Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Açık havada tütün yasağı geliyor

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

ben sigarayı bazen iki sene kadar bırakıyorum, canım istemiyorsa içmiyorum, ilk sigarayı on üç yaşımda güzel bir hatunun paketinden içmiştim, lise sona kadar özentilik seviyesinde devam etti sigara içiciliğim, lisenin bitmesi ve üniye başlamamla birlikte aralıksız dört buçuk sene sigara içtim, sonra kendim bilerek ve isteyerek bıraktım, bir buçuk sene kadar sigara içmedim, tek bir tane bile, kesinlikle bir baskı falan yoktu sigarayı bırakmam için üzerimde, daha sonrasında gene sırf canım öyle istediği için sigara içmeye başladım, iki sene kadar içtim, günde bir pakete çıktığım zamanlar da oluyordu, sonra gene canım sıkıldı ve bıraktım, hiç içmiyorum değil, halen de ayda bir iki sefer falan kahveyle bir tane yakarım, o kadar yani, ne paket taşıyorum ne bir şey, hayatımda hiç kaçak sigara içmedim (arkadaşlardan otlandığım zamanlar hariç ehehehe) sokakta yürürken üç kere falan sigara içmişimdir toplasan, o da bir şeye canım sıkılmıştır kendimi sokaklara atmışımdır, düşüne düşüne yürüyorumdur. tiryaki olan, sigarasız yaşayamayan insanları anlamıyorum açıkçası, ne dertleri varsa sigaradan çıkarıyorlar sanıyorum, sigara yasaklarını destekliyorum çünkü insanlar rahatsız olabiliyorlar, kapalı alanlarda kadınların saçına sigara kokusu sinebiliyor falan ama pasif içiciliğin kanser yaptığına inanmıyorum, tıp alanında bu konuda bir anlaşmaya varılsa sigara içmek toptan yasaklanır bence, hem de bir günde, çünkü daha yetişmekte olan nesilleri second hand smokela tehlikeye atıyorsun demektir. bugün nasıl uyuşturucu yasaksa sigara da şak diye narkotik statüsüne geçer. bu santim santim gıdım gıdım ilerleyen sigara yasaklarının altında kesin bir bit yeniği var. yani madem insan sağlığına bu kadar zararlı bir şey bu, neden halka açık yerlerde içilmesi yasaklanmıyor hemen, neden önce kapalı alanlarda okul bahçelerinde içmek yasaklandı da parklarda bahçelerde kamuya açık alanlarda (mesela otobüs terminalleri ve tren garlarının açık hava kısımlarında) içilmesi de yasaklanmadı, neden bazı gece klüplerinde sigara içilebiliyor yasak delinerek? ben bu yasakların samimi olmadığını düşünüyorum, hem türkiyedeki hem de dünyadaki uygulamalarının hepsinin düzmece olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

senin iyiligin icin yapilmiyor bu duzenlemeler sen oyle oldugunu hayal edip akp'nin olasi diger yasaklarina zemin hazirliyosun.

nadiren duydugunuz sigara dumani kokusundan dolayı şu yasakçı faşistlerin götünü kaldırmayın.

içmeseniz bile "sana ne lan milletin sigarasindan" diyin ayaklarini denk alsinlar.

Senin iyiliğin için yapılmıyor zaten, sen de onu anlamadın bir türlü. Senin iyiliğin benim hiç umurumda değil. Devletin de değil. Kendin sigara içiyorsan sonuçlarını da kendin düşüneceksin.

Düzenleme tüketimi kısıtlayacak şekilde yapılmıyor. Alkol yasağı gibi "saat x'ten sonra sigara satılmayacak" demiyor. Sigarayı karneye falan da bağlamıyor. Hatta alkol gibi her sene düzenli olarak %30 zam da yapmıyor.

Düzenleme sadece benim huzurum ve sağlığım için yapılıyor. İçmeyen ama saygısız/düşüncesizce içenler yüzünden göte gelen adam için yani. Ortada yasak yok, limit yok, hiçbir şey yok. Sadece kendi keyfin için bana düşüncesizce huzursuzluk ve zarar verebileceğin alanlar kısıtlanıyor.

Bu sefer anlarsın umarım farkı. Her konuda liboşluk yapan adamın bir sigara için böyle fırdöndü olması da süpermiş :p
Sosyal ağlarda paylaş

rahatsız olduğunuz için bir şeyin kanunla yasaklanmasını savunmanızın ne kadar saçma olduğunu anlatmaya gerek var mı bilmiyorum.

Kapalı alan yasağına eyvallah, ancak ileride sokakta sigara içmek yasaklanırsa bunun toplum yaşamıyla falan alakası yoktur. O zaman ter kokmayı da yasaklayalım, ter kokanlar nezarethaneye atılsın. Yüksek sesle konuşanlara para cezası kesilsin. Saçını kötü kestirenlerden, ıslık çalanlardan da rahatsız olanlar çıkacaktır.

Sigara yasağının tek bir dayanağı var, o da etrafındakilerin sağlığına zararlı olduğu iddiası. Kapalı alanda, bina girişinde sigara dumanı bu tür bir etki yaratabilir, ancak sokakta içilen sigaranın yarattığı etki dolaysız bir etkidir.
İstediği kadar kontrol edilsin, şehirlerde yaşayanlar için egzost dumanı ciddi bir tehdit sağlığa. Dizel egzostu mesela benzine göre daha zararlı, hadi onu da yasaklayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

içmesinler zıkkımı yeter zaten. yolda yürürken önümdeki durduğum yerde küllük gibi kokan ağızlarla muhatap olmak falan yeter gına geldi.

sigara içmek özelliklede bu paketle satılan ve iğrenç kokan versiyonları tamamiyle yasaklanmalı. pipo blackwood falan neysede.. yok yani zıkkımın kökünü içsin içenler kusura bakmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Biyik said:

senin iyiligin icin yapilmiyor bu duzenlemeler sen oyle oldugunu hayal edip akp'nin olasi diger yasaklarina zemin hazirliyosun.

nadiren duydugunuz sigara dumani kokusundan dolayı şu yasakçı faşistlerin götünü kaldırmayın.

içmeseniz bile "sana ne lan milletin sigarasindan" diyin ayaklarini denk alsinlar.

Senin iyiliğin için yapılmıyor zaten, sen de onu anlamadın bir türlü. Senin iyiliğin benim hiç umurumda değil. Devletin de değil. Kendin sigara içiyorsan sonuçlarını da kendin düşüneceksin.

Düzenleme tüketimi kısıtlayacak şekilde yapılmıyor. Alkol yasağı gibi "saat x'ten sonra sigara satılmayacak" demiyor. Sigarayı karneye falan da bağlamıyor. Hatta alkol gibi her sene düzenli olarak %30 zam da yapmıyor.

Düzenleme sadece benim huzurum ve sağlığım için yapılıyor. İçmeyen ama saygısız/düşüncesizce içenler yüzünden göte gelen adam için yani. Ortada yasak yok, limit yok, hiçbir şey yok. Sadece kendi keyfin için bana düşüncesizce huzursuzluk ve zarar verebileceğin alanlar kısıtlanıyor.

Bu sefer anlarsın umarım farkı. Her konuda liboşluk yapan adamın bir sigara için böyle fırdöndü olması da süpermiş :p

düzenleme senin iyiliğin için yapılmıyor diyip daha sonra benim sağlığım ve huzurum için yapılıyor demek...

bu arada bana liberal diyor ve yasağı eleştirmemi liberallikle bağdaştıramıyor...

bir şey demiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ahaha hala aynı uydurma seyi söliyip duruyosun.

acık havada sigara icme yasağı senın kendi bedenin üstündeki söz hakkına engel deil, senin benim bedenim üzerindeki haksız müdahalene engel. Senin olmıyan hakkına yasak değil, benim hakkımı koruma.

git evinde ic banane.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo alakası yok verdiğin ornekle.

sokakta opuserek benım bedenime mühadale etmiyorsun. sokakta sigara icerek ediyorsun. baskasının bedenine müdahale etme hakkın yok. haliyle yasak deil, benim haklarımı ciğnemeni engelemekten ibaret.

yine yanlıs uydurma ornek vermişin.

bi dane daha vir hadi
Sosyal ağlarda paylaş

sokakta öpüşenlere zabıtalar gelip mesela ne diyor: "insanlar rahatsız oluyorlar."
bu da aynı mesele. vücudunda dumanölçer mi var ne kadar rahatsız olduğunu bildiriyor sana. koku geliyor duman geliyor sen de ALLAH ÖLCEM GALİBA BUNU BİR MİLYON KEZ İÇİME ÇEKERSEM diyip psikosomatik olarak etkileniyorsun.

sorun hep şu "çevrenin huzuru bozulmasın, içki sigara içilmesin, öpüşülmesin, bu tarz şeyler evde yapılsın."

bedenlerinizi, hayatınızı istedikleri forma getirmeye çalışıyorlar, siz de göz yumuyorsunuz hatta prim veriyorsunuz, benden söylemesi.
Sosyal ağlarda paylaş

O insanlara karışanların dediği yobazlıklarından. Öpüşen insanın, içki içen insanın başka insana zarar verme gibi bir durumu yok. Sigara aynı kategoride değil.

PİSİKOLOCİKMAN etkilenildiği için yasa çıkarmak yobazların işi. Öpüşene, içene bu yüzden karışılıyor. Sigara dumanının sağlığı kötü etkilediği ve iğrenç koktuğuysa bilinen gerçekler.
Sosyal ağlarda paylaş

iğrenç koktuğu bilinen gerçek falan değil kişisel yorumun.
sigara dumanına sanki her an maruz kalınıyormuş gibi yorumlar yazılması da çok komik. sanki her an sokakta insanlar suratınıza duman üfleyip duruyorlar.

gerçi şaşırmıyorum, böyle destekleyenler olduğu sürece adam gömleğinin cebinden sigarayı da alır, sokakta ne yapacağına da karışır. baksana her kesim arkasında.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...