Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ticari kredi ve firma çeklerinde eş sorumluluğu

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Selamlar.

X kişisi y ile evli. Ve X ABC anonim şirketinde ortak. İşler kötü gitti, firma çekleri dönmeye, ticari krediler ödenememeye başlandı diyelim.

X kişisi olaylar patlamadan sezip tüm malvarlığını evli olduğu y kişisine geçirdi.

Y nin bu borçlara karşı sorumluluğu nedir? Alacaklılar ve bankalar y üzerinden tahsile gidebilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Abiler, konu şu şimdi.

Adamın biri kendi çeklerini vererek bizden mal alıyor, çeklerin günü gelince hepsi yazılıyor. Bu olay oldugunda dolar kuru 1,40 larda ve bize zararı (ödemediği Çek tutarı 150.000 tl kadar, bugünün kuru ile 250.000 bin tl ediyor)

Adam bütün mal varlığını kaçırmış, avukat falan baya uğraştık ama alınamadı. Geçen gün öğrendik ki adamın babasından bir sürü toprak kalmış, hemen tedbir koydurun avukatınıza dedi bir tanıdık misliyle alın adamdan dedi. Araştırdık, adam toprakları karısına, kayınçosuna falan kaydırmış hemen.

Şimdi bu adama nasıl yürüyebiliriz?
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca yukarıda anonim şirket denmiş söyle açıklayayım;
Anonim şirketin borcu nedeniyle üçüncü kişilere karşı sorumluluğu şirketin malvarlığı ile sınırlıdır. Taahhüt ettiği sermaye borcunu şirkete ödemiş olan ortakların şirket borcu nedeniyle üçüncü kişilere karşı herhangi bir sorumluluğu yoktur.
Yani adamın malvarlıgı şirketin 3. kişilere olan borçlarını bağlamaz. amme(kamu) borçları için durum farklı tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

olorin84 dogru demis.

Bu tur konularda ezbere konusulmamalı. İyi niyetle fikir edinmek icin sorulmus olabilir fakat alacak miktarı meblag ciddi bir rakam. En kısa zamanda bu sorularının cevaplarını bizzat kendisinden duyabilcegin iyi bir avukata danısmanı tavsiye ederim. Nitekim bu tür hukuki islerde zamanlamalar da önemlidir hak kayıplarının olmaması icin.
Sosyal ağlarda paylaş

birde şu var
evlilik zamanları önemli
2000 senesinde sanırsam mal paylasımı yasası gecti
ondan once mal paylasımı olmadıgından karısının ustune olan mallara hiç bir şey yapamassın

anca dedikleri gibi mal kaçırmadan dava açabilirsin onda da karısına sorucaklar işte bu malları nasıl elde ettin diye
kadın cıkıp kendi paramla aldım
altınlarımı sattım aldım
birikmiş param vardı felan diye cevap verebilir
orda sizin bu kadın bu malları alamaz malı kaçırmak işçin hile yapmısları kanıtlamanız lazım

bu arada kaynak benim yane
kaynak benim derken benim başıma gelen durum bu
sizde farklı işleyebilir
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

son olarak bundan emin değilimde
anonim şirketlerde her ne kadar mal sahibine gidilemesede müdürlerin mal varlığına el konulamıyo mu?
adam şirket kendisinin imza yetkiside kendisininse ordan yürüyemezler mi
. Yukarida yazdim anonim sirket kendi basina tuzel bir kisilik yani sirleti ayro bir kisi olarak degerlendirmek gerekli borclu olan o tuzel kisi oluyor bu baglamda. Orada calisanlarin maddi bir yulumlulugu yok. O yuzden bu rip sirketlerle is yapilirken arastirilmasi gerekir oz sermayesini borcar idaresini sirletin mal varligini vs ... Bu tip sirletler her sene sonunda bilanco beyan ederler o bilancoyu isteyen kimseler inceleyebilir bu sayede sirketin aktif ve pasifleri ne durumda guncel bir bilgiye sahip olunabilir. DAha uzun yazardimda mobildeym su an ;)
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

son olarak bundan emin değilimde
anonim şirketlerde her ne kadar mal sahibine gidilemesede müdürlerin mal varlığına el konulamıyo mu?
adam şirket kendisinin imza yetkiside kendisininse ordan yürüyemezler mi

hukuki sonuçlar doğuran usulsüz işlemlerden müdür sorumlu ama borçtan değil. mesela dolandırıcılık işleri yapıyorsa, rekabet kurallarını falan ihlal ediyorsa müdür sorumlu; ama düzgün işletilen bir firma battığında müdürün de bir sorumluluğu yok.

ortaklar, müdüre şirketi kötü niyetle yönettiği suçlamasıyla dava açabiliyor bazen; ama ispatı çok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

pattisliborek said:

Selamlar.

X kişisi y ile evli. Ve X ABC anonim şirketinde ortak. İşler kötü gitti, firma çekleri dönmeye, ticari krediler ödenememeye başlandı diyelim.

X kişisi olaylar patlamadan sezip tüm malvarlığını evli olduğu y kişisine geçirdi.

Y nin bu borçlara karşı sorumluluğu nedir? Alacaklılar ve bankalar y üzerinden tahsile gidebilir mi?

su ayrimi yapmak cok onemli, X kisisi, ABC A.S. nin mallarini mi esinin uzerine geciriyor yoksa kendi adina olan mallari mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...