Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bakım

Rerore

Öne çıkan mesajlar

Hava filtresi
Kabin Hava Filtresi(polen) (zorunlu degil, koku yapar, klima iyi calismaz vs)
Yakit filtresi (mazot filtresi)
Yag filtresi
Yag

degisir.
Motor suyu ve fren hidroligi sadece kontrol edilir.

arac 2013 olduguna gore markaya gore garantisi suruyorsa bakim suresi gectigi anda garantisi duser. fyi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 7 ay sonra ...
Yeni konu açmayayım,

2013 leon var, dizel.
60k bakımı geldi ama değiştireceğim şeyler sınırlı. Hava, yağ, polen filtrelerini değiştirtip 5w-30 yağ koyduracam. Balatam temiz, mazot filtrem pırıl pırıl.
Malzemeleri netten alsam, average usta işçiliğe kaç para alır?

Yetkili servis: 800 lira
Herzaman sanayide gittiğim dayı: 550 lira
Mobilotoservis.com: 220 lira
netten malzeme fiyatı: 150 lira

bu mobilotoservis'i kullanan oldu mu aranızda hiç?
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Diesel araçta kullanılan yağın kalitesi önemli. DPF'i eline alman söz konusu olabilir sonra :D

Bence motor koduna uygun yağ, mazot, hava, polen filitrelerini al ve yağını da kolunun altına koyup bir ustaya değiştirt. Ama senden yine de 100TL civarı bir işçilik alacaktır.

Aslında hepsini kendin yapabilirsin ama bazı ekipmanlara gereksinimin olacak ve servisin harcadığından çok daha fazla vakit harcayacaksın.

Ben bakım yaptırdım ve 280TL mi ne verdim. DPF uyumlu bir yağ koyduruyorum, Castrol falan diye takıntı yapmıyorum zira 20bin km denen periyodu beklemeden 6bin km'de bir bakım yaptırıyorum :)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

Yeni konu açmayayım,

2013 leon var, dizel.
60k bakımı geldi ama değiştireceğim şeyler sınırlı. Hava, yağ, polen filtrelerini değiştirtip 5w-30 yağ koyduracam. Balatam temiz, mazot filtrem pırıl pırıl.
Malzemeleri netten alsam, average usta işçiliğe kaç para alır?

Yetkili servis: 800 lira
Herzaman sanayide gittiğim dayı: 550 lira
Mobilotoservis.com: 220 lira
netten malzeme fiyatı: 150 lira

bu mobilotoservis'i kullanan oldu mu aranızda hiç?

mobilotoservisi kullandım, gayet güzel hizmet, eve kadar geldi usta, bakımını 1 saatte tamamladı gitti. tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Abi dieseller eskisi gibi değil ki; sıkıştırma oranları çok yükseldi. Ben bir de devirli kullanıyorum.

Dizel motorlar zaten bu yuksek sikistirma oranlari yuzunden benzinli motorlara gore daha dayanikli bir sekilde uretilmiyor mu? Bende de dizel var simdi, 2500 devirin uzerine genelde cikmiyorum ama elimize almayalim motoru? sdf

Bir de DPF olayi var, filtrenin temizlenmesi icin dizel araclarin yuksek devirli kullanilmasi oneriliyor
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

'Diesel daha dayanıklı yapılıyor' tabiri yanlış. Diesel motorda daha fazla basınç ve kuvvet kaldıracak şekilde yapılıyor çünkü o şekilde üretiyor :) Benzinli motor ömrünün x2 kadar ömrü vardır diyemeyiz.

Benim yüksek sıkıştırmadan kastım, silindir içindeki yanma sonucu basınç yüksek olduğu için egzoz gazının yağı kirletme oranı daha yüksek. Yağ niteliğini çok daha hızlı kaybediyor benzinliye göre.

DPF için sürekli yüksek devir kullanmanız gerekmiyor. Zaten araç aksi bir durumda size haber veriyor ve devirli bir kullanım sonrası her şey normale dönüyor. Devamlı yardırarak kullanmak manasız.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 2 yıl sonra ...

https://binekarac.vw.com.tr/content/dam/vw-ngw/vw_pkw/importers/tr/satis_sonrasi_hizmetler/ssh_pdf/Bakim_Araliklari.pdf/_jcr_content/renditions/original./Bakim_Araliklari.pdf

bir de 1.6 tdi dizel 6. yıl bakımında neler değişiyor

V kayışı, gergi makarası? fren sıvısı

motor suyuna senede 1-2 takviye normal midir kaçak mı vardır

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...