Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

adres soracakmış gibi yaklaşıp para isteyen tip

telorgu

Öne çıkan mesajlar

Bundan iki hafta önce bir Suriye'li çocuk metrobüs çıkışında bacağıma yapışınca sinirle aradım 153'ü. Şikayette bulundum. 3 gün sonra aradılar. Şikayetinize istinaden İstanbul'un muhtelif noktalarından 20 dilenci hakkında bilmemne numaralı yasa gereğince cezai yaptırım uygulanmıştır diye bilgi verdi. Dedim, 20 kişi... Vay canına. Sordum kaç metrobüs istasyonu var diye. Her duraktan 1 kişi alsan 20'yi ikiye katlıyor diye. Göstermelik iş yapmayın. Adam gibi iş yapın diyerek kapattım. Telefon görüşmeleri kaydediyor benim. Kaydı istanbul valiliğine ve başbakanlığa yolladım. Sıkıntımı ve yapılan işin ne kadar göstermelik olduğunu yazdım.

Beşir Atalay dün/bugün açıklama yapmış şehir içindeki suriyeli dilencileri kamplara alacağız diye. Bu görüntü hiç iyi değilmiş beyefendilere göre. Ucu uzuna dokunuyor diye temizleyecekler en azından...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi metrobüs diyince aklıma geldi. Tatile giderken AHL'ye metrobüsle gidiyorum çabuk oluyor cuma iş çıkışı vs diye. Elimde 18 kilo valiz bir de sırt çantam var. Tam AHL'ye giden diğer metro hattına aktarma yerinde indim, adamın biri "ver sırt çantanı ben taşıyım" diye yapıştı çantaya. Çakal bilio sırt çantasına kaybolmasın diye düşünülen eşyalar koyuluo e eldeki koca valizi de bırakıp koşamam peşinden. 4 5 kere asıldı çantaya sonra vazgeçti. Ne tiksinç insanlar var arkadaş. Öyle random giderken birinden eşya çalası gelio tipin töbe töbe
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

gereksizlere gereksiz empati yaparak gerçekten muhtaç olanlarında gerekli yardımları almalarını engellemiş oluyorsunuz... gerçekten ihtiyacı olan o kadar yüzsüzlük yapmıyor, ama sen 10 tane yüzsüz ile muhatap olunca o bir tane ihtiyaçtan ötürü ıvır zıvır satan adamada aynı muameleyi çekiyorsun otomatik olarak. aksi halde her hafta 100-200 tl gibi parayı bu işlere ayırman lazım en az...

Her hafta 200 lira dediğin şey ayda 800 lira ediyor. Farkındasın değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

ayrıca sokakta yatıp dilenen adama para vermenin ülkeye getirisini bir düşünebilir misiniz ?

ülkeye gram katkısı olmayacak bi adamı hayatta tutmak, üremesini sağlamak için veriyorsunuz bu parayı ve bu da daha çok işsiz ve fakir yaratıyor.

şu "hayvana daima bakmayacaksanız eve de almayın sonra dışarda compete edemiyor" olayı gibi ama çok daha ciddi.

naziler tam böyle düşünüyordu, yahudilerden önce bunları ve çingeneleri temizlemeye başladılar ama yahudi olmadıkları için kimsenin umurunda olmadılar..
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

@rewendor
@biyik

bence feamer "her gördüğünüz adama para vermeye kalksanız haftada 200 tl bayılmanız gerekir, bu da büyük para, siz de böyle kurular yanında yanan yaşlara aldırmayıp hepsini aynı kefeye koyup yardım yapmıyorsunuz tabii"

demiş sadece

aynen öyle dedim ama tam diyememişim
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Akito said:

ayrıca sokakta yatıp dilenen adama para vermenin ülkeye getirisini bir düşünebilir misiniz ?

ülkeye gram katkısı olmayacak bi adamı hayatta tutmak, üremesini sağlamak için veriyorsunuz bu parayı ve bu da daha çok işsiz ve fakir yaratıyor.

şu "hayvana daima bakmayacaksanız eve de almayın sonra dışarda compete edemiyor" olayı gibi ama çok daha ciddi.

naziler tam böyle düşünüyordu, yahudilerden önce bunları ve çingeneleri temizlemeye başladılar ama yahudi olmadıkları için kimsenin umurunda olmadılar..

yaşam hakkı bir başkasının elinden alınamaz yalnız öyle insanları steril ederdim ben.

şu ülkedeki soruna bak mesela fakir adam 15 çocuk yapıyor sonra biri bile iyi eğitimli olmayıp 5'i terörist, 2'si babasından kalan işi yapan geri kalanı da ülkeye dağılan şans eseri belki bir şeyler olabilecek kişiler oluyor.

hitler did nothing wrong.
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Fakir ama 13 çocuğu var da anlatım bozukluğunu bulunuz

şu da var 6-7 sene önceydi yanılmıyorsam, kızılayın aş evlerinden birine yardım yapmaya gitmiştik, yetkili anlatmıştı, yukarıdaki gibi bir adama iş bulmuşlar, lokantada yemek dolduracak yapacağı işte tabi hijyen için bıyıklarını kes demişler adam işi kabul etmemiş...
Sosyal ağlarda paylaş

üniversite hayatıma kadar doğuda yaşadım ben. istediğin kadar fakir ol 10-15 çocuk rahat yapabilirsin ve o çocuklardan 10 tanesi senin 1 çocuğunun harcadığı kadar para harcar. tutumlular demiyorum bak, hayatları öyle ve elde ettikleri şeyler de öyle oluyor dolayısıyla.

taşra hayatı bir başkadır.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

gereksizlere gereksiz empati yaparak gerçekten muhtaç olanlarında gerekli yardımları almalarını engellemiş oluyorsunuz... gerçekten ihtiyacı olan o kadar yüzsüzlük yapmıyor, ama sen 10 tane yüzsüz ile muhatap olunca o bir tane ihtiyaçtan ötürü ıvır zıvır satan adamada aynı muameleyi çekiyorsun otomatik olarak. aksi halde her hafta 100-200 tl gibi parayı bu işlere ayırman lazım en az...

Çok mu?

Neden insanlar elindeki kaynakları paylaşmaktan imtina ediyorlar anlamıyorum.

Size kötülük yapana iyilik yapmak zor mu geliyor.

Dworgian said:

Daireleri apartmanları fln olduğu halde dilenmeye devam edenlerin, üstünden binlerce lira çıkan dilencilerin haberlerini fln unuttuk sanıyorum?

Yaptığınız yardımlar bir şekilde dolaylı olarak yerine ulaşır. Bu felsefeye inandığınızda, isterseniz hırsıza para vermiş olun, üzülmezsiniz. Önemli olan niyet sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

açık bir şekilde reddetmekten, bıçaklanmaktan ve dövülmekten korktuğun için komikli şakalı davranarak egona ve bedenine zarar gelmesini önledin. mantıklı ama yeterince manly değil.

6/10 beta

olay turkiye'de olmadigi icin oyle davranmis olabilirim. tr'de olsa daha farkli olabilir. localization ve context scope behavior i degistirebiliyor ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...