Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mısırı Lozan'da Kaybettik

Istari

Öne çıkan mesajlar

Okuyunca beyin sarsıntısı geçirdiğim Mustafa Armağan iddiası.
https://twitter.com/mustafarmagan/status/558222938949025792

gerçekte mısır 1882 yılında siyasal islamcıların ulu hakanı 2. Abdülhamit ''Han'' döneminde işgal edildi, ulu hakanın ingilizlere verdiği tek karşılıkta protesto çekmek oldu. aynı akibete daha sonra tunus da uğradı. fransızlar tunusu işgal etmelerinin bedelini ulu hakan tarafından protesto edilerek çok ağır bir şekilde ödediler.

lan tarihi çarpıtacaksınız da bu kadar açık gerçekleri çarpıtmayın. çarpıtmanın da bir edebi olur. gerçi bunların hitap ettiği kesim o kadar cahil ki, ne deseler gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

geçen yay ile avcılık konusu açılmıştı, yayla atılan oku kuş görür kaçar dedi birisi, bende o zaman eskiden adamlar nasıl avlanıyormuş dedim? ortamda bulunan ve kulak misafiri olan bir çocuk -orta veya lise dengi yaş- eskiden kuşlar daha büyükmüş dedi ve gayet de inanarak söylediğini düşünüyorum. yaşlı, köylü falan da değil istanbulun ortası öğrenci

şimdi böyle bir kitle var. kuşun eskiden büyük olduğunu ve ok ile bu yüzden avlanabileceğini düşünen veya birilerinden duyduğu bu fikre inanacak kadar mantık ile mesafesi olan veya anlık olarak böyle bir palavra uydurabilecek kadar fantastik kafalar
Sosyal ağlarda paylaş

milli eğitimde konya'da öğretmenlik yapan bir arkadaşım söylemişti. internet çağında, sağda solda okudukları deli saçmalarına hiç sorgulamadan inanan bir kuşak yetişiyor. ciddi ciddi hiç düşünmeden mustafa armağan gibi insanların yazdıklarını doğru kabul eden bir kitle var. hala ortaçağ kafasıyla fetih yapabileceklerini zanneden gerzek bir gençlik oluşuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

kavalalı olayı var birde, okuma yazma bilmeyen bir adam bile mısırda ordu kurup anadoluya gelebiliyor, gerçekten ne basiretsiz adamlar yönetmiş osmanlıyı...

şimdi düşününce tam bizans ekolu olmuş gerçekten :)

okuma bilmiyomuş diye küçümsemek kolay,adam mısır valisiyken yaptırdığı reformlar,bildiğin padişahın ağzının suyunu akıtıyordu

sırf osmanlının tırtlıgından değil yani,kavalalı boş bi adam değilmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

ulu hakan yazmasindan zaten kafa anlasilmaliydi, saka gibi resmen ya diyicemde ingilizlerin misiri isgali kocaman bir saka, dunayda ornegi cok az boel isgalin

-benim canim istedi, sueys kanali kiymetli siz koruyamiyorsunuz o yuzden misiri isgal ediyorum

-*boynu bukuk* ...okay...

direk, kavalali olayi ayri komedi, misir valisi kalkip baskente yuruyor ve anadoluda girdigi kasabalarda halk tarafindan davul zurna ile karsilaniyor, sonrada ECDADIMISSSSSSSSS diyorlar lol

kanser arap topraklarini bizden almalari itilaf devletlerinin su ulkeye yaptigi en buyuk iyilik direk, musul kerkuk bile buyuk iyilik. "ama.. amaaaa... PETROL VAAAR!" heh, petrol bi halta yarasaydi bu abidik devletlerin halklari pislik icinde yuzuyor olmazdi, degerlendirmesini bilen ulkeler icin kiymetli petrol. bide petrolumuz olsaydi artik kimse uretim filan takmaz petrol geliri ile gecinmeye calisirdik direk.
Sosyal ağlarda paylaş

Mısır'ı ingilizler suveyş kanalını yapmak için alıyo Osmanlıdan. Sözde hakları kalıyo Osmanlının Eu4'deki core claimleri gibi. Türkiye'ninde oralara gitme şanşı yok zaten suveys kanalından dolayı İngiltere hesabıda kapatmak istiyor. Hatta 50 sene sonra İsrail ve Fransa ile İngilitere suveysi elegeçirmeye çalışıyo. ABD, Rusya olmasa yine gidip dalarlar gibi bir durumları var.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

kanser arap topraklarini bizden almalari itilaf devletlerinin su ulkeye yaptigi en buyuk iyilik direk, musul kerkuk bile buyuk iyilik. "ama.. amaaaa... PETROL VAAAR!" heh, petrol bi halta yarasaydi bu abidik devletlerin halklari pislik icinde yuzuyor olmazdi, degerlendirmesini bilen ulkeler icin kiymetli petrol. bide petrolumuz olsaydi artik kimse uretim filan takmaz petrol geliri ile gecinmeye calisirdik direk.

E petrol yok ta farkı mı var? Hayali bir bizde aslında petrol var amariga çıkarttırmıo geyiği ile yaşıoz 30 senedir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...