Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplenmek - Scottish Fold&British Shorthair

BulletRide

Öne çıkan mesajlar

Beyler selam,

Yavru bir kedi sahiplenmek istiyoruz manitamla. Barınak aktivistliğine karşı değilim, çok da duyarlı bir durum fakat vakit ve bazı başka sebeplerden ötürü daha çok kişilerden edinebileceğim yavrucuk bir kedi arayışım var; nedeni sorgulamazsanız sevinirim. Kız arkadaşımla yaşıyorum, evde yoğunlukla insan oluyor yalnız kalmayacak, sıcak bir yuva sunacağız. Karşıyaka İzmir'deyim.

Biliyorum burada pet alım/satımı yasak fakat sahiplenmek istediğim kedi Scottish Fold&Brittish Shorthair olduğu için en azından forum kurallarını rencide etmeden yönlendirme veya irtibat desteği sağlarsanız bile çok makbule geçer. Bu cinsin bakımı, handikapları, eksileri, güzellikleri vb. araştırmamız bir hayli mevcut, fakat özellikle bu cinse sahip arkadaşların önerilerini Cpt. Obvious'luk olarak algılamam, çok da kral olur
Sosyal ağlarda paylaş

Satmayanı da bulabilirsin biraz araştırırsan. Benim abyssinian'ım var sahibinden aldım, kısırlaştırma lütfen çiftleştir bu türden çok az var dedi kabul ettik. Şimdi 1 yaşına geldi, çiftleştireceğiz vakti gelince, yavrularını da sahiplendireceğiz tatlı insanlara.

Şerefsiz hayvan tacirleri 1500 euroya satıyorlar yavrularını.

Biraz bak ama bulursun illa sahibindende falan. Ya da facebook gruplarına bak, mesaj at birininki yavrulayınca seninle irtibata geçiyorlar sahiplendiriyolar sıraya giriyosun gibi şeyler var.
Sosyal ağlarda paylaş

olorin84 said:

su cins/tür merakınız yüzünden hayvanların para ile alınıp satılmasına destek oluyorsunuz. Araba değil ki bu marka modeli önemli olsun amac bir hayat arkadaşı edinmekse şayet gidin yardıma ihtiyaci olan bir hayvani kurtarın.

Ben scottish fold kedi istiyorum canım kardeşim, başlıkta ve ilk mesajımda belirttiğim gibi. Sizler kadar sağduyulu olamamam benim problemim, fakat papağan gibi insanları burada sürekli klişelere boğarak barınak aktivistliğinin de bokunu çıkarıyorsunuz.

Ailemin evinde 2 tane tekirim var zaten, felaket de memnunum sokaktan kurtardığım için bu arkadaşları. Fakat şu an evimde ve düzenimde istediğim kedi scottish fold'dur. Neyse, mod'u yok sanırım buranın, ölüye yatın.

Xae sağol sitelerden abanıyorum aramaya
Sosyal ağlarda paylaş

olorin84 said:

su cins/tür merakınız yüzünden hayvanların para ile alınıp satılmasına destek oluyorsunuz. Araba değil ki bu marka modeli önemli olsun amac bir hayat arkadaşı edinmekse şayet gidin yardıma ihtiyaci olan bir hayvani kurtarın.

Ne alakası var ya. Hayvanları para ile alıp satanlar destek oluyor buna. Cins hayvan da gayet ücretsiz bir şekilde sahiplendirilen bir şey. Rahmetli köpeğimin de 9 tane yavrusu olmuştu, 1 tl para almadan sahiplendirmiştik babası güzellik şampiyonu olmasına rağmen.

Bu kadar ezberden konuşmayın, evi olmayan her hayvanın yardıma ihtiyacı vardır, cins hayvanları siparişle üretmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

acikcasi ben karsi degilim cins kedi beslenmesine. insanlara neden guzel geldigini de cok iyi anliyorum. cins kedi beslemek isteyene de karsi degilim.

ancak memlekette bu hayvanlarin temini cok kotu sartlarda yapiliyor. daha karma asi yapilabilecek haftaya varmadan anneden erken ayiriyorlar. containerlarda tikis pikis ve cogu durumda kacak olarak saglik kontrolleri olmadan ithal ediliyorlar. ciddi bir kismi yolda telef oluyor, kalanlarin icinden de ciddi bir miktari cok kalabalikta mutlaka salgin bir sey bulasabildigi icin ya da beslenme yetersizliklerinden dolayi sahiplenildikten sonra ya da petshop ta hastaliktan oluyor.

en ilgili petshop bile sizin kendi hayvaniniza baktiginiz gibi bakamiyor bunlara. hem cok hayvanla ilgilendikleri hem de her birinin belli bir maliyet oranina kadar ticari olarak degeri oldugu icin.

bu konuda bir istatistiki bilgim yok ancak ben cins kedi almak istedigim icin yuzde 20 oraninda telef orani varsa bu sektorun desteklenmemesi gerekir.

ustelik bakanlik takibi su anda bu hayvanlarin takibinde eskiye oranla kiyaslandiginda daha iyi bir is cikardigi halde bunlar oluyor.

yoksa bir scottish fold beslemek istegini gayet iyi anliyorum. cok da sevimli ve ozel hayvanlar bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de disi golden ve scottish sahibiyim zaten yavrularını da sahiplendirdim ikikez lakin bu olayın icerisinde olan birisi olarak cins hayvanların sahiplendirilmesi mevzusu malesef cok ender görülen ve sansına olan bir mevzu. Genelde para ile alınıp satılanlar hep cins hayvanlar oldugundan ben oyle bir tepki verdim.
Ayrıca ben illa scottish istiyorum demek bana salakca geliyor kusura bakmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi cins kedi de alacaksan sahibinden, zamanı geldiğinde annesinin altından alacaksın, arayıp bulacaksın. Gidip kendini hayvansever olarak lanse eden canavar petshoplardan almayacaksın, hayvanı değil hayvanla ilgili herhangi bir şeyi almayacaksın mama kum vs. Herkes şunu yapsa zaten bellerine inecek petshopların ama sağda solda barınaktan kedi köpek kurtardım diye artizlik yapıp hayvanın diğer kalan bütün ihtiyaçlarını bu petshoplardan gideren dallamalar yüzünden adamlar hala çalışabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

olorin84 said:

ben de disi golden ve scottish sahibiyim zaten yavrularını da sahiplendirdim ikikez lakin bu olayın icerisinde olan birisi olarak cins hayvanların sahiplendirilmesi mevzusu malesef cok ender görülen ve sansına olan bir mevzu. Genelde para ile alınıp satılanlar hep cins hayvanlar oldugundan ben oyle bir tepki verdim.

Abi yani hayvanın cinsine göre istenmesi bana gayet normal geliyor. Cinslerin kendilerine özgü özellikleri var sonuçta, onlar çekici geliyor olabilir. Scottish foldlar daha kucakçı cana yakın diye istiyor olabilirler. Abyssinian çok güzel bir hayvan ama kucakta durmuyor mesela kesinlikle 5 saniyeden fazla, ama felaket akıllı olduğu için ben de tutturmuştum abyssinian istiyorum diye, sahibinden bulana kadar da vazgeçmedim, çok da mutluyum. Tercih meselesi sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

valla sektörü istesekte bitiremeyiz lakin petshoplardaki o kafesteki kedileri görünce sokaktaki kediden daha çok sahiplenmeye ihtiyaçları olduğunu hissediyorum.
kefaretle hapisten kurtarmak gibi bana kalsa.
daha büyük sevap. günahı bunu ticari olan ipnelerin boynuna.

Aynen abi, sokakta en azından özgürce dolaşıyolar, güzel mahalledelerse hatta eşşek gibi besleniyorlar. Bizim apartmanın girişinde 7-8 tane var krallar gibi yaşıyorlar resmen. Petshoptakiler resmen ölüme terkedilmiş avuç kadar kutuların içinde.
Sosyal ağlarda paylaş

olorin84 said:

Valla sana istediğin gibi gelebilir canım benim. Bana göre de salaklığın dikalası senin aktivist mentaliten. Bak sen de scottish sahibiymişin, ben de istiyorum? 8 yaşında terli bebe değilim anlık heves gibi atlayan, çocukluğumdan beri hayvan besliyorum, evimde olmasını istediğim yuva açmak istediğim arkadaşlar bunlar. Çok doğal bir istek? Bu hayvanlara sıfat olarak türü dışında bir de "cins" takısı koymuşlar diye yuva açmayalım mı?

Bunun dışında tanışıp, yüzyüze konuşarak anne kedinin sahibini ikna ederek ve güvence vererek kişilerden edinmek istiyorum. Petshop düşüncem yok
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

scottish fold un kulaklarına hastayım, acayip tatlı da bir yüzü var.

Lakin evde 1 kişiyi sahip seçiyorlar, 2. kişiye karşı hep ürkek hep çekingenler. Sahiplerine bile zannedildiği gibi lap catlık yapmıyorlar arkadaşlar.

bu dogru kucak kedisi değiller. Serbest takılmayı seviyorlar alıp mıncıklanmak pek hoşlarına gitmiyor. Cok sakin iyi huylu ve yanlız yasamaya elverişli hayvanlar. Diğer kedilerle kavga falan etmiyor ama sallamıyor da onları. Uzaktan izlemesi cok keyifli hayvanlar tekirler kadar zeki değiller kesinlikle sapşallar iste.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...