Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

warimathras said:

@black-ice ilkokula giden bir çocuğa 3 bilinmeyenli logaritmalı denklem çözdürmeye kalkarsan ne olursa din konusunda belli bir olgunluğa ulaşmamış yada takva sahibi olmayan bir insanın dini konuları irdelemesi yada tartışmaya kalkması aynı sonucu verir. önce teslimiyet gerekir ki bu senin düşünce yapının tam tersi.

Ben bilmem ben anlamam beyim bilir benim aklım basmaz allahı anlamaya diye diye zaten diğer insanları allah gibi görmeye başlanıyor zaten, benim kafam basmaz ben anlayamam onun yaptığını kesin iyi bişey yapıyordur niye kötü bişey yapsın ki aa diye diye.

Hayır abi uğraş dur anla, bi zararı yok gerçekten, erimiyor beyin, söz.
Sosyal ağlarda paylaş

warimathras said:

@black-ice ilkokula giden bir çocuğa 3 bilinmeyenli logaritmalı denklem çözdürmeye kalkarsan ne olursa din konusunda belli bir olgunluğa ulaşmamış yada takva sahibi olmayan bir insanın dini konuları irdelemesi yada tartışmaya kalkması aynı sonucu verir. önce teslimiyet gerekir ki bu senin düşünce yapının tam tersi. sen istiyorsun ki Allah gökten insin kur'an-ı kerimi eline tutuşturup buna inanacaksın yoksa yakarım cehennemde cayır cayır demesini bekliyorsun. ama Allah'ın varlığı ve bizi dünyaya yollama amacının kesin olduğunu anlaman için doğaya bakman yeterli tabi inanıp inanmamak yine de sana kalmış.

bunlar derin theolojik tartışmalar, insanlara bunlarla giderseniz daha fazla ateist yaratmaktan başka bir şey yapmasınız.

bence ilk önce kuranın iniş sırasına göre 5 suresinde dediği gibi düzgün ammeleri insanların ruhuna ve kalbine sokmalıyız (ek, not: ilkokul kahve seviyesinde olduğumu unutmuşum pardon-daha açıkça insanlara bu şekilde yaklaşılmalı), bundan sonra teslim olması ve olmaması zaten kişi ile tanrı arasında olan bir durum olduğu için bizim veya bir başkasının buna karışması olmaz...

ama kişinin amellerinin doğru olması bütün toplumu ilgilendirir,

bir çok hadis vardır ki, peygamber, kişilerin kıldıkları namaza değil kamu hakkına veya vb. suçlarına göre hüküm vermiştir, hz ali ve muaviyenin tartışmalarının temelinde de bunlar vardır

önce teslimiyet değil işin özünü anlama, sonra teslimiyet isterse, zira o bizi alakadar eden bir konu değil
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...