Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürt Sorununun En Önemli Nedeni Nedir?

Mithat

Öne çıkan mesajlar

Binlerce senedir siyasi güç ile yönlendirilmiş imparatorluklara ev sahipliği yapmış toprakların üzerindeki halklar için ne ayrımcılığı ya güldürmeyin adamı.

Olay başlı başına siyasi gücün Osmanlıdan bölgeye gelen İngilizlerin eline geçmiş olmasıdır. O bölgede de buna uygun topluluklar var o topluluklar da yine başkaları için çalışıyor. Olay bundan ibaret. Ayrıca en aptalcası da bu topraklar için yeni bir fikir olan milliyetçilik akımını binlerce yıldır var gibi algılamış olmak.

Türkiye de ayrımcılık sorunu yaygara kopartıldığı gibi yok hatta yabancı ülkelerdeki gibi bile yok. Türkiye de bir takım entellektüel geçitleri dış güçlerin tutması, yeni yetişen gençleri kamuoyunu halkı ve bu insanların beslendikleri kanalların suyuna zehir karıştırılması durumu var. Hal böyle olunca buna verilen tepki de uç boyutlarda oluyor. Bunu kabul edelim fakat bu halkın geneline yansımadı hiç bir zaman çünkü millet ekmek derdinde. Antalya da yaşayan bende ekmek derdindeyim. Cudideki adam da ekmek derdinde.
Sorun şu o adamların TC ye saldırarak ekmeklerini kazanmak mecburiyetinde olmaları. Sorun onlara böyle bir seçenek sunulabilmesi. Sorun o adamın yaşadığı coğrafyanın gerçekliğinin bu olması. Sorun devlet otoritesinin oraya ulaşamayacak güçte olması. Sorun üretim yerine haydutluğun tercih edilmesi. Sorun cemaatin veya diğer ekiplerin varlık sebeplerinin TC yi yok etmeye bağlı olması. Sorun bu kararları bizim topraklarımızda bizim yerimize birilerinin alabiliyor olması. Sorun bu.
Sosyal ağlarda paylaş

abi inanmıyorum açıklayabileceğime
bin yıldır ayrımcılık yok diyosun yani ömründe 2 satır bişey okumadığınla eş değer bi şey bu.

ha ama bak dün "çoğunluk" diye bir film izledim, onu izlemeni tavsiye ederim eğer açıkla derken samimi isen.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

abi inanmıyorum açıklayabileceğime
bin yıldır ayrımcılık yok diyosun yani ömründe 2 satır bişey okumadığınla eş değer bi şey bu.

ha ama bak dün "çoğunluk" diye bir film izledim, onu izlemeni tavsiye ederim eğer açıkla derken samimi isen.

O zaman gonuşmucan abisi öyle 2 film izleyip gaza gelinmekle olmaz bu işler. ABC yi bilmiyorsunuz daha gidin dota oynayın kart oyunu filan oynayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer bu ülkede, kürtler eğitim alamasın, siyaset yapamasın, sağlık hizmeti alamasın, ulaşım alamasın hatta yaşamasın yönünde bir ayrımcılık ve dahi bu yönde bir eğilim, hatta bir niyet bile olsaydı, ben öz be öz türk olmama rağmen, en katı kürt milliyetçiliği yapandan daha fazlasını yapardım ve kürtlerin özgürlüğü için devleti karşıma bile alırdım. Ama verilen tüm doneler, gösterilen tüm göstergeler tamamen saçmalık. Güney de ne elektrik parası ödeniyor, ne bir işin ucundan tuluyor, seçimlere gelince de koyun gibi ağası kime oy ver derse, terör örgütü kime oy ver derse, ona oy veriyor ve benden halen daha bir şeyler bekliyor. Kürt sorunu değil, Türk sorunu oldu bu artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Askerdeyken işlerimden bir tanesi her akşam Roj TV de haberleri izleyip, özetini not alıp, ertesi gün Tugay Komutanına rapor vermekti.

Ben oradan izledim kürt milliyetçilerini yeterince. Bütün gün kendi devlet hayallerinin peşinde koşup, sıradaki habere gelince hatayı sel basmış, nerede bu devlet derler. 2 şeyi doğrultamayanların devlet kurma hayalleri ve hayalleri peşinde sürükledikleri binlerce koyundan ibaret bu sorun.

Kürtlerin sorunu vardır. Ve sorunları şunlardır diye sayın tartışalım, gerçeklik payı var mı yok mu diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...