Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yüzme thread

elma

Öne çıkan mesajlar

Merhaba sporcu paticikler,
Düzenli yüzmeye başlıyorum. Haftada 3 gün hiit yüzme yapacağım olimpik havuzda. Yüzenler varsa bilgi paylaşalım burda, ekipman olur teknik olur, motivasyon olur, şu sporu icra etmede işe yarayacak her şey kısaca.

3-4 gün de Weightlifting yaptığımdan, lifting ve cardio olarak 2 ayrı çanta hazırlamayı planlıyorum. Genel cardio için ip, pilates bandı, mma eldivenleri gibi çeşitliliklerin dışında spesifik olarak yüzme için bone, gözlük, mp3 player ve mayo yeterli gibi, ekstra bir şey var mıdır? Azcık araştırdım plan program yaptım, şu itemları almaya niyetlendim. Komple siyah gideyim.

http://www.pro1digital.co.nz/image/cache/data/Sony_NWZWS613-500x500.jpg
http://i.ebayimg.com/00/s/MTA5NVgxNjAw/z/fJYAAOSwxH1UIqvK/$_35.JPG
http://www.decathlon.com.tr/media/833/8331312/big_42310e7dc90a47549cc65630ae7bc7fd.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

bi takım sporuyla uğraş bari. bu kadar sporla uğraşan adam ne ara sosyalleşmeye kültürel faaliyete vakit bulacakki.

takım sporlarını uzun yıllar yaptım. Lisede lisanslı basketciydim, üniversitede 1.5 yıl kadar amerikan futbolu oynadım.

Bence tam tersi oluyor pratikte. Takım oyunu oynarsan haftada 3 idman, ve başka takımla bir maç oluyor. Bunların saatleri fix ve takıma karşı sorumluluk taşıdığından değiştiremiyorsun gününe göre. Takım sporunun amacı zaten fat burn, muscle building, vücut güzelleştirme değil, daha çok community feeling ve sayı yapabilmek yani vücuduna efektleri nasıl olmuş bunun önemi yok. Ben bu işi estetik ve keyif amaçlı yaptığımdan bu daha mantıklı geliyor. Zaman planlamam konusunda flexible ım, sabah 6 da kalkıp 2 saat spor yapmak koymuyor keyif aldığımdan, ya da akşam 10 da ağırlık çalışmak, ya da meşgul olduğum zaman bir hafta spor adına hiç bir şey yapmamak vs. Takım oyununun getirdiği fix schedule, zorunluluk ve sorumluluk hissiyatı yok. Extrinsic değil intrinsic motivation daha çok keyif veriyor ve uzun vadeli oluyor, biraz da bencillik ve ego işi işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında hepimizin günü 24 saat. Yani ben böyle görüyorum bir şeyi planlarken. Sporu yalan edeyim mi diye düşünceler oluşuyor mesela, bakıyorum günümün programına, daha önemli bir şey koymamışım ya da boş zamanım varken neden 1.5-2 saat ayırıp yapmayayım ki diye düşünüyorum. İnsanın kendine karşı sorumluluk bilinci oluşuyor, sadece vücuda karşı değil diğer işlerde de sorumluluk almayı ve zamanlı yaşamayı destekliyor bu bilinç. Beynim bahaneler üretmeye başlayınca durduruyorum ve o işi yapmak için çözüm ürettiriyorum, zaman ayırtıyorum. No excuses mentalitesi. Etrafımda iş bitirmek yerine excuse yaratan insanlar çok sıkıyor bu yüzden, en sevmediğim insan tipi oluyorlar. Birisi bir şeye zamanım yok deyince yüzüne haykırasım geliyor, zamanın yok değil prioritize etmek istemiyor canın, o işe o kadar değer vermiyorsun. İstenince yapılmayacak şey yok çünkü, zaman olmaması kocaman bir yalan ve kişinin kendi yetersizliği gibi geliyor, önemli olan yeterince istemek. Burda biraz da Einstein ın zamanın göreceli olması kavramı falan yatıyor aslında, kişi zamanına bir değer biçiyor kafasında.

Ama işin şöyle kötü tarafı var, mesela sabah spor yaptım, o gün planladığım kalan işleri de yaptım, sonrasında boşum ve sosyalleşme zaman kaybı ya da üretken olmayan bir şey gibi gelebiliyor bazen. Ya da sosyal bir durum varsa kafamda trade-off yapıyorum o saati spora mı, filme mi, yoksa başka bir işe mi ayırsam katma değeri daha fazla olur diye. Biraz bencil ve çıkarcı yaşatıyor hayatı düzenli spor, o gerçek. Hayatı mekanikleştiriyor spontaneliği gidiyor beyin her şeyi planlamaya başlıyo çünkü bilgisayar gibi ehe =)
Sosyal ağlarda paylaş

darkwingduck said:

ya tabii ki çalışmıyor. yoksa bu kadar bık bık edecek zamanı nerden bulacak. ben burda aptal bütçelerle fayda optimizasyonu kasıyorum yarım gündür nasıl çıkarım işin içinden diye adam gelmiş spor yapın şöyle zaman çok böyle bilmemne bişiler söylüyor.

eheheheh sesli güldüm valla.

Tabi ki çalışmıyorum, in-between jobs diyelim, unemployed sıfatı ezik duruyor.

15 inde vizem çıkar, 18 i gibi taşınırım hollandama, doktorama başlarım ondan sonra iş sosyal hayat çapkınlık koşturmacaları falan, sporu sadece yapıcam felsefesini tartışacak zamanım olmayacak =)
Sosyal ağlarda paylaş

TR'deki gibi her gün 1.5 saat trafikte geçirme ve her akşam ekstra mesai gibi şeyler yok.

15 dk da işime giderim gelirim kafa rahat spora da vakit var sosyalleşmeye de. Akademinin güzel yanı flexible olabilmen vaktinle, kötü yanı da çok boş zamanın var en doğru şekilde harcıyor musun hiç bir zaman emin olamaman ehe
Sosyal ağlarda paylaş

ben günlüğüme devam edeyim müsadenle :D
yaklasık 5 günlük aranın ardından (şenlikler) bugun tekrar gittim 6. gidişim
63 dakikada 1300 m yüzdüm hedefi 1500 olarak koydum artık 1000den sonra bi açılma geldi aslında aynı hızla cok daha uzun süreler yüzerim ama seans saati sınırlı bir gün öyle bir çılgınlık mı yapsam 2 saatlik seansa girip.
nasıl ilerlesem acaba?
hızımdan hiç memnun degilim bu arada nefes alma işinde iyiyim yarım kafa tek gözlük cıkartıp nefes alıyorum güzelce
kollar cıkarken tam belden dik cıkıp güzel giriyor onlarda da sıkıntı yok
aklıma takılan iki mevzu var birincisi yeterince güclü kulac cekmiyor olabilirim pull mu denir artık adı varsa yani onu düzgün yapmıyo gibiyim ondan daha sıkıntılısıda tahminim asıl itme gücünü sağlayan bacak hareketleri kıçtan kuvvetle düz ayaklarda hafif düz yapıyorum ama sürerlilik olmuyor dagılıyorum sanki hep aynı tempo düzgünlük olmuyor. bir de tam su altındaki pozisyonu sanırım sıkıntılı gerçi yere bakıyorum bu durumda aşağı inmemesi lazım ayakların ama emin degilim
son aklıma takılan şeyse fiziğin rol oynadığı kesin kürek gibi el ayak ve uzun incelik okey fakat bu niteliklere sahip olmadan da benden hızlı gidenler var kendimi daha cok mu zorlamalıyım baya güzel yüzen kızlar var izliyorum özel bir şey kestiremedim hala hata olarak bende.
Sosyal ağlarda paylaş

7. gidiş 1400 m 65dk bi 100 daha yüzecek enerji vardı 1000 civarı acılıyosun cidden. yüzücü bi arkadaş ben 1500e kadar ısınıyorum zaten diyordu şaka yapmıyormuş zaten normalde 60dkda 4km yüzüyorlarmış normalde. benim öyle bi ihtimalim yok bu angut yüzüşümle ama 60dkda 1500ü rahat rahat cıkarmaya başlayana kadar devam edicem umarım yağ mağ bişiler yakıyoruzdur şuan akşam yemeği olarak yoğurt yiyorum sadece 250gr ehehe. işin kötüsü haziran gibi kapanıcak havuz dandik acık havuzu acıcaklar yaz okulunda yanacaklara.
koşuya geçicem sanırım o zaman :(
Sosyal ağlarda paylaş

bu kulac sayma lap sayma işinden sıkıldım bide heart rateimi merak ettim arada hiit gibi 25 30 metreyi basıyorum sayılsal biraz veri istedim

şöle bişi buldum

fakat bu alet heart rate sağlamıyor sanırım ki wrist band olarak hr sağlayan aletler görmüştüm.

ikisini yapan uygun bi alet bileniniz varmı
goguse baglı olan şunun gibi cihazlarda var ikisi belki combine edilirde bu seferde gogustede o olunca cok fazla techizatlı garip durucam zaten mükemmel yüzücü değilim bişi değilim

tek istediğim hr görerek hem kalori hakkında fikir edinmek birde sıkıntılı bi durum varsa dikkat etmek
ve o aletin sağladığı hız lap sayısı stroke count gibi bilgiler içerirse tam benlik olur.

Veya bi kola saat bi kola hr bilgisi ölcen bi cihaz?

Reliable uygun şeyler bilenler varsa süper olur.

bu arada bu ve daha bir sürü şeyi combine eden yine aynı markanın saatleri varda fiyatlar astronomik geldi daha uygun bi kombinasyon bulamazsam uzun vadeli ona yatırıcam parayı bi şekilde

şunun gibi
yalnız fark ettigim kadarıyla bu da gogus bandı veriyo HR için
gogus dışında olcmek güvenilir değil mi acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

Maedhros said:

7. gidiş 1400 m 65dk bi 100 daha yüzecek enerji vardı 1000 civarı acılıyosun cidden. yüzücü bi arkadaş ben 1500e kadar ısınıyorum zaten diyordu şaka yapmıyormuş zaten normalde 60dkda 4km yüzüyorlarmış normalde. benim öyle bi ihtimalim yok bu angut yüzüşümle ama 60dkda 1500ü rahat rahat cıkarmaya başlayana kadar devam edicem umarım yağ mağ bişiler yakıyoruzdur şuan akşam yemeği olarak yoğurt yiyorum sadece 250gr ehehe. işin kötüsü haziran gibi kapanıcak havuz dandik acık havuzu acıcaklar yaz okulunda yanacaklara.
koşuya geçicem sanırım o zaman :(

Benim düştüğüm hataya düşme antrenman sonrası protein bünyede olsun ki kastan yeme.
Sosyal ağlarda paylaş

8. yuzme 60dk 1250 70 dk 1500 m

bu internetteki kalori hesapları ne kadar doğru acaba
75kg 70 dk 1500m yüzmeye bi tanesi 423 bitanesi 475 hesapladı heralde 400 yakmışımdır en azından.
Artık sınıra geldim gibi 1600 zorladıktan sonra bir süre kalırım o hedefte sanırım fikrim yok artık pek :D
Sosyal ağlarda paylaş

9.yüzme 40dk 1km 60dk 1250 70dk 1400

Bugün baya az enerjiyle gitmiştim 1400 yetti

Bu arada şunu fark ettim 1km civarı sonrası boynum acımaya başlıyor sanırım yanlış pozisyondan nefes alırken oluyor cok yukarı kaldırmadıgıma eminim kafamı vücudumla dondurmeye calısıyorum ama yinede bilinçsiz kasıp zorluyorum heralde. Fikri olan var mı
sırf bunu düzeltmek için hoca bulabilirim böyle giderse.
Sosyal ağlarda paylaş

10. yüzme 57 dk 1250m 84 dk 1800 m yüzdüm boyun acım sanırım tam indirmemekten gibi görünüyor bugun aşağıya hatta kendime dogru cektim kafamı zorla oyle gittim biraz daha rahat gibiydi sanırım düz bi hatta yüzmüyorum bugun onu fark ettim hoca işi şart gibi :D

10. yüzüşümde başladığımın 3 katı yüzüyorum ama bana sorsan baya dandik yüzüyorum bacaklarıma bastırınca hızı nefesim tek her kulacta nefes almama ragmen yetmiyor oyüzden hızımı belli bi yerde korumak zorunda kalıyorum yinede kugu gibi yüzen hatunlar var ben baya ameleyim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...