Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgi MBA

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Mba ya ek is tecrubesi muamelesi yapiliyor bide oda yanlis misal, mba elestirine girmiyim simdi hic ama mba bir kriter olmamali kesinlikle, ise yararmi yara ama "jack of all trades, master of none" kafasiyla olmiyor gunumuzde. Ders secimi ile ayarlarsin filan ona itirazim yokta atiyorum bir lojistik firmasinda calisan biri icin gidip mba yapip kisitli sayida tedarik zinciri ve lojsitik dersleri almak yerine gidip direk o konuda uzmanlasmis yuksek lisans programi yapmak her zaman daha akillicadir, onu demeye calisiyorum. Secmeli 2-3 dersle uzmanlik olmiyor ne yazikki, mba egitimleri burdan kaybediyor artik cunki yeni acilan uzmanlik programlari gercekten cok guclu. Turkiyedede yeni yeni yayiliyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Baska bir bakis acisi getireyim. Mba yurt disinda, ozellikle USA'de yatirim olarak goruluyor. Hatta 2-3 sene en iyi yatirim olarak cikti finans dergilerinde. Cok pahali ama getirisi cok. Hem maas artisi hem pozisyon olarak. O maas artisi Turkiye'de o kadar olmaz. Parani gomeceksin biraz yani. Onu bil.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

Mba in olayi sadece ders degil ama. Tecrube paylasimi. O yuzden iyi okul secerken ogrenci profili onemli. Bu zaten mba i diger bolumlerden ayiriyor bence.

Tabi baya iyi olman lazim oyle mukemmel birsey bulman icin.

Bos bos diploma icin de okuyacaksan kasma zaten

Mba icin dgeil tum yuksek lisanslar icin bu boyle. Bizim okulun tedarik zinciri programinda ogrenci olarak pepsinin satin alma mudurumu ne vardi, birsuru sirketten hatta TSK dan gelen subaylar vardi, yildiz holdingden biri vardi sanirim. hayvan gibi network kasti orda okiyanlar, hocalarinda lcw ile filan tanisikligi vardi, bol bol saha calismasi yaptilar.

Ben ise salak gibi tezli sectigim ve paraya kiymadigim icin ooole izledim, simdide aptal tez yuzunden "juriden gecmez" paranoyalari ile surunuyorum, tez degil proje olsa 2 sene once mezun olmustum. Iste insan gencken cok aptal hatalar yapiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Masakari said:

"roket adam" said:

ben faydalı olacağını düşünüyorum. yaptığım iş ürün / marka yönetimi olarak geçiyor zaten, stok stratejisinden satışına, fiyatlandırmasından müşteri ilişkisine kadar bi dünya detay var. her halükarda bir şeyler kaparım muhtemelen.

Eğer hali hazırda çalışıyor, kıyısından bile olsa az biraz tecruben varsa, sen ders verirsin bence.

2.5 senelik marka yönetimi tecrübem var. bilmiyorum 3 sene ciddi bi süre midir ama mba'e başlamak için yeterli gibi geliyor.

asıl yapmak istediğim management science tarzı bir master aslında ama türkiyede öyle temiz bir şey bulamadım. decision making, oyun teorisi, endüstri mühendisliği falan karışımı bir şey yapsam. bir karar verirken "aha karar verdim ama bunun olasılığı daha yüksek çünkü" diye simülasyon yapabilsem daha iyi olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

barbu said:

Mba in olayi sadece ders degil ama. Tecrube paylasimi. O yuzden iyi okul secerken ogrenci profili onemli. Bu zaten mba i diger bolumlerden ayiriyor bence.

Tabi baya iyi olman lazim oyle mukemmel birsey bulman icin.

Bos bos diploma icin de okuyacaksan kasma zaten

Mba icin dgeil tum yuksek lisanslar icin bu boyle. Bizim okulun tedarik zinciri programinda ogrenci olarak pepsinin satin alma mudurumu ne vardi, birsuru sirketten hatta TSK dan gelen subaylar vardi, yildiz holdingden biri vardi sanirim. hayvan gibi network kasti orda okiyanlar, hocalarinda lcw ile filan tanisikligi vardi, bol bol saha calismasi yaptilar.

Ben ise salak gibi tezli sectigim ve paraya kiymadigim icin ooole izledim, simdide aptal tez yuzunden "juriden gecmez" paranoyalari ile surunuyorum, tez degil proje olsa 2 sene once mezun olmustum. Iste insan gencken cok aptal hatalar yapiyor

Doktor olursun bosver. Ayri havasi var. sonra ozel sertifika patlatirsin dunya capinda bir okulda. En kral mba den iyisi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ya 22 bin liste fiyatı da ben onu 15'e falan bağlarım. 15'e de anca limonata standı açarsın.

daha önceden güzel bir proje yarışması tecrübem var. business plan'ının son detayına kadar çalıştıktan sonra bu işin o kadar da kolay olmadığını anladım. tecrübe sahada kazanılıyor, öyle direkt kurayım demek bildiğin intihar.

iddaa oyna kazanma ihtimalin daha yüksek öyle diyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
Laurelin said:

Çok ilginç ben tezli okumanın daha saygın olacağını düşünüyordum. Mesela İstatistik için. Tezsiz yapanı sallamıyorlar diye duyuyordum hep. Mesela yurtdışına çıksan, yaptığın tezsiz yüksek lisansı saydırabilir misin? Belki tezliyi de saydıramazsın gerçi. Ülkeye bağlı.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
MBA ve MIS (mgmt in information systems) arasında kararsız kalmış durumdayım.

Artıları eksileri:

MBA
http://mba.bilgi.edu.tr

+ MBA olması
+ Kampüs eğitimi (örgün)
- haftasonunu yiyecek
- daha pahalı
- standart bir MBA programı

MIS
http://bilgionline.bilgi.edu.tr/programs/yonetim-bilisim-sistemleri/

+ çalıştığım ve ilgilendiğim alanla alakalı
+ direkt olarak aradığım eğitim bu
+ seçmeli dersler mba ile aynı, programın tamamının %40'ı mba ile aynı.
+ daha ucuz
- online olması, kampüs ortamı yok. networking şüpheli

Nasıl yapsam sizce? Online eğitime 10 küsür bin bayılmaya değer mi acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul da üni dolu abi bilgi bunların içinde en pahalılarından ama imkan ve olanak olarak da aynı şekilde yukarlarda olmadı bide bizim okula bak Bahçeşehir belki fiyat olarak daha aşşada olabilir biraz zorlarsan burs da verebilirler.Twitter dan Enver Yücel'e yaz biraz okul sahibi aktif olarak da kullanıyo hesabını belki bişiler yapabilir + olarak okulun beraber çalıştığı firmalar var eğer onlardan birinde 1 tanıdık falan bulursan da burs verdırıyolardı
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
"roket adam" said:

orc_lord said:

Belki Koç'taki TECH MBA ilgini çekebilir, dilersen yardımcı olmaya çalışırım :)

İlgimi çekiyor ama bütçem yetmiyor maalesef abi. Bu konuda da yardımcı olabiliyorlarsa tabii ki görüşelim :)

Full time yapacaksan tam veya kısmi burs alabilirsin..
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Bilgi MIS'de karar kıldım, kaydımı yaptırdım. Pişman olmam umarım. Müfredatın %40'ının MBA ile ortak olması, MBA'deki ilgimi çekmeyen bazı dersler yerine bilişim dünyasından dersler olması daha çok cezbetti. İş sebebiyle sürekli kampüse gidemeyeceğim için online olmasını tercih ettim. Param da buna yetti. Bakalım, umarım pişman olmam. Baktım oluyorum bi 5-6 daha ateşler MBA'e geçerim.

He bi de MBA derslerinin örgün hali haftasonları oluyor, vaktin olursa online olan dersleri gelip yerinde izlersin dedi vatandaşlar bu da bayaa cazip geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Bilgi MIS'de karar kıldım, kaydımı yaptırdım. Pişman olmam umarım. Müfredatın %40'ının MBA ile ortak olması, MBA'deki ilgimi çekmeyen bazı dersler yerine bilişim dünyasından dersler olması daha çok cezbetti. İş sebebiyle sürekli kampüse gidemeyeceğim için online olmasını tercih ettim. Param da buna yetti. Bakalım, umarım pişman olmam. Baktım oluyorum bi 5-6 daha ateşler MBA'e geçerim.

He bi de MBA derslerinin örgün hali haftasonları oluyor, vaktin olursa online olan dersleri gelip yerinde izlersin dedi vatandaşlar bu da bayaa cazip geldi.

Ne kadar verdin abi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...