Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkish Lira is coming to Steam!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Sorieno said:

Neyse sonuç olarak Aral bir şekilde tutuşunca Steam ile irtibata geçti ve aşağı yukarı şöyle bir tehditin ortaya çıktığını düşünüyorum:

ben steam le degil yayincilarla irtibata gectiklerini ve lokal markette fiyatimizi kiriyorsunuz, sozlesmenize sadik kalin dediklerini ya da yayincilarin kendilerinin artik TR market oldugu icin ARAL fiyatlarina ciktiklarini dusunuyorum. take2 ve ubisoft oyunlari fiyatta uctu, ama ARAL in dagittigi WB oyunlari (mordor halen 75 TL) henuz halen dusuk ornegin. bu da steam le direk irtibata gecmediklerini ya da gecemediklerini gosteriyor. olay steam olsaydi aral in tum oyunlari yukselirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar bu dediğin hem şu 2k tarafından verilen yanıtla hem de Steam'in bildiğimiz işleyişiyle örtüşmüyor.

Steam'i bakkal gibi düşünün.
Bakkal Tadelle'yi 1 liraya alıyor, ister 30 liraya satar, ister indirim yapıp 50 kuruşa okutur. Dediğin olsaydı oyun firmalarına Aral'ı geçtim daha farklı yerlerden müdahale gelmez miydi Steam Sale'lerde? Ne bileyim Amazon irtibata geçerdi bu firmalarla mesela, ben 50 dolara satıyorken Steam'in sizin oyununuzu 20 dolara satması sıkıntılı bir durum, artık sizin oyununuzu satmayız kendi marketımızda derdi. Çok daha büyük bir leverage'ı varken hiç yaşanmadı bu olay.

Fiyatı Steam belirliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

steam in indie ve publisher oyunlarinda farkli dealleri oldugunu gecmiste indie cilerin agzindan okuduklarimizdan biraz anlayabiliyoruz.

steam in fiyatta hic kontrol sahibi olmadigi buyuk publisher oyunlari oldugu gibi, fiyatta sozlesmesinde kopardigi kendi payi kadar kisimda kontrol sahibi oldugu publisher oyunlari ve indie oyunlar, ve ana dagitimcisi kendi oldugu durumda (greenlight gibi) daha cok kontrolu olan indie oyunlar gibi farkli kategorilerde sattigi oyunlari var.

dolayisi ile bir winter sale yaptiginda kendi indirim yaptigi oyunlar ve publisher ile anlasarak indirim yaptigi oyunlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Namessar bu dediğin hem şu 2k tarafından verilen yanıtla hem de Steam'in bildiğimiz işleyişiyle örtüşmüyor.

Steam'i bakkal gibi düşünün.
Bakkal Tadelle'yi 1 liraya alıyor, ister 30 liraya satar, ister indirim yapıp 50 kuruşa okutur. Dediğin olsaydı oyun firmalarına Aral'ı geçtim daha farklı yerlerden müdahale gelmez miydi Steam Sale'lerde? Ne bileyim Amazon irtibata geçerdi bu firmalarla mesela, ben 50 dolara satıyorken Steam'in sizin oyununuzu 20 dolara satması sıkıntılı bir durum, artık sizin oyununuzu satmayız kendi marketımızda derdi. Çok daha büyük bir leverage'ı varken hiç yaşanmadı bu olay.

Fiyatı Steam belirliyor.

O zaman TL'ye geçme politikası genel olarak Steam'e zarar verecek bir olaya dönüşüyor. Steam'den oyun alan kesim bu kadar yüksek fiyatı vermek yerine yine dolar olarak başka şekilde temin edecek. Bu da steamin satışını arttırmak yerine düşmesine sebep olacak.

Fiyatları belirlerken bunu görememişler mi yani? Yoksa tahminim mi yanlış? İnsanlar ne olursa olsun steam derler mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Ne bileyim Amazon irtibata geçerdi bu firmalarla mesela, ben 50 dolara satıyorken Steam'in sizin oyununuzu 20 dolara satması sıkıntılı bir durum, artık sizin oyununuzu satmayız kendi marketımızda derdi.

diyebilir ve benzeri indirim alabilir. alamiyorsa marketinden (tazminat iceren maddeler yoksa sozlesmesinde) isterse ceker, ancak satis firsatlarini kacirir. steam e verdin neden bana vermiyorsun diye rest cekebilir. orada tek bir dagitimci yok.

turkiye de sorun tek dagitimcin olmasi zaten. ve bu dagitimcinin exclusive ve benzeri sozlesmesinde ne tur haklar alip almadigini bilemememiz.
Sosyal ağlarda paylaş

tek dagitimcisi var, ama farkli retailerlar satiyo. msrp fiyatini veriyo herkese, ama deallarina gore alis fiyatlari degisiyo olabilir. amazon birim fiyati 10sa, valveninki belki 8, msrp 15 diyo adam, sen ona gore karini ayarliyosun, ya msrpden sat, ya dusuk sat ama cok sat.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

benim buna teorim onceden steam in resmi olarak turkiye de olmamasiydi. dolayisi ile distributorle yapilan bir fiyat anlasmasi lokal oldugu icin burada varolmayan bir saticiyi baglamiyordu. muhtemelen su anda lokal bir partner ile resmen buradalar. bu sayede TL satis yapiyorlar. bu da onlari lokal tum anlasmalara uymak zorunda birakiyor.

Steam eğer resmi olarak Türkiye'de ise ve ARAL'dan bu sebeple çekiniyorsa, Steam'den oyun aldığımızda artık adrese maliyeye bildirilen fatura da göndermesi gerekiyor sanırım. Böyle bir yapı var mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

steami bakkal gibi dusunemezsin, urun sahibini urununu bakkala sattirmak yerine, gidip valve'nin dukkaninda kendi satiyo.

Genel piyasa fiyatı 20 dolar olan ürünün 10 dolara Steam'de satılıyor olması çok saçma oluyor bu durumda.

Hem mantık olarak hem de 2k'in şu verdiği yanıtı da hesaba katarsak benim anladığım burada pandiği yiyen Steam olmuş.

maxigenous said:

O zaman TL'ye geçme politikası genel olarak Steam'e zarar verecek bir olaya dönüşüyor. Steam'den oyun alan kesim bu kadar yüksek fiyatı vermek yerine yine dolar olarak başka şekilde temin edecek. Bu da steamin satışını arttırmak yerine düşmesine sebep olacak.

Aynen öyle.
Yani düşündüğümüz zaman benim teorimi de destekliyor bu.
Steam "Bu adamlar az kazanıyor, az harcayabiliyor, sürümden kazanmak için daha ucuza satayım dedi. Madem fiyatları publishler belirliyordu, Steam'in initial pricing'i neden böyle ortaya çıktı? Kimseye danışmadan kendi kafasına mı hareket etti Steam o kadar hazırlık yaparken bunu göz ardı mı etti?

Ya da publishler'lar Türkiye için uygun fiyata oyun satma politikasını bir kaç oyun haricinde (Rome 2 TW vb) hiçbir şekilde uygulamadılar şu zamana kadar da Steam ile mi uygulamaya karar vermişlerdi -sizlerin iddiasına göre- Aral'dan leverage yemeden önce.

Aral-Publisher arasında nasıl bir sözleşme olabilir ki? En fazla "Türkiye'de oyununuzu bizden başka kimse dağıtamaz" sözleşmesi vardır. Aral 3'e alıyor 5'e satıyor işte, pricing üzerine bir anlaşma olsaydı -özel istisnai durumlar olabilir- şu zamana kadar elli defa değiştirmişti bunu publisherlar. Aral kutulu olarak kaç tane oyun satıyor ki, satmış ki bu zamana kadar da publisher'lar buna müdahil olsun, "ya bu rakamlar çok kötü, insanlar almıyor, indirim yapalım" densin?
Sosyal ağlarda paylaş

bu araldakiler kimse eğer ağır idrak sorunları yaşıyor. 2003 yılı değil ki bu insanlar dvd disklere mahkum olsun, birbirinden güzel siteler var cdkey satan ve ortalama 20mb ile 2-3 saat içinde de iniyor. burada olan katakulliyi yiyen publisherlar ve steam oldu o kadar toplanan büyük sempatiyi 1 günde bitirdi adamlar.

aral ise bir daha ömrü boyunca geri alamayacağı kötü bir ün sahibi oldu. şimdi ne zaman aral konusu açılsa insanlar küfürle anacaklar. valve bunu bu fiyatla bırakmaz ben buna inanmak istiyorum çünkü averajın %50 yukarısına oyun satmak öyle herkesin harcı olmamalı. yarın çıkar yüzde yüz karla satmaya çalışır, yok mu bunun bir limiti? belki şu anda valve ın bile haberi yoktur zira adamlar yarım saat içerisinde işbaşı yapacaklar. oyunculara düşen görev bir hafta içerisinde bu tepkisini forumlarda, sosyal medyada sıkılmadan belirtmek olacak çünkü fiyatlarda bir değişim olmazsa belki önümüzdeki 3-4 yıl içinde fix fiyat 170tl olacak steam den almak istenirse halbuki daha dün 75tl idi.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

Namessar said:

benim buna teorim onceden steam in resmi olarak turkiye de olmamasiydi. dolayisi ile distributorle yapilan bir fiyat anlasmasi lokal oldugu icin burada varolmayan bir saticiyi baglamiyordu. muhtemelen su anda lokal bir partner ile resmen buradalar. bu sayede TL satis yapiyorlar. bu da onlari lokal tum anlasmalara uymak zorunda birakiyor.

Steam eğer resmi olarak Türkiye'de ise ve ARAL'dan bu sebeple çekiniyorsa, Steam'den oyun aldığımızda artık adrese maliyeye bildirilen fatura da göndermesi gerekiyor sanırım. Böyle bir yapı var mıdır?

yoksa bile publisher "evet burasi artik lokal bir markettir. dolayisi ile lokal distributorumu koruyacagim" demis olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

geldigimiz nokta, demek ki aral bu oyunlari bu fiyatlardan yeterince satabiliyo.

Benim yıllardır yaptığım gözlem, satış rakamı olarak önemli bir oran yok ortada.

Yani publisher'dan yirmi tane oyun alıyor tanesi 35 dolardan, bunu 70 dolara satıyorsa büyük bir kar elde ediyor ama adam açıp "Türkiye'de kaç satmışız" dediğinde gördüğü rakam tatmin edici olmaktan uzak.

Aral'ın cebini dolduruyor olması Türkiye'nin iyi bir market olduğunu göstermiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

Namessar said:

yoksa bile publisher "evet burasi artik lokal bir markettir. dolayisi ile lokal distributorumu koruyacagim" demis olabilir.

Öyleyse Steam niye ayağına sıkıyor ve Publisher nefesi çekiyor onu anlamadım ben. Bu durumda niye lokal pazar oluşturmak istesinler?

publisher steam ile bir yuzde komisyon uzerinden pazarlik etmis ancak "fiyatlamayi ben yaparim ancak o sekilde satarsin" demisse sozlesmesinde mecburen publisher kactan isterse ondan satacak. satmam derse o oyunlari kaybedecek. bak mesela, su anda hic bir yeni ORIGIN oyunu steam de yok. halbuki steam DA1 den deli para kazanmisti zamaninda. ancak eski origin oyunlari var. cunku EA origini one cikarmaya karar verdiginde steam e yeni oyun yayinlama izni vermedi, zira hem origini promote etmek istiyordu, hem de DLC lerin steam uzerinden satilmamasi yuzunden aralarinda anlasmazlik cikti.

TL market kurmanin mantigi da fiyat stabilitesi ve lokal ozel fiyatlama yapabilme avantajlari. bu arada banka hesabi ile havale opsiyonu kullandim, orada turkiye de kurulmus gozuken bir LTD sirketinin hesabina para gecti. lokal bir partner var yani, ancak sadece billing sozlesmesi mi otesi mi onu su anda bilemeyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Hi ****

Thank you for contacting 2K Support.

We appreciate you taking the time for bringing this issue to our attention.

We are aware that the recent currency conversion introduced by Steam has caused a fluctuation in the pricing for Civilization: Beyond Earth in some countries.

Our Production Team is in communication with Steam but unfortunately, at this point in time, there is nothing we can do to influence Steam pricing directly.

We apologize for the frustration that this change has caused but hope you will still enjoy colonizing your new planet.

With Regards,

David S.

2K Support
Sosyal ağlarda paylaş

Net abi işte.
Publisher'ların bir etkisi yok. Steam'e key code satmışlar, olay bitmiş. Steam'in son kullanıcıya verdiği satış fiyatı tamamen Steam'in inisiyatifinde. Yaşanan olay da Aral'ın Steam'i tehdit etmesi. Ya da "bu herifler küsküye alışık, gel beraber verelim küsküyü" demesi. Başka bir Strawberry.net vakası yani. Nothing new.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...