Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaşar Nuri'nin son kitabı üzerine

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Kitabı alalı 2 aydan fazla oluyor. Geçtiğimiz hafta tatilim sırasında bayağı bir okuma fırsatım oldu. Az kaldı (50,60 sayfa kadar)ve din konusunda yazdıklarına güvenilebileceğini düşündüğüm birkaç kişiden birisi olan Yaşar Nuri Öztürk'ün bu kitabını tavsiye etmek istedim.

Kitapta ilginç bir şekilde, DEİZM'in ve DEİSTlerin İslam tarafından koruma altına alındığını söylüyor Yaşar Nuri. Yani Allah inancı olan ama bunun dışındaki her şeyi reddeden veya şüpheye düşen samimi DEİSTlerin Allah tarafından koruma altına alındığını yazıyor.

Kitabı okudukça ben; Yaşar Nuri'nin gençler ve hatta orta yaşlılar arasında yayılan dinsizlik ve/veya tanrı tanımazlık konusunda bir şeyler yapmak istediği ve bu kitabı yazdığı hissine kapıldım.

Bu konularda kafası karışık olan,birkaç yeni bir şey öğrenmek isteyen,ben zaten dinsizim-tanrısızım ne diyebilir ki lan bu adam diye merak eden varsa alıp okumalarını tavsiye ederim.

Ayrıca bu kitabı bu devirde Yaşar Nuri'nin yazabilmiş olması nedeniyle kendisine helal olsun diyorum. Her ne kadar ağır hastalıkları peş peşe geçiriyor olsa da yine de yaptığı şey büyük cesaret isteyen bir iş.

Turan Dursun ve İlhan Arsel'den sonra en cesur kitaplardan birisini yazan adam olarak geçecek bizim din konulu kitaplar tarihimize.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuddusiciğim,

Din, Allah vs nedir öğrenmek istiyorsan Kur'an okuman gerekir. Onu da arapçasından okuyamıyoruz malesef. Bizim okuduğumuz şeyler Kur'an değil, mealdir. Meallerdeki bazı mevzuları anlamak zordur. Lost in translation olayı olabiliyor bazen. Çevirinin dili de garip gelecektir ilk defa okuyan bir insan için. Kur'an meallerindeki bazı mevzuları anlayabilmek için çok kültürlü bir insan veya bazı bilim dallarında çok bilgili olman gerekir. Yoksa surelerin bazı bölümleri (bir surede birden fazla konuya değindiği olur Allah'ın) anlamsız gelecektir. Meallerde anlamakta zorlandığın mevzular olursa bu veya bunun gibi işini dürüstçe yerine getirmeye çalışan insanların eserlerine başvurabilirsin. Tamamlayıcı olarak yani. Kur'an'ı aslından okuduğunda böyle bir duruma gerek kalmıyor sanıyorum. Kendi ahengi olan ve insanın kalbine hitap eden bir metin. Bazı surelerde bilim adamlarının veya çok okuyan insanların anlayabileceği ayetler var. Allah bunları belirtir zaten. "İlimde ileriye gitmişler" veya "ilimden nasiplendirdiklerimiz" gibi ifadelerle kimlerin anlayabileceğini belirtir bu ayetleri. Müslümanlar bunlar için "kıyamette açıklanacak" der ama yok öyle bir şey. Okuyan gayet de anlıyor bu kitabı bir veya iki seferde. Sen aslını oku, ilgini çeken konularda daha fazla bilgi edinmek için böyle eserlere yönel daha sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
KuddusiMavra said:
Bu konularda kafası karışık olan,birkaç yeni bir şey öğrenmek isteyen,ben zaten dinsizim-tanrısızım ne diyebilir ki lan bu adam diye merak eden varsa alıp okumalarını tavsiye ederim.

Keske inancli olup da kafasi karisik olmayanlar da su kitabi okusa da biraz kafalari karissa:

http://i.imgur.com/njCq1ao.jpg

Yazarini hic sevmem ama bu kitabi fena degil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Mc_Lovin said:

Kuddusiciğim,

Din, Allah vs nedir öğrenmek istiyorsan Kur'an okuman gerekir. Onu da arapçasından okuyamıyoruz malesef.

Neden?

Yani neden? Bunu hic zaman anlayamadim. Kafam basmiyor. Bir adam tum hayatini bir kitapta yazanlara gore yasiyor. Bu kitapin ve icinde yazanlarin kardesinden bile daha degerli oldugunu dusunen biri nasil Arapca'sindan okuyamiyoruz der.

Ben boyle inanan biri olsam sahsen, Kuran benim icin bu kadar degerli olsa, yapacagim ilk is Arapca ogrenmek olur. Yani Kuran'da akli yerinde olmayanlar her seyden muaftir diyor, niye diye dusundun mu hic? Okuyup anlayamiyorlar diye. Sizin akliniz yerinde, niye okumuyorsunuz? Bir dil ogrenmek o kadar zor degil. Ben sirf SF&F icin Ingilizce ogrenebilmissem 12-13 yasinda, bir muslumanin kuran icin Arapca ogrenemesini kavramiyorum.

Cidden aklim basmiyor. Beediyeler ucretsiz Arapca dersi bile veriyor paramiz yok diyenler icin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
KuddusiMavra said:

Gerge...Bu adamın son zamanlar da tanrı olabilir dediğini biliyor musun?

Zaten pek sevdigim biri olmadigini soyledim. Ama bu kitabi iyi. Bu arada din konularina cok farkli bakiyorum ben abi. Hic bir zaman kafam karismadi ve sonunda ateist olmadim ben. Ateist yetistirildim. Musluman olmam icin once kafamin karismasi lazim ki Allah'a sukur kalbimin kapilari muhurlu. Hatta biraz sert muhurlemisler kapakciklarim bozulmus (temiz kan ile temiz kan karisiyor bazen, bir riski yok :)).
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

KuddusiMavra said:

Keske inancli olup da kafasi karisik olmayanlar da su kitabi okusa da biraz kafalari karissa:

Abi şu kitabın türkçesi kuranın türkçesinden daha kötü çevrilmiş. Mümkünse orijinali okunmalı.

Bir de bundan önce şunu okusalar zaten ufak bir ışık yanar (çevirisi iyi);
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/5/56/K%C3%B6r_Saat%C3%A7i_kapak.jpg/150px-K%C3%B6r_Saat%C3%A7i_kapak.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

KuddusiMavra said:

Ben okudum kafam karışmadı. Din nefreti var adamda özellikle Hristiyanlık ve Yahudilik ekseninde, yoksa şeker gibi ateist.
Sosyal ağlarda paylaş

Meali tam degil, arap okusada anlamiyor, bilim adami yuzlerce kez okuyunca baska seyler cikiyor.. Bu nasil eser? Kim icin kime geldide bu kadar sir? Yapmayin etmeyin yahu. Allahin araplari yuzyillardir okuyor iste sonucta super biliyoruz..

Millet ust matematik fizik cevirilerinden okudugunu anliyor prof oluyor, hala bu kitap anlasilmaz da gak da guK.. Sana ona yazildi bu eser.. Illa yuceltmek icin sacma sapan sir vs yuklemeler. Kac yuz sene gecmis yeter artik. Oku anla koy kenara yasa.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Gerge...Bu adamın son zamanlar da tanrı olabilir dediğini biliyor musun?

Son zamanlarda değil eskiden beri dediği bir şey, ama Dawkins'in dediklerini dinlemeyenler veya anlamayanlar veya bu şekilde anlamak işlerine gelenler, sanki fikri değişmiş gibi göstermeye çalışıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bir konuda ek yapayım, çok fazla yazmayacağım zaten, hiç sevmiyorsunuz beni, biliyorum

Kur'an'da iki tane sır (sır da demeyim, açıklanmamış, tarif edilmemiş şey diyeyim, bu konuda bir açıklamaya gidilmiyor) var. Birincisi, Allah'ın yüzü, ikincisi, ruh denilen kavram. Bunların ikisinin de bu dünyada açıklaması olmayacak.

Allah'ı göremiyoruz, Allah kendini göstermiyor bu dünyada, İblis'in öğretisini izleyip "Allah perdenin arkasında saklanıyor" diyenler de dahil olmak üzere kitabı solundan veya arkasından verilecekler hiçbir zaman göremeyecekler Allah'ın yüzünü.

Ruh konusunda da bir bilgimiz olmadığını söylüyor Allah.
Sosyal ağlarda paylaş

Mc_Lovin said:

araplar okuyunca anlıyor fakat yazanları yapmak ağırlarına gidiyor veya işlerine gelmiyor.

sır mır yok, açık seçik kitap.

sorasım geldi. böyle araplar hep re rö rö diyen arkadaşlarıma genel de soruyorum.

araplara laf ediyonuz ama Kuran zaten arapların elinden çıkma, hadi varsayalım tanrı tarafından gönderildi, peygamberler döneminden sonra arap devletlerinin kontrolündeydi din hiç o dönemde bu kitaba zarar vermişlerdir kafalarına göre ucunu başını değiştirmişlerdir diye düşünmüyor musunuz ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...