Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgi MBA

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Tavsiyem derslerini, hocalarini ve nasil islediklerini arastir. Sonrasinda da okulun sana katacagi networku arastir. Giren ogrenci progillerini ve tecrubelerini aradtir ona gore sec. Eger ortalama ve para ve cv problemin varsa zaten seceneklerin sinirlaniyir. Tutkiyede iyi bir mba secip git. Her turlu bonusu olur ama direk mudur yapmayacaklar seni sirf mba var diye. Bunu da bil.
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiyedeki kurumsallasamamis yerel sermayeden bahsediyorsak evet ama dunya oyle islemiyor, duz mba ile birsey almak icin zaten yonetici pozisyonunda olmaniz lazim. Isletme egitiminin (mba dahil) sorunu isletmenin her fonksiyonuna odaklanip hicbirini dogru durust ogretmemesi. Genel bir mba yerine pazarlama (hatta oda crm, marka yonetimi vs vs filan diye ayrilmaya basladi) veya tedari zinciri uzerine uzlasmis bir program yeni mezunlar veya hirs yapanlar icin cok daha iyi yani. Ben uluslararasi isletmecilik sectiydim cunki mba in daha cok global sirketler icin ayarlanmis versiyonu ama o bile yetersiz kaliyor.

Ha bir hata yaptim oda yonetim kademesindemgozu olan muhendis faktorunu es gectim, eger muhendisseniz (ki forumun %90 i oyle) ve amaciniz yonetimde bir yer zorlamaksa duz mba yapilabilir hala, tabi boktan univesitelerde degil kesinlikle. Ama is ariyan yeni mezunlar uzak dursun kariyerlerini bok etmek istemiyorlarsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

Turkiyedeki kurumsallasamamis yerel sermayeden bahsediyorsak evet ama dunya oyle islemiyor, duz mba ile birsey almak icin zaten yonetici pozisyonunda olmaniz lazim. Isletme egitiminin (mba dahil) sorunu isletmenin her fonksiyonuna odaklanip hicbirini dogru durust ogretmemesi. Genel bir mba yerine pazarlama (hatta oda crm, marka yonetimi vs vs filan diye ayrilmaya basladi) veya tedari zinciri uzerine uzlasmis bir program yeni mezunlar veya hirs yapanlar icin cok daha iyi yani. Ben uluslararasi isletmecilik sectiydim cunki mba in daha cok global sirketler icin ayarlanmis versiyonu ama o bile yetersiz kaliyor.

Ha bir hata yaptim oda yonetim kademesindemgozu olan muhendis faktorunu es gectim, eger muhendisseniz (ki forumun %90 i oyle) ve amaciniz yonetimde bir yer zorlamaksa duz mba yapilabilir hala, tabi boktan univesitelerde degil kesinlikle. Ama is ariyan yeni mezunlar uzak dursun kariyerlerini bok etmek istemiyorlarsa.

Kurumsal firmayi birak global bir firmadayim. Mba onemli. Mesela calistigim firmadaki ozel bir program icin en fazla 2 sene calismis olman ve muhendislik okuduysan da us tune Mba yapmis olmasi istiyorlar. Kisaca hic etkisi yok degil. Etkisi. Ama dedigim gibi tahmin edilen gibi Mba var diye yonetici yapilmiyor. Artik cogu mba ve emba bolumleri secmeli dersleri ayarliyor, sen istegine gore seciyorsun. Turkiyede de var baya secmeli ders koyan okullar. Bugun en bassakli uniler bile bu sekilde secmeli dersler uzerine gidiyor zaten. Bolumun genel adi mba. Ne sececegin sana bagli. O yizden anlam veremedim dedigine. Zaten secim yapip focuslaniyorsun. Isteyen de herseyden AZ AZ ogreneyim der. Ama bu bile tercih.

Bu arada mba zaten profesyonel hayat icin yapilan bir olay. Muhendislikle alakasi yok. Mba isletme degildir. Hele ki emba.

Son dedigin de cok onemli. Yeni mezunken yapmasin. Belli bir sene koymak da yanlis ama. Bazilari 3 senede diger insnalarin 5 senede aldigindan fazla tecrube edinebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

ben faydalı olacağını düşünüyorum. yaptığım iş ürün / marka yönetimi olarak geçiyor zaten, stok stratejisinden satışına, fiyatlandırmasından müşteri ilişkisine kadar bi dünya detay var. her halükarda bir şeyler kaparım muhtemelen.

Eğer hali hazırda çalışıyor, kıyısından bile olsa az biraz tecruben varsa, sen ders verirsin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...