Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ya arkadaş...

sabonis

Öne çıkan mesajlar

Black-ice said:

kısaca matematiğe kafam girsin. benden uzak dursun. kasada matematik hesabı yapamayan kız da yapamasın ne güzel böylesine iğrenç bir şeyden uzak durmuş olur.

ben mevcut düzene isyan eden ergen olarak 7. sınıftan beri tüm matematik derslerini 0 ile geçip ygsde 0 matematik yapıp güzel bi üniversitenin edebiyat fakültesine yerleştim 1 sene önce.

sistemi altettim.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Llama said:

o zaman senin binalara güvenmicez

mühendise sorcan onu abijim ben güzelliğinden sorumluyum binaların

abi iyi de, binayı dizayn ederken matematik olarak hesap yapmazsan o duvar o ağırlığı taşır mı, kolon tam nereye konur, vs vs hesapları yapmazsan nasıl olacak o?

hani mimar dediğin bunları da hesaplamalı diye biliorum ama yamuluyor muyum?
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Black-ice said:

Llama said:

o zaman senin binalara güvenmicez

mühendise sorcan onu abijim ben güzelliğinden sorumluyum binaların

abi iyi de, binayı dizayn ederken matematik olarak hesap yapmazsan o duvar o ağırlığı taşır mı, kolon tam nereye konur, vs vs hesapları yapmazsan nasıl olacak o?

hani mimar dediğin bunları da hesaplamalı diye biliorum ama yamuluyor muyum?

yamuluyorsun. tam yamulmuyorsun da biraz.

şöyle ki hesap işin en son kısmı gibi birşey. iyi mimar kolonlar nereye konmalı kirişler nerden bağlanmalı bunları iyi bilip binasını buna göre tasarlamalı.

okulda ise bu hiç öğretilmiyor, kolonlar konduktan sonra döşemelere binen yük falan hesaplatılıyor. kızdığım bu. bunu mühendisler bilgisayara hesaplatıp çıktı falan alıyorlar. yani bunu mühendis bilsin tabi o hesaplar ne işe yarıyor diye. ayrıca inşaatta da gerekli. ama bizim bunu bilmemiz çok saçma. ucundan bilmemiz gereken birşey sadece.

mimari dizayn yaparken taşır mı gibi bir hesap yapılmıyor sonrasında mühendis taşıması için "ne kadar demir koymalıyız bu kolonlara" gibi bir hesap yapıyor tasarımın üzerinden. şeklinde özetleyebilirim basitçe.

hani salak mimar çok saçma birşey yapıyor mesela mühendis de küfür edip projeyi geri yolluyor. ya da proje onun istediği gibi olsun diye mütahit gereksiz masrafa falan giriyor. bazı mimarlar var hiç kolon koymuyor öyle boş atıyor binayı bizim mühendis arklardan görüyorum küfür ede ede çiziyorlar o binayı. çünkü kolon dediğin herşeyi değiştiren birşey ve binanın tasarımı da yamulur bunu mimar baştan düşünmeli.

ama yamulduğun nokta şu bunların hiçbiri hesap gerektiren bilgiler değil bunların hepsi taşıyıcı strüktür bilmekle ilgili.

yazımda dedim son sene adam akıllı hocalar bunları bize yine biraz öğretebildi okulda olacak kadar. mesela çelik bi bina yapsak nerelere kolon koyalım nerelerden bağlayalım şeklinde, ya da kolon tiplerini öğreterek. öbürleri gelip böyle bir bina var yükü hesaplayın dedi. hata burada.
Sosyal ağlarda paylaş

bir mimar mühendisliği olabildiğince çok bilmeli. kendi iyiliği için buna ihtiyacı var sonrasında taşarım aşaması işkenceye döner çünkü.

ama bu "olabildiğince bilmeli" kısmında matematik ve hesap hiç yok. anlatmaya çalıştığım şey bu.

hayır şu çok komik mühendisler bile hesap yapmıyor artık ne mimarı fasd

ben çok şanslıyım ki mühendis+mimar ofisinde çalışıyorum. çizdiğim her bina tertemiz bir şekilde taşıyıcı sistemi benim yaptığım şekilde mühendisten bana geri dönebiliyor. çünkü taşıyıcıların nasıl çalıştığını nasıl yerleştirilmesi gerketiğini ilk ağızdan mühendislerden öğreniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

tabii ki vardır.
mimarlık tasarım eğitimi mühendislik fen bilimi sonuçta. ama çok basit bile olsa (ki eminim basittir millet yapıyodu sınıfta) gereksiz bir bilgi.

ben mezun oldum işe girdim. hayatımda kolon koymamış ve kiriş bağlamamıştım. ama sorarsan 15000 metrekare 5 yıldızlı otel tasarlamışlığı olan bir mimarım okuldaki projelerde falan. ama bi tane kolon yok içinde asdf.

malesef eğitim çok iyi değil. ama bu eğitimcilerin suçu değil sanırım. konu biraz karışık. mimarlık çok ağır bir tasarım eğitimi. yani hayvan gibi güzel sanatlar, temel tasarım ve sanat tarihi eğitimi alıyorsun o 4 yılda. işin pis kısmı olan kolon kirişe yüzde 25-30 gibi bir zaman ayırabiliyorlar tasarımın yanında.

e böyle olunca 4 yıl boyunca tasarım kaideleri ve art nouveau ile yoğurduğun adam piyasaya girdiğinde yapacağı işler:
inşaatta şantiye mimarlığı
piyasada mütahit memnun etme mimarlığı gibi işler olunca bok gibi kalıyor.

işte böyle olunca işe bir giriyor mezun mimar, aha bir bakıyor kolon diye birşey varmış. çok kötü. ve çoğu da benim kadar şanslı olamıyor.

işte o betonarme dersinde bana döşemeye binan duvar yükünü hesaplatacağına, bana bunun neden hesaplandığını nasıl hesaplandığının bilgisini verip esas zamanı mesela ufak bir villanın kolon ve kirişleri nasıl olur nerden bağlanır nasıl taşıtılırı gösterseydi çok daha iyi mimarlar çıkardı piyasaya.

dediğim gibi bana okulda yaptırdığı hesapları şuan mühendis bile yapmıyorken benim okulda yapmam ne kadar abes.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

5 kurus da 25 kurus da degerli yerine gore. Haliyle sacmaliyorsunuz 25 kurus icin bik bik bik diyerek.

Ustune kasiyerin kafasinin buna basmamasi yine garip. Ulke insaninin 4 islemden bile bu kadar uzak olmasi can sikici, yine hakli bir isyan sebebi.
abi lisede 4 islemi sokememis adama rocket science ogretmeye calisiyorlar, cocuklar isin icinden cikamayip ot ve alkol tuketmeye basliyor. sonuc bu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...