Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Piramit'lerin Gizemi.Bilim ve Fizik tabuları.

Doctorsolo

Öne çıkan mesajlar

kermit said:

through the wormhole belgeselini keşfetmiş onu izliyip gelmiş bu
ordan çalıp çalıp yazıyo lan

inanamıyorsun benim düşündüğüme çünkü burada seninle konuştuğum için sadece işimiz küçümsemek ? bunu sadece ben düşünmedim ama emin ol milyonlarca yıl önceden beri düşleniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Doctorsolo said:

2.Benim yeşil gördüğüm şeyi sen kırmızı görüyor ve ikimizde ona yeşil diyorsak , o zaman işte kendini çok fena çürütmüş oluyorsun demek ki her şey tamamen yanılgı , doğruymuş gibi gelen bir yanılgı!

sonuç olarak baktığın yerin absorpladığı ve yansıttığı dalga boyu değişmiyor

arkadaşım.benim yeşil gördüğümü sen kırmızı görür de ikimizde yeşil diyorsak , o zaman bu yediğimiz yemeklerin tadını neden birinin beğenip diğerinin beğenmediğini de gösterir.Veya biri için adam öldürmek çok doğruysa benim için yanlış olması gibi bir sistem bu , o zaman burada ortaya çıkan şey aslında gerçekten hiçbir şeyin tam bir yargısının olmamasıdır.sabahdan dır. bunu savunmaya çalışıyorum kendinizle çelişiyorsunuz hala...
Sosyal ağlarda paylaş

Doctorsolo said:

Bir metrenin doğruluğu nedir ? tamamen insanların şekillendirdiği birşey değilmidir? eğer ki 1 metreyi 1 metre olarak değilde ufak bir farkla 0.96mm olsa günümüzde ve biz onu 1 metre olarak kabul etsek , daha ne kadar çok şey değişmez miydi ?

yani şu cümlenden senin baya bir bilgisiz oldugun anlasiliyor
10 sayfa nasıl tartistilar insanlar seninle anlamak mümkün değil
uslubun da kötü
cahilsin.

1 metrenin neden 1 metre oldugunu dahi bilmiyorsun
1 saniyenin de neden 1 saniye oldugunu da bilmedigine eminim

uzunluk birimi metre, yani birimler sistemi dünyanın özelliklerinden türetilmiştir
dunkirk-barcelona üzerinden geçen meridyenin 40milyonda 1i referans alınarak bir prototip metre üretilmiştir
o prototip metre dünyanın özellikleri baz alınarak olusturulmustur
sen dünyanın cevresini 37bin tane aynı boyutta taş ile ölçersen o neden 0.96 kabul etmiyoruz dedigin şey ile dünyanın çevresini ölçmen için 37milyondan fazla aynı boyutlu taş gerekir o da yanlış sonuc verir
yapılan sadece bir birim olusturmak ve onu ondalık sisteme göre yazmaktır

bu tarz bilgileri öğrenmeden
ya niye 1 metreyi 1 metre kabul ediyoruz 0.96 demiyoruz falan dersen gülerler adama
Sosyal ağlarda paylaş

Doctorsolo said:

ShadowFury said:

0.04m lik bir kayıp yok, 0.04m lik bir algı hatası var. Gerçeklik üzerinde bir şey değişmiyor yani, 1 yıl sonra da 100 yıl sonra da 1m üzerinde yapıcağın ölçümde yapacağın hata aynı.

0.96m yi 1m olarak ölçmen fizik yasalarını değiştirmez, kullandığın formüllerin eksik olduğu anlamına gelir. Hesap hatası senin yaptığın gözlemlerindeki yanlışlık yani.
Anneni baba olarak adlandırdığın bir durumda biyoloji değişip xy kromozomlu insanların doğum yapması anlamına gelmez, anlamını, kullandığın kelimeleri değiştirirsin ama referans verdikleri objeler/subjeler aynı kalır. Baba kelimesini kendi anlamında kullanmadıktan sonra hangi kelimenin yerine kullandığın da pek bir şey farketmiyor. Anne kelimesi yerine mother kullanmaktan (veya asdjaksdjaklsa kullanmaktan) farkı yok yani.

2. kısım için daha iyi bir örnek olarak gördüğümüz renklerin her insanda aynı olup olamayacağıyla ilgili bir konu tartışmıştık mesela. Benim kırmızı olarak gördüğüm rengi sen yeşil olarak görsen yine bir şey değişmiyor mesela. Kırmızının bana yaptığı çağrışımlarla yeşilin sana yaptığı çağrışımlar aynı kalacak. Beynimizdeki algıları çıkarıp farklı bir aracı(renk haricinde yani) ile temsil etmemiz mümkün olmadığına göre de bu fark hiçbir şey ifade etmeyecek.
Adlandırmadaki farklılıklar temel anlamda bir prensibi değiştirmeyecek yani.

1. örneğine cevabım. çok şey değişirdi , örneğin bir kareyi ele alalım , en ve boy olarak biraz daha kısa olacaktı.düşün bunların arabalarda ve uçaklardaki etkisini ki, arabalar uçaklar bu şekilde olurmuydu ? daha doğrusu onlar olur muydu tartışılır.anlatmak istediğim . biraz sistemin dışına çıktığımız vakit ilginç şeyler bulabiliyoruz.ki bu bulduklarını kendi alanında uğraşan bir insan bilimi çok farklı yönlere çekebilir.Sadece bu kendimizi ezik görmemizden başka bir şey değildir.

2.Benim yeşil gördüğüm şeyi sen kırmızı görüyor ve ikimizde ona yeşil diyorsak , o zaman işte kendini çok fena çürütmüş oluyorsun demek ki her şey tamamen yanılgı , doğruymuş gibi gelen bir yanılgı!

Argümanın bu değil ki. 0.96m olsa ama 1m kabul etsek diyordun daha önce.
Şu anda 1m olan şey 0.96m olsa evrensel olarak her şey 4% daha küçük olsa fizik yasaları ona göre şekillenmiş olucaktı ve bizim ölçümlerimiz, gözlemlerimiz de ona göre şekillenmiş olacaktı. Yerçekimi değerleri filan değişebilirdi.
Ayrıca bilim sağa sola farklı yönlere çekilecek bir şey değildir, en başta oradaki hatandan başla bence.

2. olarak ta hayır yanılgı değil. Domates yine 700nanometre dalgaboylu elektromanyetik dalgaları yansıtacak, diğerlerini soğuracak, gözlemleyen kişi de 700nm dalgaboylu elektromanyetik dalgaları algılayıp buna göre bir imge oluşturacak. Domates kırmızıdır dersen sen benim 500nm dalgaboyunda gördüğüm renkleri(benim yeşil algımı) 700nm dalgaboyuyla(benim kırmızı algım) gördüğüm şekilde görsen bile, yaptığı çağrışım domates kırmızıdır olduğu için iki durumda da 700 nm-> kırmızı şeklinde olacak. Adını farklı versen de, algıları değiştirsen de sonuç aynı yani.
Daha net yazayım:
1-Objenin yansıttığı dalgalar->700 nm
2-700 nm dalgaboylu elektromanyetik dalgaların yarattığı imgeyi gördük (objenin rengi olarak bahsediyorum, imgenin kendisinden)
3-Objeyi algıladık.
4-Obje algımızın üzerinden adlandırma yaptık (Domates ve Kırmızı)

Adlandırma işin en son, en önemsiz kısmı. Ona ne ad verirsen ver önceki basamakları değiştirmeyecek yani. Algılamada ve adlandırmada gerçekleşecek farklılıklar 1 ve 2. basamakların değişmesine sebep olmaz. Fizik yasaları aynı, objeler aynı, varlıklar aynı.

Benim buna kırmızı, senin yeşil, başka birinin patates olarak adlandırması cismin kendisini, cismin özelliklerini, cisimlerin elektromanyetik dalgalarla olan etkileşimini, elektromanyetik spektrumu, fotonların hareketini değiştirmez.
İşin bilim kısmına geri dönersek te yaptığın matematiksel modeller fizik yasalarının yanında eksik kalıyorsa geliştirirsin daha uyumlu hale getirirsin, onlar eksik kalıyorsa onlar da geliştirilir. Bilim de böyle şekillenir zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

Doctorsolo said:

Bir metrenin doğruluğu nedir ? tamamen insanların şekillendirdiği birşey değilmidir? eğer ki 1 metreyi 1 metre olarak değilde ufak bir farkla 0.96mm olsa günümüzde ve biz onu 1 metre olarak kabul etsek , daha ne kadar çok şey değişmez miydi ?

yani şu cümlenden senin baya bir bilgisiz oldugun anlasiliyor
10 sayfa nasıl tartistilar insanlar seninle anlamak mümkün değil
uslubun da kötü
cahilsin.

1 metrenin neden 1 metre oldugunu dahi bilmiyorsun
1 saniyenin de neden 1 saniye oldugunu da bilmedigine eminim

uzunluk birimi metre, yani birimler sistemi dünyanın özelliklerinden türetilmiştir
dunkirk-barcelona üzerinden geçen meridyenin 40milyonda 1i referans alınarak bir prototip metre üretilmiştir
o prototip metre dünyanın özellikleri baz alınarak olusturulmustur
sen dünyanın cevresini 37bin tane aynı boyutta taş ile ölçersen o neden 0.96 kabul etmiyoruz dedigin şey ile dünyanın çevresini ölçmen için 37milyondan fazla aynı boyutlu taş gerekir o da yanlış sonuc verir
yapılan sadece bir birim olusturmak ve onu ondalık sisteme göre yazmaktır

bu tarz bilgileri öğrenmeden
ya niye 1 metreyi 1 metre kabul ediyoruz 0.96 demiyoruz falan dersen gülerler adama

Neyin 50 milyonda birini cahil ? 50 milyonda birini bulmak için neyle ölçtüler de metreyi buldular.angut ya
Sosyal ağlarda paylaş

Doctorsolo said:

Neyin 50 milyonda birini cahil ? 50 milyonda birini bulmak için neyle ölçtüler de metreyi buldular.angut ya

hic biseye kafan basmıyor di mi
hic hayal gücü yok
mantık yok
biraz düşünme yetisi yok euheuh

ille bi yer ölçmek için elinde cetvelin falan olmasına gerek yok
farklı boyutlarda biraz nesnen varsa elinde yeterli.
hayat sana baya zor olmalı bu kapasiteyle yasamak falan
üzüldüm şimdi

ayrıca ban'in hayirli olsun
yorungeden el sallarsın artık
bye
Sosyal ağlarda paylaş

Doctorsolo said:

jacabo said:

ben cok merak ettim 1 metre 0,96m oldugunda ne degisiyor
aciklar misin?

bilsem zaten bu kadar yormazdım kendimi, ama eminim epey şey değişirdi.emin ol çok farklı şeyler olurdu.

dur ben soyliyim cok yorma kendini

bi bok farketmezdi

insanoglu olarak yaptigimiz seyleri dusunuyorsan onlarda farklilik olabilirdi ama genel olarak bi bok degismezdi
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...