Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Din, yaratıcı, öbür dünya hk.

Rasmon

Öne çıkan mesajlar

Dinlerin kökeninde sümerler gibi başka tanrılara tapan toplulukların olduğunu anlatan bazı kitaplar var. Ünlü bir kadın vardı hatta bunlar üzerine çalışma yapan. Şimdi adını unuttum ne yazık ki. Sümerlerdeki ay ve yıldız sembollerinden, ibadet şekillerine kadar tonla benzerlik hakkında yazıyordu.

Biz çok dindar bir ülke olduğumuzdan zamanında arkeologlardan çok korktuk diye bu çalışmaları yapan insanlara yapmadığımız bokluk kalmamış. Bu coğrafyada din adına bok atılan insanların en azından okumaya değer olduklarını düşünüyorum.

Şimdi arkeologlardan hem bu dinlerin temelleri üzerine kazılar yaptıklarından nefret ediyorlar hem de artık çakma arap sevdalısı olduğumuz için antik dönem kazıları yapılan bazı yerlere yapılmadık pislik kalmıyormuş. Egedeki bir kısım kazıların elektrik faturaları bile kazı başkanları tarafından ödenmek zorunda kalıyormuş diye duydum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben sana çıkış noktasını verdim apple. gidip araştırmak sana kalmış. sana ne kadar tez sunmaya kalksam da "inanmadım" diye geçiştirebileceğini düşünüyorum çünkü. - bi' de üşeniyorum- kendin araştırıp detaylı, sırf tanrı yoktur amacı taşıyan kaynaklara değil. dini veya tanrı vardır diyen kaynaklarada bak. araştırmadan inanmak akla yatkın değil zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

dinleirn tarihi derken, dinlerin nasil ortaya ciktigini, neden ortaya ciktigini anlatan bir kitap varsa guzel olur
nasil evrildiklerini, neden cok tanrili dinlerden tek tanrililara gecis oldugunu anlatan birseyler biliyorsaniz paylasin okuyayim.

allah var, din yukardan indi yerine, antropolojik ve sosyolojik sureclerini anlatirsa dinlerin harika olur

abi ilk "muazzez ilmiye çığ - kuran incil ve tevratın sümerdeki kökeni" oku. hem cok baymadan hemde cok keyifli bir dille anlatiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

Esnaf said:

peki o yaratıcıyı kim yarattı diyede uzatabiliriz

şu acayip kafa açan bişey aslında, ama işte insanlar kolaya kaçıyor

o mantık seni en azından 1 tane ezeli varlığın olma zorunluluğuna götürür. bu varlık en azından şimdilik akıl erdiremediğin bir varlık olmalı çünkü sebep-sonuç odaklı çalışıyor insanın kafası.

sebebi olmadığı için sonuç olarak ta tanımlanamayan şey. zaten böylesine allah diyor insanlar. eleştirilemez, yargılanamaz, eksiksiz, kendisine galip gelinemez. bilgileri dilediği elçilerle dilediği topluma ulaştırmıştır ve zaten sorumluluk sahibi herkesten kendisini rab olarak tanıdığına dair söz almıştır*. buyruklarını dikkate almalarını ve yalnız kendisine kulluk etmelerini emreder insanlara. her ümmete belli bir yol belirlemiştir ve allah adaletle hükmeder.

*

araf 172

(Ey Peygamber insanlara şu zamanı hatırlat ki) hani Rabbin, Ademoğullarının sırtlarından zürriyetlerini almış ve onları kendi nefislerine karşı şahidler kılmıştı: «Ben sizin Rabbiniz değil miyim?» (demişti de) onlar: «Evet (Rabbimizsin), şahit olduk» demişlerdi. (Bu,) Kıyamet günü: «Biz bundan habersizlerdik» demenizi (önlemek) içindir.

ha yok ''herşey bir muamma. ölümden sonra bir hayat varsa da benim ordaki yerim iyi olacaktır.'' veya başka şeylerle gelebilirsin. allaha inananlar süregelen bir kitaplar/bilgiler/peygamberler silsilesinden, bilgilendirmesinden bahsediyor. varsa onların ellerindekinden daha doğru bir allah sözü elinde göster de onda uzlaşalım.

yoksa eğer böyle bir belge elinde ve hala herşeyin bir muamma olduğunu söylüyorsan insanların inançlarına temel olarak aldıkları, adaleti emreden sözlerin dünyada allah sözü adıyla yayılmasına izin veren bir ezeli varlığa inanmak zorunda bırakıyorsun kendini. bu noktadan sonra daha da ilginç akıl yürütmelere gidilebilir. gerçi herhangi bir bilgiye dayanmadan herşey muamma herşey mübaha getiren biri akıl yürütmeye pek hevesli biri olmasa gerek. heveslerin, dürtülerin hayat anlayışını biçimlendirdiği biri.

selam
Sosyal ağlarda paylaş

bu seküler dinler dışında budizm'de yeniden doğmaya inanılıyor sırf. onun dışında paralel evren teorileri dinde pek geçmiyor. geçiyorsada ben bilmiyorum ama seküler dinlerde de bu yeniden doğma olayı kesinlikle red edilmiştir. "öyle birşey olmayacak" denmiş yani.
Sosyal ağlarda paylaş

garbage ama soruya cevap vereyim.

@rasmon

abi kur an a bakarsan cevabı görürsün.

çoğu yerde Allah ın yemin ettiğine rastlarsın, öyle ki öğütlerini dinleyip güzel işler yapanları mükafatlandıracağını aksini ise cezalandıracağını söyler kur an da

yani daha ilk başında Allah ahlaklıdır, en başında kendi koyduğu kurallara kendisinin uyacağına yemin eder. yani ortaya bişiler koyup hadi insanlar bunlara uyun ben de sizi keyfime göre cezalandırayım demez.
Sosyal ağlarda paylaş

off kadere de kapı aralanmış.

kader ölçüdür abi, insanın elinde olmayan durumlar kaderdir gerisi kendi elindedir.

doğum, anne-baba, doğacağın ülke vs vs. bunlar kaderdir, yani kişinin kendisinin yapabileceği hiç bişi yoktur.

fakat evleneceği insan, verdiği kararlar, yaptığın iş vs vs. bunlar da insanların verdikleri kararlar doğrultusunda gerçekleşen durumlardır.

alın yazısı diye bir şey yoktur bu arada. yanılmıyorsam kültürdü o gelenek hatta şamanizmden gelmiş dahi olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...