Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkish Lira is coming to Steam!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Oyunun yapımcıları, dağıtımcıları vardır. Steam vb. yapılanmalar 3th party diye geçer, yani toptancıdırlar anlıcanız ( global ), aral perakendecidir türkiye için. basit bakkal matematiği ile yürümüyor işler, aaa sundan şu kadar kar şu kadar zarar ediyorum denmiyor.

Anlaşırsın babalar gibi alırsın iskontonu zaten tanınırlığın marka bilinirliğin dominant basarsın fiyatı karda zararda seni ilgilendirir. O kar zarar hesapları da bildiğiniz veya bilmediğiniz econ 404 curveleri ile oluyor, hani indirim günleri winter summer vb. kafalarına göre yapmıyolar paticiks.( dijital stok eritme ).

Aralın parmağı var mıdır bilemeyiz ancak steamin fiyatlandırmasında etkisi olduğunu düşünmüyorum, ama wholesale olayından gidersek zaten ipler steamin elinde; kutu, lojistik, gümrük, çalışan eleman sayısı, vergi vb. etmenler aralın fiyatlarını direk etkileyen şeyler. Aral ancak steamcim durum böle böle tr'de diye bilgilendirmeye gider, steam ayıkır sora fiyatı yükseltir- bunu da bilemeyiz.

Ürün fiyatlandırmasıda apayrı bi konu, aa title oyunların fiyatlarını da doğal olarak dağıtımcısı belirler, steam alır ve satar. Olması gereken de bu zaten.

Uzun lafın kısası steam ayıktı ve çaktı. Yoksa ilk günden x fiyat ve sonrasında y fiyat çekmezdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

mordor niye 75 tl o zaman? onu da aral dagitiyor? eksik tehdit listesi mi vermisler steam e?

Belki henüz değiştirmemişlerdir, sonra değişecektir.
Ya da Aral henüz satılmayıp da preorder edilen yahut yeni çıkan oyunlarla ilgili olarak bir talepte bulunmuştur.

Yani anlamıyorum.
Adam orada PRICING'E KARIŞMIYORUZ diyor. İkinci kere söyleniyor bu üstelik. Daha ne kadar somut bir veri lazım?
Sosyal ağlarda paylaş

mko said:

Apis said:

Yılın hayal kırıklığı oldu bu durum yalnız...

Ya muhtemelen ubi ve 2k'nin dağıtıcısıyla anlaşmasında "benim sattığım fiyattan satabilirsin" maddesi var.

steam oyunu onlardan satın alıyorsa adama ne ki kaça sattığı.

CIV'ı adamlar 50$ a satıyor perakende atıyorum, steam toptan alınca 40'a alıyor, isterse 45e satar, isterse 75e satar. zarar etmek istiyorsa 35e satar, ürünü Steam'e sattıktan sonra dağıtıcı bir daha neden karışsın.

burda Aral ile Steam arasında dönen bişey var. Steam su yüzden fiyatlar yükseldi diye açıklama yapmalı bence
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Namessar said:

mordor niye 75 tl o zaman? onu da aral dagitiyor? eksik tehdit listesi mi vermisler steam e?

Belki henüz değiştirmemişlerdir, sonra değişecektir.
Ya da Aral henüz satılmayıp da preorder edilen yahut yeni çıkan oyunlarla ilgili olarak bir talepte bulunmuştur.

Yani anlamıyorum.
Adam orada PRICING'E KARIŞMIYORUZ diyor. İkinci kere söyleniyor bu üstelik. Daha ne kadar somut bir veri lazım?

o karismiyor ki zaten. take2 karisiyor, adamin dagitimcisi/publisher i. 2k developer.
Sosyal ağlarda paylaş

2k gibi bir şirket başka büyük bir şirkete durup dururken iftira atmaz. "Sizin ülkeniz için belirlediğimiz fiyat bu" diyerek kestirip atabilirlerdi. Bana yolladıkları mailde "biz çözmeye çalıştık ama steam fiyatlandırmasına karışamıyoruz" diyor ve direk steam'i suçluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

mko said:

Apis said:

Ya muhtemelen ubi ve 2k'nin dağıtıcısıyla anlaşmasında "benim sattığım fiyattan satabilirsin" maddesi var.

CIV'ı adamlar 50$ a satıyor perakende atıyorum, steam toptan alınca 40'a alıyor, isterse 45e satar, isterse 75e satar. zarar etmek istiyorsa 35e satar, ürünü Steam'e sattıktan sonra dağıtıcı bir daha neden karışsın.

burda Aral ile Steam arasında dönen bişey var. Steam su yüzden fiyatlar yükseldi diye açıklama yapmalı bence

Steam kimseden oyun almıyor. Steam bir platform, isteyen geliyor tezgahını açıyor, Gabe gelip %30 işgaliye alırım kenk diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

o karismiyor ki zaten. take2 karisiyor, adamin dagitimcisi/publisher i. 2k developer.

Adamın kullandığı dile bakarsan "Biz oyunu yaparız, gerisine Take2 karışır" demiyor. İletişime geçmeye çalıştık ama yapabileceğimiz bir şey yok STEAM FİYATLARI KENDİ BELİRLİYOR, ONLARLA İLETİŞİM KURUN diyor.

Gerçekten soruyorum daha ne denmesi lazım?
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Namessar said:

Adamın kullandığı dile bakarsan "Biz oyunu yaparız, gerisine Take2 karışır" demiyor. İletişime geçmeye çalıştık ama yapabileceğimiz bir şey yok STEAM FİYATLARI KENDİ BELİRLİYOR, ONLARLA İLETİŞİM KURUN diyor.

Iyi de abi sen publisher'la degil developer'la maillesmissin sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

mko said:

applev0dka said:

mko said:

Apis said:

Steam kimseden oyun almıyor. Steam bir platform, isteyen geliyor tezgahını açıyor, Gabe gelip %30 işgaliye alırım kenk diyor.

Yanlış biliyorsunuz işte.

Oyunu satın aldığınız halde Steam'den key beklediniz mi hiç?
Steam publisher'dan toptan satın alıyor oyunu key code olarak, sonra kendisi satıyor.
Bitince publisher'dan key bekliyor. Kaç defa başıma geldi bu durum.
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

adamlar da yepyeni çıkmış oyunlarına %40 %60 %75 indirip yapmasına izin veriyor ?

bunun arayüzü sızdı daha önce. eskiden "şu kadar indirim yapacaz Gabe uygun mu" diyordu şimdi direk kendileri yapıyor. http://www.reddit.com/r/Steam/comments/1yy56p/steamwork_developers_now_can_self_discount_their/
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Sorieno said:

Namessar said:

Abi düzgün okur musun?
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Hi ****

Thank you for contacting 2K Support.

We appreciate you taking the time for bringing this issue to our attention.

We are aware that the recent currency conversion introduced by Steam has caused a fluctuation in the pricing for Civilization: Beyond Earth in some countries.

Our Production Team is in communication with Steam but unfortunately, at this point in time, there is nothing we can do to influence Steam pricing directly.

We apologize for the frustration that this change has caused but hope you will still enjoy colonizing your new planet.

With Regards,

David S.

2K Support

bu arada farkinda misiniz bilmiyorum ancak bu mesajda anlatilan olay soyle: turkiye disinda bir kac ulkede de fiyat degisikligi oldu. norvecliler %36 zam yemisler ornegin beyond earth de.

yuzde 52 ile rekor bizde tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Bright said:

Sorieno said:

Namessar said:

Abi düzgün okur musun?

Tamam senin dedigin seyi ben saatlerdir soyluyorum zaten de anlatmaya calistigim developer'in pricingle uzaktan yakindan alakasi yok, kontratla calisiyor o adamlar bir de kar payi aliyorlardir belki bir miktar. Fiyatlandirmayi publisher yapiyor.

Hani Steam'deki fiyat ya publisher'in fiyati ya da Valve'in anlatmaya calistigim sey.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Ya ne kafa yormuşsunuz abi. Aynı olay Strawberry.net'te yaşandı işte. Parfümcüler toplandı Strawberry.net'e "Türkiye'den para kazanıyorsun, vergi vermiyorsun, ya boyun eğ fiyatlarını bizim işimize gelecek şekilde ayarla ya da kapattırırım" dedi ve Strawberry.net boyun eğdi. Aynı durum da burada oldu.

Aral bu kadar gamechanger fiyat politikası belirleyeceğini tahmin etmiyordu Steam'in. Götleri tutuştu.
Bana kalırsa götlerinin tutuşmasını gerektirecek bir durum da yoktu çünkü Aral'ın hedef alıcı kitlesi D&R'dan babasına oyun aldıran çocuk ve akşam eve giderken konsoluna oyun alan peasant. Bunlardan Steam'e kaptırsaydı daha önce kaptırırdı zaten Aral; nihayetinde öncesinde de Steam daha ucuzdu. Kimse "Ya 40 lira ucuzmuş sallamayayım" demiyordu ki şimdi "haa ucuzluk 60 lira olmuş, şimdi Steam'den alabilirim" desin. Yani ben GG Aral'lık bir durum göremiyorum kendi ekonomik analizimle.

Neyse sonuç olarak Aral bir şekilde tutuşunca Steam ile irtibata geçti ve aşağı yukarı şöyle bir tehditin ortaya çıktığını düşünüyorum: Türkiye marketinde para kazanıyorsunuz, bizi baltalıyorsunuz, sizi başbakanıma söylerim (tl,dr: Youtube ve Twitter'ı kapatan ülkeyiz biz, siz kimsiniz teresler). Steam de sokayım sizin ülkenize dedi ve Aral'a boyun eğdi. Durum bundan ibaret. Aral'ın dağıttığı hiçbir oyunda indirim beklemeyin bence. Fiyatlar bundan sonra böyle olur. Düzeleceğini de hiçbir şekilde düşünmüyorum.

Yapılacak şey çok geniş kolektif bir hareket başlatıp, Steam'den almamıza engel oldun, senden de almayacağız, beter ol diye mail yağmuruna tutmak.

Bundan sonra uğrak noktaları da rusçular, gmg ve en önemlisi Amazon olacak.

Aral da çok tınlayacak o protestoyu.

Bir de Aralın hala 3-5 zengin bebesinin dr'den aldığı oyunla çark çevirdiğini düşünmek muazzam. Adamlar konsolda spot piyasasını besliyor, net biliyorum. Bir girin bakın Gittigidiyor'a spot piyasasında çılgın satışlar dönüyor.

Bir bok olmaz arala yani.
Sosyal ağlarda paylaş

denalir said:

Oha direk yazmış işte " These prices are based on research into retail and online sites in the region."

Fiyatlandırmayı steam yaptı, 2. gün ayıktı ve zammı yapıştırdı. dsadsdsadsfsd

günlerdir değişimin olacağı belli fiyatlar açıklandıktan sonra mı saha araştırmasını yaptılar, saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

denalir said:

Oha direk yazmış işte " These prices are based on research into retail and online sites in the region."

Fiyatlandırmayı steam yaptı, 2. gün ayıktı ve zammı yapıştırdı. dsadsdsadsfsd

günlerdir değişimin olacağı belli fiyatlar açıklandıktan sonra mı saha araştırmasını yaptılar, saçma.

Steam gibi şirketin böle yapması banada öyle geldi ancak vaziyette bu gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...