Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürke hakaret hala suç mu?

Pluton

Öne çıkan mesajlar

abi şurda biri gündeme girip gerçekten uğraşsa patiden en az 30 kişi mahkemeye çıkar. ergenin biri mal mal küfür etmiş. internette böyle bebelerle uğraşmanın gereği yok. koca herifleriz. hani olay bi de sadece o capstan ibaretse hele hiç gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu şekilde yaklaşımı doğru bulmuyorum, insanın kendi tabularına saldırabileceği ölçüde özgür olduğunu düşünüyorum. Netice olarak küfürü eden çocuk zamanla -eğer merak ederse- doğrusunu öğrenir, öğrenmesede bir kaybımız olmaz =).

Biraz takmamak lazım, sadece küfür için mahkeme falan çok fena birşey, bırak Atatürk'ü yaşayan birine edilen küfürün cezasının hapis veya para olmasını da anlayamıyorum. Laf'ın cezası neden fiziksel bişey lan? Çok saçma zaten bizim suç-ceza sistemimiz.

Neyse, Uzatıyorum uzatmıyım de özetleyim, 1- Çocuga gereksiz fazla ceza gelebilir, biraz korkutmak yeter. 2-Medyada goygoyu çok olabilir 3- Bugün MKA ya haraket ettirmeyen kafa ilerde RTEye hakaret ettirmeyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Anayasa hala değişmediği için suçtur.

1951'den beri yürürlükte olan, 5816 nolu Atatürk'ü Koruma Kanununu der ki;

Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.

Birinci maddenin ikinci fikrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

Bu Kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Bu Kanunu Adalet Bakanı yürütür.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Bu şekilde yaklaşımı doğru bulmuyorum, insanın kendi tabularına saldırabileceği ölçüde özgür olduğunu düşünüyorum. Netice olarak küfürü eden çocuk zamanla -eğer merak ederse- doğrusunu öğrenir, öğrenmesede bir kaybımız olmaz =).

Biraz takmamak lazım, sadece küfür için mahkeme falan çok fena birşey, bırak Atatürk'ü yaşayan birine edilen küfürün cezasının hapis veya para olmasını da anlayamıyorum. Laf'ın cezası neden fiziksel bişey lan? Çok saçma zaten bizim suç-ceza sistemimiz.

Neyse, Uzatıyorum uzatmıyım de özetleyim, 1- Çocuga gereksiz fazla ceza gelebilir, biraz korkutmak yeter. 2-Medyada goygoyu çok olabilir 3- Bugün MKA ya haraket ettirmeyen kafa ilerde RTEye hakaret ettirmeyebilir.

Bu kadar genis olmayin ya. Medeni olucaz ayagina verdiginiz tavizin haddi hesabi kalmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Medeni olucaz değil ki, insan çok rahatlıyor böyle. Bi ara Atatürk'le dalga geçilmesi canımı sıkıyordu.

Rahatsız ediyordu ve sorguladım, neden rahatsız etsin ki? Adamın yaptıkları belli, yapmadıkları belli. Onunla dalga geçebilmeye başladığında bütün ağırlıklarını atıp tarafsız gözle görebilmeye başlıosun olanları ve bunun faydası dokunuyor

Tabular falan insanı cidden limitleyen şeyler. Zaten içi boş şeyler zamanla unutuluyor, inönü atatürk karikatürleri güzeldi, dalga geçtik güldük ettik. Yani ben bu adamın unutulmamak ama kutsal olmamak istediğini düşünüyorum.

Çocuk falan bırakmamış geride bunlar tapar diye herhalde, heykelleride ondan sonra yapmışlardır diye tahmin ediorm.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Suark said:

Bu kadar genis olmayin ya. Medeni olucaz ayagina verdiginiz tavizin haddi hesabi kalmiyor.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Remus said:

Medeni olmayı yanlış anlamamak lazım, mesela Wow'da jew yazarsan 7 gün banlanıyorsun. Holocaust yaarsan 10 gün. Atatürk'e küfür etti diye 100K ceza yedirtmek mantıklı değil. Adamı süresiz banlamakda çözüm değil. Kısa süreli sürekli ban en iyisi.

medeniyet standardımız Wow'da verilen cezalar mı?
tabii ki y-chp'yi ölesiye desteklersin lan remus.
Sosyal ağlarda paylaş

cezaların suçla eşlenik olması lazım, hırsızla katil aynı cezalandırılmamalı
sadece miktarla oynayarak suçta adaleti sağlayamazsın ki.

Küfür ettiyse, bunun karşılığında özür dilemesi kafi olmalı bence.Bide resmi gazetede yayınlanır tamamdır işte.

Avukat ücretini öder max.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

cezaların suçla eşlenik olması lazım, hırsızla katil aynı cezalandırılmamalı
sadece miktarla oynayarak suçta adaleti sağlayamazsın ki.

Küfür ettiyse, bunun karşılığında özür dilemesi kafi olmalı bence.Bide resmi gazetede yayınlanır tamamdır işte.

Avukat ücretini öder max.

dlaskdjsalj.

cezaların caydırıcılığı esastır aslında. hani mesela küfür cezasını 100k tl koyarsan sıkar o küfrü etmek.

abi "lan parası neyse veririz" diyip sigara içilmez yerde içen insanlar var bu ülkede.

"hadi özür dile" komik yani
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...