Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kanuni eşcinsel mi?

ivan

Öne çıkan mesajlar

Bizde Kanuninin 30 yıllık devlet hayatındaki başarısının sebebleri diye bir kitap çıksa, buradaki çok bilmiş arkadaşların hiçbiri almaz/ilgilenmez.

Ama Kanuninin Sex hayatı diye bir kitap çıksa, çoğu atlar kitaba.

Sonrada bizim millet çok abaza, herkes seks odaklı düşünüyor, apaçi gençlik diye atıp tutarlar postlarda.

Bir gidin ya, klavye kahramanlarım benim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Kanuni bizim dedemiz de değil, hiçbirşeyimiz de değil.
Portekizli bir balıkçı hakkında konuşuyor olsak da diyecek miydiniz sanki "500 sene önce ölmüş adam ayıp oluyor" diye?
500 sene önce yaşamış bir insan diye acındırma edebiyatı yapmayın, açık açık söyleyin "ECDADIM O BENİM, LAF SÖYLETMEM O'NA!!" diye, derdinizin adamın ölmüş olması değil de gönül bağınız olduğu bas bas bağırıyor zira.
Sosyal ağlarda paylaş

quiternoob senin deden XIV bilmem ne olabilir,ama dede lafı lafın gelişidir yani,üzerinde yaşadığın topraklarda 46 yıl hüküm sürmüş türk oğlu türk bir adam işte kanuni,neden bu kadar içine dert oluyorki,yani herifin birinin dediği doğru,bu ülkede vatanını seven kadar vatanını satan herifte var galiba,duygu sömürüsü yapıyorsun cart curt lafları etme şimdi bana,sana ne kadar laf anlatsakta asalacı ermenilere deden kanuni demekle sana dediğimiz laf arasında bir fark olmaz sanıyorumi,ağır konuşuyorum ama tarih tarihçilerin işidir senin gibilerin değil !

bu arada kendimi savunmak için söylemiyorum ama milliyetçi cart curt değilim tamammı,bir soyu sopu belirsiz ingilizin haçlı zihniyetini savunduğu kadar,geldiğim kökenleri savunuyorum o kadar
Sosyal ağlarda paylaş

Ne oldu demin ölünün arkasından konuşulmaz diyordun şimdi "46 YIL HÜKÜM SÜRMÜŞ TÜRK OĞLU TÜRK GADANAĞINA GURBAN OLDUĞUMUN" diyorsun? Ben de onu diyorum işte, açık konuş. Senin baban da padişah olsa sen de hüküm sürersin, 500 yıl önce 46 yıl boyunca benim bulunduğum toprakların kaymağını yemiş diye neden saygılı olmam gerekiyor? Sınırlarını genişletmiş diye mi? Kendi sınırlarını genişletmiş daha fazla kaymak yemek için, dedeminkini mi genişletmiş?

Senin Türk oğlu Türklerin, Türk oldukları için Timur geldiğinde Türkmen beylikleri patır patır Timur'un tarafına geçti değil mi? O yüzden yüzyıllar boyu ayaklandılar Osmanlı'ya karşı, Osmanlı Türk oğlu Türk olduğu için Türkmen kültürünün merkezi olan Karamanlılar'ı sınırlara sürüp bize mollalarla içini kuruttuğu yobaz bir Konya bıraktı, Hırvat kökenli paşalarla onbinlerce Türkmen katletti? Jöntürkler Osmanlı'yı Müslüman bir Roma'dan sınırları haddinden fazla geniş bir Türk devleti'ne çevirene kadar Anadolulular arasında askerden kaçmak bir marifetti heh, 1850 yılındaki deden, eğer Türk idiyse, seni görse suratına tükürürdü muhtemelen.

Ha diyorsan ki Kanuni farklı, bütün Osmanlı içinde bir melaike o vardır, isterse melaike olsun yani ne fark eder? yaşayıp yaşamadığına sadece kitaplardan okuyarak inanabildiğimiz bir adama niye bir dede gibi hörmet göstermemiz gerekiyor? Burada saygısızlık da yok yani, eşcinsel mi değil mi diye sorulmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Kör müsünüz anlamak mı istemiyorsunuz sayın Melih Gökçek terk demagoji üstatları, varlığı ve yokluğu saptanamayan hakkındaki birikimler artık dünyaya mal olmuş kişiler hakkında belirtilen ifadeleri, günümüz Osmanlı torunları bile (sizin aksinize, gerçekten torunları olanlar) "Abdülmecid'e kadar tarih ama Abdülmecid'den sonrası akraba gibi geliyor" derken siz kim oluyorsunuz da bir dedeye, babaya, kişiye yöneltilmiş ifadeler gibi ele alabiliyorsunuz? Churchill eşcinsel miymiş dense de bu dedeli babalı analojiler verilecek miydi acaba? Biri çıksa "senin baban saçmalamış" dese ve " Oliver Cromwell bu kararında saçmalamış" dese ikisinin saygısızlığı aynı mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

pardon suç bende özür diliyorum tamam,sorun senin gibileri ciddiye alıpta cevap vermekte çünkü hemen hazırcevapsınız,cahilliğimizden ve ordinaryüs profesör edasıyla konuşamamaktan dolayı suçluyuz ama şunu unutma tamammı,ben tamamen yaşadığım toprakların düşünce sistemiyle ki bu sistematik 80 yıldır yürürlükte olan milliyetçi temelleri,roma hukuk sistemine dayanan sistemle değil,binlerce yıldır çeşitli doğa olaylarıyla,acılarla,göçlerle efsanelerle yoğrulmuş ve en sonunda ortaya dünyadaki en adaletli imparatorluk sistematiğini çıkarmış bir milletin diliyle konuşmayı tercih ediyorum dostum ,sen devam et bu yolda yürüyüşüne ne de olsa moda geçmişini inkar etmekte yatıyor,yani seninle hollanda ya almanya ya başvurup türkiye bana işkence yapıyor,ben pkk lıyım diyipte pkkyla zerre alakası olmayıpta vatan sevgisi içinde olmayan insanlarla eşit görüyorum.ayrıca not pkk nın da derin devletin bir yapılanması olduğuna inananlardanım,daha da cevapta yazmıyorum sana davos a da gelmiyorum falan filan işte .
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ne kavga dönmüş burada.

Quiternoob haklı gibi ama. Milli duygularla tartışılan tarihin karşısına geçip gülmek, kitabını da mangalda yakıt olarak kullanmak gerekir. Bak canım kaşarlı mantar çekti şimdi.

Finis. Exeunt!
Sosyal ağlarda paylaş

escinsel olmasini kendilerine hakaret saydigi icin homofobik insanlar bu soruya karsi kanuniyi savunduklarini saniyolar.

yahu adam cihan imparatoru degil mi? kariya kiza da bakar, oglana da adamin keyfinin nesini savunuyosunuz?

hatta o zamanlar simdikinden cok daha normalmis, hani erkekle beraber olana escinsel gibi bi isim falan taktiklarini bile dusunmuyorum, gayet normal takilmistir o da.

kisin oglanla, yazin kadinla miydi tersi miydi neydi oyle de bisey vardi
Sosyal ağlarda paylaş

pinkporing said:

pardon suç bende özür diliyorum tamam,sorun senin gibileri ciddiye alıpta cevap vermekte çünkü hemen hazırcevapsınız,cahilliğimizden ve ordinaryüs profesör edasıyla konuşamamaktan dolayı suçluyuz ama şunu unutma tamammı,ben tamamen yaşadığım toprakların düşünce sistemiyle ki bu sistematik 80 yıldır yürürlükte olan milliyetçi temelleri,roma hukuk sistemine dayanan sistemle değil,binlerce yıldır çeşitli doğa olaylarıyla,acılarla,göçlerle efsanelerle yoğrulmuş ve en sonunda ortaya dünyadaki en adaletli imparatorluk sistematiğini çıkarmış bir milletin diliyle konuşmayı tercih ediyorum dostum ,sen devam et bu yolda yürüyüşüne ne de olsa moda geçmişini inkar etmekte yatıyor,yani seninle hollanda ya almanya ya başvurup türkiye bana işkence yapıyor,ben pkk lıyım diyipte pkkyla zerre alakası olmayıpta vatan sevgisi içinde olmayan insanlarla eşit görüyorum.ayrıca not pkk nın da derin devletin bir yapılanması olduğuna inananlardanım,daha da cevapta yazmıyorum sana davos a da gelmiyorum falan filan işte .

Heh binlerce yıldırmış.
Binlerce yıllık tarih geriye doğru iz sürüp benzer kültürleri uç uca ekleyerek olmaz, onun sonu Homo Sapienler'in Kenya'dan dağılmasına kadar gider söyleyim. Kültürü binlerce yıllık olan adam onu okullarda öğrenmez, heryerden fışkırdığı için zaten bilir. Türkler'in ortaya çıkışı MS 500, ondan önceki kökenleri hakkında sadece tahmin yürütlebiliyor, ortaya çıktıklarından beri ne yerleri sabit ne yerleşik bir kültürleri var ne de o güne ait muhafaza edilmiş ortak değerler, birikimler var. Türkler'e ise cumhuriyet ile beraber binlerce yıllık bir medeniyet oldukları "öğretildi". O gün bugündür binlerce yıllık medeniyet sanıyorlar kendilerini, sorsan Ramayana destanı yazıldığında, 10 levha kanunları yazıldığında Türkler ne yapıyordu diye cevap yok ama. Türkler yok çünkü, ataları da nerede belli değil.

Ortaya çıktıktan birkaç yüzyıl sonra Fars ve Roma devlet anlayışıyla tanışır tanışmaz onları benimseyip attan inip çadırları terk eden Türkler'in uzantısı olan, devlet teşkilatlanması, tımar sistemi, idare biçimi, müziği birebir üstüne yerleştiği Roma'nın aynısı olan Osmanlı mı Roma değil de binlerce yıllık efsanelerle yoğrularak şekillenmiş? O yüzden mi gerek mevki gerek kanun gerek teşkilat isimlerinin hiçbiri Türkçe değil? Dede Korkut icad ettiği için mi başka dillerin sözcük haznesinde varken Türkçe'de yok o kavramlar? İslam hukuku binlerce yıllık Türk hukuku mu, bizim ulema diye bildiğimiz kesim aslında yörük ozanları mı?

Hiç Türk imparatorluğu diye üzerine yatma Osmanlı'nın, o Türk oğlu Türk dediğin adamın babasının Şah İsmail'e mektubu vardır "Ben ki Sultan Beyazıd'ın oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk" diye. Osmanlı etnik bir devlet değildir, imparatorluk olunduğunda o Türkmenlik gömleği çıkarıldı. Türkler Osmanlı'nın tebalarından biridir, Ermeni, Rum, Sırp gibi. Sondakiler gelir getiren işlerde konumlanırken Türkler ise üretim ve savaş gücü için kullanılmıştır.

Ayrıca mesajlarında neden sürekli pkk ve asala ile ilgili anektodlar verdiğini ise hiç anlamadım, Türklük ile ilgili birşey konuşulduğunda promosyon olarak geliyor sanırım bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

quiternoob said:

Türkler'in ortaya çıkışı MS 500, ondan önceki kökenleri hakkında sadece tahmin yürütlebiliyor, ortaya çıktıklarından beri ne yerleri sabit ne yerleşik bir kültürleri var ne de o güne ait muhafaza edilmiş ortak değerler, birikimler var.

çin yıllıklarında m.ö 1000 yıllarından beri izi sürülebiliyor. öncesinde sibirya ormanlarından orta asya'ya inerken bırakılan, bugün dahi gelişmeleri takip edebildiğimiz bir sürü delil var. türk derken tabii millet olarak değil; ama o kültürün izleri her taşın altından çıkıyor asya'da.

dünya'da bir sürü üniversitede bir sürü türkolog var. kara kaşımız, kara gözümüz için uzmanlıklarını türk tarihi üzerine seçmiyor bu insanlar. dünyanın yarısında 2000 senedir olanları anlamak için türk tarihi de bilmek gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

Binlerce yıllık tarih geriye doğru iz sürüp benzer kültürleri uç uca ekleyerek olmaz

Alıntıladığın kısımdan hemen önceki cümle bu ve söylediklerine cevap niteliği taşıyor. Bütün kültürlerin alt kültürleri vardır, Hindistanlıları, Çinlileri, Farsları, Latinleri, Yunanları baktığın zaman milattan önce 500de 1000de aynı hallerinde, bugün o günkü kültürlerinin birikimlerini taşıdıklarını görebiliyorken Türkler'in izini ise sadece onlardan önceki kültürleri onlarla ilişkilendirerek sürebiliyoruz ve bu kültürleri sadece komşularının bıraktığı kaynaklardan ve arkeolojik buluntulardan tahlil edebiliyoruz.

Bu prosedür de şöyle oluyor, söz konusu kültür Türk kültürünün bazı trademark olmuş özelliklerine benzerlik gösteriyorsa o kültür Türkler'in kökeni olarak kabul görüyor fakat adamların nece konuştuğunu hiçbir şekilde bilemiyoruz, sadece tahmin. Bahsettiğin Çin kaynakları M.Ö 1000'lere kadar gitmez, Çinliler'in bozkır göçebeleri ile ilgili kayıtları İskitler ile başlar bu da MÖ 500-600lere tekabül eder ve İskitler dünyada yaygın olarak bir Hint-Avrupa kavmi olarak kabul görmüştür. İskitler'den sonra ise Türkler'in Asya Hunları dediği Xiongnular vardır bu da MÖ 300-200lerdir, ortak kanı bunların Türkler'in ataları olduğudur ama ne onlardan Türkler'e giden somut bir devamlılık izi var ne de Türkler'den onlara. Türk devletlerinde kendilerinden önceki büyük devletlere özenmek, kendilerini onların ardılı olarak göstermek bir gelenektir örn Türgişler kendilerine Göktürk derler, Avarlar dağıldıktan sonra batıya göç eden Türki kavimler kendilerini Avar olarak tanıtır ki Göktürkler bunun üzerine Bizans ile temasa geçmiştir, bu adamlar başıboş serseriler bunları Avar olarak tanımayın onlar Avarlar'ın tırnağı bile olamaz diye.

İlk ortaya çıkan Türkler'de ise görüyoruz ki köklerini herhangi bir devletten değil sadece Oğuz Kağan gibi mitlerden alıyorlar bu yüzden Türk kültürünün miladı da Göktürkler'dir, ondan önceki kökleri olsa olsa İngiliz-Sakson, Yunan-Dor misali bir halef-selef ilişkisi olarak ele alınabilir.

Düzeltme: Birn önceki mesajımda 10 levha demişim özür dilerim aklım Musa'ya gitmiş, 12 levha olacaktı :D
Sosyal ağlarda paylaş

bizim etrüskler'e türk demeye hakkımız var;
çünkü birçok avrupalıya kalsa onlar da çin kültürünü kuranların hint-avrupa'lı kavimler olduğunu iddia ediyorlar :D

quiternoob, sen nasıl bir delil bekliyorsun anlayamadım. çinlilerin bile kökeni ya da antik tarihi ile ilgili bir sürü tartışmalı konu var. tabii ki dediğin gibi tarihte farklı bölgelerde yaşamış kavimlerin arasındaki dil, din, el sanatları vs kültür öğelerinin izi sürülüp milletlerin tarihi kökeni ortaya çıkartılmaya çalışılıyor.

çin kaynaklarının tarihi ve göçebelerle ile ilgili bilgin yanlış. daha m.ö 2000'lerde, çin kuzeyden gelen saldırılarla uğraşıyordu ve tabii ki kayıtlarda bunlar geçiyor. xiongnu'ların kökeni m.ö 1200 lere kadar çin kayıtlarında bulunabiliyor, guifan ya da guifang diye.

dediğim gibi, kesin bilgi ya da kanıya sahip olmak için çok uzun zaman geçmiş bu konuların üstünden; ancak çin'i ve orta asyayı senelerce bunaltmış xiongnu'ların bir anda ortaya çıktığına inanmak çok güç. bu kültürün öncesi yok, izi sürülemiyor fikrine nereden kapıldın?

madem bu kadar yazdık, bi de milletlerin kökenini devletlerden alması konusuna girelim? şaka yapıyorsun di mi? :P

o mitler konusuna gelince, orta asya'daki bütün türk kavimlerinde şaman kültürünün getirdiği bir gerekliliktir. hanedan başa geçtiğinde kendisini diğerlerinden ayırabilecek bir soyağacı icat ederdi. su kenarındaki bir ağaca vuran güneş ışınlarının ağacın dallarından bilmem be hanı doğurması, ayı ya da kurt vs ile ilişkiye giren bir baba ya da anneden olma falanca kağan gibi gibi. zaten daha sonra bunlar kavmin fetişi olurdu ve kutsal kabul edilirdi. anadolu'ya kadar gelmiştir bu gelenek. ak koyunluların mesela hatırladığım kadarıyla akdoğandı.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

bizim etrüskler'e türk demeye hakkımız var;
çünkü birçok avrupalıya kalsa onlar da çin kültürünü kuranların hint-avrupa'lı kavimler olduğunu iddia ediyorlar :D

Böyle birşey yok
huun said:
.
quiternoob, sen nasıl bir delil bekliyorsun anlayamadım. çinlilerin bile kökeni ya da antik tarihi ile ilgili bir sürü tartışmalı konu var. tabii ki dediğin gibi tarihte farklı bölgelerde yaşamış kavimlerin arasındaki dil, din, el sanatları vs kültür öğelerinin izi sürülüp milletlerin tarihi kökeni ortaya çıkartılmaya çalışılıyor.

Yazılı hiçbir kayıt bırakmadıkları gibi yerleşik bir kültürleri olmadığı için adamların nece konuştuğunu bile bilemiyoruz. Bu yüzden çevre medeniyetlerde haklarında bir kayıt yoksa bu kültürler kalıntıların bulundukları bölgeye veya bulunan eşyalara göre adlandırılı örn: Andronovo, Pazrık ya da Savaş Baltası, Taralı Taş gibi. Bunlar aynı zamanlarda dünyanın geri kalanında mevcut olan Yunan, Çin, Hindistan gibi yerleşik medeniyetlere göre daha ilkel olan paleolitikten hallice kabilelerdir.

huun said:

çin kaynaklarının tarihi ve göçebelerle ile ilgili bilgin yanlış. daha m.ö 2000'lerde, çin kuzeyden gelen saldırılarla uğraşıyordu ve tabii ki kayıtlarda bunlar geçiyor. xiongnu'ların kökeni m.ö 1200 lere kadar çin kayıtlarında bulunabiliyor, guifan ya da guifang diye.

MÖ 2000ler Xia hanedanlığıdır, kendileri küçük bir hanedanlıktır ve göçebelerle ilgili bir kayıtları olduğunu hiç duymadım. Guifanglar'ın Xiongnular'ın ataları olduğu olsa olsa bir yorumdur, aralarındaki bağlantı ile ilgili hiçbir somut delil yok. Romalılar'ın Kartaca ile başlayarak sınırları dışındaki herkese Barbar demeleri gibi bir durum da olabilir bu Guifang denen adamların nece konuştuğu biliniyor mu?

huun said:

dediğim gibi, kesin bilgi ya da kanıya sahip olmak için çok uzun zaman geçmiş bu konuların üstünden; ancak çin'i ve orta asyayı senelerce bunaltmış xiongnu'ların bir anda ortaya çıktığına inanmak çok güç. bu kültürün öncesi yok, izi sürülemiyor fikrine nereden kapıldın?

Öncesi yok demedim, dikkat ettiysen tüm mesajlarımda bütün kültürlerin bir alt kültürü olduğunu vurguladım. Başka bir kültür ile bağlayınca o binlerce yıllık bir kültür olmaz, öyle olsa dünyada binlerce yıllık olmayan kültür yok. Türklüğün başlangıcı bir yerdedir, öyle olsa Amerikalılar da bütün İrlanda, İngiliz, Almanya, Afrika kültürlerini ve onların kökenlerini sahiplenir binlerce yıllık kültür der.
huun said:

madem bu kadar yazdık, bi de milletlerin kökenini devletlerden alması konusuna girelim? şaka yapıyorsun di mi? :P?

Burada ne demek istediğini anlamadım.
huun said:

o mitler konusuna gelince, orta asya'daki bütün türk kavimlerinde şaman kültürünün getirdiği bir gerekliliktir.

Mit herkeste olan birşey, şaman olması gerekmiyor.
huun said:

hanedan başa geçtiğinde kendisini diğerlerinden ayırabilecek bir soyağacı icat ederdi. su kenarındaki bir ağaca vuran güneş ışınlarının ağacın dallarından bilmem be hanı doğurması, ayı ya da kurt vs ile ilişkiye giren bir baba ya da anneden olma falanca kağan gibi gibi. zaten daha sonra bunlar kavmin fetişi olurdu ve kutsal kabul edilirdi. anadolu'ya kadar gelmiştir bu gelenek. ak koyunluların mesela hatırladığım kadarıyla akdoğandı.

Osmanlı'nın soy ağacına bakarsan kendinden önceki Türk devletlerine gittiğini görebilirsin ama Göktürkler'e baktığımız zaman onlardan önceki herhangi bir devleti selef olarak gösterdiklerini göremiyoruz. Bağlantı Göktürkler'e kadar somut bir şekilde ilerlerken Göktürkler'den öncesine ait kök bir mit. Bugün Oğuz Kağan'ın Mete Han olduğu düşünülüyor, Göktürkler ile arasında 6-7 asırlık bir kopukluk var, 6-7 asır sonrasına ancak mit olarak ulaşabilmiş, ortada bir süreklilik yok. Evet illa ki bir yerde kökleri var, herkesin biryerde kökü var ama aradaki şuur farkından dolayı bunları birbirinden ayırmak durumundayız. Türklük şuurunun olmadığı zamanlardaki kök öğeleri Türklük şuuruna dahil edemeyiz, öyle olsa dediğim gibi İngilizler de Angl, Saxon, Frisi ve Jut kavimlerini İngilizlik şuuruna dahil edebilirlerdi, saçma gelmiyor mu kulağa?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...