Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anadoluya çekik gözlü gelen Türkler nasıl bala bıyıklı oldu ?

Oguzhan06

Öne çıkan mesajlar

Türkmenistan ve Türkistan'da İç Anadolu'da yaşayanlara benzeyen insanlar bulmak gayet mümkün.

Abi zaten Doğu Türkistan'dakiler Kırgızlar gibi çekik gözlü değil ki yahut Moğollar gibi. Bu çekik göz olayı çok göreceli bir şey. Mesela Özbekler de daha çok Anadolu'daki Türkmenlere benzer.
Sosyal ağlarda paylaş

"Max Damage" said:

Türkmenistan ve Türkistan'da İç Anadolu'da yaşayanlara benzeyen insanlar bulmak gayet mümkün.

Abi zaten Doğu Türkistan'dakiler Kırgızlar gibi çekik gözlü değil ki yahut Moğollar gibi. Bu çekik göz olayı çok göreceli bir şey. Mesela Özbekler de daha çok Anadolu'daki Türkmenlere benzer.

Özbekistan ve Doğu Türkistan Türkler'den önce İrani olarak sınıflandıran Kafkasoid halkların yerleşik hayat sürdüğü bölgeler, Tacikler mesela bu adamların Türkleşmeyen kalıntıları. Türkmenistan'da da yine İrani ama göçebe topluluklar varmış, Türkler altında asimile olmuşlar. Türkmen sözünün kökeni Farsça "Türk'e benzeyen" anlamına gelen Türkmanend, Orta Asya yerlilerinin Türkleşme zamanlarında takılmış bir isim gibi duruyor. Ekseriyeti Asyatik göz yapısının belli olduğu adamlar yine bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

nibelung da atillaya ait tasvir var diye hatırlıyorum, bir ara bakarım diyordum ki kitabı buldum ve bu kitabı daha okumadığımı fark ettim, sipastik roland destanı ile karıştırmışım, neyse orada belki anlatıyordur.

batı ve doğu roma kaynakarlında da geçiyor gerçi ama bu destan daha güvenilir bence
Sosyal ağlarda paylaş

"Max Damage" said:

adamların hayat tarzları benzerse zaten benzerler. Yani benzer karasal iklimde yaşayan, tarımla uğraşan benzer beslenme rejimlerine ve gündelik alışkanlıklara sahip 2 kişi birbirine oldukça benzer.

Yoksa işe genetik bakımdan yaklaşırsak zaten tüm insanlar %99,98-99 aynı genlere sahip. Yani sen git japonya'dan rasgele bir adam seç, bir de kapının önünden geçen birini al karşılaştır. Tokyo'daki adamın genleri sana daha çok benziyor olabilir. Bilmem anlatabildim mi.

Yani çekik gözlü olması öyle büyük bir dna farklılığı olduğunu göstermez. Ten rengi ve yüz özelliklerini insan DNA'sındaki milyarlarca nükleotidden sadece birkaç yüzü belirler. İnsan genç bir tür olduğundan ve tarihi boyunca göç edip durmadan farklı gruplarla etkileşime geçtiğinden dünyaya yayılmış insan nüfüsu homojen kalmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...