Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crypto-coin mining

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

80i geçmesine müsaade etmezsen kart falan yanmaz. üç yıldır tam gaz mining yapan adamlar var, çoğunluk bu şekilde hatta. 80de de yanmaz kolay kolay da.

your valid kısmını yukarda söyledim.

estimate kısmı sende nedense hatalı gözüküyor işte. bende 0.00073485 LTC yazıyor mesela doğrudan.

bir ayda 2.02 çıkmaz ayrıca 180$ ile. difficulty de artıcak. benim elektrik masrafım falan olmadığı için 7850 ile abanıyorum çıktığı kadar, ayda 5 civarı. 7950 gelicek onla da abanıcam sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

80 derece abi sıcaklığı diyorum.

7850 ben kullanırken 12 intensity'de 300-330, ben yokken 20 intensity'de 480-520 arası çıkarıyor. ocli baya ama benimki. ocsiz hali 240/380 gibi bir şey çıkarıyordu. 71c max çalışıyor. bakalım 7950 neler çıkaracak onu da kurcalarım epey :)

450den hesaplayınca 5 küsür ediyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

bunun soyle okuze anlatir gibi bir tutoriali var mi?
ama okuze gibi?
andigim kadari ile bir CPU mining bide GPU mining var.
Hadi GPU mining yapacam diyelim bunun icin belli spesifik donanim modeli mi olusturmaliyim. Misal ben oun icin bir pc toplamak istiyorum 780 tili indel islemcili falan. Bunu kullanabilir miyim yoksa (anladigim kadari ile daha avantajli) AMD falan mi kurmam lazim.
Hadi kurdum falan ne kadar bir getirisi olur. Bu amazondaki bitcoin usb seyleri nedir reyou'nin linkte verdigi gibi vs. vs.
Sosyal ağlarda paylaş

asicler ltcde işine yaramaz. o asicler btcde de yaramaz zaten sdfsdf 330mh/s bir şey sayılmaz şu aşamada.

kısaca:
- btc miningi bi kere baştan unutun. cpu ile quark/stable gibi ufak coinleri minelayabilirsiniz. amd x4 955 gibi bir cpuyla günde 1 dolarlık falan çıkıyor ehueh. gpu ile aynı anda minelayabilirsiniz, bir core'u boş bırakmanız yeterli (yoksa gpu performansını harassliyor epey).

- amd gpular çok daha avantajlı.

- ltc gitgide zorlaşıyor büyük paralar beklemeyin.

- zaten bol bol açık tutacağınız bir pcniz varsa/olacaksa kullanın, kendi parasını çıkarır işte zamanla.

standart kullanıcı için söylüyorum, zaten oyun pcsi oyun pcsi alacağım, bir yandan da üç kuruş olsun diyorsanız yani.
yok sırf bunun için alacağım derseniz x1 kart kesmez zaten. diğerleri de ne kadar keser kendiniz hesaplayın derim.
Sosyal ağlarda paylaş

TLDR; cozdugumuz bi bok yok.

btc'yi anlatım, bu sha-256 crypto algoritması kullanıyor temelde.
genesis blok var bi tane satoshinin vakti zamanında bi gazetede yazan 3-5 kelimeden olusturdugu. sonrasında bu genesis bloktan devam edıp bi zincir olusturuyoruz. bu zincir soyle basitce; bi onceki blokun hashini alıyoruz, ustune bi iki nonce degeri koyuyoruz ve networkun difficulty degerıne gore basında bellı sayıda 0 bit içeren yenı bir hash degerı bulmaya calısıyoruz diger herkesden once. networkun difficulty degeri, networkde o anda yer alan butun cıhazların hash gucune gore degısıyor, btc'de asagı yukarı 10 dakikada bir blok olacak sekılde ayarlanıyor.

ltc, algoritma olarak scrypt kullanıyor, memory-hard. sha-256d'ya gore ciddi anlamda daha fazla hafıza kullanımına sahip. ondan henuz scrypt asic'ler yok piyasada ama elleri kulagında. bunda da yaptıgımız anlamlı bı ıs yok. aradıgımız hash'ın basında ki 0 degerınden ziyade farklı bır zamazingosu var.

bide cpu-mining var iste su anda primecoin gibi. o elle tutulan tek mevcut is yapan coin. bi-twine ve cunningham'a uyan prime sayıları bulmaya calısıyoruz.

elle tutulur bi bok yapmıyoruz kısacası, sadece proof of work olarak yapıyoruz bu isleri aha hacı ben bu işe elektrik, su yaktım, gpu'yu cpu'yu eskıttım kafasında.
Sosyal ağlarda paylaş

memory-hard olması sundan kanyaklı;

scrypt'in temelde cıkıs amacı hardware brute-force'lara karsı onlem almak.

sha-256'da arda arda uretılen hashler birbirinden tamamen bagımsız. bı hash urettıkten sonra bulamadı ısenız onla ısınız bıtıyor.

scrypt'te ise uretılen her hash, daha once ki urettıklerınızı parametre olarak kulanıyor basitce, ondan dolayı memory-hard oluyor.

fizbanın dedıgı gıbı muhtemelen gpu'da ki memory-cacheleri kullanıyorlar gpu-mining programları. sistem hafızasını kullanmadıklarını bılıyorum (zaten sistem hafızasını kullanmaya calıssa idik direk dar-bogaz olustururduk) ama gpu içinde ki internalları nasıl arastırmadım hic. bi ara miner kodlarını bı okuyasım var, belkı ozaman daha spesifik acıklamar yapabiliriz.

primecoin gibi cpu coin'ler icin gpu-miner denemelerı de yapıldı zaten, galiba sımdıye kadar mumkun olmamların temel nedenı bir sekilde sistem hafızasına erısme ıhtıyacları olması ve olusan dar-bogazdan, o kadar da efektif calısamamaları.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...