Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kadınların güzellik standardının oluşması üzerine:

Feamer

Öne çıkan mesajlar

erkeklerin çile çekmesine gerek yok. neden yok çünkü dünya düzeni böyle işlemiş. güç ve para erkeklerde olduğu için beğendirmeye çalışan taraf değil beğenen taraf olmuşlar.

bu beğendirme gerçekten kadınların kendi istekleri ile uyguladıkları eziyet. çinli kadınların ayaklarını küçük ayakkabılara sokup narin olmasını istemeleri gibi. bu absürd yani.

ancak 1900lerden sonra bu anlamsız olmaya başladı işte. kas gücüne ihtiyaç kalktı şimdi aynı çileyi erkekler çekmeye başlayacak. kaslı olmak mesela bunun ilk etabı.

ha eziyet olması olmaması gerektiği anlamına mı geliyor? bence hayır. ayakları kalıba sokacak kadar değil ama sabahleyin bıyıkları almak, tıraş olmak falan güzel şey.

sonuçta hayvandan farklıyız temizlik güzel koku falan olması gereken şeyler. bunu gereksiz olarak nitelendirdiğimiz zaman parfüm endüstrisinin yıkımına kadar gider iş.
Sosyal ağlarda paylaş

"neden kadınlar erkeklerden daha fazla eziyet çekmek zorunda" sorusuna cevap yok tabi.

kadın , güzel
erkek , yakışıklı

sıfata bile subliminal işlenmiş işte. bir objenin estetikliğini tanımlarken falan güzel kullanılabilir. yakışıklı ise güzele yakışandan falan gelmiştir anca.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Ne kadar saçma bi tartışma abi bu. Ben çalışyorum çile çekiyorum para kazanıyorum. Güzel görünmek için emekl verip çile çeken kadın da gelip benim aklımı alıp parama ortak oluyor. Herkesin çile çekmeme seçeneği var ama mantıklı değil

http://cdn3.realestatenewsturkey.com/wp-content/uploads/2012/12/ali-agaoglu-rising-interest-261212-hncjj223.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

öyle bişiy yazdın ki kadın denen komple bütün varlığı aşağıladın ve bitirdin. ben sanmıyorum ki buraya yorum yazanlarla ne kadar anlaşamamış olsak da hiçbirin senin mantalitende olacağını.

said:
Ne kadar saçma bi tartışma abi bu. Ben çalışyorum çile çekiyorum para kazanıyorum. Güzel görünmek için emekl verip çile çeken kadın da gelip benim aklımı alıp parama ortak oluyor. Herkesin çile çekmeme seçeneği var ama mantıklı değil

1-Kadınlar da çalışıyor çile çekiyor para kazanıyor.
2-Kadın güzel görünmek için emek verip çile çekiyor, sen çekmiyorsun. Çekiyorsan da onlarınkinden az.
3-Kadınlar parana neden ortak olmak zorunda? Para kazanan kadınları tercih etmiyorsan bu senin tercihindir. Genelleme hakkı vermez sana.
4-Kadın çile çekmezse toplum onu dışlıyor. Seçeneği yok.
5-Birşeyde mantık yoksa bunu seçenek olarak öne süremezsin birini haksız çıkarmak için.
Sosyal ağlarda paylaş

o değil de erkek kadından üstün beyler. Çok kadın çok drama. pis pis huyları var.

Çile çekme muabbeti de. 10 kadına sınırsız para versek 9 u evde yatarak harcamayı tercih eder. 10 erkeğe sınırsız para versek 5 i geçmez çalışmamayı seçicek kişi. Bizim toplumda 10 erkekte 6-7 olabilir gerçi bu
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

bana tarihte erkeğin acı çekerek, çile çekeren kendini güzel göstermesine dair birşey bulamazsın. bir iki şey çıksa bile hiçbirinin varlığı yokluğu ile kadınınkindekine benzer bir fark olmaz. ama kadınlarda bir zamanlar sakat bırakan korseden, estetik operasyonundan, kaş almaya, bacakları ağdalamaya, yüzlerce şey bulabilirsin.

bütün çileyi tarih boyunca kadınların çekmiş olması bile zihninde ufak bir ampül yakmıyor mu?

Allah allah, kaş almayı sayıyorsan bir dolu erkek lazer epilasyon yaptırıyor o daha büyük acı. Saç ektirme de acılı ve sancılı bir süreç olabilir. Dövme yaptırıyor insanlar binlerce yıldır. Tarihte bulamazsın falan çok iddialı olmuş, ayakta uyuyan kabile bile var. Böyle genellemeler yanlış olur.

Kaldı ki bence asıl yanlışın, güzelliği sadece karşı cinse beğendirme amaçlı varsayman. Güzellik aynı zamanda statüdür,kendini sadece karşı cinse beğendirmek için değil toplumda statü kazanmak için de güzel olmaya çalışır insanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Black-ice said:

bana tarihte erkeğin acı çekerek, çile çekeren kendini güzel göstermesine dair birşey bulamazsın. bir iki şey çıksa bile hiçbirinin varlığı yokluğu ile kadınınkindekine benzer bir fark olmaz. ama kadınlarda bir zamanlar sakat bırakan korseden, estetik operasyonundan, kaş almaya, bacakları ağdalamaya, yüzlerce şey bulabilirsin.

bütün çileyi tarih boyunca kadınların çekmiş olması bile zihninde ufak bir ampül yakmıyor mu?

Allah allah, kaş almayı sayıyorsan bir dolu erkek lazer epilasyon yaptırıyor o daha büyük acı. Saç ektirme de acılı ve sancılı bir süreç olabilir. Dövme yaptırıyor insanlar binlerce yıldır. Tarihte bulamazsın falan çok iddialı olmuş, ayakta uyuyan kabile bile var. Böyle genellemeler yanlış olur.

Kaldı ki bence asıl yanlışın, güzelliği sadece karşı cinse beğendirme amaçlı varsayman. Güzellik aynı zamanda statüdür,kendini sadece karşı cinse beğendirmek için değil toplumda statü kazanmak için de güzel olmaya çalışır insanlar.

abi dediklerimi nasıl yanlış anlıyorsunuz. çok uzun yazdık iyi güzel hepsini okuyamıyorsunuzdur ama yarım yamalak okuyup da yorum yazmayın. boş yere açıklatmayın.

dikkat edin yazdıklarıma sadece görüşlerini desteklediğimi vurgulayacak açıklamalar yaptım. ortaya koyduğum herşey dünyada halihazırda olan şeyler.

erkeğin acı çekerek yaptırabileceği güzellik uygulamaları yok mu dedim ben? yüzlerce var. dikkat çekmeye çalıştığım nokta; bunları yapmazsa toplumun dikkatini çekmiyor olduğumuzdu. bir adam kaşlarını aldırmazsa metroda adama iğrenerek mi bakarlar? hayır. ama kadına bakarlar. bahsettiğim bu. bulamazsın dediğim bu tarz birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

@blackice,

eğer kaşını almayan kadına iğrenerek bakılıyorsa, plajda, havuz başında sırtı kıllı olan erkeklere de iğrenerek bakılıyor. Zaten kimse kendi başında dur sırtıma lazer epilasyon yapıyım, dur göğüs kıllarımı alıyım demiyor. Kendini dışlanmış hissediyor, toplumun değer yargılarına uymak istiyor.

Ama ben daha önemli bir şeyin altını çizmek istemiştim, tekrar dikkatini çekmeye çalışacağım. Kadınlar sadece erkekler için "güzel" olmaya çalışmıyor, erkekler de aynı şekilde sadece kadınlar için değil. Güzel olmak başlı başına statü, güzel kadın, yakışıklı erkeği sadece karşı cins beğenmez. Direkt bir avantajdır bu, toplumun geneli güzel insanları kayırır. İş hayatı olsun, özel hayat olsun.

Örneklerin tek tek yanlış değil, ancak sonucun yanlış. Güzellik erkekler tarafından(ya da karşı cins) dayatılan bir olgu değildir, toplumun genelinin değer yargılarıyla meydana gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

@blackice,

eğer kaşını almayan kadına iğrenerek bakılıyorsa, plajda, havuz başında sırtı kıllı olan erkeklere de iğrenerek bakılıyor. Zaten kimse kendi başında dur sırtıma lazer epilasyon yapıyım, dur göğüs kıllarımı alıyım demiyor. Kendini dışlanmış hissediyor, toplumun değer yargılarına uymak istiyor.

Ama ben daha önemli bir şeyin altını çizmek istemiştim, tekrar dikkatini çekmeye çalışacağım. Kadınlar sadece erkekler için "güzel" olmaya çalışmıyor, erkekler de aynı şekilde sadece kadınlar için değil. Güzel olmak başlı başına statü, güzel kadın, yakışıklı erkeği sadece karşı cins beğenmez. Direkt bir avantajdır bu, toplumun geneli güzel insanları kayırır. İş hayatı olsun, özel hayat olsun.

Örneklerin tek tek yanlış değil, ancak sonucun yanlış. Güzellik erkekler tarafından(ya da karşı cins) dayatılan bir olgu değildir, toplumun genelinin değer yargılarıyla meydana gelir.

bak bunu derken eminim kadınla erkek arasındaki farkı görebiliyorsundur.

bir erkeğin sırtı ne kadar kıllı olursa olsun (çok guinesslik sırtları hariç tutalım lütfen) standart kıllı bacaklı bir kadın kadar tepki almayacağını biliyorsun. bu yüzden bu 2 bakım türünü bir tutamazsın. ortada böyle bişey var ben de olanı söylüyorum yani ağır bir iddiada falan bulunduğum yok.

kadınların erkekler için güzel olmaya çalıştığını söylemedim ben. en azından tamamen öyle değil tabi güzellik. konuyu bu bağlamdan devam ettiren feamer yarattı bu algıyı. kadınların erkeklerin istekleri doğrultusunda güzellik normlarına yöneltilmesi zaten bu konudan bağımsız hatta ana konumuz.

ben kadınlar kıllarını kesiyor çünkü erkekler öyle seviyor teorisinin bilimsel altyapısı söyledim sadece. sonuçta karşı cins için güzel olmak da bu işin içinde tabii.

ama tekrar dönüp dolaşıp aynı şeyi söylemek zorunda kalıyorum insan güzel olmak ister gibi birşey dediğin için. evet herkes güzel olmak ister, gerek karşı cins gerek karizma için. ama burada tartıştığımız güzellik bacak kılı kesmek mi? evet şuan böyle. ama neden? bu olmak mı zorundaydı? bunu bu kurala kim bağladı? bunu tartışıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

hiçbir açıklaman kadının güzelleşmek için yaptıklarını yapmayı reddeden bir bireyin toplumdan dışlanmasını, en azından ona iğrenilerek ya da garip bakılmasını, üstüne üstlük kadının böyle bir mecburiyeti varken erkekte bu durumun olmamasını açıklayamadı çünkü.

iyide bu gerçek değil, erkekler dede var en basitinden

niye benim mühendis kardeşim, tişört üstüne gömlek giyerek ortamlardan kız kaldıramıyor?

neden benim göbekli, piknik tüp kankam plaj ortamlarında hor görülüyor?

neden kellere kötü gözle bakılıyor,

saçını uzatan erkekler niye "karı gibi olmakla" yaftalanıyor

falan filan, bunları daha öncede yazdım

diğer taraftan kıllarını kesmediği için kimi, kim niye dışlasın?

hangi erkek böyle bir şey yapar veya niye yapar, daha doğrusu ne zaman yapar?

uzun etek veya pantalon giyersin, koltuk altını da toplum içinde sergilemezsin kimse seni yadırgamaz, yazın denizine giresin, ne giriyorsun la denize diye kimse hesap sormaz

ama sen kıllı bacaklarla, mini etek giyip metroya gidersen ortaya absurt bir durum çıkar ki, insanlar arkandan konuşur

niye maddenin doğasına aykırı bir durum çünkü,

şimdi senin dediğin "işte bunu erkekler yaptı"

hayır efendim biz birşey yapmadık, mini etek modasını kim bulduysa onun başının altından çıktı, mini etekten maksimum verimi alabilmek için biçimli ve temiz bacak gerekir ve bu da evrensel estetik kanunu içinde görecesiz kabul edilir.

birde niye "kıllı bacak veya koltuk altı kıl" ı örneklerinde ısrar ediyorsun?

zira bıyıklı bankacı veya ev ortamında çalışan muhasebeci çok gördüm ve kimseninde yadırgadığını görmedim,
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

şimdi bir kavram kargaşası olmasın,

bunların yapılma nedeni erkenlerin kadınlar üstünde uyguladığı fiziksel güç mü? zorbalık mı?

misal çında küçük ayaklı kadınlar istenirmiş, neden, zamanında biri üfürmüş, "küçük ayaklı kadınları vajinası küçük olur"

bu neden maalesef, bir çok erkeğin ilişkilerde aradığı ilk ve tek şey olduğu için, kadınlar zamanla kalıplar yardımı ile ayaklarını küçültmeye başlamışlar niye evlenmeleri kolay olsun diye.

şimdi bu örneğe "bile" bakarsak, erkeklerin kadınlar üzerinde zorla, cebren ve hile ile bir şeyler yaptırdığını göremeyiz, olay ortaya bir cezbedici fikrin kabul görmesinden ve erkeklerin o yönde seçici olmasından ibaret.

viktorya dönemi korseleri ve giyim tarzının nedenini bilmiyorum am büyük bir ihtimal falanca lord veya leydinen esinlenilmiş olabilir

ama bunu yapmayanları toplumdan dışlama, "korse giymemişsin geber..." diye insanlara saldırıldığını ben duymadım

en fazla şu olur, bir davette beli ince olan daha fazla beğeni toplar ve ya tecih nedeni olur ama belin kalın diye kimsenin evde kaldığını da zannetmiyorum veya toplumdan dışlandığını

ama her hangi bir kadın, beli ince arkadaşı ortamdaki alfa erkeğini kaptığı için "batsın bu ağalık düzeni" tesellisine karşı biz erkekler ne yapabiliriz?

eğer roma devrinde, eğer değil öyle zaten, önceki konuda bahsettiğim, antik yunan hetairaları ne kadar bakımlı ve ilgi çekici olurlarsa toplumun daha üst kademelerinden erkekleri kapata bildiklerinin farkındaydı,

antik Mezopotamya, iştar rahibeleri ne kadar işveli ve çekici olurlarsa o kadar ziyaretçileri olacağını biliyordu

yani iddia ettiğin gibi 50-80-100-200 yıllık bir mevzu değil 2000 sene bile olan şeyler bunlar, güzel vücut, temiz kadın ilgi ve arzu nesnesi olmuştur,

ama şu da var, 50 sene öncesine kadar, kocalarını bu kadınlara kaptıran emekçi kadınların elinde, onlarla rekabet edecek imkanlar yoktu, tarlada ekince çalışan bir kadın saatlerini güzelleştirmeye ayıramazdı, şimdi o imkanları var, ve biliyorlar ki diğer boş gezen tayfa ile rekabet etmeleri için bunları yapmaları lazım.

benimde hoşuma giden veya arzuladığım şeyler değil bunlar ama benim fikrime göre erkekler üzerinden buna çözüm bulmayız
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...