Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Kaslı patiler,
8 aydır fitness yapıyorum. yaklaşık %15-16 civarında yağ oranım var. 180 boy 80 kiloyum. yaklaşık 40 gün sürecek, low carb diyet ile definasyona girmeyi düşünüyorum fakat bu ilk olacağı için hangi suplementler kullanılır vs hiç bir fikrim yok.

sizden isteğim
1) Bcaa'nın yanında whey protein mi almalıyım yoksa kaliteli bir amino asit mi? (beslenmeme gayet dikkat edebiliyorum bu arada)

2) Şu antrenmanı uyguluyorum bir kaç haftadır, gayet hoşuma da gitti, sizce nasıl?

3) Low carb diyette macro gıdaların oranlarını nasıl yapmalıyım? (%50 protein, %30 carb, %20 yağ gibi gibi)

4)definasyon için 1 seneyi doldur biraz erken diyenler var, sizce de erken mi?

şimdiden teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

@sektedar

şahsi görüşümü paylaşıyorum yetkili abiler gelince daha sağlıklı tavsiye verirler;

1- bana kalırsa alıcaksan whey al. zaten bcaa alıyorsun çok fazla dışardan aminoasit yüklemek gerekli mi bilemedim. şayet idman sonrası öğününü idmandan kısa bir süre sonra alamıyorsan whey hızlı bir şekilde vücuda protein almana yardımcı olur. bu ihtimalde daha akıllıca olur whey alman diye düşünüyorum.

2- 1. gün göğüs çalışıp triceps'i zorluyorsun 2. gün de sırt çalışıp biceps'i yoruyorsun. genelde ters bölge çalışırlar. yani göğüs biceps, sırt triceps. bi dönem senin çalıştığın şekilde çalıştım açıkçası kas yoruluyordu over train durumuna girip kapasitemin yettiği kadar yüklenemiyordum kollara ki bunu fitness seviyesi benden daha yüksek sporculardan da duydum. supp olarak bcaa kullanıyorsun ben olsam ters bölgeden yürürdüm çünkü bcaa'yla kas yenilenme hızın artıyor. dolayısıyla 1. gün patlattığın biceps 24 saat sonra sırt çalışırken hazır konumda olur muhtemelen. tabi bu biraz seninle de alakalı hani bünyeden bünyeye programlara uyumluluk da değişir elbet.

öte yandan programında 2 gün chest 2 gün kol var. kol için bir şey diyemem ama vücudun geri kalanına göre göğüse çok yüklenmen ilerde orantısız gelişime götürmesin seni? ben olsam 2 gün chest yerine 2 gün leg yapardım. hem bacağı 2 gün çalıştırman malum bütün vücuda fayda sağlar.

3- bilmiyom

4- o konu biraz senin ne istediğine ve şu noktada ne aşamaya geldiğine bağlı sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

1 - Bir şey alma
2 - Sonuç alıyor olduğun hiç bir programı değiştirme
3 - Karbları antrenman sonrası alsan yeterli
4 - Vücut ya kas inşa edebilir ya yağ yakabilir. Fakat bu süreleri kısaltarak ikisini aynı anda yapabilirsin. Fasting olaylarını araştır. Yalnız bu biraz daha tecrübeli olduğunda yapabileceğin bir şey. O yüzden detaya girmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yeniler fazla detay kasmasın bence (yeniden kastım 2-3 yıl). ayrıntılarla boğuşucam şunu bunu daha güzel yapıcam diye bir süre sonra kendini harcıyor insan asdadf.

kendim de dahil görüyorum yani üç gün spor yaptı diye yok efendim "şu programın şu şeyine bir tekrar daha eklesem %0.5 daha fazla kas kazanır mıyım, 32 gram yerine 33 gram ton balığı yesem götüm büyür mü, bugün biraz fazla oksijen aldım acaba karın kaslarımın arasındaki hücreciklere zarar gelmiş midir, şu hareketi 45 değil de 44.9987 derece açıyla yapsam TAM ŞU KASIMA vursa, BADİBİLDİNK şampiyonunun programını yapıyorum olmadı bence o adam salak.s.s" gibi şeyler.

bir süre sonra motivasyonu da baltalıyor bu olay. kendini zorlamak sıkabiliyor, sonuç aynı olmayınca bayabiliyor ne bileyim bir sürü şey. o dedicationa 6 ayda ulaşılmıyor yani bir süre sonra isyana geliyor beyin sdfh. belli başlı şeyler var takip edilmesi yapılması gereken. onlara odaklanıp gerisiyle kafayı yememek gerek diye düşünüyorum. işten gelince evinin iki sokak ötesindeki salona gidip bu işi profesyonel yapıp tüm vaktini ayıran, şampiyona kazanan adamlar kadar kafa yoran ve aynı şeyi yapmaya çalışıp sonra AYNISI olmayıp hezimete uğrayınca üzülen insanlar çok yani. ne gerek var abi.

birine yönelik söylemiyorum aklıma geldi postları görünce.

milyon edit: zihinsel engelli gibi yazmışım anlaşılır hale getirdim
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben tekrar başlayalı 3 hafta oldu işte. zaten daha önce p90x2 falan bitirmiştim vucudum çok güzel kıvama geliyordu ki sağ omzumda rotator cuff bi sıkıntı yaşadım baya etkiledi o beni. sonra soğudum 1 sene nutella kaşıkladım ayı gibi yağlandım. şimdi tekrar kendimi mutlu hissediyorum sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir hareket buldum bele yük bindirmeden sırt çalışabilmek için daha deneyemedim. Varmı fikri olan? tili ne diyorsun bu harekete?

http://www.exrx.net/WeightExercises/BackGeneral/CamberedBarLyingRow.html

Bu arada
Askerlikten sonra bel ağrısı için gittiğim doktorda 3 omurumda fıtığım olduğunu öğrendim. Doktor ameliyat olman gerekiyor dedi. Zamanında squat ve deadlift yaptığımdan dolayı olabileceğini düşündüm. Sonra güldüm. Çünkü belimin en sağlam olduğu zamanlar bu zamanlardı o zamanlar ciddi anlamda esnektim ve hiç bir sorunum yoktu. Şu an kaskatıyım öne bile eğilemiyorum ki bu hareketlerde de çok esnektim. Hep hamlıktan oluyor bunlar 6 aydır askerde yatıyorum ondan önceki 6 aydır da ağırlık çalışmadım hiç.
Biraz baktım back extension fıtığımı düzeltebilirmiş. Onu yapıcam. Zaten squat ve deadlift de novice standartlarını çoktan bulmuştum fakat bench press 20 press de 10 kg eksik. Bu arada hiç sırt çalışmamıştım. Bent over row yapamıyordum. Bel ağrıma esas sebep olan şeyin squat ve deadlift değil tamamen yanlış bir şekilde power clean ve power snatch yapmak olduğunu bu hareketlerden sonra da üstüne farmers walk yapmak ve de bu tarz bir antrenmanı haftada 4-5 kez yapmak olduğunu düşünüyorum. Fakat bu da düzeltilebilir.
Benim bu tarz hareketleri yapan arkadaşlara önerim:

Ciddi anlamda alt vücut esnekliğini sağladıktan sonra tekniğini ciddi anlamda çalışıp snatch e girişmeleri. Power clean de pek sorun yok gibi ama bu iki hareket ciddi anlamda teknik isteyen hareket. Sakın tek başınıza yapmayın.

Squat için ise bir bebek gibi squat pozisyonunda 5 dk duramıyorsanız o esnekliğiniz yoksa squat a da bu esnekliği sağladıktan sonra başlayın.

Deadlift çok basit bir hareket tekniğini öğrenmekte sorun yok. Fakat alt vücudu esnek hale getiren yoga asanalarını öğrenin. Öncelik bu asanaları çalışabilmeniz olsun kiloyu her şekilde arttırırsınız zaten. Esneklik çok daha önemli. Sakatlanmanızı önleyecek asanalar:
Paschimottanasana
Adho Mukha Svanasana
Uttanasana
buna benzer asanalar da çok var ama bu 3 ü gayet yardımcı olabilir. Bunları bir yoga hocasından öğrenip her antrenman sonunda esneklik seviyenize göre uygulayın.

Diğer çoğu hareketde sıkıntı yok. Sıradan bir yoga dersine girerseniz bunların hepsini yaparsınız ağır çalışıyorsanız belirli asanaları yapsanız iyi olur.

Deadlift Squat veya Snatch veya Clean yaptığınız günler kesinlikle Farmers Walk çalışmayın. En önemli önerim bu olacaktır. Tamamen farklı güne atayın hatta tamamen dinlendikten sonra bu hareketi yapın.

Sonuçta alt vücut esnekliğini arttırmayı çok önemli buluyorum zaten son 1 yıldır bunu hedeflemiştim fakat araya askerlik girdiği için yapamamıştım Flexibility Express isimli bir dvd buldum bu konuda ciddi anlamda çok iyi. İlgilenen arkadaşlara öneririm. Kesin göz atmalılar bu dvd ye.
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru teknikle powerlifting hareketlerinin tümü oldukça güvenli aslında. Blocking denen yöntemi izlemek gerekiyor. Karın ve glute kasılı, sırt dik, ağırlığı yüklenmeden önce derin nefes alarak göğüs şişkin. Kafa tamamen inline, yani aşağı veya yukarı bakmak için zorlamıyoruz, hareket esnasında bakışlar sırta dik olacak.

Tümünde geçerli bunlar, sırt ve omurganın kollardaki yükü bacaklara rahat aktarabilmesi için kaskatı olması zorunlu, güç aktarımını bozacak form bozuklukları olmayacak. Sert bir sandalyeye vurunca nasıl güç anında yere iletilir ama yumuşak süngerli bir nesne zemine iletilen gücü azaltır. Omurga üzerinde de aktarılan güç azalırsa omurga zarar görür. Temel fizik problemi aslında.

Bunlara harfiyen uyduğumdan beri hem max kg olarak ilerleme kaydettim, hem de hiçbir ağrı yaşamıyorum.

Ben de esneklik antrenmanlarını araştırmıştım ama doğru tekniğin harfiyen uygulanmasıyla başlamanızda fayda var.

Kendimden örnek vereyim, şu zamana kadar hiç pilates, yoga çalışmasına katılmadım. Ama bir sene önce hamstring flexibility olarak çok kötüydüm, parmak ucuyla dahi yere dokunamazken şimdi avuç içiyle yere değebiliyorum. Hyperextension ve deadlift zaten gerekli esnekliği sağlıyor zamanla.
Sosyal ağlarda paylaş

bisey soracagım.. bilgisayar basında oturmaktan yag bagladık oysakı ogrencı ıken vucudum gayet fıt idi yani native bir fitlik vardı omuzlarım falan genişti basketçimisin spor mu yapıyorsun diye soruyordu millet sporla hiç alakam olmadı. şimdi iskeletimin çöktüğünü hissediyorum zaman zaman.. spor yapsam vucud yapım eski halime geri dönermi? veya ne yapmam lazım.. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...