Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Siyasi fikir değişimleri

Mithat

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

şey olabilir ya, belirli kıstaslara göre oy katsayısı.
mesela ben içerenköye yeni taşındım, benim oy oranımın 10 yıllık adama göre düşük olması lazım
navyamphs said:

Suark said:

navyamphs said:

abi içinde "etnik milliyetçilik ve din" olmayan bi parti kursunlar, mis gibin akar gider memleket
ne bilim finlandiya, norveçte felam vardır, onlardan örnek alsınlar

bunun için etnik milliyetçi olmayan ve dinle alakasız seçmen lazım=)

ben onun çözümünü de bulmuştum da, aysun kayacı benden önce davrandı :)
abi bu demokrasi çok boktan bişi
"madem yöneten benide yönetecek, onu seçme hakkım var" dan başka bi tarif bulun buna aq
herkes oy kullanması lan, olmuyo yani

said:
japonya'da oy kullanma işlemi klasik parmak basma ile değil, özel el yazısı ve altına imza ile yapılmaktadır. bu sistem okuma yazma bilmeyenlerin oy kullanmasını imkansız hale getirmektedir.

şööle bişi buldum nette, doğruysa benim aklıma yattı abi.
bi yerden başlamak gerek
Sosyal ağlarda paylaş

Abi el yazısını nasıl algılayıp 'bu adam okumuş el yazısına sahip' veya 'bu adam okumamış el yazısına sahip' diye ayırıcaskın?

Akp öyle bir durum olsa hemen el yazısı kurslarına bastırır parayı.

Direk ilkokul bitirememiş adamdan başlayarak , lise mezunu olmadan olmaza gider bu.

Benim kanaatim üniversite kayıdı olan herkes oy kullanabilsin (üniversiteye başlayıp bırakanlar var , daha bitiremeyenlerimiz var) 18+ olup üni okuyor veya yarıda bırakmış ve bitirmiş olanlar kullansın sadece.

Chp %30
bdp %18-20
Akp %18-20

gerisi %5 ve altı

şeklinde olur tahminimce bu durum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Bazıları buna omurgasızlık diyor , bazıları oynaklık diyor. Bu durumdan harbiden rahatsız oluyorum ama baktım malzeme çıkar garbage trollük bu anlatiim stres atalım dedim.

İlk oyumu 2011 yerel seçimlerde kemal kılıçdaroğluna verdim, dedim değişik bir tipe benziyor bakalım nasıl olcak , sonra genel seçimlerde bu da tırt çıktı dedim vazgeçtim ne akp ne chp hoşuma gitmedi , dedim bari boşa gitmesin bu heriflerin bir işe yaradığı yok mhp'ye attım oyu , hiç yoktan %10'un üzerinde kalsınlar bari dedim.

Şimdi yine yerel seçimler var , topbaşı saymıyorum zaten akp diye , sarıgül desen sırf cebini doldurmaya bakan yetersizin teki hayatta oy vermem maltepe döneminde olanlar yakınımızda oldu durumlar ortada istanbulun başına geçse istanbula bir faydası olmazda cebi iyi dolar anca o kadar.

Bu seferde sırrı süreyya olacak gibi oy seçimim , yani chp-mhp-bdp şuana kadar verdiğim oylar bu sıralamada. Kim daha delikanlı duruyosa , kim aklıma yatıyosa ona oy veriyorum , bence insanın tek partiye kafayı takıp nolursa olsun ona oy vermesi baya saçma , hep bir aileden gelme durumu bunlar en azından öyle duruyo. Bence insanlar düşünüp karar vermeli hangisi daha iyi aday diye kafadan sallayacağına.

Go troll go.

Omurgasızlık denilen şey bu değil. Bir insan bir iki sene önce "bu adam ülkemizi taş çağına geri götürür" dediği kişinin başdanışmanı olunca "çok yüce başkanımıza telekinetik saldırıda bulunuyorlar" moduna girerse sorun oluyor. Vergi affı döneminde muhalefet, kanalın borcuna af gelince hükümetçi takılan basın çalışanları sorun oluyor. Bir parti açık seçik, körün göreceği, sağırın duyacağı biçimde din fanatizmi üzerine siyaset yaparken kadrolaştıkları memuriyetlerde iş bulurum/ihale alırım umutlarıyla ekonomi, özgürlük, hak, hukuk gibi konularda yalanlar söyleyerek o partiye, "aslında savunduğu ideolojiyle uzaktan yakından alakalı olmasa da ucundan bir yerinden kazanç sağlayabileceği düşüncesiyle" destek veren insanlar sorun.

En güzel, örnek hoca derste sorar: "nerelisin evladım" der. Öğrenci de "siz nereliyseniz oradanım hocam" diye cevaplar. Omurgasız, haysiyetsiz ve asalak adam budur işte. Çıkarı için karakterini, çevresini çöpe atan, kendi başına iş yapmaya yetemeyip hep yancı kalan adamdır. Bir patron gelsin, bir gün daha işte kalabilmek için taşaklarını yalayayım diyen adamdır.

Adam gibi muhalefet eden "dürüst" adamlar olsa chp'ye oy atan kaç kişi çıkar? Siyasi parti futbol takımı gibi fanatikçe tutulmaz ve değiştirebilir. Sorun o değil. Sorun insanların küçük hesaplar için karakterini çöpe atmasında.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun sizde değil abi sorun salak siyasetçilerde. insanın takip edesi gelmiyor. şu sarıgülün falan chpye geçiş konuşması embesillik yani yapmacık yapmacık gülüyor el sallıyor BA-ŞA-RA-CA-ĞIZ temalı şarkılar falan.

ayrıca

anasını satayım parti mi apartman yönetimi mi belli değil. vehbi bey 12 yıldır yöneticilik yapıyor aman değişmesin ayrılmasın. lan adam düz mantık gitmiş işte aidat toplamış bir sikim gelişmemiş apartman. aman vehbi bey ayrılmasın.

vehbi ölüyor yerine necla hanım geliyor. necla fazla aidat topluyor. iki boya atıyor apartmana. BAYA bir yüzdesini de cebe indiriyor: aman canım kim uğraşır ki yoksa tabi atacak cebine.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Bazıları buna omurgasızlık diyor , bazıları oynaklık diyor. Bu durumdan harbiden rahatsız oluyorum ama baktım malzeme çıkar garbage trollük bu anlatiim stres atalım dedim.

İlk oyumu 2011 yerel seçimlerde kemal kılıçdaroğluna verdim, dedim değişik bir tipe benziyor bakalım nasıl olcak , sonra genel seçimlerde bu da tırt çıktı dedim vazgeçtim ne akp ne chp hoşuma gitmedi , dedim bari boşa gitmesin bu heriflerin bir işe yaradığı yok mhp'ye attım oyu , hiç yoktan %10'un üzerinde kalsınlar bari dedim.

Şimdi yine yerel seçimler var , topbaşı saymıyorum zaten akp diye , sarıgül desen sırf cebini doldurmaya bakan yetersizin teki hayatta oy vermem maltepe döneminde olanlar yakınımızda oldu durumlar ortada istanbulun başına geçse istanbula bir faydası olmazda cebi iyi dolar anca o kadar.

Bu seferde sırrı süreyya olacak gibi oy seçimim , yani chp-mhp-bdp şuana kadar verdiğim oylar bu sıralamada. Kim daha delikanlı duruyosa , kim aklıma yatıyosa ona oy veriyorum , bence insanın tek partiye kafayı takıp nolursa olsun ona oy vermesi baya saçma , hep bir aileden gelme durumu bunlar en azından öyle duruyo. Bence insanlar düşünüp karar vermeli hangisi daha iyi aday diye kafadan sallayacağına.

Go troll go.

demek ki yetişebilseymişsin zamanında cem uzan'a oy atacakmışsın.
abi türkiyede yaşıyoruz hangi kafadasınız siz ya
seçim öncesi atıp tutmak kolay ki siyaset dediğin zaten palavlalar silsilesi. kim verdiği sözleri tutmuş ki şimdiye kadar..
insanın belirli bi hayat felsefesi olur ona en yakın kim geliyorsa ona atarsın oyunu.
hangisi daha delikanlı duruyorsa nedir te allam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...