yancılık olarak o konuya katıldın "Evet kural onun dediği gibi" diyip genelde daha çok "kurala göre bariz penaltı işte" şeklinde daha geçerli savundun. Bugün nedense biraz abarttın yalnız.
Sosyal ağlarda paylaş

istedigin mesaji alintiyabilirsin inan hic umrumda bile degil. dunyanin kabul edecegi (zaten ettigi) biseyi bosu bosuna uzatmana hic gerek yok. gercekten soylenenlerden cikardigin anlamlar da sasilicak seyler. istedigin mesajimi alintilayabilirsin. denayerin penalti olmasi da, bugunki topun penalti olmamasi da tartisilacak yoruma acik kararlar degillerdir. biri kural dahilinde verilmis dogru karar, oburu yanlis karardir. anlamak zor degil, cumleler de basit, goruntuyu gozlerini kullanarak gormek te basit.

fistan'in dedigi dogal durus aciklamasi tertemizdir ve kuralla zaten cok bagdasiktir. bugunki penaltinin verilmeme sebebi odur mesela. (dun allahtan bu tip bi pozisyonu ornek gostererek idrak edebilmen icin bi post atmistim, aynisi yasandi bugun) ama su kadar mesajdan sonra ve ben gelene kadar su topice yazdiklarindan sonra anladim ki gercekten anlamaya yetemiyosun. o yuzden he abi he, öyle.

p.s yazım yanlışları ve düzgün anlaşılmayacağını veya yanlış anlaşılacağını düşündüğüm ifadeleri editledim. hırsla alakası yok. ortada herkesin gördüğü şey için hırs yapmaya gerek yok ama senin bunu anlamak istememen çok ilginç
Sosyal ağlarda paylaş

tartışmalı pozisyonları koyalım

http://www.ligtv.com.tr/haber/tarismali-pozisyonlara-son-nokta-hangileri-penalti

1- ben de maçı izlerken pilot kameradan faul gibi gördüm hakikaten meireless de çok isyan edince faul sandım, değilmiş kaypak herif.

2- geç zaten bişi yok dedik

3- önce 4. pozisyon

4- bu pozisyonda bahsettikleri şeyin aynısı 3. pozisyonda da oluyor, diyorlarki serdar uygara bakıyor sonra topu bırakıp gidip uygarı eliyle itiyor, penaltıymış. abicim 3. pozisyonu dikkatle izleyin serdarın topla alakası yok da aziz behiçin neyle alakası var? markoviç dümdüz topun peşi sıra koşarken behiç markoviçi nişanlayarak çaprazlamasına koşup tek fark olarak eliyle değil omzuyla markoviçe şarj yaparak yere indiriyor, burda behiçin dümdüz topa koşmamasını niye pas geçiyorlar ben anlamadım. zaten dedim bunu görebilmek için çok iyi bir hakem olmak gerekir bence, ha vermese de vermeyebilir öyle yorumladı dersin geçersin ama bence futbolcunun topla oynamaya alakası olmadığı için çalınması gerekirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu el konusu en açık konulardan biri ya futbolda. Çarptı mı çarpmadı mı oynama var mı yok mu genelde kararlar dünyanın neresinde olursa olsun tam oturmuş gibi değil sanki. Ancak her topa çarpmanın faul, penaltı olduğu konusuna katılmıyorum, o zaman ceza sahasına giren her alakasız futbolcu önündeki adamın eline doğru abansın tutar belki diye. Saçma olur buna elle oynama mı diyeceğiz. Rewendor'un dediği doğal duruş, elini çekebilecek mesafe vs olup olmaması da direk hakemin takdirine kalıyor, bu sefer de tutarsız kararlar çıkıyor ama bu dünyanın heryerindeki maçlar için geçerli. Ben açıkçası kasti topla oynama olmadığı sürece elin vücudun bir parçası sayılması gerektiği kanısındayım, çarpmaların hiç bir türlüsü penaltı olmamalı. Ancak bu sefer de herkes elini kolunu sallayarak kendinini kurtarmaya çalışır derseniz bilmiyorum, el konusu sıkıntılı..
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

markovic pozisyonu penaltı değil
serdarin itmesi cok açık penaltı
dünkü denayer pozisyonu açık penaltı.

yeter tartışmayin artik lan

sefacaNBA said:

apple özet geçmiş. marko'nun pozisyonunda penaltı bence de yok. denayer konusunda kural ne diyor bilmem çok yakındı top ama sonuçta kol açıktı.

Herhangi bir avrupa macinda markonun pozisyona 20 hakemden 19u penalti verir. Zaten bizim davarlar da bizim bu kasap hakemlere alistiklari icin patliyorlar avrupada
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...