Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

adres soracakmış gibi yaklaşıp para isteyen tip

telorgu

Öne çıkan mesajlar

Anhora said:

Dworgian said:

Daireleri apartmanları fln olduğu halde dilenmeye devam edenlerin, üstünden binlerce lira çıkan dilencilerin haberlerini fln unuttuk sanıyorum?

Yaptığınız yardımlar bir şekilde dolaylı olarak yerine ulaşır. Bu felsefeye inandığınızda, isterseniz hırsıza para vermiş olun, üzülmezsiniz. Önemli olan niyet sonuçta.

tanrıya inanmak gibi birşey mi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

Vidar said:

Anhora said:

Dworgian said:

Daireleri apartmanları fln olduğu halde dilenmeye devam edenlerin, üstünden binlerce lira çıkan dilencilerin haberlerini fln unuttuk sanıyorum?

Yaptığınız yardımlar bir şekilde dolaylı olarak yerine ulaşır. Bu felsefeye inandığınızda, isterseniz hırsıza para vermiş olun, üzülmezsiniz. Önemli olan niyet sonuçta.

Tabi inançlılar için geçerli olan bir seçenek.
Sosyal ağlarda paylaş

wastyrx said:

Yerine ulaşacak tek yardım, direk olarak o yere yaptığın yardım abi ülkede. Eski zamanların romantizmi kalmadı hiç boşa pembeye boyamayın dünyanızı :D

Valla çocuklara, yardım isteyenlere vereceğim 5-10 lirayla cebim aşınmaz. Herkesin kendi düşüncesi tabi. Ben bunları kafaya takmıyorum pek.
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

Vidar said:

Anhora said:

Dworgian said:

Tabi inançlılar için geçerli olan bir seçenek.

anhora,
fadıla attım linki
seni arıcak
Sosyal ağlarda paylaş

Sıkıntı cebinin aşınması değil ki zaten, mentaliteye destek olmak; ego tatmini/vicdan rahatlatma oluyor seninkisi. Ben açım diyene gel beraber bir şeyler yiyelim diyorum mesela, gelirse ne ala hatta ''şu'' da aç abi dediğinde onu da getir diyorum sonra direk para istiyorlar işte niyeti belli oluyor ixtiri çekiyorum. Yaptığın yardım direk olmazsa benim dediğime çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

wastyrx said:

Sıkıntı cebinin aşınması değil ki zaten, mentaliteye destek olmak; ego tatmini/vicdan rahatlatma oluyor seninkisi. Ben açım diyene gel beraber bir şeyler yiyelim diyorum mesela, gelirse ne ala hatta ''şu'' da aç abi dediğinde onu da getir diyorum sonra direk para istiyorlar işte niyeti belli oluyor ixtiri çekiyorum. Yaptığın yardım direk olmazsa benim dediğime çıkıyor.

Tabi o konuda haklısın. Dürüst olmayanlara ben de güvenmiyorum. Sonuçta göz göre göre paramızı sokağa saçmaya hevesli değiliz.
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

Feamer said:

gereksizlere gereksiz empati yaparak gerçekten muhtaç olanlarında gerekli yardımları almalarını engellemiş oluyorsunuz... gerçekten ihtiyacı olan o kadar yüzsüzlük yapmıyor, ama sen 10 tane yüzsüz ile muhatap olunca o bir tane ihtiyaçtan ötürü ıvır zıvır satan adamada aynı muameleyi çekiyorsun otomatik olarak. aksi halde her hafta 100-200 tl gibi parayı bu işlere ayırman lazım en az...

Çok mu?

Neden insanlar elindeki kaynakları paylaşmaktan imtina ediyorlar anlamıyorum.

Size kötülük yapana iyilik yapmak zor mu geliyor.

Dworgian said:

doğru kişiye ihtiyaç anında yardım yapmak en doğrusu. ona bakarsan hiç yardım yapılmasın, bütün para kumarda yensin, ekonomik döngü ile zaten ihtiyacı olana gider...
Sosyal ağlarda paylaş

'allah rızası için' diyerek dilenen teyzeler oluyor, yere oturmuş, bağdaş kurmuş, otomatiğe bağlamış gibi 'allah rızası için be oğlum, allah rızası için be kızım, bir yardım edin' şeklinde cümleler kuruyor, yanlış beslenme sonucu aşırı derecede yağlanmış vücudu ve zevksiz giysileriyle göz zevkimi bozuyor, yanında durup 'teyze, allah öldü, duymadın mı' diyorum, 'tövbe de oğlum, tövbe de, allah ölür mü hiç' diyor, 'evet teyze, öldü allah, canının istediğini yapabilirsin, git mesela şu bankayı soy, hakkın olanı elde et' diyorum, saçmalamaya başladığımı anlayıp tam laf sokuşturmaya kalkacağı sırada elimi arka cebime atıyorum (ayrıntıya dikkat, bozuk para çıkabilecek yan cebime değil, cüzdan cebime atıyorum elimi) cüzdanımı çıkarıyorum, bir yandan da gözüm üzerinde teyzenin, ellerimin hiçbir hareketini kaçırmıyor teyze, tam odaklanma vaziyetinde, 'allah allah demeyi bırak, allah'ın bir hükmü yok üzerimizde, istediğin şeyleri elde etmeye bak' diyorum ve bir yadan da cüzdanımdakiler karıştırıyormuş gibi yapıyorum, 'hıııı, evet oğlum, haklısın, tabi' falan diye laflar gevelemeye başlıyorlar tam bu sırada, hiç değişmez bu, tam o sırada cüzdanımı karıştırıp vermeye çalıştığım doğru banknotu aramayı bırakıp cüzdanımı hızla arka cebime yerleştirip hiçbir şey söylemeden uzaklaşıyorum oradan, artık ne küfürler savuruyordur içinden bilemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Mc_Lovin said:

'allah rızası için' diyerek dilenen teyzeler oluyor, yere oturmuş, bağdaş kurmuş, otomatiğe bağlamış gibi 'allah rızası için be oğlum, allah rızası için be kızım, bir yardım edin' şeklinde cümleler kuruyor, yanlış beslenme sonucu aşırı derecede yağlanmış vücudu ve zevksiz giysileriyle göz zevkimi bozuyor, yanında durup 'teyze, allah öldü, duymadın mı' diyorum, 'tövbe de oğlum, tövbe de, allah ölür mü hiç' diyor, 'evet teyze, öldü allah, canının istediğini yapabilirsin, git mesela şu bankayı soy, hakkın olanı elde et' diyorum, saçmalamaya başladığımı anlayıp tam laf sokuşturmaya kalkacağı sırada elimi arka cebime atıyorum (ayrıntıya dikkat, bozuk para çıkabilecek yan cebime değil, cüzdan cebime atıyorum elimi) cüzdanımı çıkarıyorum, bir yandan da gözüm üzerinde teyzenin, ellerimin hiçbir hareketini kaçırmıyor, tam odaklanma vaziyetinde, 'allah allah demeyi bırak, allah'ın bir hükmü yok üzerimizde, istediğin şeyleri elde etmeye bak' diyorum, 'hıııı, evet oğlum, haklısın, tabi' falan diye laflar gevelemeye başlıyorlar tam bu sırada, hiç değişmez bu, tam o sırada cüzdanımı karıştırıp vermeye çalıştığım doğru banknotu aramayı bırakıp cüzdanımı hızla arka cebime yerleştirip hiçbir şey söylemeden uzaklaşıyorum oradan, artık ne küfürler savuruyordur içinden bilemiyorum

10/10 tekrardan okurum

Feamer said:

sonra dilenci sivilmiş, ilerde paketliyorlar...

dlc, turkish corrupted ai.
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

Mc_Lovin said:

'allah rızası için' diyerek dilenen teyzeler oluyor, yere oturmuş, bağdaş kurmuş, otomatiğe bağlamış gibi 'allah rızası için be oğlum, allah rızası için be kızım, bir yardım edin' şeklinde cümleler kuruyor, yanlış beslenme sonucu aşırı derecede yağlanmış vücudu ve zevksiz giysileriyle göz zevkimi bozuyor, yanında durup 'teyze, allah öldü, duymadın mı' diyorum, 'tövbe de oğlum, tövbe de, allah ölür mü hiç' diyor, 'evet teyze, öldü allah, canının istediğini yapabilirsin, git mesela şu bankayı soy, hakkın olanı elde et' diyorum, saçmalamaya başladığımı anlayıp tam laf sokuşturmaya kalkacağı sırada elimi arka cebime atıyorum (ayrıntıya dikkat, bozuk para çıkabilecek yan cebime değil, cüzdan cebime atıyorum elimi) cüzdanımı çıkarıyorum, bir yandan da gözüm üzerinde teyzenin, ellerimin hiçbir hareketini kaçırmıyor, tam odaklanma vaziyetinde, 'allah allah demeyi bırak, allah'ın bir hükmü yok üzerimizde, istediğin şeyleri elde etmeye bak' diyorum, 'hıııı, evet oğlum, haklısın, tabi' falan diye laflar gevelemeye başlıyorlar tam bu sırada, hiç değişmez bu, tam o sırada cüzdanımı karıştırıp vermeye çalıştığım doğru banknotu aramayı bırakıp cüzdanımı hızla arka cebime yerleştirip hiçbir şey söylemeden uzaklaşıyorum oradan, artık ne küfürler savuruyordur içinden bilemiyorum

10/10 tekrardan okurum

alıntılayıp not vererek teveccüh göstermişsiniz, saolun
Sosyal ağlarda paylaş

Çakma tommy gömlek giymiş adam yaklaşır. Yeni yurtdışından geldiğini bir sürü orjinal parfüm getirdiğini ve elindeki lacoste poşeti içinde kalan tek parfümü gösterir. Orjinali 200 TL dir. Ama çok hayırsever olduğundan 100 TL ye vereyim abi sana der.

Yakşalık bir 5-6 sene önce başıma gelmiş bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

kadıköyde gece 12 de bahariyede 2 genç yolumu kestiydi böyle, ulan bi de normalde insanların o saatte bile yürüdüğü yerden bir allahın kulu geçmedi.İri yarı da adamım ama baktım heriflerle gerginlik büyüyo yapıştırdım 10 lirayı devam ettim.

Lanet ettim bu ülkede yaşadığıma akabinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda yazılanın hemen hemen aynısı.2 sene önce Ankarada, arkadaşım ve işte birkaç genç kampüsten dönerken yanlarına bir araba duruyor, "Gençler bi saniyeniz var mı" diyerek şık giyinimli bir adam iniyor. Adam anlatıyor işte klasik, mallarım gümrükte kaldı, elimde parfümler var original falan."Gençler sakın yanlış anlamayın bakın yanımda 1500 dolar var, bunları elimde kalmasın diye satıyorum" zart diye çıkarınca dolarları bizimkilerin gözü boyanıyor alıyorlar birer şişe parfüm. Velhasıl çocuk anlattı bunu bize. Oğlum seni yemişler yapma etme original olma şansı yok bunların, 1500 dolar dediğin para mı sanki, adam dolandırıcı. Olmadı inanmadı bize. Aldıkları parfümler b.ktan çıktı tabi ama inadına bitirene kadar kullanmıştı :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...