Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crypto-coin mining

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

Dandik ve yeni coin'leri Amazon EC2 cloud üzerinden minelamayı denemek isteyen profesyonel işsizler var mı? Vaktim olsa kesin yardırırdım, affetmem.

sadece cpu coin olur amazonda.
bugun amazondan 100$lık power of 60 kuponu aldım. once small instance denedım rezalet. medium instancea cevirdim oda pek ıs yapcak gıbı degıldı.

vazgectım kısacası, belki big instancelarda flnda onlarda feci pahalı malum.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

abi scamcoin'de ozamanda soyle bır goruntu cıkıyo ortaya :D

üçde biri filan anca var scam-coin clientların bende.

ahah benim de böyle bişey

o değil de tagcoin forka girmeden önce yarım saatte 10 liralık coin farmlamıştım o zamanın rate iyle, sonra güvenemedim forka girdiği için wdc ye verdim farmı asfsdfsd. şimdi eşşek gibi oldu fiyatı tabi
Sosyal ağlarda paylaş

@kermit, btc-e sunları kabul ediyor: ltc, btc, nova, namecoin, primecoin.

bunlardansa elındeki coin'ler direk withdraw yapıp btc-e wallet adresını gıroysun.

yok eger scam-coin'se once bunlardan bırıne trade edecne..

https://www.cryptsy.com/ son gunelrde cok zorluyor ama withdrawları. kapatıp gıdebılırler her an, hos btc-e içinde aynı duyumlar cıktı ama hayırlısı :D
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

"roket adam" said:

Dandik ve yeni coin'leri Amazon EC2 cloud üzerinden minelamayı denemek isteyen profesyonel işsizler var mı? Vaktim olsa kesin yardırırdım, affetmem.

bugun amazondan 100$lık power of 60 kuponu aldım. once small instance denedım rezalet. medium instancea cevirdim oda pek ıs yapcak gıbı degıldı.

Yanlışın var, Cluster GPU Instance'larda CUDA desteği var, bence denenebilir. BTC ve LTC için o tren geçti de diğerleri için, meybi.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

"roket adam" said:

Bombilo soylemis gerci de; daha once AWS optimizasyonu ve load balance vs hedeleriyle calismis biri olarak ben de soyleyeyim; bitcoin mining hakkinda hic bir bilgim yok ama amazondan kar etmek imkansiz olur sadece cpu ile. Fiyatlandirmalari muazzam scale oluyor. Siz dusunmeden onlar coktan dusunmuslerdir kisaca.

Yogunlugumun arasinda bunlara hic bakamadim 2 ayda koptu gitti buda; simdi elektrigimin bedava oldugu 7x24 calisacak bir workstation in oldugunu varsayarak konusursak, ben buna gpu mining yaptirtsam minerlar hangi instructionlari kullaniyorlar?

hangi miner neyi seviyor? ati farm mi yapilmali, cuda farm mi yapilmali? server level powerhouse cpu lat gnu lara yetisebiliyor mu?

bunun opportunity costunu gidip dumduz biseye yatirip bekleyip arbitraj kovalamak mi yoksa mining station kurmak mi daha mantikli?

sunlari biraz acalim lutfen palazli arkadaslar.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz daha pahalı tabii, saati 2.5 dolara varan instance'lar vardı birkaç ay önce. Ama performansı test etmek lazım, ona göre çıkarabilir veya salla dersin. cg1.4xlarge 2.36 dolarmış mesela saatlik. Önce performans ölç, sonra de ki 'xTC önümüzdeki 6 ayda %20 değer kazansa maliyeti kurtarır mıyım' diye hesapla. Bence kurtarmaz ama denemeye değer.

Dediğim gibi BTC ve LTC'de o tren kaçtı, GPU mining bile yapsan yine de kurtarmıyor maliyet. Sikkocoin'ler için diyorum ben.

Edit: Spot Instance kovalarsan saatlik 0.55 dolara kadar düşüyor fiyatlar.

O diil de AWS kullanacağım bir işte çalışmak istiyorum artık ya. Şu siteye her girdiğimde ufkum açılıyor resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

ufak instance lar kiralayinca maliyet kesinlikle kurtarmiyor, adam gibi scale olabilecek bi projen varsa o zaman fiyatlar cok guzellesmeye basliyor ama ona da giris parasi cok fazla. Zaten belli bi seviyeden sonra gel bi masaya oturalim diyor amazon.

Bi ara bi deneme serveri alip olcum yapabilirim gerci ama hali hazirdaki nerdluk seviyemi dramatik etkileyecek bi harekete girismek de istemiyorum acikcasi.
Sosyal ağlarda paylaş

para sokulacaksa işin içine tabii ki alıp kenara koymak her zaman en mantıklısı, mining rig kurarsın ama ne roi ne depreciation alanında tatmin eder, eninde sonunda çöpe gidecek

ama tabii bu alanda bilgi sahibi olabilmek için bir süre mining/exchange takibi yapıp fiyatların ne yönde olacağına karar verebilme yetisi kazanmak lazım. bir de hangi coinde ne tür bir yenilik gelecek takibini yapmak gerekiyor. hepsinden şu kadar atayım köşeye dursun dersen pek bir anlamı olmaz.

ben hala milletin shitcoin dediği şeylerde çok büyük kazanç fırsatı olduğunu söylüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

kermit said:

birde
wemineltc.com'dan mineladığımız ltcleri nasıl btc-e'ye aktardığımızın tutosunu yazarmı birisi buraya mesela ?
bakmadım hiç ama kesin zordur oda kastırıyodur

tam tersine çok basit. ürettiğini account ayarlarında verdiğin payout adresine gönderiyor site. otomatiğe alırsan en az 5 ltc olmak üzere ücretsiz walleta atıyor. 1 ltc yaptım hemen atayım dersen 0.02 ltc ücret var. walletta 5-10 dk coinler doğrulanıyor sonra wallettan btc-e ye atıyorsun btc-e nin sana deposit kısmında verdiği ltc adresine. orda da 15-20 dk içinde 6 doğrulama sonrası hesaba geçiyor. direk wemineltc den btc-e hesabına da atılabilir sanırım ama onu denemedim olmaması için bir sebep yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Mining'in (en azından BTC gibi sha256 ya dayanan cryptocoin'lerde) distributed olarak yapılırsa EC2 üzerinde feasible olmadığını okumuştum önceden. Atıyorum 20 tane instance başlattın, o node'lar kendi arasında haberleşirken bir darboğaza giriyormuşsun. O yüzden atıyorum 20 tane başlatıp, bağımsız olarak kastırmak daha mantıklı gibi, ama bu da tabii sikkocoin'ler ile yapılacak orası kesin. Bir de nVidia kartların daha verimsiz olduğunu söylüyor herkes, e EC2'de de nVidia var, CUDA. Ama nerdlük. Merak. Denemek lazım. Vaktim olsa keşke yardırsam.

Ayrıca neden kimse daha kolay bir mining yazılımı - arayüzü yazmıyor. Bana kalsa client-side ve browser üzerinde çalışan bir app bile yazardım, yay gitsin sonra. Performans kaygıları vardır gerçi. Ne bileyim ya. Ortam derya deniz, o kadar çok denenecek şey var ki cryptocurrency piyasasında, düşündükçe bir şeyler çıkıypr.
Sosyal ağlarda paylaş

Predator said:

kermit said:

birde
wemineltc.com'dan mineladığımız ltcleri nasıl btc-e'ye aktardığımızın tutosunu yazarmı birisi buraya mesela ?
bakmadım hiç ama kesin zordur oda kastırıyodur

tam tersine çok basit. ürettiğini account ayarlarında verdiğin payout adresine gönderiyor site. otomatiğe alırsan en az 5 ltc olmak üzere ücretsiz walleta atıyor. 1 ltc yaptım hemen atayım dersen 0.02 ltc ücret var. walletta 5-10 dk coinler doğrulanıyor sonra wallettan btc-e ye atıyorsun btc-e nin sana deposit kısmında verdiği ltc adresine. orda da 15-20 dk içinde 6 doğrulama sonrası hesaba geçiyor. direk wemineltc den btc-e hesabına da atılabilir sanırım ama onu denemedim olmaması için bir sebep yok.
hiç bir zaman miningdeki payoutunuzu exchange sitesindeki deposit adresinize doğrudan yönlendirmeyin. en sağlıklısı pool -> wallet -> exhange sitesi
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Ayrıca neden kimse daha kolay bir mining yazılımı - arayüzü yazmıyor. Bana kalsa client-side ve browser üzerinde çalışan bir app bile yazardım, yay gitsin sonra. Performans kaygıları vardır gerçi. Ne bileyim ya. Ortam derya deniz, o kadar çok denenecek şey var ki cryptocurrency piyasasında, düşündükçe bir şeyler çıkıypr.
guiminer var, cgwatcher var, multiminer var

bir kaç tane daha bu tarz program var da cgminera bat dosyası yapmak bana hep daha kolay geldi nedense
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

Bombilo soylemis gerci de; daha once AWS optimizasyonu ve load balance vs hedeleriyle calismis biri olarak ben de soyleyeyim; bitcoin mining hakkinda hic bir bilgim yok ama amazondan kar etmek imkansiz olur sadece cpu ile. Fiyatlandirmalari muazzam scale oluyor. Siz dusunmeden onlar coktan dusunmuslerdir kisaca.

Yogunlugumun arasinda bunlara hic bakamadim 2 ayda koptu gitti buda; simdi elektrigimin bedava oldugu 7x24 calisacak bir workstation in oldugunu varsayarak konusursak, ben buna gpu mining yaptirtsam minerlar hangi instructionlari kullaniyorlar?

hangi miner neyi seviyor? ati farm mi yapilmali, cuda farm mi yapilmali? server level powerhouse cpu lat gnu lara yetisebiliyor mu?

bunun opportunity costunu gidip dumduz biseye yatirip bekleyip arbitraj kovalamak mi yoksa mining station kurmak mi daha mantikli?

sunlari biraz acalim lutfen palazli arkadaslar.

GPU mining scrypt crypto algoritması tabanlı ve buyuk oranda integer shift üzerine kurulu. scrypt'i seçmelerinin temel nedeni zaten memory-hard olması nedeniyle mumkun mertebe FPGA ve ASIC'leri engellemekti ki 2014'de gelecekler. simdiye kadar ıyı bıle dayandı.

amd'lerin nvidianın eline vermesinin temel nedeni integer performansları. nette bunu anlatan detaylı yazılar var, bi iki tanesini paylasayım;
* http://www.extremetech.com/computing/153467-amd-destroys-nvidia-bitcoin-mining
* https://en.bitcoin.it/wiki/Why_a_GPU_mines_faster_than_a_CPU

wiki'de ki article biraz eski ama konuyu acıklıyor.

SHA-256d'leri es geciyorum dedıgım gibi tamamen Application-specific integrated circuit lar kapattı piyasayı amazona odedıgınız parayla kalırsınız. zaten sırf bu yuzden bitcoin mining su anda tamamen goverment ve buyuk para odaklarının elınde oldugu soyleniyor. su anda butterfly labs yenı bı kart cıkarıyor pci icin, direk tek amacı btc mining, 600GH/s ve 5000$ civarı. su anda en kabadayı gpular 1200 mhash/sec galiba.

ki zaten ben goverment olsam, devletsiz para denen bitcoini engellemek istesem, direk yapacagım sey, ASIC'lere yuklenıp, networkun %51 hash powerini ele gecirip, networku yanıltıp, sistemi bitirmek olurdu. bitcoin decentralized olsa da, %51 hash powerı ele gecirdigin anda (ki cok paran varsa veya goverment gibi elının altında devasa hash gucu varsa yapılabilir sey), 1 gunde istersen bitcoini bitirebilirsin.

%51 hash gucunu alıp, dogruyu soyleyen nodelardan once daha uzun chain olusturuldugu gun, bitcoin ve devamında butun scam-coin'ler biter, cunku o durumda, butun gecmis transaction'ları ve mevcutta devam eden transaction'ları degistirebilirsin anlamına geliyor. ha işlerine gelir mi govermentların veya para odaklarının bilmiyorum.

arbitraj olayı, türkiye de an itibari ile bitti bashettigin konu btc-e'den btcturk'e tasıkmaksa.

> server level powerhouse cpu lat gnu lara yetisebiliyor mu?
bu konuda emin degilim. scrypt tabanlılar için tamamen integer & integer shift konusunda ki basarımlarına bakar olay.

bitcoin sha-256d için durum ortada zaten.

3. şey işe primecoin, protoshare ve quark gibi su anda cpu-only olan coinler. bunlarada yakın zamanda gpular pek gıremez gibi duruyor, primecoin temelde bi-twin chain ve cunningham chain hesaplıyor ki, her ne kadar algoritmik olarak arastırmıs olmasamda, okuduklarımdan anladıgım kadarıyla gpu ile basarımlı sekilde implement etmek olası degil. tipin biri cpu uzerıne gpu power basacak bisiyle urasıyordu ama basarılı olamadı. ASIC'ler bu coin'lere girer mi bilmem.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

cok pahalı abı, 600GH/s'i adam on siparise basladı iste 5000$'a. http://www.butterflylabs.com/monarch/

hah ben bu siteyi hatırlayamadıydım esas bunlar güzel doğru dedin bak

edit: yeni kart çıkartmış. 600 lük kartı 4.8k ya satıp, sitede hala 500 lük kasayı 22k usd ye satması epic olmuş
Sosyal ağlarda paylaş

@esh, alt-coin olmaz abi, block erupterlar sha-256d'ler için.

elle tutulur butun altocoin'ler scrypt - memory-hard. 2014'de gelecek olsada scrypt'ler için su anda herhangi bir ASIC & FPGA yok.

bu arad https://cex.io/'yu da yazalım yerı gelmısken. En buyuk bitcoin pool'u ghash.io'nun olayı bu. GH/s'yi exchange uzerınden satın alıp bitcoin farmlatılıyor ama su ankı hesaplarla en azı bı 100GH/s'den gırmek gerekiyor adam gıbı para kazanmak icin.

@dworgian, 600gh/s'i august'a on siparis alıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...