Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Shogun vs Rome ve Medieval (Total War)

Bone

Öne çıkan mesajlar

said:
Sam, 17 Aralık 2004 23:23 tarihinde demiş ki:
bone ne diye başlık açıyorsun peki madem onu anlamış değilim, "shogun rome'dan daha iyiydi" demek maksadıyla açılmış başlık, "ben hazzı alamadım" başka birşey.

ilk mesajımdan beri anlatmaya çabaladığım olay şu.
özellikler açısından, Shogun'dan sonra çıkan her oyun hep daha iyi şeyler getirdi.
Medieval, Shogun'ı geliştirdi. Savaşlarda ve Şehir planlamasında birçok yenilik gelmişti.
Aynen Rome'da da bir yenilik getirmişler.
Şehirlerin income'larından happiness'a kadar herşeyin nedenlerini belirtiyorlar. Guide koymuşlar. Medieval gibi savaşa sadece bir iki özellik getirmemişler, direk 3D yapmışlar ve böylece altyapı da çok değişmiş vs vs.

Ancak asıl söylemek istediğim şu
Medieval ve Rome gibi her yeni oyunda özellikler gelişmesine rağmen, "eğlence" yönünden gerilemiş gibi geliyor bana.

İlk baştan beri anlatmaya çalıştığım olay bu. Ama sen ise sadece beni "Rome'a iğrenç dedin"le suçluyorsun.
Rome gene bir "Total War", oyunu çok güzel yapmışlar, özelliklerini başarıyla geliştirmişler vs vs ancak eğlence açısından aradığımı bulamadım.

Savaşlardan önce generalin konuşması güzel bir fikir. Ancak "rüzgarı ensenizde hissetmek" gibi duygular uyandırmadı bana. Örneğin Gladiator'de filmi başındaki savaş sahnesinde General ordunun etrafında dolanıyor, askerlerin hazırlıklarını izliyoruz, biri bağırıyor "mancınıkları hazırlayın" felan.
Ya da Bravehart'ta Mel Gibson'un koca bir ordu önünde konuşması çok iyi bir sahnedir.
Oysa Rome'daki konuşma sahneleri çok sıkıcı.
Kamera askerlerimizin etrafında dönüyor, birimlerimizi tek tek izliyoruz, bu sırada birisi de birşeyler söylüyor. Tamam güzel fikir, ancak sabit duran birimlerimiz ve generalin monoton sesi bu sahneyi çok sıkıcı yapıyor. Kameranın etrafta dönmesiyle yetinmeyip, ordunun generalinin birimler etrafında dolaştığını da gösterebilirlerdi mesela. İlk birkaç kez izliyorsunuz, daha sonraki seferler sadece skip...

Fillerin askerlerimi uçurduğu, süvarilerimin piyadeler içine dalıp onları yardığı, koca kalenin kapısını kırıp sonra da sokaklarında katliam yaptığım
destansı sahnelerinin olduğu bir savaştan önceki "konuşma" sahnesinin bu kadar basit ve yüzeysel olmamasını isterdim. Yaptığım savaşların Gladiator veya Braveheart'tan ne eksiği var da Generalim'in konuşması bu kadar basit geçilmiş?

Bir de Icewind Dale 2 oynayım dedim bugün, oyunun başında karakterimize ses seçtiğimiz kısımdaki seslendirmeler bile, Rome'daki generalin konuşmasındaki seslendirmeden çok daha başarılı bence.
Video diyorum yine, Shogun'da Assassin videoları, No-dachi samurai videosu, harakiri videosu gibi şeylerin Medieval ve Rome'da arttırılmasını isterdim, ama tersine kaldırmışlar, basit bir yazı koymuşlar.
Ya videoları skip eden sırf yazıyı okumak isteyen varsa direk skip eder zaten, videoları izleyenler neden es geçiliyor.

Bu söylediklerim basit birkaç şey gibi gözükebilir ancak oyunda zevk veren etmenler. Vampire: Bloodlines'ın en sevdiğim yanı, karakterlerle konuşmaları sırasındaki ses tonu ve mimikleri. Normalde rpg'lerde "konuşma" dediğimiz şey, "quest almak"tan başka birşey değildir. Baldur's Gate ve IceWind Dale gibi oyunlarda bile tüm dialoglara seslendirme yapılmamıştı mesela.
Ancak Bloodlines'ta sadece "quest almak" için dialoglara girmiyorsunuz, her dialog size ayrı bir zevk veriyor.

Zırvalıyorum birşeyler belki ama, asıl anlatmak istediğim şey senin çektiğin "Bonecrusher Rome'u kötülüyor" değil, asıl anlatmak istediğim "Shogun'daki özelliklerin her oyunda artmasına rağmen eğlencenin azalması"[signature][hline]Did you know that 4 out of every 5 people have the potential to be a zombie?
Sosyal ağlarda paylaş

ya yapmayın allahınızı seveyım ne shogunı ya..o ilk oldugu icin belki okadar.[signature][hline]Angelfire, 24 Kasım 2004 23:11 tarihinde demiş ki:
bitidirdiniz ömrümü tükettiniz yemin ederim
anlamıyorum amacınız ne sizin
biz dostuz mu demeye çalışıyonuz ya

--------
BonePART, 27 Kasım 2004 04:47 tarihinde demiş ki:
ister ırkcı deyin ister kafatascı ben turk olmakla da turk dogmaklada gurur duyuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 18 Aralık 2004 16:32 tarihinde demiş ki:
shogunda japon teması var. diğerlerinde yok.
shogunda video var. diğerlerinde yok.
shogun tartışmasız üstündür. budur yani.

Bu kadar
hatta ben de ekliyim

shogunda Sun Tzu'nun özlü sözleri var, digerledinde yok
shogunda ufacik bir ada ve bu adanin tek sahibi olmaya calismak giib makul bir amac var, digerlerinde yok
shogunda japon atmosferi japon karizmasi ve japon ruhu var sonuna kadar, digerleri bu acilardan çok zayif kaliyorlar.

Rome teknik olarka harika bir oyun. Savaslar vb harika. Ama "havasi eksik". Kesinlikle böyle. Keske ayni oyun sistemini alip shogun'a yada medieval'a atabilsek. Yani romaliyi oynamak bir yerden sonra sikiyor. Hem roma havasina da bir türlü giremiyorum oynarken. Romalidan baska birseyi dogru dürüst oynamak da çok zor. Bunun üstüne gitmemisler oyunda.

Shogun'da ne oldugunuzu ve ne yapmianiz gerektiginiz kesindi. Her faction'un da bi havasi vardi. Medieval'da bu biraz daha zayiflasti, ama yine de bir iste alman piyadesi fransiz atlisi ingiliz okcusu havasi vardi. Bunlar birbirleriyle rekabet edebiliyor sizi havaya sokabiliyordu

Ama Rome'da sadece Filler ve romali piyadeler var. Bu kadar. Diger üniteleri atin hatta (-:

Keske ayni grafiklerle ve oyun yapisiyla bir medieval oynasaydik. tadindan yenmez olurdu.

Mimarca koyayim noktayi; Rome avan (kaba) projesi harika bir oyun. Ancak kesin projesi , cilasi cok eksik kalmis. Oyun harika ama bana kendini oynatamiyor[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

bone'cum "bir bonecrusher klasiği" diyorum işte bu yüzden.. :) kafana taktın mı en olmadık şekillerde kötüleyebiliyorsun bir oyunu. eğlenceyi almamanın nedeni olsa olsa bir total war oyununu ilk defa görmediğin, daha önceki oyunları fazlasıyla oynadığın, sonuçta bir devam gördüğün için olabilir bence..

komutanın konuşmasına takmışsın şimdi de kafayı, kötülemek için nasıl bir formül buldun diye merak ederek okudum ve gördüm ki yine ustalığını konuşturmuşsun.. :-p yahu bu bir rts, nasıl olur da rpg gibi seslendirmede rakibi olamayacak bir türün en iyi örnekleriyle (seslendirme açısından) kıyaslarsın? general nasıl ayrılsaydı kendi ünitesinden, tek kişilik birim değil ki? ne koysalardı sırf dekor olsun diye? adamlar bir yenilik yapıp normalde hiç yapılmayan birşeyi koyuyor, sen de "neden eksik olmuş" diyorsun. "bulup da bunamak" tabirini hatırlattın yani.. :)

komutanın konuşması her defasında değişirken halen bin defa aynısı tekrarlanan assasin, no-dachi videolarını övüyorsun. aynı anda da duruma göre değişen şeylerin olduğu rpg'leri örnek veriyorsun. kana susamış bir generalse "onların kanında yüzmek istiyoruuuuummm" diye haykırınca komutan sıkılıyorsun ama 1000 defa aynı videoyu izlemekten sıkılmıyorsun? kusura bakma ama bir acayiplik var.. :-)

ha ben shogun'da videoları sevmedim mi? bayılırdım. ama 3 kere 5 kere seyredip bir daha bakmazdım ki adamlar onlara harcayacakları emeği başka şeylere harcamışlar, oyunda esas sürekli uğraştığın şeyler çok daha keyifli olmuş. diablo 2'nin videoları da süperdi ama 3 kere 5 kere izledi mi insanlar bir daha bakmaz. hatta üç kere beş kere seyredenler de sadece bizim gibi kafadan kontak, işsiz güçsüzlerdir.. :-p

paradox oyunlarında video yoktur, seslendirme yoktur, grafik yoktur, müzik dışında hiçbirşey yoktur artistik ama oyundan deli gibi keyif alır insan. daha kimsenin de çıkıp "yahu niye doğru düzgün video koymadınız" dediğini görmüş değilim. olsaydı daha güzel olurdu belki (esasen oynanışı yavaşlatıyordu shogun'da durdur geç filan derken, onlarca kere yapıyorsun aynı işi o yüzden sorun teşkil ediyor) ama yok diye başlık açıp "oyun keyif vermiyor" diye yakınırsan abes olur..

eğlenceli gelmemesinin tek nedeni videolarsa zaten çarpılırsın bone'cum, başka da birşey anlatamadın dişe dokunur.. :)

neyse ben burada keseyim, sen şimdi hepten antipati duymaya başlarsın oyuna hata kusur bulacağım da yazacağım diye, üzülürüm.. ;)

ekleme: kusura bakmayın ama ohaaaaaa! gimli ne yaptın?

sun tzu'nun sözü var bir tane rome'da ama zaten çin'deki adamı getirip akdeniz savaşlarıyla ilgili yorumlar arasına koyarsan ne kadar mantıklı olur? el insaf.. bone'dan virüs mü bulaştı gimli usta? :)

japon atmosferi, karizması vs diyorsunuz da shogun sadece tek bir milletin olduğu bir oyun. bitti. o kadar yani. tek bir millet olunca bütün efor da ona sarfediliyor. yani bu dediğiniz şunun gibi: "neden marine karizması zayıf sc'de?" birden fazla ırk olunca birinin de diğerine göre daha çekici gelmemesi gerek, adamlar roma'nın karizmasıyla daha fazla ezemezlerdi ki. insanların gidip de gidip ırkları oynaması için bir hevesi mi kalır? zaten haklarında sınırlı bilgi olan sürüyle ırk var rome'da..

"Ama Rome'da sadece Filler ve romali piyadeler var. Bu kadar. Diger üniteleri atin hatta"

ohaaaaaaaaaa!!! gimli ne yaptın? arcane dese gene yakıştıramazdım yani öeeehhhh hatta! yahu hoplite'lerinden berserker'lere, cataphract'larından war chariot'lara hepsi apayrı güzellikte tonlarca birim var! shogun'daki bütün özgün birimler biraraya gelse dacia kadar filan olur herhalde! gimli ne yaptın ya? ohaaaaaa

evet ben de isterdim aynı grafiklerle ve özelliklerle medieval ya da shogun oynamayı, keşke source half-life misali birşey yapsalar. ama rome'un da geri kalır yanı yok, ileri yanı çok. aklıma hayalime gelmezdi yani birisi shogun'la kıyaslayıp onu daha çok beğenecek.. demek ki olmaz diye birşey yokmuş, onu öğrendim.. :)

rome'un cilası eksik diyen insan cila özürlü eu2 ile yıllarını geçiriyorsa orada kişisel zevkler devreye girmiş derim ben, objektif olduğunu düşünemem.. ;)

bone bir virüs bulaştırdı hepinize ama merak etmeyin, antidotu bulacağım er ya da geç.. :horace:
[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.

[Bu mesaj Sam tarafından 18 Aralık 2004 22:33 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ya gimli olayi noktalamis aslinda . rome da ki sistemi alip shoguna uygulayabilsek demek oyun olarak rome daha iyi ama japon temasi beni daha cok sardi demek .

burda da sam in bahsettigi kisisel tercih devreye giriyor .

bence roma temasi daha guzel capon temasindan . oyunlari temadan arandirip diger seyleri tartisabiliyorsak tartisalim bence yoksa bir anlami yok tartismanin .[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Sosyal ağlarda paylaş

eee o noktayı da ben yakalamışım..

şimdii, procterate olmayı kabul edersen toprak almayız gimli'cim.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 18 Aralık 2004 22:17 tarihinde demiş ki:

sun tzu'nun sözü var bir tane rome'da ama zaten çin'deki adamı getirip akdeniz savaşlarıyla ilgili yorumlar arasına koyarsan ne kadar mantıklı olur? el insaf.. bone'dan virüs mü bulaştı gimli usta? :)

japon atmosferi, karizması vs diyorsunuz da shogun sadece tek bir milletin olduğu bir oyun. bitti. o kadar yani. tek bir millet olunca bütün efor da ona sarfediliyor. yani bu dediğiniz şunun gibi: "neden marine karizması zayıf sc'de?" birden fazla ırk olunca birinin de diğerine göre daha çekici gelmemesi gerek, adamlar roma'nın karizmasıyla daha fazla ezemezlerdi ki. insanların gidip de gidip ırkları oynaması için bir hevesi mi kalır? zaten haklarında sınırlı bilgi olan sürüyle ırk var rome'da..

"Ama Rome'da sadece Filler ve romali piyadeler var. Bu kadar. Diger üniteleri atin hatta"

ohaaaaaaaaaa!!! gimli ne yaptın? arcane dese gene yakıştıramazdım yani öeeehhhh hatta! yahu hoplite'lerinden berserker'lere, cataphract'larından war chariot'lara hepsi apayrı güzellikte tonlarca birim var! shogun'daki bütün özgün birimler biraraya gelse dacia kadar filan olur herhalde! gimli ne yaptın ya? ohaaaaaa

evet ben de isterdim aynı grafiklerle ve özelliklerle medieval ya da shogun oynamayı, keşke source half-life misali birşey yapsalar. ama rome'un da geri kalır yanı yok, ileri yanı çok. aklıma hayalime gelmezdi yani birisi shogun'la kıyaslayıp onu daha çok beğenecek.. demek ki olmaz diye birşey yokmuş, onu öğrendim.. :)

rome'un cilası eksik diyen insan cila özürlü eu2 ile yıllarını geçiriyorsa orada kişisel zevkler devreye girmiş derim ben, objektif olduğunu düşünemem.. ;)

bone bir virüs bulaştırdı hepinize ama merak etmeyin, antidotu bulacağım er ya da geç.. :horace:

Sam kardes. Sam kardes. Saam kardeees.... heh.

Sira geldi oyunu elestirmektense sizinle tartismaya;

Tek millet olunca bütün efor ona sarfediliyor demissiniz. Hah! Tamam iste. Aslinda rome'da da ayni olmus. Ac bak quick battlenda. Rome'un kaç ünitesi var, diger irklarin kaç tane. Bazi irklar beta denebilecek kivamda sayida az üniteye ve vasifsiz üniteye sahipler. Simdi bana kalkip o zmaanlar roma disindaki irklar zaten öyleydi deme. Ugrasilmamis o irklarla, koskoca bir ölçekte ortadogu ve avrupa'da calisildigi halde. Medievalda her irk ayni ölçekte cilalanmisti. Burda sadece roma cilali, roma oldugunuz zaman sikilmaniz o kadar kolay ki, karsinizdaki irklarin üniteleri o kadar zavalli ve vasifsiz gözüküyorlar ki (öyle olmasalar bile) oyun basinda zaten her yeri ele geçiricem nasolsa diyorsunuz.

Bin tane ünite yapmakla, o irkin havasi cilasi verilmis olmuyor. O bin tane ünitenin ne karizmasi var ne biseyi. Cogu oyun içinde islevsiz hale geliyor zaten. Oyun içi dengeler de tam oturmamis. Korkunç güçlü okçular tüm dengeleri alt üst ediyor.
Romaya o kadar fazla ünite konmus ki kayboluyorsunuz bazen aralarinda. Ama anlamsiz bir kaybolma, çünkü kullandiginiz üniteler seçebildiklerinize oranla çok az. Homojen bir dagilim olmuyor genelde oyunlarinizda.

Oyunda sunu yakalayamiyorum. "OHAA ROMAYIM LAN VAUUV. VAY BE BAK SU IMPARATORLUGA HEYYYT" Neden? çünkü karsimda benim zaferlerimi ve basarilarimi basari ve zafer kilacak güçte özenilmis yaratilmis rakipler yok.Gaullara karsi savas kazaniyorsun diyelim.. tey tey.. iyi aferin.. donu olan adamlari yendik.

Kalkip bana misir yada kartaca deme sakin. Biriyle savasirken "AHA FiLLERi OLAN IRK" diyorsun en basinda. Onun da karakteri yok. Misirin ne kadar misir havasinda oldugunuysa hiç burda oturup tartismayacagim.

EU2 nin cilasi sudur; Her önemli irkin o irkin havasina girecek kadar evente ve leadera sahip olmasidir. O irkla oynarken hayal edebilirsin "vay be ispanyaya bak, surdan gemiler gelecek simdi baharat ve altin yüklü." Dikkat edersen minorlarla genelde oynanmamasinin sebebi de bunlara fazla sahip olmayislaridir.

Rome oynarken, Misir irkini gördügümde aklima ne piramitler ne misir kültürü ne baska bir cagirisim geliyor. Kartaca sadece fil ünitesinin bir ilizyonu. Almanlar fena olmamis da onlar da zaten külütr olarak pek ileri olmadiklari için genis sayida ünite karizmayi halletmekte yeterli olmus.

Roma ya gelince irk olarak... Roma yasalari, roma mimarisi , roma filozofisi, roma dinleri, roma kültürü... O kadar sey var ki oyuna biraz yansitilip renk katabilecek. Hiçbiri yok iste. Kiytirik bir senato koymuslar , yerse..[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

gimlicim..Çok yanlış dusunuyorsun bence..Bi greeklerle oyna;bi almanlarla..Romalılar hakkatten sıkıcı..
Ya bır kere;
Shogun ve medıevalda nasıl bundan daha fazla atmosfer olur?
Savaş oncesi konusmalar yok,gercekcılık payları cok daha az,İki oyundada birimler son derece kısıtlı,taktikler sınırlı kuşatmaların keyfi yok medieval zaten shogunın expansionu gibi bug ve hata dolu.
Roma ise tek kelimeyle muhtesem;adamlar tum tecrubelerını eksıklerıı bır kagıda yazıp ınceleyıp yapmışlar bu oyunu.[signature][hline]Angelfire, 24 Kasım 2004 23:11 tarihinde demiş ki:

--------
ister ırkcı deyin ister kafatascı ben turk olmakla da turk dogmaklada gurur duyuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Suark, 18 Aralık 2004 23:41 tarihinde demiş ki:
gimlicim..Çok yanlış dusunuyorsun bence..Bi greeklerle oyna;bi almanlarla..Romalılar hakkatten sıkıcı..

Eger bu roma üstüne bir oyunsa ve romayla oynamak sıkıcıysa bence ortada bir yanlis var demektir (-:

said:

Shogun ve medıevalda nasıl bundan daha fazla atmosfer olur?
Savaş oncesi konusmalar yok,gercekcılık payları cok daha az,İki oyundada birimler son derece kısıtlı,taktikler sınırlı kuşatmaların keyfi yok medieval zaten shogunın expansionu gibi bug ve hata dolu.

Gerçekçilik payi Rome'da grafiklerle verilmis. Iste atlilarin sarj ediyor adamlar ucuyor bilmemne... Ok bunlara lafim yok izlemesi keyfi korkunc. Ama bunlar diger Total War oyunlarina hemen eklenebilecek seyler. Isin cilasi yani. Savastaki dinamiklre bakimindan iyi düsünülmüs. Ha demissin taktikler Rome da gelismis (diger oyunlardaki taktikler kisitli derken bunu kasdettin heralde) Ben Rome da taktiksel acidan hiçbir farklilik bulamadim. Bi yerden sonra yine ayni monotonlugu yakaliyor. (filleri karistirmayin yine lütfen) Kuatmalar içinse, yine bu gelistirilmis grafik ve animasyonlardan öte (kusatma kulelerindnen adamlarin cikisi battering rame atesli oklarin atilmasi.. vb) savas dinamigi ayni.. Ha eski kusatmalar ha bu kusatmalar.

Benim gördügüm gelmis en mantikli savas dinamigi acisindan yenelikler; Alevli oklar ve surlara yerlestirilebilen birlikler. Bunun disinda Phalanx formation gibi war cry gibi ünitelere özgü özellikler hos olmus. Ancak bunlari bi tarafa atarsak diger oyunlardaki monoton savaslari yok eden nedir? ben bulamadim onu.

said:

Roma ise tek kelimeyle muhtesem;adamlar tum tecrubelerını eksıklerıı bır kagıda yazıp ınceleyıp yapmışlar bu oyunu.

Rome'un mükemmel yani, campaign haritasidir, gelistirilmnis animasyon ve grafiklerdir. Ki bu özellikler yadsinamayacak seyler. Bana uzun süre oynattilar oyunu.

Ama monotonluga çözüm bulunmamis ve serinin diger oyunlarindaki atmosfer daha da düsmüs[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

rome monotonmudur?Evet :)..Ama zaten bu oyunu nasıl monotonluktan cıkarabılırısnkı?[signature][hline]Angelfire, 24 Kasım 2004 23:11 tarihinde demiş ki:

--------
Sosyal ağlarda paylaş

bence serinin butun oyunlari aptal yapay zeka yuzunden savasmasi cogu zaman sıkıcı oyunlar .

rome da bile iyi bir general yetistirip butun savaslari otomatige alip ilerliyorum ama savas disinda yapacak isler ve harita uzerinde strateji gelistirebilme imkani bence rome u serinin en iyi oyunu yapiyor .

roma mi japon mu tartismasinin disinda savasa baslamadan once savasirken ve savas sonrasi gayet tatmin edici bir oyun rome . atmosfer kesinlikle fazlasiyla var . (atmosferi begenip begenmeme ayri bir konu)

demem o ki rome digerlerinden iyi bir oyun . kartaca disindada romayi savas sahasinda zorlayabilen baska bir millet yoktu . ha galyalilar yuzsuzdu oldur oldur bitmiyordu vs zorlandiklari milletler olmustur ama savas sahasi disindaki nedenlerden . roma ezici ustunlugu olan orduya sahipti . zaten baska turlu tarihin en buyuk imparatorluklarindan birisini kuramazlardi . dengesizlik belkide gercekci olma cabasindan kaynaklanmistir (yapay zeka ,romayla oynarken dengenin bozulmasina yardimci olmuyor degil )

rome guzel oyun ya ^^[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Sosyal ağlarda paylaş

gimli'cim madem bu kadar iddialısın "özen gösterilmemiş diğer ırkların birimlerine" diyorsun, say bakalım neler eksik dacia'da. say bakalım neler eksik numidia'da. say bakalım neler eksik briton'larda. pekiii, bunları da geçtik, bu konuda rome'dan daha ileri bir oyunu göster örnek olarak. efendim? duyamıyorum seni.. :)

roma ile başlayınca onun birimleri de çok farklı değil. marius reformları olana kadar resmen ölüm kalım mücadelesi. ne okçusu sıradışı ne piyadesi. lejyonerler gelmeden gaul'la savaşın bakalım nasıl oluyor.. sorun şu ki marius reform'ları en büyük şehir statüsüne erişilince otomatik gerçekleştiğinden olması gerekenden çabuk gerçekleşiyor insan kendisi yarıştığı için nüfus arttırmayla. gameplay dengesi, bir ihtimal yama yahut genişleme ile değiştirebilirler. adamlar da dummkopf değil yani..

valla oyun içinde işlevsiz hale geliyor demişsin de gimli'cim, tüfek çıkınca ok kullanılmaz zaten. bu da yalnız rome'da değil, bütün strateji oyunlarında olan bir kavramdır turn-based olsun real-time olsun. senin gibi stratejiste yakıştıramadım.. :)

hoca okçular karşıdaki adam donla geziyorsa güçlü, başka nasıl olacaktı? her okçu da bir değil ayrıca eski oyunlardaki gibi, sıradan bir okçu o kadar da güçlü değil ortalama bir birime karşı. ha pharaoh's bowmen yahut forester warband dersin, bunlar fiyatıyla, recruiting süresiyle, upkeep'iyle ve özellikleriyle en üst seviye birimler zaten. shogun'daki gibi varlığıyla yokluğu farksız arkebuzcular gibi oyunun hiçbir aşamasında değer taşımayan birimler yok gibi ama.. (zaten milyon tane birim olunca bazıları da cannon fodder olsun eh yani)

homojen dağılım olmuyorsa o oynayanın kabahati. ben okçusuyla, süvarisiyle, piyadesiyle, yerine göre kuşatma silahlarıyla dengeli ordular kuruyorum her zaman. yoksa ben de biliyorum 20 tane lejyon basıp 2-3'ü ölsün de gene kazanırım demeyi..

campaign'deki yapay zekanın eksikleri ve yetersizlikleri çok ama senin dediğin gibi, bu da maalesef önceki oyunlardan miras kalma. shogun ve medieval'da nelerden şikayet ettiysem (ai aptallığı olarak) bunda da aynı nedenlerden şikayet ettim. yapay zeka açısından diğerlerinden geride denemez ama campaign map civ tarzına döndüğünden öyle gelebilir.. risk gibiydi eskiden ki elbette çok daha basit bir yapay zeka kafi gelir..

valla mısır oynadım, gayet mısır havası var ama ptolemy mısır'ı. tutankhamun mısır'ı bekleyemem doğrusu.. yunanistan, gaul, seleucid'le de oynadım onlar da tatmin etti beni.. daha iyi bir oyun göster ona bakalım bari madem beklentin bu kadarsa daha iyisini görmüş olmalısın diye düşünüyor insan..

roma yasası, mimarisi, heterosu filan diyorsan oyunun ismine bakıyoruz -> rome: total war. önceki oyunlardaki gibi buna odaklanılmış ve başarı sağlanmış. shogun'da farklı değildi durum, 2-3 video koymakla kültürdü bilmemneydi yansıtılıyorsa zaten ohoo.. ha ayrıca, mimari istersen her şehre real-time modunda girip bakabiliyorsun ve kültüre göre her şehir farklı. bunu yapmak bir yana deneyen dahi bir oyun yok ortafa bugüne dek..

hoca monotonluk konusuna gelince, yama ile düzeltilebilecek bazı şeyler var ve düzelteceklerini de umuyorum. (önümüzdeki ay çıkacakmış) ama rome: tw kadar uzun süre kesintisiz oynadığımı hatırladığım başka strateji yok neredeyse. başından 12 ay kalkılmayacak bir oyun mu bekliyorsunuz anlamadım ki? genişleme pakedi çıkaracaklardır, o zaman gene oynarsınız hadi tümüyle doydunuz diyelim.. ben en çok bayıldığım oyunları bile taş çatlasa 15-30 gün oynuyorum, sonra 6 ay bir yıl dokunmuyorum. 3 gün oynayıp sıkılmadıysanız ne arıyorsunuz ki daha? :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Kusura bakma herseye cevap veremiycem zangir zungur
Ama yazdiklarinda kafama takilan iki üç sey var

*!Birincisi, homojenlik konusu oyuncuya kalmistir demissin. Dünya üzerinde hersey fonksyondan yola çikarak sekillenmistir. Yani eger savaslarda dünya tarihinde homojen ordular görmüssek bu öyle gerektigi için öyle olmustur. Total War serisinin kötü yaniysa, homojen ordu kurabilip savas kazanabiliyorsunuz ama bu gerekli degil. Ama gerekli olmaliydi. Bilmem derdimi anlatabildim mi. Oyuncuyu zorlamali.*

*!Bisey daha demissin bak bunu ayipladim. "Daha iyi bu alanda strateji varsa söyle de oynayalim". Hah, evet yok belki daha iyisi. Ama bu varolanin eksikleri olmadigi düzeltilebilecekken düzeltilmemis göze batan taraflari olmadigini göstermez. Ki cikis düsüncesi hairka olan, cogu tarafi iyi düsünülmüs bu oyun çok çok daha iyi olabilecekken su seviye kalmis. üzücü bence*

*!Oyunun adi Total War diye sirf quick battle yapalim o zaman... Saçma bi çikarim olmus. Roma gibi tarihi gelisimi ve süreci tüm dünyayi etkilemis bi imparatorluga iliskin cok daha ufak detay konabilirdi oyuna. Aksini idda etmezsin heralde.*

*!Ben demedim ki hiçbi zaman ben bu oyunu sevmedim tüü kaka diye. Ama artik oynamiyorum diyorum. Su yüzden oynamiyorum diyorum. Bu oyun iyi bi oyun ama su taraflari böyle böyle kötü diyorum. Bunun nesi yanlis simdi? Cok sey sevebiliriz hayatimizda. Kiz, oyun, film, araba it bit... Ama birseyi seviyorum diye o seyi elestirmiycem demek yanlis olur. O elestirmedigin ufak olmsuzluklar ve pürüzler ileride o seyden nefret etmene sebep olur.*[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
Gimli yönetti

[Bu mesaj Gimli tarafından 19 Aralık 2004 00:27 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

neyse, sen bazı konuları önemli görüyorsun ki esasen katılıyorum çoğuna ama sen bardağın boş tarafına bakıyorsun bu tartışmada. ben de boş tarafına önceden baktığım için şimdi dolu tarafına bakıyorum.. :)

ben de oynamıyorum zaten bir süredir, oynaya oynaya doyuluyor ve dediğin gibi bazı pürüzler de uzun vadede itici oluyor bir miktar. ama shogun'un daha iyi bir oyunmuş gibi gösterilmesine karşıyım, ayrıldığımız nokta bu..

öf be kardeşim diğer başlıkta da ardeth'le boğuşuyorum, nöbetçi rome fanları yok mu bu tartışmalar devredecek? ihtiyacım olduğunda gelmez şu praetor'lar.. :-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Samcim iyi seylerini tartismiycam ki (-: Ne güzel oynadik sevndik mutlu olduk zaten.

Shogundan kötü olmasinin tek yani, hani biraz da senin söyledigine geliyim, grafik animasyon campaign haritasi vb çok gelistigi halde atmosferin gelismemis olmasi. Shogun kadar atmosfere sahip oldugunu düsünsen bile az degil mi?[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

shogun'da atmosfer atmosfer diyorsunuz da aradaki tek fark 2-3 tane kendini tekrarlayan video ve anlamsız throne room. ben de oynadım sonuçta onu ama uçurmadı doğrusu atmosfer.. ille atmosfer arıyorsanız myth serisini tavsiye ederim.. ;)

halen keyif ve heyecandan titriyorum isimsiz askerin günlüğünü okurken o adam.. onca kere dinlediğim halde halen şaşırıyorum, hayran kalıyorum o vurgulara, kullanılan kelimelere.. hatta onları dinleyeceğim zaman dünyayla ilişkimi kesip sadece ona veriyorum dikkatimi..

"..I'll try to feel privileged while I starve to death.

I have nothing more to write."
[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...